Справа № 694/1588/19
провадження № 2-о/694/55/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
23.10.2019 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області
в складі: головуючої судді Гончаренко Т.В.
за участі секретаря судового засідання Блискавці А.С.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Звенигородка в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Мар"янівська сільська рада про встановлення факту родинних відносин,
в с т а н о в и в :
Заявниця ОСОБА_1 , звернувшись до суду із даною заявою, посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і після її смерті відкрилася спадщина за заповітом на належну їй земельну ділянку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Мар`янівської сільської ради розміром 2,16 га. Вона, як спадкоємець за заповітом на майно померлої, звернулась до нотаріальної контори із відповідною заявою, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом було відмовлено через неможливість довести родинний зв"язок зі спадкодавцем через розбіжності в написанні прізвища спадкодавця в різних документах. У зв`язку з вказаними обставинами просить встановити факти родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 є однією і тією ж особою та її, заявниці, матір"ю.
Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 23.09.2019 року провадження у вказаній справі відкрито, призначено судове засідання /а.с.17/.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат Полежака В.Ф. не з`явилися, через канцелярію суду надійшла заява про розгляд справи без їхньої участі, підтримує вимоги заяви та просить суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Мар`янівської сільської ради Вареник О.І. в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника сільської ради, при винесенні рішення покладаються на розсуд суду.
При таких обставинах суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність сторін за письмовими доказами, що містяться в матеріалах справи.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб які беруть участь в справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України , не здійснювалось.
Оцінивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню як така, що знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду, з наступних підстав.
Судом встановлено, що мати заявниці, ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Дупленка Коченевського району Новосибірської області /а.с.5 зворот/.
ІНФОРМАЦІЯ_5 в м.Дебальцево народилась заявниця ОСОБА_3 та згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 04.10.1955 року її батьками записані: батько - ОСОБА_4 та мати - ОСОБА_2 (а.с.7). Вказане підтверджується й копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 10.12.1996 року Звенигородським РВ УМВС України в Черкаській області /а.с.4/.
14.08.1976 року ОСОБА_3 зареєструвала шлюб із ОСОБА_5 та після укладення шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_6 , що стверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_3 (а.с.8).
ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 померла, про що 11 березня 2019 року складено відповідний актовий запис за № 59 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.10).
Після смерті матері заявника - ОСОБА_2 залишилась спадщина, що складається із земельної ділянки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Мар`янівської сільської ради розміром 2,16 га, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №184588, копія якого наявна в матеріалах справи /а.с.11/, де прізвище ОСОБА_7 виправлене посадовою особою сільської ради на прізвище ОСОБА_8 . У
державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, право власності на земельну ділянку (пай) зареєстроване на ОСОБА_2 , що стверджується витягом з реєстру /а.с.12/.
Також із дослідженого вбачається, що згідно копії свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серія ЧЕ- НОМЕР_5 №318024, виданого Мар`янівською сільською радою, ОСОБА_2 має право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства Зоря с.Мар`янівка відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників 01.04.2001 року. Загальна вартість майна пайового фонду підприємства на 01.04.2001 року становить 2384479 гривень, частка ОСОБА_2 визначена в розмірі 3665 гривень або 0,154 відсотків /а.с.13/.
Відповідно до копії заповіту, посвідченого 09.09.2009 року секретарем Мар`янівської сільської ради Шполянського району Черкаської області Юцевич Т.Я., зареєстровано в реєстрі за №49, ОСОБА_2 на випадок смерті зробила таке розпорядження: все своє майно де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалося і взагалі все те, на що вона за законом матиме право та грошові заощадження, які знаходяться в будь-яких банках України заповіла ОСОБА_1 /а.с.9/.
Як вказує заявник, з метою оформлення спадкових прав та отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, вона звернулася до Звенигородської державної нотаріальної контори Черкаської області з заявою про прийняття спадщини та надала належні документи, в тому числі й ті, що стверджують родинні відносини між нею та спадкодавцем.
Однак, постановою державного нотаріуса Звенигородської державної нотаріальної контори Шалденко Л.В. вих.№591/02-31 від 22.03.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом із зазначенням родинного стосунку після смерті її матері - ОСОБА_2 , оскільки з документів, наданих нотаріусу, неможливо підтвердити родинні стосунки заявника ОСОБА_1 з її матір`ю ОСОБА_2 , а саме: у свідоцтві про смерть померла вказана ОСОБА_8 , у свідоцтві про народження дівоче прізвище заявника ОСОБА_5 вказане ОСОБА_9 та у графі мати прізвище матері вказано ОСОБА_9 , у свідоцтві про шлюб дівоче прізвище заявника вказано ОСОБА_7 (а.с.15).
Згідно довідки виконкому Звенигородської міської ради №1709/02-17 від 25.03.2019 року, померла ОСОБА_2 постійно проживала з 11.03.2015 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 по АДРЕСА_1 та мала такий склад сім`ї: дочка - ОСОБА_1 , 1955 року народження, онучка - ОСОБА_10 , 1977 року народження /а.с.14/.
Таким чином, в різних правовстановлюючих документах, виданих матері заявниці, її прізвище записано по різному, що унеможливлює встановлення родинного зв"язку між нею та заявницею.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Пункт 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України передбачає, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ч. 1 п. 1 ст. 315 ЦПК України , суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
У п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31 березня 1995 року з подальшими змінами роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
З огляду на вищенаведені письмові докази та беручи до уваги заяву представника заінтересованої особи, який погодився із заявленими вимогами, а також те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цих фактів, суд розцінює розбіжності у написанні "прізвища" спадкодавиці як граматичні помилки допущені відповідними посадовими особами і вважає за можливе задовольнити дану заяву.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2 , 4 , 263-265 , 293 , 294 , 315 ЦПК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31.03.1995 року , суд, -
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Мар"янівська сільська рада про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Звенигородка Звенигородського району, Черкаської області була однією і тією ж особою, та є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Звенигородський районний суд Черкаської області.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2019 |
Оприлюднено | 26.10.2019 |
Номер документу | 85194441 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Гончаренко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні