Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" жовтня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/699/19
Господарський суд Рівненської області у складі судді Церковної Н.Ф., за участі секретаря судових засідань Оліфер С. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом Приватного підприємства "Соловій-Транс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гвіздівський гранітний кар`єр" про стягнення заборгованості в сумі 114 524, 12 грн.
Представники сторін у судове засідання не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2019 року Приватне підприємство "Соловій-Транс" звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гвіздівський гранітний кар`єр" про стягнення заборгованості в сумі 114 524, 12 грн. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач, в порушення норм чинного законодавства України та укладеного між сторонами договору на транспортно-експедиційні послуги №180719-1 від 18.07.2019 року, належним чином не виконав взяті на себе зобов`язання з оплати послуг, у зв`язку з чим в останнього виникла заборгованість у розмірі 108 300, 00 грн. За прострочення виконання відповідачем зобов`язань за договором позивач нарахував пеню в сумі 2002, 83 грн та відсотки в сумі 4 241, 29 грн.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 01.10.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №918/699/19, розгляд якої призначено на 23.10.2019 року, розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження.
У судове засідання 23.10.2019 року представники позивача та відповідача не з`явилися, про причини неявки в судове засідання суд не повідомили. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень 3301310299937 та 3301310299945.
Відповідно до п. 3.9. постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з`явилися у засідання. Зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Додаткових доказів, відзиву на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечень, клопотань (вказане було запропоновано надати сторонам ухвалою від 01.10.2019 року) на адресу суду не надходило. Отже ні позивач ні відповідач не скористалися ні правом участі у судовому засіданні ні іншими правами наданими Господарським процесуальним кодексом України.
У випадку нез`явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, а неявка представників позивача та відповідача не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши надані документи і матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду, суд встановив на їх підставі такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
18 липня 2019 року між Приватним підприємством "Соловій-Транс (далі - Перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Гвіздівський гранітний кар`єр" (далі - Замовник) укладено договір на транспортно-експедиційні послуги №180719-1 (далі - Договір), за умовами якого замовник замовляє, а перевізник надає послуги по плануванню та організації міжнародних і внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом (п. 1.1. Договору).
Згідно з п. п. 1.2.1., 1.2.2. договору, перевізник надає послуги з організації перевезень по території України, (далі - організація перевезення по Україні); надає послуги з організації міжнародних перевезень, а саме: від пункту за межами державного кордону України до пункту розвантаження в Україні; від пункту завантаження України до пункту за межами державного кордону України; між пунктами за межами державного кордону України (далі - організація міжнародних перевезень).
Конкретні умови кожного замовлення зазначаються у заявці Замовника і узгоджуються з Перевізником. Узгодженою (підтвердженою) вважається заявка, підписана керівниками або уповноваженими довіреністю представниками Сторін, і скріплена печатками або штампами Сторін. Узгоджена заявка (далі - Заявка) обов`язкова для виконання Сторонами і с невід`ємною частиною цього Договору. Сторони встановили, що подача та підтвердження належним чином посвідчених заявок на перевезення вантажів може здійснюватися телефонограмою, телетайпом, телеграфом, факсом, через мережу Інтернет чи іншим фіксованим шляхом. Сторони визнають обов`язковість виконання Заявок, укладених шляхом обміну електронними листами (п. п. 1.3., 1.4. Договору).
Відповідно до п. 4.1.1 Договору, розрахунки за цим договором здійснюються замовником у безготівковій формі протягом 5-ти (п`яти) календарних днів з моменту вивантаження (отримання вантажу вантажоодержувачем). Підставою для здійснення платежу є рахунок перевізника, направлений на електронну адресу Замовника.
Доказом надання послуг з організації перевезення є оригінал товарно-транспортної накладної (CMR/ТТН) з відміткою вантажоодержувача про отримання вантажу (п. 4.1.2. Договору).
За умовами п. 4.1.3. Договору, протягом 10-ти (десяти) календарних днів з моменту вивантаження, Перевізник направляє на адресу Замовника два примірника акту наданих послуг (виконаних робіт), оригінал товарно-транспортної накладної (CMR/TTH). В акті зазначається сума фактично отриманої Перевізником винагороди на дату складання акта (передплати) у разі такого отримання, та сума, яка належить до сплати.
Розрахунки по даному Договору здійснюються відповідно до діючого законодавства України у національній валюті України - гривні в безготівковій формі шляхом переказу відповідних грошових коштів на рахунок Перевізника. У випадку коли Сторонами в заявці на перевезення встановлена вартість послуг в іноземній валюті, розрахунки здійснюються в національній валюті України за офіційним курсом Національного банку України на обумовлений в заявці день (завантаження, розвантаження, попередньої оплати або дати прийняття заявки чи інші умови).
Договір вступає в силу з моменту підписання і діє до 31.12.2019 року, а в частині розрахунків - до їх повного здійснення. Якщо жодна зі Сторін за один місяць до закінчення строку дії Договору письмово не повідомить іншу Сторону про розірвання договору, дія Договору автоматично пролонгується на календарний рік без складання додаткової угоди до Договору (п. 8.6. договору).
Цей договір має переважну юридичну силу перед заявкою (п. 8.9. Договору).
Судом встановлено, що відповідно до умов Договору у період з 18.07.2019 року по 07.09.2019 року на підставі заявок №319-003516 від 18.07.2019 року, №319-004357 від 29.08.2019 року та №319-004367 від 29.08.2019 року сторони погодили наступні перевезення:
1) с. Тростянець, Долинський район, Івано-Франківська область, 77513 - 47-4440 Babice; дату завантаження: 18.07.2019 року, дату розвантаження: 23.07.2019 року, вартість перевезення: 18 900, 00 грн, умови і форми оплати: Б/г без ПДВ, 3 банківських дні після розвантаження;
2) Мелец Чайкова 27 - Рівне; дату завантаження: 30.08.2019 року, дату розвантаження: 06.09.2019 року, вартість перевезення: 44 700, 00 грн, умови і форми оплати: Б/г без ПДВ, 3 банківських дні після розвантаження;
3) Мелец Чайкова 27 - Рівне; дату завантаження: 30.08.2019 року, дату розвантаження: 06.09.2019 року, вартість перевезення: 44 700, 00 грн, умови і форми оплати: Б/г без ПДВ, 3 банківських дні після розвантаження.
Згідно з п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором перевезення вантажу.
Статтею 306 Господарського кодексу України встановлено, що перевезенням вантажів визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Відносини, пов`язані з перевезенням пасажирів та багажу, регулюються Цивільним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами (ч. 6 ст. 306 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст. 307 Господарського кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов`язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень.
Аналогічні приписи містяться в нормах ст.ст.909, 919 Цивільного кодексу України.
Умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб`єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству, та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов`язань.
Згідно зі ст. 311 Господарського кодексу України плата за перевезення вантажів та виконання інших робіт, пов`язаних з перевезенням, визначається за цінами, встановленими відповідно до законодавства.
Як встановлено судом, позивачем на виконання умов Договору здійснено перевезення вантажу, у строк встановлений цим договором, що підтверджується відповідними міжнародним товарно-транспортними накладними, які долучені позивачем до позовної заяви
Доказів того, що послуги, надані позивачем, є такими, що не відповідають умовам Договору, відповідачем суду не надано.
Отже, перевізник виконав зобов`язання, передбачені цим договором перед замовником.
Станом на дату розгляду вказаного спору доказів сплати суми боргу до матеріалів справи не долучено, отже заборгованість відповідача перед позивачем за Договором становить 108 300, 00 грн.
Водночас, судом встановлено що позивачем не долучено до матеріалів справи, відповідно до п. 4.1.1. Договору рахунків перевізника з доказами їх направлення на електронну адресу замовника.
Разом з тим, відповідно до усталеної судової практики, підстав для відступу від якої суд не вбачає, рахунок є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перерахувати кошти; ненадання рахунку не є відкладальною умовою у розумінні ст. 212 ЦК України та не є простроченням кредитора в розумінні ст. 613 цього Кодексу, а тому наявність або відсутність рахунку не звільняє відповідача від обов`язку сплатити платежі згідно з умовами та у порядку виконання зобов`язань, визначених договором. З огляду на викладене, договір (у сукупності з документами, які засвідчують факт його виконання) є первинним документом, на підставі якого між сторонами виникли взаємні зобов`язання щодо надання юридичних послуг та їх оплати, самостійною та достатньою підставою для проведення розрахунків, а відтак твердження відповідача в цій частині суд визнає необґрунтованими.
Отже, відповідач, отримавши від позивача послуги згідно Договору у повному обсязі розрахунків не провів, а відтак вимога про стягнення заборгованості в розмірі 108 300, 00 грн підлягає задоволенню.
Щодо здійснених позивачем нарахувань пені в сумі 2 002, 83 грн та відсотків в сумі 4 241, 29 грн, суд зазначає таке.
За ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За умовами п. 5.7. Договору, за несвоєчасну оплату наданих послуг замовник сплачує перевізнику пеню, яка обчислюється від вартості неоплачених послуг у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, за кожний день затримки оплати. Замовник за користування грошовими коштами додатково оплачує 0,2 % від простроченої суми за кожен день прострочення.
Беручи до уваги зазначене, правовідносини, які склалися на підставі Договору, є грошовим зобов`язанням і, зважаючи на таку юридичну природу правовідносин сторін, на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Як вбачається з розрахунку пені та відсотків, позивач здійснив їх нарахування за період з 29.07.2019 року по 11.09.2019 року та з 12.09.2019 року по 23.09.2019 року.
Водночас, за загальним правилом, право на застосування відповідальності за прострочення виконання грошового зобов`язання виникає у кредитора з наступного дня, коли грошове зобов`язання мало бути виконане.
Отже для нарахування пені та відсотків, а також для перевірки правильності відповідних розрахунків, необхідно визначитися із періодом нарахування, зокрема із початковим моментом, який, як зазначалося, пов`язаний із конкретною календарною датою виконання грошового зобов`язання.
Виходячи із свободи договору, який відповідно до п. 8.9. Договору має переважну юридичну силу перед заявкою, у п. 4.1.1. Договору сторони передбачили, що розрахунки за цим договором здійснюються замовником у безготівковій формі протягом 5-ти (п`яти) календарних днів з моменту вивантаження (отримання вантажу вантажоодержувачем) та що підставою для здійснення платежу є рахунок перевізника, направлений на електронну адресу замовника.
За приписами ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами ст. 629 ЦК України.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).
З наведеної умови договору, яка є обов`язковою до виконання, вбачається, що початковим моментом, пов`язаним із виникненням права на нарахування пені та відсотків, є наступний календарний день після направлення перевізником на електронну адресу замовника відповідного рахунку.
Судом із фактичних обставин справи встановлено, що доказів виставлення (направлення) позивачем та отримання відповідачем рахунку на оплату в матеріалах справи немає.
У силу вимог ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтями 76 -79 ГПК України встановлено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Окрім того, ч. 4 ст. 13 ГПК України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 526 ЦК України виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
За відсутності доказів виконання позивачем умов п. 4.1.1. Договору суд позбавлений можливості встановити строк виконання основного зобов`язання, а відтак визначити початковий момент для застосування відповідальності, передбаченої п. 5.7. Договору та ч. 2 ст. 625 ЦК України.
При цьому суд зазначає, що виставлення (направлення) рахунку безпосередньо не впливає на виконання обов`язку зі сплати основного боргу за договором, однак є необхідним для нарахування пені та відсотків, оскільки за домовленістю сторін таке виставлення (направлення), яке залежало виключно від волі та активних дій позивача у справі, зумовлює виникнення в останнього права на застосування відповідальності, передбаченої п. 5.7. Договору та ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача 2 002, 83 грн пені та 4 241, 29 грн відсотків.
За результатами з`ясування обставин справи, суд дійшов висновку про порушення майнового права позивача, а отже про наявність підстав для часткового задоволення позову та про стягнення з відповідача на користь позивача 108 300, 00 грн заборгованості за Договором.
Щодо судового збору суд зазначає, що за приписами п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи, що позов задоволено частково, відтак судовий збір в розмірі 1 816, 60 грн покладається на відповідача, а решта - на позивача.
Керуючись ст. ст. 73,74,76,77,78,79, 129, 236,237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гвіздівський гранітний кар`єр" (34709, Рівненська область, Корецький район, село Морозівка, вул. Хутірська, буд. 7, код ЄДРПОУ 34404225) на користь Приватного підприємства "Соловій-Транс" (79024, м. Львів, Шевченківський район, вул. Промислова, буд. 21, кв.7, код ЄДРПОУ 39052784) 108 300, 00 грн основного боргу та 1 816, 60 грн судового збору.
3. У задоволенні позовних вимог про стягнення 2 002, 83 грн пені та 4 241, 29 грн відсотків відмовити.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повне судове рішення складене та підписане 24 жовтня 2019 року.
Суддя Церковна Н. Ф.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2019 |
Оприлюднено | 28.10.2019 |
Номер документу | 85151908 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Церковна Н.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні