Справа № 473/3414/19
РІШЕННЯ
іменем України
"24" жовтня 2019 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області у складі: головуючої - судді Ротар М.М., при секретарі Гавриловій І.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Вознесенську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини ,
встановив
12.08.2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, в якій вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина, до складу якої ввійшла земельна ділянка площею 3,6877 га, що розташована на території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Позивач є спадкоємцем за заповітом, але оформити свої спадкові права не може у зв`язку з тим, що не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у встановлений строк, по причині того, що не була обізнана про існування заповіту. Тому позивач просить суд визначити їй додатковий строк тривалістю в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, вважаючи, що шестимісячний строк, встановлений законодавством для подачі заяви про прийняття спадщини, було пропущено нею з поважних причин.
Ухвалою Вознесенського міськрайонного суду від 13 серпня 2019 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, справу призначено до підготовчого засідання.
Представник позивача ОСОБА_4 в підготовче судове засідання не з`явилася від неї на адресу суду надійшла заява в якій вона просить розглядати справу у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, згідно якої просить розглядати справу у його відсутність, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , видане 25.07.2016 року Вознесенським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області). Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої ввійшла земельна ділянка площею 3,6877 га, що розташована в межах території Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області та призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий №4822080800:15:000:0012, згідно рішення Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 17.01.2014 року).
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємицею за заповітом, що був посвідчений 12.11.2014 року приватним нотаріусом Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Нехимчук К.Б. та зареєстрований в реєстрі за №681, паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , але оформити свої спадкові права не може у зв`язку з тим, що не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у встановлений строк, не проживала та не була зареєстрована за однією адресою з спадкодавцем. Даний факт підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 26.07.2019 року виданою В.о. завідувача Першої вознесенської державної нотаріальної контори завідувача Арбузинської державної нотаріальної контори Бойченко В.А.
Таким чином, ОСОБА_1 повина була у шестимісячний строк звернутися до нотаріальної контори з приводу отримання свідоцтва на спадщину, як це передбачено ст.1270 ЦК України, але пропустила зазначений строк. Проте, на підставі ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні було встановлено, що шестимісячний строк, передбачений законом для прийняття спадщини, позивачем було пропущено через те, що ОСОБА_1 не була обізнана про існування заповіту. Про існування заповіту остання дізналася лише з листа приватного підприємства Агроном-2005 від 04.01.2019 року. В матеріалах цивільної справи та матеріалах спадкової справи відсутні відомості про повідомлення позивача про існування заповіту та повідомлення про відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17, нотаріус при заведенні спадкової справи повинен перевірити за даними Спадкового реєстру наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту та вчинити дії для повідомлення спадкоємця про відкриття спадщини, здійснити виклик спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчило б про належне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця.
Також в матеріалах спадкової справи №208/2016 року відсутній документ - заява про згоду на включення ОСОБА_1 до кола спадкоємців, як такої, що пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини і така заява не може бути поданою, оскільки відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, така заява може бути подана до видачі свідоцтва про право на спадщину. Як вбачається з відповіді В.о. завідувача Першої вознесенської державної нотаріальної контори завідувача Арбузинської державної нотаріальної контори Бойченко В.А. від 17.09.2019 року спадкоємцем І черги спадкування за законом - ОСОБА_2 Першою вознесенською державною нотаріальною конторою Миколаївської області 18.01.2019 року було видане свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно.
Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Враховуючи вищевикладене суд вважає причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини поважними та вважає можливим визначити позивачу додатковий строк у два місяці для подання позивачем заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 .
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265, 273 ЦПК України, суд
ухвалив
позов - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк два місяці для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Вознесенськ, Миколаївської області. Вказаний строк обчислювати з дня, наступного після того дня, як рішення набере законну силу.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду через міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.М. Ротар
Суд | Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2019 |
Оприлюднено | 25.10.2019 |
Номер документу | 85171548 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Ротар М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні