ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
====================================================================
УХВАЛА
25 жовтня 2019 року Справа № 915/2162/19
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Смородінової О.Г.,
розглянувши матеріали
за позовом: Комунального підприємства Миколаївської міської ради Миколаївелектротранс (54020, м. Миколаїв, вул. Андреєва-Палагнюка, 17; ідентифікаційний код 03328468)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Капітал Груп ЛТД (54034, м. Миколаїв, просп. Миру, 36, оф. 403; ідентифікаційний код 34706709)
про: визнання недійсною додаткової угоди до договору оренди, зобов`язання повернути майно,
В С Т А Н О В И В:
21.10.2019 Комунальне підприємство Миколаївської міської ради Миколаївелектротранс звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою № 1818/45 від 18.10.2019 до Товариства з обмеженою відповідальністю Капітал Груп ЛТД , в якій просить суд:
- прийняти рішення про визнання недійсною Додаткової угоди № 4 від 01.02.2018 до договору оренди № 158 від 01.08.2008, укладеної між КП ММР Миколаївелектротранс та ТОВ Капітал Груп ЛТД ;
- зобов`язати ТОВ Капітал Груп ЛТД повернути на користь КП ММР Миколаївелектротранс фундамент та прилегле замощення загальною площею 314 кв.м. (в т.ч. фундамент - 93,04 кв.м.), що знаходиться на балансі КП ММР Миколаївелектротранс за адресою - м. Миколаїв, вул. Будівельників, 22;
- стягнути з ТОВ Капітал Груп ЛТД судовий збір за подачу позовної заяви до суду у розмірі 1921,00 грн.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам Глави 1 Розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України за такими підставами.
Статтею 162 ГПК України встановлено вимоги до позовної заяви, а саме позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
За змістом статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: 1) відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів; 2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однак позовна заява № 1818/45 від 18.10.2019 не відповідає вимогам ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, оскільки:
По-перше , позовна заява не містить відомостей, передбачених ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, а саме:
1) в позовній заяві помилково зазначено поштовий індекс відповідача 54042 замість вірного 54034 , який був встановлений судом згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 22.10.2019 за № 1005870777. Разом із тим, відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити поштовий індекс сторін та інших учасників справи .
2) позовна заява не містить належного викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, що суперечить вимогам п. 5 ч. 3 ст. 162, зокрема:
- щодо причин та обставин укладання додаткових угод № 2 від 03.12.2015, № 3 від 03.01.2018, № 4 від 01.02.2018 між сторонами, незважаючи на те, що рішенням суду, яке набрало законної сили, було зафіксовано факт припинення дії договору оренди № 158 від 01.08.2008;
- за текстом позовної заяви позивач посилається на порушення процедури передачі комунального майна в оренду при укладанні договору оренди та додаткових угод до нього ( в множині), разом із тим, в прохальній (резолютивній) частині позовної заяви просить визнати недійсною лише останню з укладених додаткових угод, що потребує уточнення та додаткового пояснення заявником;
- у позовній заяві не визначено, у чому полягає порушення прав позивача, за захистом яких останній звернувся до суду;
- позивачем не наведено обґрунтування застосування положень ст. 1212 Цивільного кодексу України до спірних правовідносин.
Вказане свідчить про те, що виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини, як це передбачено п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, здійснений позивачем неналежним чином;
3) позовна заява не містить відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору , всупереч вимогам п. 6 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
4) позовна заява не містить відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися, всупереч вимогам п. 7 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
5) позовна заява не містить зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви , всупереч вимогам п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
6) у позовній заяві відсутній попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат , які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, що суперечить вимогам п. 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
7) позовна заява не містить підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав , що суперечить вимогам п. 10 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
По-друге , до позовної заяви не додано документів, передбачених ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, а саме:
1) відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Разом з тим, до позовної заяви № 1818/45 від 18.10.2019 як доказ відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів додано опис вкладення до цінного листа на ім`я відповідача, у якому зазначено про надсилання останньому позовної заяви про визнання договору недійсним з додатками на 43 аркушах. При цьому позивачем не зазначено, які саме додатки було направлено, внаслідок чого господарський суд не має можливості переконатись у тому, що відповідачеві направлено копії всіх доданих до позовної заяви документів.
Таким чином, позивачем не виконано належним чином вимоги ч. 1 ст. 172 ГПК України щодо надіслання відповідачеві копії позовної заяви та копій доданих до неї документів листом з описом вкладення.
2) відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До позовної заяви № 1818/45 від 18.10.2019 як документ, що підтверджує сплату судового збору додано платіжне доручення № 4444 від 18.10.2019 у сумі 1921,00 грн.
Приписами ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За змістом ст. 4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, позивачем в позовній заяві викладено одну позовну вимогу немайнового характеру - визнати недійсною додаткову угоду до договору оренди та одну вимогу майнового характеру - зобов`язання повернути майно.
Відповідно до правил п. 2.10 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України у випадках об`єднання в одній заяві вимог як майнового, так і немайнового характеру судовий збір підлягає сплаті як за ставками, встановленими для позовів майнового характеру, так і за ставками, встановленими для розгляду позовних заяв зі спорів немайнового характеру.
Крім того, згідно з п. 2.2.1 вказаної постанови, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, витребування або повернення майна у позадоговірних зобов`язаннях (у тому числі в зв`язку з вимогами, заснованими на приписах частини п`ятої статті 216, статті 1212 Цивільного кодексу України тощо), - як рухомих речей, так і нерухомості, - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру. При цьому суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки такий обов`язок покладається на позивача.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір , за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно до п.п. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2019 рік у 2019 році встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року - 1921 гривні.
З урахуванням наведеного:
- за заявлену немайнову вимогу судовий збір повинен складати 1921,00 грн;
- за вимогу майнового характеру про зобов`язання повернути майно судовий збір повинен бути визначений з урахуванням визначеної позивачем (з документальним підтвердженням) вартості спірного майна.
Всупереч вимог ст. 164 ГПК України, позивач фактично до позовної заяви надав докази сплати судового збору лише за немайнову вимогу в сумі 1921,00 грн.
Отже, позивачем не подано суду належних доказів сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.
3) стаття 164 Господарського процесуального кодексу України встановлює вимоги до документів, що додаються до позовної заяви, та ч. 2 вказаної статті зазначає, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази , що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, позивачем до позовної заяви додано неякісні копії документів, зокрема:
- претензії від 16.09.2019 № 1610/45, оскільки вказана копія у зв`язку з недоліками друку має прогалини на 4 аркуші;
- додаткових угод від 01.08.2011 та 03.12.2015, оскільки вказані копії у зв`язку з недоліками друку містять прогалини в назві документів.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 10 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду державного бюджету.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимоги ст.ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до вимог ч. 1, 10 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
Таким чином, керуючись ст. ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву Комунального підприємства Миколаївської міської ради Миколаївелектротранс № 1818/45 від 18.10.2019 у справі № 915/2162/19 залишити без руху.
2. Позивачу усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки у 10-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до господарського суду письмової заяви про усунення недоліків з дотриманням вимог, передбачених ст. 170 Господарського процесуального кодексу України.
3. Роз`яснити позивачу, що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява у відповідності до приписів ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України вважається неподаною та повертається заявнику.
4. Надіслати позивачу акт Відділу документального забезпечення Господарського суду Миколаївської області від 21.10.2019.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя О.Г. Смородінова
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2019 |
Оприлюднено | 28.10.2019 |
Номер документу | 85207065 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Смородінова О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні