РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2058/19
16 жовтня 2019 року м. Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючий суддя Олійник П. В.
з участю секретаря Рубельського О. С.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Костопіль справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності за набувальною давністю,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності за набувальною давністю.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 2005 року вона за домовленістю з власником почала користуватись земельною ділянкою, яка розташована у садовому товаристві Урожай в с. Лісопіль Костопільського району Рівненської області площею 0,0600 га, цільове призначення якої - для ведення садівництва, кадастровий номер земельної ділянки 5623483903:03:001:0074. Власником вказаної земельної ділянки був ОСОБА_4 . Право власності ОСОБА_4 на вказану земельну ділянку підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №103243 від 03.09.2008 року. За домовленістю з власником позивач сплатила йому обумовлену між ними суму і він мав укласти договір щодо відчуження земельної ділянки на її ім`я. Однак, ОСОБА_4 помер, спадщину після смерті прийняла його дочка ОСОБА_2 та дружина ОСОБА_3 . Враховуючи викладене позивач не може оформити на себе право власності на вказану земельну ділянку.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, подала до суду письмову заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, звернулись до суду з заявою про розгляд справи у їх відсутності, не заперечують щодо задоволення позову.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, всебічно та неупереджено дослідивши матеріали справи та надані докази, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.41 Конституції України, ст. 321, 328 ЦК України право власності є непорушним та набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Набувальна давність визначається як засіб закріплення майна за суб`єктами, що ним володіють, у випадках, коли вони не мають можливості через певні обставини підтвердити підстави виникнення прав, а також в інших ситуаціях. Право власності за набувальною давністю може бути набутим як на безхазяйні речі, так і на майно, яке належить за правом власності іншій особі.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №103243 від 03.09.2008 року ОСОБА_4 за життя був власником земельної ділянки у садовому товаристві Урожай в с. Лісопіль Малолюбашанської сільської ради площею 0,0600 га, цільове призначення якої - для ведення садівництва. Після його смерті спадщину прийняли дочка ОСОБА_2 та дружина ОСОБА_3
Однак, з 2005 року позивач за домовленістю з власником почала користуватись вищевказаною земельною ділянкою та сплатила йому обумовлену між ними суму і останній мав укласти з нею договір купівлі-продажу земельної ділянки.
Згідно ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Згідно Постанови пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав відповідно до частини першої статті 344 ЦК особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Виходячи зі змісту частини першої статті 344 ЦК, відсутність державної реєстрації права власності на нерухоме майно не є перешкодою для визнання права власності на це майно у зв`язку зі спливом строку набувальної давності, оскільки така державна реєстрація може бути здійснена після визнання права власності за набувальною давністю.
Рішення суду, що набрало законної сили, про задоволення позову про визнання права власності за набувальною давністю є підставою для реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (пункт 5 частини першої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень") (п. 14 Постанови).
Враховуючи, що ОСОБА_1 фактично з 2005 року відкрито, безперервно та безперешкодно користується земельною ділянкою, яка розташована у садовому товаристві Урожай в с. Лісопіль Костопільського району Рівненської області площею 0,0600 га, цільове призначення якої - для ведення садівництва, кадастровий номер земельної ділянки 5623483903:03:001:0074, добросовісно нею заволоділа, наявні всі правові підстави для визнання за нею в судовому порядку права власності на земельну ділянку за набувальною давністю.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ст. 2,13,247,259,264,265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) право власності за набувальною давністю на земельну ділянку, яка розташована у Садовому товаристві Урожай в с. Лісопіль Костопільського району Рівненської області площею 0,0600 га, цільове призначення якої - для ведення садівництва, кадастровий номер земельної ділянки 5623483903:03:001:0074.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 ; ІПН: НОМЕР_1 .
Відповідач 1: ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 ; ІПН: НОМЕР_2 .
Відповідач 2: ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 ; ІПН: НОМЕР_3 .
Повний текст рішення виготовлено 25 жовтня 2019 року.
СуддяП. В. Олійник
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2019 |
Оприлюднено | 26.10.2019 |
Номер документу | 85192786 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Олійник П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні