Справа № 603/483/19
Провадження №2-о/603/28/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" жовтня 2019 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Галіяна І. М.
секретаря судового засідання - Коди О.І.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду цивільну справу
заявник: ОСОБА_1
представник заявника: адвокат Андрусенко Ігор Ярославович
заінтересована особа: Задарівська сільська рада
предмет заяви: встановлення юридичного факту
ВСТАНОВИВ:
І. Зміст вимог та заперечень учасників справи.
Представник заявника звернувся в Монастириський районний суду Тернопільської області з заявою про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_2 , якій він є внуком та про встановлення факту смерті батька заявника - ОСОБА_3 у 1989 році.
Вимоги заяви обґрунтовані тим, що 1989 року помер батько заявника - ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба заявника - ОСОБА_2 після смерті якої залишилось спадкове майно до якого входить:
- земельна частка (пай) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , що знаходиться у спілці селян Колос .
Представник позивача вважає, що ОСОБА_1 вищевказану спадщину прийняв так як проживав на час смерті із спадкодавцем та вступив у фактичне управління спадковим майном, проте звернувшись до нотаріальної контори нотаріусом заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину оскільки існують помилки в актових записах про народження та про смерть, а також відсутній актовий запис про смерть ОСОБА_3 .
Так, у свідоцтві про народження заявника, його батько записаний як ОСОБА_3 .
У свідоцтві про народження батька заявника, його батьками записано ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
У свідоцтві про одруження баби та діда заявника записано, що шлюб укладено між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . Після укладення шлюбу бабця заявника змінила прізвище з ОСОБА_2 на ОСОБА_2 .
Через розбіжності в вищевказаних актових записах заявник не може підтвердити родинні відносини з бабусею в зв`язку з чим виникають труднощі для реалізації його прав на оформлення документів на спадщину.
Також, у зв`язку з тим, що в органі ДРАЦСу відсутні відомості про смерть ОСОБА_3 та вказані органи не можуть зареєструвати даний факт смерті через відсутність медичного свідоцтва про смерть, просить встановити факт смерті батька заявника - ОСОБА_3 в 1989 році.
ІІ. Клопотання та інші процесуальні рішення в справі.
Ухвалою судді Монастириського районного суду Тернопільської області Галіяна І.М. від 02.08.2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження.
19.08.2019 року ухвалою судді Монастириського районного суду Тернопільської області розгляд цивільної справи відкладено у відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 223 ЦПК України.
ІІІ. Позиції сторін.
У зв`язку з виникненням труднощів для реалізації подальших прав заявника для оформлення документів щодо подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, просить встановити факт родинних відносин, а саме, що заявник по справі - ОСОБА_1 є внуком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також встановити факт смерті батька заявника, ОСОБА_3 у 1989 році.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, проте представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю з підстав зазначених в заяві, просить заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи Задарівської сільської ради в судове засідання не з`явився, проте подав пояснення (відзив) в якому просить судовий розгляд справи проводити за його відсутності, з обставинами, викладеними у заяві погоджується.
Частиною 3 ст. 294 ЦПК України встановлено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
З огляду на зазначене суд не вбачає перешкод у судовому розгляді справи.
ІV. Фактичні обставини встановлені судом .
ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 83 років в с.Задарів Монастириського району Тернопільської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданого 07.07.1998 року.
Ще за життя ОСОБА_2 належало право на земельну частку (пай) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , що знаходилось у спілці селян Колос в с.Задарів Монастириського району Тернопільської області площею 0,59 га, що підтверджується довідкою виданою виконкомом Задарівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області від 05.06.2019 року №371.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 15.05.1965 року встановлено, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в даному свідоцтві записані ОСОБА_3 - батько та ОСОБА_8 - мати.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_4 виданого повторно ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками записані ОСОБА_4 -батько та ОСОБА_5 - мати.
Родинні відносини між ОСОБА_1 та померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 підтверджуються:
-свідоцтвом про одруження згідно якого мати ОСОБА_3 записана як ОСОБА_2 , яка при укладенні шлюбу змінила своє дошлюбне прізвище з ОСОБА_2 на ОСОБА_2 (а.с.7);
-свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , згідно якого дівоче прізвище, ім`я та по батькові ОСОБА_2 - ОСОБА_2 .
-довідкою виданою виконкомом Задарівської сільської ради Монастириського району Тернопільської областівід 05.06.2019 року №371 про те, що до дня смерті з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою АДРЕСА_1 був зареєстрований, проживав та на даний час проживає (зареєстрований) її онук ОСОБА_1 .
З аналізу вищевказаних письмових доказів, суд дійшов висновку, що при видачі свідоцтва про народження ОСОБА_3 у свідоцтві була допущена помилка щодо написання імені його матері, а саме замість ОСОБА_2 записано ОСОБА_2 та при видачі свідоцтва про народження ОСОБА_1 було записано його прізвище як ОСОБА_13 замість ОСОБА_2 , а тому суд вважає доведеним факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та відповідно внуком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Щодо встановлення факту смерті батька заявника - ОСОБА_3 , у 1989 році судом встановлено таке.
Згідно копій погосподарських книг 1980-2000 років, наданих виконкомом Задарівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області від 29.07.2019 року №214/2.8, на запит адвоката Андрусенка І.Я., встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживав та був зареєстрований в с.Задарів Монастириського району Тернопільської області
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звертався у відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиціцї у Тернопільській області про надання інформації про смерть ОСОБА_3 .
З наданої відділом Державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиціцї у Тернопільській області відповіді від 19.10.2017 року №610/02.1-06-17.1 встановлено, що в архіві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації головного територіального управління юстиції відсутній актовий запис про смерть ОСОБА_3 , який помер в 1989 році.
Також, Монастириським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 25.07.2019 року №648/14-01-09.5 заявнику відмовлено в реєстрації смерті ОСОБА_3 , який помер в 1989 році в зв`язку з неподанням відповідних документів, які є підставою для державної реєстрації смерті, передбачених Правилами державної реєстрації актів цивільного стану України, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 (зі змінами).
З метою встановлення факту смерті ОСОБА_3 в певний час в судовоу засіданні були заслухані пояснення свідків.
Так, свідок ОСОБА_14 в судовому засіданні повідомила, що з народження проживає в с.Задарів Монастириського району Тернопільської області та є сусідкою ОСОБА_1 . З приводу смерті ОСОБА_3 повідомила, що він в 1989 році проживав разом з своєю сестрою та мамою, часто зловживав алкогольними напоями і помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , скоріш за все від крововиливу. Також, суду повідомила, що була присутня на похоронах ОСОБА_3 якого похоронили на кладовищі в с.Задарів Монастириського району Тернопільської області. Окрім зазначеного, підтвердила факт того, що ОСОБА_2 є бабцею ОСОБА_1 , а ОСОБА_3 - батьком.
Свідок ОСОБА_15 в судовому засіданні повідомив, що він є сільським головою в с.Задарів Монастириського району Тернопільської області. Про смерть ОСОБА_3 знає тільки зі слів односельчан, так як на той час коли помер ОСОБА_3 він перебував на службі в лавах Радянської Армії. Також повідомив, що відомостей про смерть ОСОБА_3 в сільській раді немає так як зі слів односельчан його рідна сестра, яка вже померла, не дозволила провести медичний огляд трупа оскільки вважала, що він помер від крововиливу, а тому в сільській раді відсутні відомості про його смерть. На похороні він не був по причині зазначеній вище, проте знає де знаходиться могила ОСОБА_3 .
Згідно наданих в судовому засіданні пояснень свідка ОСОБА_16 вбачається, що він був двоюрідним братом ОСОБА_3 , який був батьком ОСОБА_1 та проживав з ним по сусідству в с.Задарів Монастириського району Тернопільської області. Також, суду повідомив, що ОСОБА_3 помер у березні місяці 1989 року, так як він був присутній під час його поховання. За життя ОСОБА_3 любив зловживати спиртними напоями. Перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння вчиняв насильницькі дії по відношенню до своєї сестри та мами, які також із ним проживали. В переддень коли ОСОБА_3 помер він прийшов додому в стані алкогольного сп`яніння і його рідна сестра ОСОБА_17 та мама втекли з дому, а коли повернувшись рано додому - виявили його вже мертвим. Вважає, що він помер скоріш за все від крововиливу мозку. Медичний огляд на встановлення причин смерті ОСОБА_3 в той час не проводився так як його сестра вважала, що він помер від крововиливу мозку, а тому медичний огляд робити не потрібно. Також, підтвердив факт того, що ОСОБА_2 є бабцею ОСОБА_1 , а ОСОБА_3 - батьком.
Окрім зазначеного, факт смерті ОСОБА_3 в певний час підтверджується фотографіями, які містяться в матеріалах справи, із зображенням нагробної плити з інформацією про померлого - ОСОБА_3 та роками його життя з 1945 року по 1989 рік (а.с. 13).
V. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо аргументів наведених учасниками справи.
Визначаючись із заявленою вимогою про встановлення юридичного факту, а саме встановлення родинних відносин суд враховує наступне.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
В даному випадку встановлення факту родинних відносин необхідно заявнику для звернення до нотаріальної контори, оскільки він претендує на спадкове майно після смерті своєї бабці- ОСОБА_2 .
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до роз`яснень, викладених в інформаційному листі Верховного Суду України від 19.06.2013 року щодо судової практики розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в графі Встановлення факту родинних відносин між фізичними особами факт родинних відносин між фізичними особами (п. 1 ч. 1 ст. 256 ЦПК в старій редакції) встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Таким чином, факт, що просить встановити заявник має юридичне значення.
Судом не виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов`язане з вирішенням спору про право.
А тому, беручи вищевказане до уваги та аналізуючи всі подані заявником докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 в частині встановлення родинних відносин підлягає задоволенню.
Визначаючись із заявленою вимогою про встановлення юридичного факту, а саме факту смерті в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, суд враховуючи ключове значення, яке має встановлення факту смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, дійшов висновку, що рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог ст. 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293, п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України та роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
У відповідності до ч. 3 ст. 49 ЦК України, ч. 2 ст. 2 ЗУ Про державну реєстрацію актів цивільного стану смерть підлягає державній реєстрації.
Частиною 1 ст. 17 ЗУ Про державну реєстрацію актів цивільного стану передбачено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою (пункт перший); рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою (пункт другий).
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5, визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
На підставі п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 Про судову практику по справам про встановлення фактів, що мають юридичне значення , передбачено, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявником документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланням на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
За таких обставин, встановлення факту смерті породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення особистих чи майнових прав заявника; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення. Заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт смерті, що має юридичне значення для послідуючого отримання документів для прийняття спадщини.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для встановлення факту смерті особи в певний час, оскільки в судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя с.Задарів Монастириського району Тернопільської області, що мало місце ІНФОРМАЦІЯ_7 в с.Задарів Монастириського району Тернопільської області. Встановлення даного факту має юридичне значення для заявника та іншим шляхом встановити цей факт неможливо так як у проведенні державної реєстрації факту смерті за наявними у заявника документами Монастириським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, заявнику відмовлено.
Таким чином, судом встановлено, що вимоги заявника обґрунтовані, законні та підлягають задоволенню.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах держаної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
VI.Судові витрати.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись статтею 124 Конституції України, ст. ст.13, 81, ч. 2 ст. 247, 259, 263-265, ч. 4 ст. 268, ч. 5 ст. 272,354Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Задарівська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, про встановлення юридичного факту- задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме, що ОСОБА_1 є внуком ОСОБА_2 .
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с.Задарів Монастириського району Тернопільської області, який був зареєстрований за адресою: с.Задарів Монастириського району Тернопільської області, в певний час, а саме ІНФОРМАЦІЯ_7 , в с.Задарів Монастириського району Тернопільської області.
Дане рішення є підставою для одержання свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі ухвалення рішення за відсутності учасників справи протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.
У разі оголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення чи ухвалення рішення за відсутності учасниківсправи або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 24.10.2019 року.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (паспорт серії НОМЕР_6 ІПН НОМЕР_7 ), проживаючого за адресою: с.Задарів Монастириського району Тернопільської область
Заінтересована особа: Задарівська сільська рада (Код ЄДРПО 02015247), юридична адреса місцезнаходження якої: с.Задарів Монастириський район Тернопільська область.
Суддя І. М. Галіян
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2019 |
Оприлюднено | 26.10.2019 |
Номер документу | 85184757 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Галіян І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні