Номер справи 220/2035/19
Номер провадження № 2/220/525/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2019 року смт.Велика Новосілка Донецької області
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючої-судді Дурач О.А.
за участю секретаря Чернякової В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 до виконавчого комітету Багатирської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, код ЄДРПОУ 04342387, с. Багатир, вул.. Миру, буд. 23, Великоновосілківський район, Донецька область, про визнання права власності на житловий будинок, -
ВСТАНОВИВ:
07.08.2019 р. позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Провадження у справі відкрито 08.08.2019 р.
Короткий зміст вимог позовної заяви
Позовні вимоги позивач обґрунтовував наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача, ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на житловий будинок, господарські будівлі та споруди, розташовані на території Багатирської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, за адресою: АДРЕСА_1 . Проте, у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на даний будинок, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. Просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на зазначений житловий будинок.
Сторони, повідомлені в установленому порядку про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилися, позивач направив до суду заяву, в якій вказав, що на заявлених позовних вимогах наполягає, просив справу розглядати у його відсутність. Відповідач заперечень за позовом не надав, бажання прийняти участь у розгляді даної справи не виявив. Суд вважає можливим розглянути справу без участі позивача, на підставі наданої заяви та без участі відповідача, на підставі п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, беручи до уваги, що вони належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, матеріали справи містять достатньо доказів про права та взаємовідносини сторін на теперішній час.
Фактичні обставини, встановлені судом
Дослідивши матеріали справи, оглянувши належним чином завірену копію спадкової справи № 323/2015, заведену після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , судом фактично встановлено наступне.
Як вбачається з рішення Великоновосілківського районного суду Донецької області від 25.10.2016 року, яке набрало законної сили 05.11.2016 року, ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 (а.с. 27-29).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер у с. Багатир Великоновосілківського району Донецької області, актовий запис № 30 (а.с. 12).
17.11.2016 року ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , а саме на земельну ділянку, площею 3,6971 га, кадастровий номер 1421280800:01:001:0418, розташованої на території Багатирської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області (а.с. 30).
29.10.2018 року приватним нотаріусом Великоновосілківського районного нотаріального округу Донецької області Гуковим О.В. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа (а.с. 33).
У матеріалах спадкової справи міститься копія свідоцтва про приватну власність на будівлю від 15.04.1988 року, у якому зазначено, що домоволодіння в АДРЕСА_1 дійсно належить ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Великоновосілківської районної ради від 1988 р.
У газеті Сільський край від 04.08.2018 року поміщено оголошення про те, що втрачений технічний паспорт на домоволодіння у АДРЕСА_1 , виданий на ім`я ОСОБА_2 , вважати недійсним (а.с. 34).
Згідно відповіді архівного відділу Великоновосілківської районної державної адміністрації, документи Багатирської сільської ради до 1991 року знаходяться в Державному архіві Донецької області (а.с. 35).
Як вбачається з відповіді Державного архіву Донецької області від 25.05.2019 р № 04-15/10 вх, всі документи, які знаходились на зберіганні в держархіві області у м. Донецьку, залишились на тимчасово окупованій території України, в зв`язку з цим, провести виявлення та надати архівну копію рішення Багатирської сільської ради про виділення земельної ділянки під забудову на ім`я ОСОБА_2 у 1961 році, за фондами держархіву області, на сьогоднішній день неможливо (а.с. 30).
Отже, позивач є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та його спадкоємицею першої черги.
Мотиви, з яких виходить суд і застосовані норми права
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст.ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, цивільні права та обов`язки спадкодавця, у тому числі право власності на нерухоме майно, можуть переходити у спадщину.
За змістом статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі його відсутності, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК.
Відповідно до ч.1 ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч. 2 ст. 1258 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ст.67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, а тому за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину не підлягають судовому розглядові. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися в суд за правилами позовного провадження.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у передбачений ст.. 1270 ЦК України строк звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом, отримала свідоцтво про право на спадщину на частину майна, а саме на земельну ділянку, що розташована на території Багатирської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області. Позивач є спадкоємицею першої черги. На момент смерті ОСОБА_2 проживав з донькою, ОСОБА_1 (довідка від 02.11.2015 року).
На час звернення з заявою про прийняття спадщини, а саме житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , у позивача відсутній оригінал свідоцтва про право власності спадкодавця на дане домоволодіння, проте, його належність спадкодавцеві підтверджується копією свідоцтва про приватну власність на будівлю від 15.04.1988 року, у якому зазначено, що домоволодіння в АДРЕСА_1 дійсно належить ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Великоновосілківської районної ради від 1988 р. На теперішній час відсутня законодавчо встановлена можливість позивача отримати дублікат свідоцтва про право власності на вказаний житловий будинок ОСОБА_2 , тому нотаріусом прийнято рішення про відмову позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на це майно (а.с. 33). В зв`язку з викладеним вона не може оформити право на спадок в нотаріальній конторі.
Висновки суду за результатами розгляду позову
Таким чином, в судовому засіданні встановлено факт наявності спадкових прав позивача на спадкове майно та неможливість їх оформлення у встановленому законом порядку, її вимоги не суперечать чинному законодавству та не порушують прав відповідача, який заперечень за позовом не надав, спадкоємці реалізували своє право на отримання відповідних правовстановлюючих документів на успадковане нерухоме майно в позасудовому порядку, але це зробити фактично не має можливості. Тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для його задоволення.
Щодо судових витрат
Позивач не заявляє у позові вимог про стягнення з відповідача судового збору тому судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст.16, 181, 328, 392, 1216, 1218, 1220, 1223, 1225 ЦК України, ст. 67 Закону України Про нотаріат , ст.ст. 3, 4, 10, 12, 13, 19, 60, 79-81, 174, 235, 247, 258-259, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 до виконавчого комітету Багатирської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, код ЄДРПОУ 04342387, с. Багатир, вул.. Миру, буд. 23, Великоновосілківський район, Донецька область, про визнання права власності на житловий будинок - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 батька, ОСОБА_2 , право власності на житловий будинок з господарськими спорудами і побудовами, який розташований на території Багатирської сільської ради, Великоновосілківського району, Донецької області, за адресою: АДРЕСА_1 ,
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Донецької області через Великоновосілківський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Дурач О.А.
Суд | Великоновосілківський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2019 |
Оприлюднено | 25.10.2019 |
Номер документу | 85167681 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великоновосілківський районний суд Донецької області
Дурач О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні