Рішення
від 21.10.2019 по справі 157/1333/19
КАМІНЬ-КАШИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 157/1333/19

Провадження №2/157/352/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

21 жовтня 2019 року місто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Гамули Б.С.,

з участю: секретаря Семенюк О.В.,

прокурора Багнюк О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом заступника керівника Маневицької місцевої прокуратури Волинської області Баса Вадима Володимировича в інтересах держави в особі Броницької сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки,

встановив:

Заступник керівника Маневицької місцевої прокуратури Волинської області Бас В.В. звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Броницької сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.

Позовні вимоги мотивовано тим, що за результатами проведеної 05 липня 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Броницької сільської ради Камінь-Каширського району в урочищі Панська гора , встановлено, що ОСОБА_1 використовує земельну ділянку із земель запасу, не наданих у власність чи користування (землі комунальної власності сільськогосподарського призначення) площею 1,9094 га під сільськогосподарськими культурами, що знаходиться в названому урочищі.

Будь-які рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання вищезазначеної земельної ділянки відповідачу відсутні, і, як наслідок, використання земельної ділянки відбувається з порушенням вимог статей 125 та 126 Земельного кодексу України, що у відповідності до статті 1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель свідчить про самовільне зайняття вищевказаної земельної ділянки.

Інспектором вказаного органу контролю того ж дня обстежено названу земельну ділянку та здійснено розрахунок розміру шкоди заподіяної Броницькій сільській раді внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, яка становила 2565 грн. 25 коп., що ОСОБА_1 08 липня 2019 року сплачено добровільно.

Факт самовільного зайняття земельної ділянки шляхом оброблення та посіву сільськогосподарських культур зафіксовано також і під час проведення огляду місця події у кримінальному провадженні №42019031160000033 від 22 травня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України. На даний час відповідачем самовільно зайнята земельна ділянка не звільнена.

Постановою від 08 липня 2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відпові дальності за ст. 53-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн., який відповідачем того ж дня сплачено.

Постановою від 12 серпня 2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн., який відповідачем того ж дня сплачено.

Таким чином, ОСОБА_1 визнається та не оспорюється факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 1,9094 га, що розміщена в урочищі Панська гора , що на території Броницької сільської ради Камінь- Каширського району.

Невжиття сільською радою заходів щодо щодо звільнення відповідачем самовільно зайнятої вказаної вище земельної ділянки свідчить про невиконання обов`язку щодо захисту та відновлення порушених майнових інтересів держави. Таке порушення веде до спричинення суттєвої шкоди державним інтересам та підриву основ фінансово-економічної діяльності держави, що є підставою для звернення прокурора до суду з позовом в інтересах держави в особі Броницької сільської ради.

Посилаючись на зазначені обставини та окремі норми законодавства, практику Європейського Суду з прав людини, прокурор просить суд зобов`язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення, що знаходиться в урочищі Панська гора на території Броницької сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, площею 1,9094 га. та стягнути з відповідача на користь прокуратури Волинської області судовий збір в сумі 1921 грн.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник Броницької сільської ради Камінь-Каширського району на розгляд справи не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності та відзиву на позов не подав.

Враховуючи норми статті 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення прокурора, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позов підставним і таким, що підлягає до задоволення повністю.

Статтею 78 Земельного кодексу України визначено зміст права власності на землю, а саме: право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Відповідно до п. б ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до п. б ч. 1 ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Судом встановлено та вбачається з протоколу огляду місця події від 11 червня 2019 року (а.с. 16-21), що земельна ділянка, яка розташована на території Броницької сільської ради Камінь-Каширського району в урочищі Панська гора , площею 1,9094 га, використовується для вирощування сільськогосподарських культур. Згідно інформації Броницької сільської ради Камінь-Каширського району №60 від 20 травня 2019 року (а.с. 15) вказаною земельною ділянкою користується ОСОБА_1 , який для оформлення права власності в сільську раду не звертався, договір оренди не укладав.

При розгляді даної справи відповідачем будь-яких доказів на підтвердження належності йому згаданої земельної ділянки не подано.

Наведене підтверджує факт самовільного зайняття ОСОБА_1 вказаної земельної ділянки, що стало підставою для внесення відповідніх відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22 травня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, та подальшого закриття даного кримінального провадження у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, що вбачається із постанови про закриття кримінального провадження від 19 червня 2019 року (а.с. 23).

Крім того, факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки на території Броницької сільської ради Камінь-Каширського району в урочищі Панська гора , площею 1,9094 га підтверджується також актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 05 липня 2019 року №315-ДК/366/АП/09/0 (а.с. 28), актом обстеження земельної ділянки від 05 липня 2019 року №315-ДК/183/АО/10/01-19 (а.с. 29).

Майнова шкода, завдана відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, становить 2565 грн. 25 коп., що вбачається із розрахунку розміру заподіяних збитків (а.с. 31).

Старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Любешівському, Камінь-Каширському, Ратнівському районах ОСОБА_2 05 липня 2019 року складено протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП та п. б ч. 1 ст. 211 ЗК України. Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області винесено припис від 05 липня 2019 року №315-ДК/0133/Пр/03/01-19 (а.с. 34), яким ОСОБА_1 зобов`язано вжити заходів щодо усунення виявленого правопорушення в тридцятиденний строк.

За порушення відповідачем вимог статей 125, 126 ЗК України - використання ним земельної ділянки із земель запасу не наданих у власність або користування (землі сільськогосподарського призначення) площею 1,9094 га під сільськогосподарськими культурами, що знаходиться в урочищі Панська гора на території Броницької сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, постановою про накладення адміністративного стягнення від 08 липня 2019 року №315-ДК/0109/ПО/05/01-19 (а.с. 35) його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.

Відповідач, сплативши вказаний штраф та відшкодувавши згадану вище шкоду, що вбачається із квитанцій (а.с. 37), визнав факт самовільного зайняття ним названої земельної ділянки.

Як убачається з акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 12 серпня 2019 року №444-ДК/393/АП/09/01-19 (а.с. 38), відповідач згаданий вище припис по усуненню виявленого порушення земельного законодавства не виконав, порушення залишилося не усунутим, за що постановою про накладення адміністративного стягнення від 12 серпня 2019 року № 444-ДК/0125/ПО/08/01-19 (а.с. 43) був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн., який був сплачений ним в день винесення постанови, що стверджено відповідною квитанцією (а.с. 45).

Крім цього, Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області вдруге складено припис від 12 серпня 2019 року №444-/0149/Пр/0056/03/01-19 (а.с. 42), яким ОСОБА_1 зобов`язано усунути виявлене порушення вимог земельного законодавства зазначене в попередньому приписі.

На даний час приписи відповідачем не виконані, порушень земельного законодавства не усунуто.

Згідно зі ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Аналізуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що з метою усунення допущеного відповідачем порушення вимог земельного законодавства, його слід зобов`язати звільнити самовільно зайняту ним земельну ділянку площею 1,9094 га, яка розташована на території Броницької сільської ради Камінь-Каширського району в урочищі Панська гора .

Задовольняючи позов, суд у відповідності до ст. 141 ЦПК України стягує з відповідача в користь прокуратури Волинської області сплачений судовий збір (а.с. 1).

Керуючись статтями 12, 81, 89, 141, 263-265, 280 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 78, 81, 116, 211, 212 Земельного кодексу України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, площею 1,9094 га, яка знаходиться в урочищі Панська гора , АДРЕСА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Волинської області (код ЄДРПОУ 02909915, р/р НОМЕР_1 в Державній казначейській службі України, МФО 820172) 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) гривню судового збору.

Дане рішення може бути переглянуте Камінь-Каширським районним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, яка має бути подана ним протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до підпункту 15.5) пункту 1 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Повне найменування, ім`я, місцезнаходження, місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін: Маневицька місцева прокуратура Волинської області, вул. С. Наливайка, 2, смт Маневичі, Волинська область, 44600, код ЄДРПОУ 02909915; позивач Броницька сільська рада Камінь-Каширського району Волинської області, вул. Шевченка, 1, с. Брониця, Камінь-Каширський район, Волинська область, 44535, код ЄДРПОУ 04333425; відповідач ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Повне рішення суду буде складено 25 жовтня 2019 року.

Головуючий: Б. С. Гамула

СудКамінь-Каширський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення21.10.2019
Оприлюднено26.10.2019
Номер документу85185965
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —157/1333/19

Рішення від 21.10.2019

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Гамула Б. С.

Рішення від 21.10.2019

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Гамула Б. С.

Ухвала від 30.09.2019

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Гамула Б. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні