Рішення
від 17.10.2019 по справі 923/701/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2019 року Справа № 923/701/19

Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П. за участю секретаря судового засідання Борхаленко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська Обласна Енергопостачальна Компанія", м. Херсон

до відповідача : Дочірнього підприємства "Пересувна механізована колона-142" ПАТ " Херсонводбуд", смт. Білозерка, Херсонська область

про стягнення вартості спожитої електричної енергії

за участю представників сторін:

від позивача: Мацула Є.Г. - адвокат, дов. від 06.06.2019

від відповідача: не з`явився

Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська Обласна Енергопостачальна Компанія" (код ЄДРПОУ 42117825, м. Херсон, вул. Перекопська, 178) звернулось до суду із позовною заявою до Дочірнього підприємства "Пересувна механізована колона-142" ПАТ "Херсонводбуд" (код ЄДРПОУ 01036460, смт. Білозерна, вул. Ценьковського, 78) про стягнення 4040,51 грн. - заборгованості за спожиту електричну енергію та 85,47 грн. - пені за несвоєчасну сплату вартості отриманої електричної енергії відповідно до договору про постачання електричної енергії споживачу № 37497381 від 01.01.2019.

В обґрунтування підстав позову позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги в частині повної та своєчасної оплати отриманих послуг електропостачання.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.08.2019, справу розподілено судді Ярошенко В. П.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 19 серпня 2019 відкрито провадження у справі № 923/701/19, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання у справі призначено на 10 вересня 2019 о 10:00.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 10 вересня 2019 відкладено судове засідання до 10.10.2019.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 10 жовтня 2019 відкладено судове засідання до 17.10.2019.

Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позові.

Відповідач у судові засідання не з`являвся, відзив на позов та витребувані докази не надав, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце судових засідань повідомлений належним чином шляхом надсилання на його адресу ухвал суду. Клопотань, заяв від відповідача до суду не надходило.

Відповідач в судове засідання не прибув, вимоги ухвал суду не виконав, про поважність причини неявки не повідомив, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується поштовими повідомленнями.

Відповідно до приписів ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті; якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.

В судовому засіданні 17.10.2019 позивач підтримав свої позовні вимоги, судом проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

встановив:

14 червня 2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Херсонська Обласна Енергопостачальна Компанія" (долі - ТОВ "ХОЕК") отримано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (постанова НКРЕКП № 429 від 14.06.2018), яка видана державним Регулятором - Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Положеннями Закону передбачено, що постачальник, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення від оператора системи розподілу, тобто ТОВ "ХОЕК" упродовж двох років з дня отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії буде виконувати функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом АТ "Херсонобленерго" - територія Херсонської області.

Відповідно до ПРРЕЕ для забезпечення споживання електричної енергії споживач укладає договори:

1) про постачання електричної енергії споживачу із обраним електропостачальником або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (для побутових або малих не побутових споживачів);

2) про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачу із оператором системи розподілу.

Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (п. 13 Розділу XVII ЗУ "Про ринок електричної енергії").

За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Позивач зазначає, що 01.01.2019 між товариством з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" та Дочірнім підприємством "Пересувна механізована колона-142" ПАТ " Херсонводбуд" укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 37497381.

На виконання Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37497381 Позивач своєчасно і в повному обсязі виконував свої зобов`язання з постачання електроенергії, і у порядку передбаченому Договором виставляв Відповідачу рахунки на оплату об`єму спожитої ним активної електроенергії період з січня 2019 року по квітень 2019 року.

Разом з тим, вказані рахунки у встановлений Договором строк сплачені не були, що призвело до порушення строків виконання грошових зобов`язань за договором та нарахування штрафних санкцій та компенсаційних нарахувань за прострочення виконання грошових зобов`язань.

Станом на 01.04.2019 р., внаслідок неналежного виконання грошового зобов`язання щодо сплати за спожиту електричну енергію у Відповідача виникла заборгованість перед Позивачем на суму 4125,98 грн. З них 4040,51 грн. за активну електричну енергію та 85,47 грн. пені.

Дані обставини стали підставою для звернення позивача з позовною заявою до суду.

Таким чином, виник спір, який підлягає вирішенню у судовому порядку.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Пунктом 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Правилами, а саме п. 5.2.1 передбачені права електропостачальника:

1) на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів;

2) звертатися до оператора системи щодо відключення (обмеження) електроживлення споживача у випадках, визначених цими Правилами, крім випадків постачання вразливим споживачам, визначених Кабінетом Міністрів України;

8) на стягнення пені та застосування інших санкцій за несвоєчасну оплату спожитої електричної енергії відповідно до вимог законодавства;

9) на всі види забезпечення виконання зобов`язань споживачем щодо оплати договірних обсягів споживання електричної енергії у формі і видах, передбачених законодавством України;

В свою чергу споживач у відповідності п.5.5.5 Правил зобов`язаний:

2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;

3) за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору;

Згідно п. 2.3.13 ПРРЕЕ обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить 1 місяць.

У відповідності до п. 4.12 ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.

Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується:

- протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем.

Як зазначалось раніше, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (п. 13 Розділу XVII ЗУ "Про ринок електричної енергії").

Разом з тим, згідно з частиною 1 статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Матеріали справи містять лист АТ "Херсонобленерго" за № 21-049165-10 від 27.09.2019 з якого вбачається, що фактичне споживання електричної енергії споживача за період січень-травень склало: січень 479 кВт/год, лютий 432 кВт/год, березень 479кВт/год. 12.04.2019 споживача відключено, споживання у квітні-травні відсутнє.

Суд констатує, що вказана кількість спожитої електричної енергії в актах прийому - передачі (Акт № 1 від 31.01.2019, Акт № 2 від 28.02.2019, Акт № 3 від 31.03.2019), які містяться в матеріалах справи, є аналогічною, які містяться в довідці АТ "Херсонобленерго" про фактичне споживання електричної енергії споживача за період січень-травень, у зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що відповідач не виконав умови Договору, не сплативши суму заборгованості за фактично спожиту електричну енергію.

Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача пені в розмірі 85,47 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ч.3 ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 2 ст. 343 Господарського кодексу України встановлено, що пеня за прострочку платежу встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 5.11 Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37497381 від 01.01.2019 р., до якого споживач приєднався шляхом споживання електричної енергії, а саме: у разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим Договором.

Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.

Здійснивши перевірку правильності зазначених нарахувань, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У відповідності до ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 129, 232-240 ГПК України, суд

у х в а л и в:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Пересувна механізована колона-142 ПАТ "Херсонводбуд" (код ЄДРПОУ 01036460, смт. Білозерна, вул. Ценьковського, 78) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська Обласна Енергопостачальна Компанія" (код ЄДРПОУ 42117825, м. Херсон, вул. Перекопська, 178) 4040,51 грн. - заборгованості за спожиту електричну енергію та 85,47 грн. - пені за несвоєчасну сплату вартості отриманої електричної енергії на рахунок із спеціальним режимом використання № НОМЕР_1 в ТВБВ № 10021/01 Філія Херсонське обласне управління АТ "ОШАДБАНК" МФО 352457.

3. Стягнути з Дочірнього підприємства "Пересувна механізована колона-142 ПАТ "Херсонводбуд" (код ЄДРПОУ 01036460, смт. Білозерна, вул. Ценьковського, 78) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська Обласна Енергопостачальна Компанія" (код ЄДРПОУ 42117825, м. Херсон, вул. Перекопська, 178) суму судового збору в розмірі 1921,00 грн. на поточний рахунок № НОМЕР_2 в ТВБВ № 10021/01 Філія Херсонське обласне управління АТ "ОЩАДБАНК" МФО 352457.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України).

Дата складання повного тексту рішення - 25.10.2019

Суддя В.П.Ярошенко

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення17.10.2019
Оприлюднено27.10.2019
Номер документу85206366
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/701/19

Судовий наказ від 21.11.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Судовий наказ від 21.11.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Рішення від 17.10.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 10.10.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 10.09.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 19.08.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні