Рішення
від 17.10.2019 по справі 394/381/19
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

17.10.2019

394/381/19

2/394/238/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області в складі

головуючого - судді Краснопольської Л.П.

при секретарі судового засідання Владовій В.В.

за участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Ібрагімової Н.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоархангельської селищної ради, треті особи - відділ у Новоархангельському районі ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, Новоархангельська РДА про встановлення факту, що має юридичне значення (факту проживання однією сім`єю) та визнання права власності на земельну частку (пай)

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Новоархангельського районного суду з позовом про встановлення факту, що має юридичне значення (факту проживання однією сім`єю) та визнання права власності на земельну частку (пай) зазначивши в позові, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер - ОСОБА_4 . У вітчима своїх дітей не було, проживав спільно у шлюбі з його матір`ю ОСОБА_5 , він став йому та його сестрам рідним батьком, випроваджав до лав армії, дівчат .видав заміж та і по життю допомагав. Ще до смерті матері, вітчим був інвалідом 2-ої групи і вже в похилому віці, що унеможливлювало його самостійне побутове проживння. Окрім цього він був молодшим серед сестер та братів і проживав поблизу з їхнім останнім з мамою місцем проживання. Сестри та брати померли і він як єдиний син допомагав батькам, а останні роки забрав вітчима до себе так як він сам себе не взмозі був обслуговувати в побуті. З 1959 року по 1995 рік він з вітчимом жили однією сім`єю. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_5 , з моменту її смерті відкрилась спадщина, яку ніхто не оформляв, так як був живий вітчим. Після смерті вітчима він не звертався із заявою про прияняття спадщини, окільки був молодим і не обізнаний та і не вникав у батьківське майно. Ставши вже у дорослому віці йому повідомили, що на ім`я вітчима ОСОБА_4 був зарєєстрований Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії КР в„– 0064082 від 22.03.1997року на номером реєстрації №82, відповідно до розпорядження Новоархангельської райдержадміністрації від 29.08.1996 року.

При зверненні до нотаріальної контори Новоархангельського нотаріального округу Малютяк А.В. 02.02.2017 року він одержав постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, на майно яке належало спадкодавцю ОСОБА_4 , оскільки для оформлення спадщини йому необхідно пред`явити відповідні документи, підтверджуючі родинні відносини, а дані документи відсутні, що не дає змоги встановити родинні відносини та оформити свідоцтво про право на спадщину.

Просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт, проживання однією сім`єю про те, що він проживав та вів спільне господарство з ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 2018 року в с. Комишеве Новоархангельського району Кіровоградської області, та визнати за ним право власності на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності ертифікат на право на земельну частку (пай) серії КР в„– 0064082 від 22.03.1997року на номером реєстрації №82, відповідно до розпорядження Новоархангельської райдержадміністрації від 29.08.1996 року.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили їх задовольнити. Судові витрати просили залишити за ними.

Представник відповідача - Новоархангельської селищної ради, в судовому засіданні заперечувала щодо заявлених позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов, просила відмовити у позові в повному обсязі.

Представник третьої особи - Новоархангельська РДА в судове засідання не з`явилась, до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, не заперечують щодо задоволення позовних вимог.

Представник третьої особи - відділ Держгеокадастру у Новоархангельському районі Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області в судове засідання не з`явилась, до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, не заперечують щодо задоволення позовних вимог.

Заслухавши позивача, представників позивача та відповідача, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення, та визнання права власності.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення родинних відносин між фізичними особами.

Ч. 1 ст. 316 ЦПК України визначено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Пунктом 23 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Згідно вказаної Постанови свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку установленому цивільним законодавством. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Відповідно до роз`яснення п 21 вказаного Пленуму, при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила ч.2 ст. 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Пунктом 6 рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року № 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.

В п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень нового ЦК України правила книги шостої ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Згідно з вимогами ст. 525 ЦК України ( в редакції 1963 року) часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Стаття 1264 ЦК України захищає права тих осіб, яких спадкодавець вважав членами своєї сім`ї і які проживали з ним упродовж достатньо тривалого часу (п`ять років), вели спільне господарство. Підтвердженням права особи спадкування у четверту чергу можуть бути свідчення сусідів чи інших членів сім`ї, документи, які підтверджують спільне проживання протягом не менше п`яти років та ведення спільного господарства, тощо.

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно ч. 2 ст. 1223 Цивільного кодексу України, за відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття всіма спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують спадкоємці відповідної черги.

ОСОБА_4 проживав однією сім`єю без реєстрації шлюбу із матір`ю позивача - ОСОБА_8 з 1981 року, вони проживали та були зареєстровані за адресою с. Комишеве Новоархангельського району. Разом із ними за цією адресою проживав позивач, фактично вони продовжували проживати за адресою АДРЕСА_1 разом із вітчимом і після смерті матері позивача ОСОБА_8 , яка сталася 05.11.1992 однією сім`єю разом із ОСОБА_4 до його смерті, вели з ним спільне господарство, мали спільний бюджет, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.

Факт проживання позивача однією сім`єю також підтверджується довідкою виконавчого комітету Новоархангельської селищної ради (а.с. 25) та показами свідків.

З пояснень свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 вбачається, що позивач проживав з батьками ОСОБА_8 та вітчимом ОСОБА_4 у с. Комишево, позивач там працював у тракторній бригаді, потім він із дружиною переїхали до Новоархангельська, а пізніше забрав до себе і батьків, яких доглядав, а потім похоронив. Зазначили, що ОСОБА_1 завжди вважав ОСОБА_4 своїм батьком, а той вважав позивача своїм сином, у ОСОБА_4 своїх дітей не було, він довгий час проживав спільно із матір`ю позивача і завжди були сім`єю. ОСОБА_1 разом з дружиною та його батьками вели спільне господарство, обробляли земельні ділянки, тримали господарство, мали взаємні права та обов`язки і були однією сім`єю.

У суду немає підстав ставити під сумнів показання даних свідків, оскільки вони узгоджуються з письмовими доказами, що є у матеріалах справи.

Оскільки, в судовому засіданні доведено, що ОСОБА_4 не мав інших родичів, окрім дітей своєї дружини, спадкоємці перших трьох черг майна ОСОБА_4 відсутні, тому позивач успадковує майно останнього, оскільки відноситься до спадкоємців четвертої черги спадкування і відповідно до вимог ст. 1264 ЦК України ОСОБА_1 має право на спадкування за законом, як спадкоємець четвертої черги.

Частиною 1 ст. 77 ЦПК передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно із ч. 2 ст. 78 ЦПК обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

У відповідності до вимог ст.ст. 234, 256, 258 ЦПК України, роз`яснень п. 1, 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає справи про встановлення факту за наявності певних умов: згідно з законом факт породжує юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту; заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Положеннями ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права власності.

Таким чином, оцінивши зібрані докази в сукупності, суд вважає, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_4 однією сім`єю більше 5 років, був пов`язаний з ним загальним побутом, вони мали взаємні права та обов`язки, позивач доглядав ОСОБА_4 , який був інвалідом, до смерті, поховав його, і це підтверджується як показами свідків так і матеріалами справи, тому заяву можливо задовольнити та встановити позивачу даний юридичний факт, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, вимоги про встановлення факту проживання однією сім`єю породжує юридичні наслідки, оскільки надає право на спадщину.

Разом з тим, з огляду на встановлені обставини суд приходить до висновку, що позовна вимога про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування є передчасною, а тому задоволенню не підлягає, адже у випадку встановлення судом факту проживання однією сім`єю, у позивача відсутні перешкоди вирішити питання щодо належного оформлення спадкових прав на земельну ділянку після смерті вітчима в позасудовому порядку.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, у разі відмови в задоволенні позовних вимог судові витрати покладаються на позивача.

Відповідно до ст. 294 ЦПК України судові витрати по справам окремого провадження не відшкодовуються, тому суд відносить судові витрати на рахунок заявника по справі.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.129 Конституції України, ст. ст. 1217 - 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 13, 16, 79, 81, 141 , 258 , 259 , 263-265, 294, 315 ЦПК України , суд -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Новоархангельської селищної ради, треті особи - відділ у Новоархангельському районі ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, Новоархангельська РДА про встановлення факту, що має юридичне значення (факту проживання однією сім`єю) та визнання права власності на земельну частку (пай) - задовольнити частково.

Встановити факт, що має юридичне значення про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканець АДРЕСА_1 , проживав однією сім`єю та вів спільне господарство з вітчимом - ОСОБА_4 , до дня його смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В задоволенні позовних вимог про та визнання права власності на земельну частку (пай) - відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржено через Новоархангельський районний суд до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Копію даного рішення вручити учасникам справи.

Ідентифікаційні дані учасників:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , паспорт, серії НОМЕР_3 , виданий Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області.

Новоархангельська селищна рада, місце знаходження: вул. Слави, 44, смт Новоархангельськ Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 5,індекс 26100

Новоархангельська РДА, місце знаходження: вул. Центральна, 31 смт Новоархангельськ Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04055080, індекс 26100

Відділ Держгеокадастру у Новоархангельському районі ГТУЮ у Кіровоградській області, місце знаходження: вул. Центральна, 31 смт Новоархангельськ Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04367022, індекс 26100.

Повний текст рішення суду виготовлено 22 жовтня 2019 року.

Суддя /підпис/

З оригіналом згідно

Суддя Краснопольська Л.П.

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення17.10.2019
Оприлюднено25.10.2019
Номер документу85163800
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —394/381/19

Рішення від 17.10.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 10.06.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 08.07.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 10.06.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 10.05.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 19.04.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні