Справа № 169/476/18
Провадження № 2/169/96/19
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2019 року смт Турійськ
Турійський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Хвіц Г.Й.
за участю секретаря Ганюк З.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання справу за позовом ОСОБА_1 до Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Турійська районна державна адміністрація Волинської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування, посилаючись на те, що її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала в с. Бобли Турійського району Волинської області та працювала в колгоспі ім. Кірова с. Бобли Турійського району Волинської області з 1950 року до 1992 року. У березні 2002 року вона отримала свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВЛ НОМЕР_1 та, на думку позивача, мала право на одержання земельного паю. Однак, з невідомих причин її мати не була включена до списків членів колективного сільськогосподарського підприємства, що додавалися до Державного акта на право колективної власності на землю, та не отримала сертифіката на земельну частку (пай). ІНФОРМАЦІЯ_2 року її мати ОСОБА_2 померла і після її смерті відкрилася спадщина. Вона є спадкоємцем за законом першої черги, однак, свідоцтво про право на спадщину за законом не може отримати у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на земельну частку (пай). А тому, просила визнати за нею право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах 2.81, вартістю 55 449.31 гривень, в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , як члена колективного сільськогосподарського підприємства ім. Кірова с. Бобли Турійського району Волинської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою судді провадження у справі відкрито та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду підготовче провадження закрито і справу призначено до судового розгляду.
Відповідачем - Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, щотак як Головне управління Держгеокадастру не є органом, що уповноважений державою приймати рішення щодо розпаювання земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, тому не може бути відповідачем у справі (а. с. 63-67).
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Таращук О.В. подала заяву про залишення позову ОСОБА_1 в частині заявлених позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування без розгляду.
Ухвалою суду від 19 лютого 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 в частині заявлених позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування залишено без розгляду.
Позивач ОСОБА_1 та її представник - адвокат Таращук О.В. у судове засідання не з`явилися, однак, представник позивача - адвокат Таращук О.В. подала адресовану суду заяву про те, що вона та позивач позовні вимоги підтримують повністю і просять справу за цим позовом розглядати за їхньої відсутності.
Представник відповідача Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області Кисель С.Г. у судове засідання не з`явився, однак, подав адресовану суду заяву , в якій вказав, що позовні вимоги ОСОБА_1 визнає та не заперечує проти їх задоволення, просив справу за вказаним позовом розглядати за його відсутності.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Турійської районної державної адміністрації Волинської області Перейма О.С. у судове засідання не з`явилася також, однак, подала адресовану суду заяву , в якій вказала, що при вирішенні спору посилається на розсуд суду і просила справу за вказаним позовом розглядати за її відсутності. Крім того, у поданих нею письмових поясненнях щодо позову зазначається , що мати позивача ОСОБА_2 мала би право на земельну частку (пай) за умови перебування у членах КСП ім. Кірова с. Бобли Турійського району Волинської області на час видачі Державного акта на право колективної власності на землю.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 працювала у колгоспі ім. Кірова, що в с. Бобли Турійського району Волинської області, з 1950 року до 1992 року, що підтверджується архівною довідкою, виданою Об`єднаним трудовим архівом сільських, селищних рад Турійського району Волинської області від 30 серпня 2017 року №120/01-45 (а. с. 10).
18 березня 2002 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП) (майновий сертифікат) серії НОМЕР_2 (а. с. 11).
Згідно з історичною довідкою від 20 квітня 2016 року на базі колгоспу ім. Кірова с. Бобли Турійського району Волинської області засновано сільськогосподарський виробничий кооператив ім. О.С. Панасюка, діяльність якого згідно рішення загальних зборів членів кооперативу від 09 липня 2015 року вирішено припинити (а. с. 17).
Довідкою Відділу Держгеокадастру у Турійському районі Волинської області від 12 січня 2018 року № 3-0.26-38/104-18 підтверджується, що у колективній власності КСП ім. Кірова перебували земельні ділянки загальною площею 2277.60 га, сертифікати на право приватної власності на які видавалися на підставі розпорядження Турійської районної державної адміністрації від 22 січня 1997 року № 23. Державний акт на право колективної власності на землю КСП ім. Кірова серії НОМЕР_3 виданий 18 грудня 1995 року (а. с. 14).
Так, згідно з Державним актом на право колективної власності на землю, додатком №1 до нього (список громадян - членів колгоспу ім. Кірова) 18 грудня 1995 року видано Державний акт на право колективної власності на землю, та у списку громадян - членів колгоспу ім. Кірова ОСОБА_2 відсутня (а. с. 76 - 90).
З довідки Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області від 09 січня 2018 року № 30 слідує, що ОСОБА_2 не включена у список для одержання сертифіката на земельну частку (пай) КСП ім. Кірова на території Боблівської сільської ради і сертифікат на право на земельну частку (пай) не отримувала (а. с. 13).
Разом з тим, відповідно до погосподарської книги №8 за 1991 - 1995 роки по особовому рахунку № НОМЕР_4 була зареєстрована ОСОБА_2 (а. с. 75) та згідно з довідкою Боблівської сільської ради від 09 січня 2018 року № 29 земельна частка (пай) може бути виділена їй (спадкоємцям) із земель державної власності (земель запасу) (а. с. 12).
Згідно з довідкою Відділу Держгеокадастру у Турійському районі Волинської області від 12 січня 2018 року № 3-0.26-32/104-18 вартість земельної частки (паю) в адміністративних межах Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області станом на 12 січня 2018 року в розмірі 2.81 умовних кадастрових гектарів становить 55 449.31 гривень (а. с. 15).
Відповідно до статті 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв ) право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Статтею 2 вказаного закону визначено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08 серпня 1995 року №720/95, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, які входили до складу названих підприємств (КСП) на момент паювання землі і яких було внесено до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю, зокрема, постійні працівники члени КСП та пенсіонери, які раніше працювали в КСП і залишилися його членами. Затвердження розміру земельної частки (паю) та видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Згідно зі статтею 7 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство об`єктами права колективної власності підприємства є земля, інші основні та оборотні засоби виробництва, грошові та майнові внески його членів, вироблена ними продукція, одержані доходи, майно, придбане на законних підставах.
Об`єктами права власності підприємства є також частки у майні та прибутках міжгосподарських підприємств та об`єднань, учасником яких є підприємство. Майно у підприємстві належить на праві спільної часткової власності його членам. Суб`єктом права власності у підприємстві є підприємство як юридична особа, а його члени - в частині майна, яку вони одержують при виході з підприємства.
Виходячи зі змісту вищевказаних положень Закону та Указу Президента України особа набуває право на земельну частку (пай) за наявності трьох умов: перебування в членах КСП, включення до списку осіб, долучених до Державного акта на право колективної власності на землю, одержання КСП цього акта.
Відповідно до пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року Про практику застосування судами норм земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства (далі -
КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на
земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її
права на земельну частку.
Таким чином суд вважає, що оскільки ОСОБА_2 працювала у колгоспі ім. Кірова с. Бобли Турійського району Волинської області з 1950 року до 1992 року, відповідно до погосподарської книги № 8 за 1991 - 1995 роки по особовому рахунку № НОМЕР_4 була зареєстрована в с. Бобли, не була виключена із членів КСП станом на день видачі Державного акта на право колективної власності на землю 18 грудня 1995 року, отже, у неї було наявне право на земельну частку (пай) цього КСП при його розпаюванні.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а. с. 9), та після її смерті відкрилася спадщина.
Згідно з частиною першою статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту право на спадкування за законом, зокрема, у першу чергу, мають діти спадкодавця (частини перша і друга статті 1223, частина перша статті 1261 ЦК України).
Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти / спадкові договори) заповіту на випадок своєї смерті ОСОБА_2 не посвідчувала (а. с. 58).
Позивач ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 8), а отже, - спадкоємцем за законом першої черги. Однак, свідоцтво про право на спадщину за законом не може отримати у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну частку (пай).
За таких обставин справи, які підтверджуються належними і допустимими доказами, відповідно до зазначених норм матеріального права та виходячи із характеру спірних правовідносин між сторонами, а також враховуючи визнання позову відповідачем, що в силу частини четвертої статті 206 ЦПК України є підставою для задоволення позову, оскільки визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на спадкування після смерті ОСОБА_2 та правових підстав для визнання за нею права на земельну частку (пай).
Крім того, згідно зі статтею 141 ЦПК України, з відповідача Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області слід стягнути на користь позивача ОСОБА_1 704 гривні 80 копійок судового збору .
Керуючись статтями 1, 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , статтею 7 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство , Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08 серпня 1995 року №720/95, статтями 1216, 1223, 1261 ЦК України, відповідно до статей 12, 13, 81, 89, 141, 206, 263, 265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Турійська районна державна адміністрація Волинської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах 2.81, вартістю 55 449.31 гривень, в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , як члена колективного сільськогосподарського підприємства ім. Кірова с. Бобли Турійського району Волинської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з Боблівської сільської ради Турійського району Волинської області на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , судовий збір в розмірі 704.80 (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду через Турійський районний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Ім`я позивача - ОСОБА_1 , жителька: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , паспорт серії НОМЕР_6 , виданий Ковельським МРВ УМВС України у Волинській області 15 січня 2001 року.
Ім`я представника позивача - ОСОБА_3 , жителька: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий, паспорт серії НОМЕР_7 , виданий Володимир-Волинським МВ УМВС України у Волинській області 12 липня 2000 року.
Найменування відповідача - Боблівська сільська рада Турійського району Волинської області, місцезнаходження: вул. Центральна, 58, с. Бобли, Турійський район, Волинська область, код ЄДРПОУ : 04332911.
Ім`я представника відповідача - ОСОБА_4 Григорович, житель: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий, паспорт серії НОМЕР_8 , виданий Турійським РВ УМВС України у Волинській області 22 жовтня 1996 року.
Найменування третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Турійська районна державна адміністрація Волинської області, місцезнаходження: м - н Центральний, 5, смт Турійськ, Волинська область, код ЄДРПОУ : 04051491.
Ім`я представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_5 , жителька: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 , паспорт серії НОМЕР_10 , виданий Турійським РВ УМВС України у Волинській області 04 листопада 2009 року.
Повне судове рішення складено 22 серпня 2019 року.
Головуючий
Суд | Турійський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2019 |
Оприлюднено | 26.10.2019 |
Номер документу | 85186354 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Турійський районний суд Волинської області
Хвіц Г. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні