Ухвала
від 17.09.2019 по справі 760/29890/18
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №760/29890/18

Провадження №2/760/2709/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М УКРАЇНИ

17 вересня 2019 року Солом`янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Кушнір С.І.

за участю секретаря Гаєвської С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода про визнання недійсним та скасування протоколу № 1 Установчих зборів ОСББ ЖК Микитська слобода від 24.06.2017 року, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 15.11.2018 р. звернулася до суду із зазначеною позовною заявою до ОСББ ЖК Микитська Слобода , в якій, з урахуванням поданої 12.02.2019 р. заяви про збільшення позовних вимог (на виконання вимог ухвали суду від 20.11.2018 р. про залишення позовної заяви без руху) просила:

визнати недійсним та скасувати рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода у житловому будинку АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код юридичної особи: 41506191, адреса: АДРЕСА_2 , оформлене протоколом № 1 від 24 червня 2017 р.;

скасувати державну реєстрацію юридичної особи - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода (ідентифікаційний код юридичної особи: 41506191, адреса: 03061, вул. Героїв Севастополя, 35-а, місто Київ);

стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода на її користь судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1473 грн. 20 коп.

Ухвалою суду від 04.03.2018 р., відкрито загальне позовне провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода про визнання недійсним та скасування протоколу № 1 Установчих зборів ОСББ ЖК Микитська слобода від 24.06.2017 року, та призначено підготовче судове засідання.

26.04.2019 р. до суду від представника відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода надійшов відзив на позовну заяву.

В судовому засіданні поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі, оскільки спір у справі відноситься до юрисдикції господарських судів.

Представники позивача в судовому засіданні щодо закриття провадження у справі поклалися на розсуд суду.

Представник відповідача ОСББ ЖК Микитська Слобода в судовому засіданні не заперечував щодо закриття провадження у справі.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу,Закону України "Про міжнародне приватне право", законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Отже, поняття суду, встановленого законом зводиться не лише до правової основи самого існування суду , але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

Водночас при визначенні предметної юрисдикції справи суд має виходити із суті права/інтересу, за захистом якого особа звертається до суду, та мети звернення з позовом, оскільки саме такі критерії розмежування належності спору до тієї чи іншої юрисдикції дають змогу найбільш ефективно захистити порушене право позивача.

Відповідно до частини другої статті 4 Господарського процесуального кодексу України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

За приписами пункту 3 частини першої статті 20 ГПК господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Згідно зі статтею 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України від 29 листопада 2001 року № 2866-III Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Закон № 2866-III).

Статтею 1 цього Закону встановлено, що ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до статті 4 Закону № 2866-III об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Отже, вищезазначений Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.

Як вбачається з матеріалів справи та позовних вимог, позивач ОСОБА_1 є мешканцем будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та власником квартири в„–147 в даному будинку , який увійшов до новоствореного та зареєстрованого ОСББ ЖК Микитська Слобода (код ЄДРПОУ: 41506191), що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи, а саме Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 84424374 від 06.04.2017 р. (а.с. 38).

При цьому, позивач вважає, що ОСББ ЖК Микитська Слобода (код ЄДРПОУ: 41506191) було створене без її згоди та волевиявлення, з порушенням процедури, встановленої законом.

Так, обґрунтовуючи підстави звернення до суду з позовом, позивач посилається на те, що 24 червня 2017 р. у приміщенні житлового будинку по АДРЕСА_1 були проведені так звані Установчі збори співвласників цього багатоквартирного будинку. Під час так званих установчих зборів були розглянуті наступні питання порядку денного: вибори голови та секретаря установчих зборів; створення ОСББ; затвердження статуту ОСББ; формування правління ОСББ, вибори членів правління; формування ревізійної комісії ОСББ, вибори голови та членів ревізійної комісії; надання повноважень представнику Установчих зборів щодо державної реєстрації об`єднання.

Також протокол № 1 від 24 червня 2017 р. містить загальну інформацію, яка була покладена в основу прийняття рішень та описання хронології розгляду питань порядку денного.

На підставі протоколу № 1 Установчих зборів від 24 червня 2017 р., 08 серпня 2017 р. Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська слобода було зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач вважає, що вказаний протокол № 1 Установчих зборів ОСББ ЖК Микитська Слобода від 24 червня 2017 р. є недійсним, та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Так, згідно п. 2 Порядку денного протоколу № 1 Установчих зборів ОСББ ЖК Микитська Слобода від 24 червня 2017 р., розглядалося питання Створення ОСББ та за підсумками голосування, ЗА проголосувало 253 співвласники (представники), загальна площа квартир та нежитлових приміщень яких становить 15453,07 м 2 (53,91%).

Як вбачається з протоколу Загальних зборів № 1 від 24.06.2017 р., загальна кількість співвласників (квартир) багатоквартирного будинку значиться як 473, загальна площа належних співвласникам квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку - 28664,27 кв. м.

Натомість, у Сертифікаті серія ІУ № 164161591561, виданому Державною архітектурно-будівельною інспекцією засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкта, виданого на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації від 31.05.2016 р., чітко визначено, що кількість квартир - 536: загальна площа будинку становить - 48758,8 кв.м; загальна площа квартир - 35503.6 кв.м.; площа вбудовано-прибудинкових та прибудинкових приміщень - 687.4 кв.м.

За таких обставин, 15453.07 м 2 від 36191 м 2 становить не 53,91%, а 42,7%, що значно менше передбаченої законом кількості. До того ж, загальна кількість квартир у будинку свідомо зменшена аж на 63 квартири.

Крім того, як вбачається з листа TOB Фінансова компанія Житло-Капітал від 08 жовтня 2018 р. № 01-08/10/2018 на адресу TOB Укрбуд Девелопмент , загальна кількість квартир у будинку 536 , а не 473, як вказано у протоколі Загальних зборів № 1 від 24.06.2017 року. Загальна площа 536 квартир становить 34727,10 м 2 . До того ж, будинок має ще 7 нежитлових приміщень загальною площею 606,9 м 2 , а загальна площа житлових та нежитлових приміщень становить 35334,00 м 2 .

З листа TOB Фінансова компанія Житло-Капітал від 08 жовтня 2018 р. № 01-08/10/2018 також вбачається, що будинок було введено в експлуатацію 07 червня 2016 р. і станом на момент введення будинку в експлуатацію майнові права на житлові та нежитлові приміщення на 100% відсотків належали власникам.

За таких обставин, подальші реєстраційні дії, як вважає позивач, було вчинено на підставі фактично підробленого документа - Протоколу Установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода , проведених 24 червня 2017 р. за адресою: АДРЕСА_1 , з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями в частині зменшення загальної площі квартир з 35334,0 м 2 .; і площі вбудовано-прибудинкових та прибудинкових приміщень - 606,9 м 2 . до 28664,27 м 2 , з метою отримання потрібного відсотка під час так званих Установчих зборів.

Як наслідок, 08 серпня 2017 р. було зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська слобода у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що має на меті подальше збирання коштів з власників квартир та розпорядження ними на власний розсуд так званого керівництва ОСББ ЖК Микитська слобода .

Таким чином, здійснена 08.08.2017 р. державна реєстрація ОСББ ЖК Микитська слобода порушила цивільні права позивача.

В зв`язку з чим, позивач звернулася до суду з позовною заявою та просить визнати недійсним та скасувати рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода у житловому будинку АДРЕСА_1 (ідентифікаційний код юридичної особи: 41506191, адреса: АДРЕСА_2 ), оформлене протоколом № 1 від 24 червня 2017 р.; та скасувати державну реєстрацію юридичної особи - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода (ідентифікаційний код юридичної особи: 41506191, адреса: 03061, вул. Героїв Севастополя, 35-а, місто Київ).

Таким чином, суд приходить до висновку, що цей спір стосується саме прав позивача як співвласників майна багатоквартирного будинку, порушеного, на думку позивача, створенням юридичної особи - ОСББ ЖК Микитська Слобода .

Отже, спірні правовідносини виникли між ОСОБА_1 - власником квартири АДРЕСА_7 , та увійшов до новоствореного та зареєстрованого ОСББ ЖК Микитська Слобода , яка має право брати участь у його діяльності, та фактичними учасниками зазначеного новоствореного ОСББ.

За таких обставин цей спір стосується приватного інтересу, а саме права ОСОБА_1 як співвласника майна багатоквартирного будинку, порушеного, на її думку, при реєстрації юридичної особи - ОСББ ЖК Микитська Слобода .

Цей спір не є спором у сфері публічно-правових відносин, навіть якщо виник у зв`язку з протиправним внесенням до ЄДР суб`єктом владних повноважень запису про проведення державної реєстрації юридичної особи; не є спором, що виникає із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин; не є спором, що виникає у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності, а є спором про абстрактну можливість брати участь у конкретних правовідносинах.

При цьому процесуальне законодавство не визначає юрисдикційну належність такого спору.

Велика Палата Верховного Суду постанові від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15, заповнюючи цю прогалину закону, зазначила, що подібні спори є найбільш наближеними до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи (пункт 3 частини першої статті 1 статті 20 ГПК), а тому повинні розглядатись за правилами господарського судочинства.

Крім того, зазначена правова позиція міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі №462/2646/17.

З наведених правових висновків Великої Палати Верховного Суду випливає, що спори, пов`язані з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи повинні розглядатись за правилами господарського судочинства незалежно від суб`єктного складу, за місцезнаходженням юридичної особи (частина шоста статті 30 ГПК України).

Відповідно ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, даний спір має вирішуватися за правилами ГПК незалежно від суб`єктного складу, за місцезнаходженням юридичної особи (частина шоста статті 30 ГПК).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, зокрема, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Згідно ч. 1 ст. 256 ЦПК України, якщо провадження у справі закривається з підстав, визначених пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен повідомити заявникові, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дана позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, і належить до юрисдикції господарського суду, а відтак провадження у справі відкрите помилково і підлягає закриттю, відповідно на підставі ст. 255 ЦПК України.

Роз`яснити позивачеві право звернутися з позовом у порядку господарського судочинства, оскільки розгляд даної справи відноситься до компетенції господарського суду.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 255, 256, 260-261, 263, 352-354 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЖК Микитська Слобода про визнання недійсним та скасування протоколу № 1 Установчих зборів ОСББ ЖК Микитська слобода від 24.06.2017 року, - закрити.

Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного суду через районний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кушнір С.І.

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.09.2019
Оприлюднено26.10.2019
Номер документу85197374
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —760/29890/18

Ухвала від 17.09.2019

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кушнір С. І.

Ухвала від 04.03.2019

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кушнір С. І.

Ухвала від 20.11.2018

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кушнір С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні