Рішення
від 16.09.2019 по справі 233/2284/19
КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

233 № 233/2284/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2019 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мартиненко В. С.,

за участю секретаря судового засідання Ліман С.М.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , в інтересах якої діє ОСОБА_1 , до Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з вказаним позовом звернулася ОСОБА_2 , в якій просила встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є племінницею ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Степанівка Костянтинівського району Донецької області та визначити їй додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .

В обґрунтування вимоги позивач посилалася на те, що підтвердити родинний зв`язок в позасудовому порядку не вдалося. Про смерть дядька та наявність спадкового майна позивач дізналася вже після закінчення передбаченого Законом строку для подання заяви про прийняття спадщини, а саме в квітні 2008 року, коли відвідувала могилу матері. Інші спадкоємці відсутні. До складу спадщини входять земельні ділянки площею 5,30 га, кадастровий номер 1422481000:49:000:0016, та площею 1,21 га, кадастровий номер 1422481000:36:000:0075, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги позивача підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце його проведення відповідач повідомлявся належним чином, надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши докази, подані на їх підтвердження, суд дійшов висновку про можливість задоволення позовних вимог з таких підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Степанівка Костянтинівського району Донецької області у віці 72 років помер ОСОБА_3 , про що виконкомом Артемівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області складено актовий запис про смерть №7 від 12 березня 2007 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 , виданим 12.03.2007 року.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Частиною 1 ст. 1221 ЦК України встановлено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої входить право власності на земельні ділянки площею 5,30 га, кадастровий номер 1422481000:49:000:0016 та площею 1,21 га, кадастровий номер 1422481000:36:000:0075, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Іллінівської (Артемівської) сільської ради Костянтинівського району Донецької області, які належали померлому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ№ 359612, виданого на підставі розпорядження голови Костянтинівської районної державної адміністрації від 29.03.2006 р. за № 135 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державний актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010615700146 копія якого додано до матеріалів справи.

Згідно з ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка села Степанівка Костянтинівського району Донецької області, є дочкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб позивача серії НОМЕР_2 від 12 січня 1962 р., посвідкою про народження позивача серії НОМЕР_3 від 15 вересня 1939 р.,

Батьками ОСОБА_4 були ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_7 серії НОМЕР_4 від 06 травня 1952 року, свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_8 серії НОМЕР_5 від 18 листопада 1977 року.

Листом від 20.09.2018 р. за № 36/03.1-49 відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Донецькій області на звернення позивача щодо отримання документа про народження ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Новоандріївка Волноваського району Донецької області повідомив позивача, що провести перевірку та надати інформацію про народження немає можливості, оскільки книги державної реєстрації актів цивільного стану про народження за 1935 рік по Волноваському району Донецької області знаходилися на зберіганні в архіві відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, який залишився на тимчасово окупованій території України.

Згідно із ч. ч. 3 - 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Зі змісту статей 1268, 1269, 1270 ЦК України випливає, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 1, ч. 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру за № 56148911 від 15.05.2019 року, наданої Другою Костянтинівською державною нотаріальною конторою, в реєстрі відсутні відомості про наявність спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_9 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з довідкою № 453 від 09.04.2019 р., наданої Іллінівською сільською радою Костянтинівського району Донецької області на час відкриття спадщини померлий ОСОБА_9 мав зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , завказаною адресою також мала зареєстроване місце проживання наймач ОСОБА_10 , 1961 року народження.

Свідки ОСОБА_11 , ОСОБА_12 в судовому засіданні надали показання про те, що вони є сусідами померлого ОСОБА_9 та їм особисто відомо, що за місцем проживання ОСОБА_9 його часто навідувала ОСОБА_4 та називали один одного братом та сестрою. За життя ОСОБА_9 племінниця ОСОБА_2 з ним не спілкувалась, в селі не проживала. ОСОБА_9 проживав однією сім`єю з жінкою, яка померла раніше нього. Його поховання здійснювала племінниця жінки, з якою він проживав. Про факт смерті ОСОБА_2 не повідомлялося. Згодом, коли ОСОБА_2 приїхала до села з метою відвідати місце поховання матері, дізналась про смерть ОСОБА_9 Особа, яка здійснювала поховання ОСОБА_9 передала ОСОБА_2 документи, що залишились після його смерті.

Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_2 є племінницею ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Степанівка Костянтинівського району Донецької області. З метою захисту прав і свобод громадян України, яким є заявник у справі, суд дійшов висновку про необхідність задоволення вимог ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту. Враховуючи те, що встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини позивач ОСОБА_2 пропустила через те, що їй не було відомо про смерть дядька, а також, беручи до уваги те, що спадщина після смерті ОСОБА_9 до теперішнього часу ніким не прийнята, суд дійшов висновку про те, що позивач пропустив вказаний строк з поважних причин, а отже ОСОБА_2 необхідно визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_9 .

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму ВССУ від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", у резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.

Враховуючи похилий вік позивача та місце її проживання, суд дійшов висновку про те, що достатнім для подання заяви про прийняття спадщини буде додатковий строк в три місяці з моменту набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Оскільки після смерті ОСОБА_9 спадщина не була прийнята іншими спадкоємцями, належними відповідачами у справі є територіальні громади за місцем знаходження нерухомого майна, що входить до складу спадщини, а саме: Іллінівська сільська рада Костянтинівського району Донецької області.

Керуючись ст.ст. 141, 259, 264-265, 273, 354, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 , в інтересах якої діє ОСОБА_1 , до Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є племінницею ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Степанівка Костянтинівського району Донецької області.

Визначити ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 у селі Степанівка Костянтинівського району Донецької області, додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Степанівка Костянтинівського району Донецької області, в 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Дата складання повного рішення суду - 26 вересня 2019 року.

Позивач: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , відповідач: Іллінівська сільська рада Костянтинівського району Донецької області, місцезнаходження: Донецька область, Костянтинівський район, с. Іллінівка, вул. Адміністративна, буд. 42/3, ЄДРПОУ 41073075.

Суддя

СудКостянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення16.09.2019
Оприлюднено26.10.2019
Номер документу85180352
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —233/2284/19

Рішення від 16.09.2019

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Мартиненко В. С.

Рішення від 16.09.2019

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Мартиненко В. С.

Ухвала від 04.07.2019

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Мартиненко В. С.

Ухвала від 08.05.2019

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Мартиненко В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні