Роздільнянський районний суд Одеської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 511/1597/19
Номер провадження: 2/511/642/19
15 жовтня 2019 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Бобровська І. В.,
за участю секретаря судового засідання - Захарової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Теренчук Євген Миколайович, до Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
23.08.2019 року на адресу Роздільнянського районного суду Одеської області звернувся представник позивача ОСОБА_1 адвокат Теренчук Є.М. з позовною заявою до відповідача Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, у склад якої входить земельна ділянка, яка розташована на території Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, розміром 6,17 га., кадастровий номер 5123983900:01:002:0190, яка згідно Державного акту про право власності на земельну ділянку, серії НОМЕР_1 належить ОСОБА_2 . Інших спадкоємців на дане спадкове майно, крім позивача ОСОБА_1 немає. Мати позивача за життя розповідала ОСОБА_1 , що вона склала на його ім`я заповіт, яким заповідала все своє майно йому, однак вказаний заповіт ОСОБА_1 ніколи не бачив. Після смерті матері ОСОБА_1 займався її похованням, прибирав у будинку, однак у будинку ні заповіту, ні документів на земельну ділянку не бачив. Окрім вищевказаного, позивач проживав у м. Одесі, постійно їздити до с. Новокостянтинівка Роздільнянського району Одеської області не міг, оскільки працював та з вказаними населеним пунктом відсутнє пряме транспортне сполучення. Навідувався в село зрідка, здебільшого влітку. Після смерті матері, ОСОБА_1 декілька разів звертався до нотаріусів Роздільнянського району Одеської області з проханням прийняти заяву про відкриття спадщини, однак йому було повідомлено про те, що у разі відсутності документів на спадкове майно, спадщина не відкривається. Тільки у липні 2019 року, коли ОСОБА_1 з дружиною були с . Новокостянтинівка Роздільнянського району Одеської області, на горищі будинку, серед старих батьківських речей він знайшов стару сумку в якій знаходились документи на земельну ділянку. Після цього, у серпні 2019 року, ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Роздільнянського районного нотаріального округу Іванової А.Ї. з заявою про прийняття спадщини та надав відповідні документи на спадкове майно. Однак, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі правовстановлюючого документу на спадкове майно у зв`язку з тим, що він пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутись о суду з відповідною позовною заявою.
У зв`язку з вищевикладеним, позивач просить суд визначити для ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями від 23.08.2019 року вказані матеріали цивільної справи були розподілені в провадження судді Теренчук Ж.В. (а.с.18)
Ухвалою суду від 23.08.2019 року головуючою суддею по справі Теренчук Ж.В. було задоволено заяву про самовідвід по вказані цивільній справі, матеріали цивільної справи передано до канцелярії суду для визначення судді у порядку встановленому ст.. 33 ЦПК України. (а.с.20)
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.08.2019 року вказані матеріали цивільної справи були розподілені в провадження судді Бобровської І.В. (а.с.22)
Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 28.08.2019 року провадження по справі відкрито в порядку загального позовного провадження, від приватного нотаріуса Роздільнянського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції в Одеській області Іванової А.Й. витребувано відомості щодо можливих спадкоємців на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у задоволенні клопотання представника позивача - адвоката Теренчук Є.М. про необхідність розгляду вказаної цивільної справи в порядку спрощеного позовного провадження відмовлено.(а.с.23-24)
18.09.2019 року на адресу Роздільнянського районного суду Одеської області надійшов лист від приватного нотаріуса Іванової А.Й. відповідно до якого було повідомлено про те, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкова справа не заводилась. При цьому було повідомлено, що на адресу приватного нотаріуса Роздільнянського районного нотаріального округу Одеської області надійшла заява ОСОБА_1 , щодо прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с.28-29)
Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 24.09.2019 року підготовче провадження по справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті. (а.с34-35)
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Теренчук Є.М. в судове засідання не з`явились, представник позивача - адвокат Теренчук Є.М. надав на адресу суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги ОСОБА_1 підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, справу розглянути за відсутності позивача та його представника. (а.с.36)
Представник відповідача - Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області в судове засідання не з`явився, надав на адресу суду заяву, відповідно до матеріали позовної заяви визнає в повному обсязі, просить справу розглянути за відсутності представника сільської ради, (а.с.30)
У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3 ст. 211 ЦПК України, судом, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши надані позивачем та його представником докази, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_2 , видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Роздільнянському району Роздільнянського міжрайонного управління юстиції в Одеській області від 27.11.2015 року, актовий запис №717. (а.с.8)
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виданого Марківською сільською радою 23.08.1968 року, актовий запис №3, встановлено, що його матір`ю є: ОСОБА_2 . (а.с.9)
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки, яка розташована на території Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, розміром 6,17 га., кадастровий номер 5123983900:01:002:0190, яка згідно Державного акту про право власності на земельну ділянку, серії НОМЕР_1 , цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державний актів на право власності на землю за №010953000007. (а.с.10)
Ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами України справ про спадкування від 24.06.1983 року № 4 заяви по спорах про спадкове майно, в тому числі заяви про продовження строку на прийняття спадщини, розглядаються за правилами позовного провадження.
Згідно п.4 вищевказаної постанови передбачений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведеності поважності причин його пропуску.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Роздільнянського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції в Одеській області Іванової А.Й. з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Приватний нотаріус Роздільнянського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції в Одеській області Іванова А.Й. листом від 23.08.2019 року №339/01-16 роз`яснила позивачу ОСОБА_1 , що ним пропущено встановлений 6 місячний строк для прийняття спадщини та рекомендувала звернутись до суду.
Згідно інформаційної довідки зі спадкового Реєстру від 18.09.2019 року №57591640, спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не відкривалась (а.с.29).
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 пропустив 6-ти місячний строк для прийняття спадщини.
Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини постійно не проживав зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Строк для прийняття спадщини встановлений законодавцем у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України спадкоємець, який протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини не подав заяву про її прийняття, вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причини пропуску для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов`язані з об`єктивними, не переборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вказаний пропуск строку позивач ОСОБА_1 мотивує тим, що в речах покійної матері не міг знайти правоустановлюючий документ на земельну ділянку, тільки у липні 2019 року, на горищі будинку, серед старих батьківських речей він знайшов стару сумку в якій знаходились документи на земельну ділянку. Додатково позивач зазначив, що разом з родиною проживав у м. Одесі та постійно їздити до с. Новокостянтинівка Роздільнянського району Одеської області не міг, оскільки працював та з вказаними населеним пунктом відсутнє пряме транспортне сполучення. Навідувався в село зрідка, здебільшого влітку, за будинком доглядали сусіди.
Як встановлено з матеріалів справи спадкодавець ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . У відповідності до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, суд вважає за необхідне позовні вимоги позивача ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі та визнати ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в 3 (три) місяці з дня набрання чинності цим рішенням суду.
Судовий збір по справі повністю сплачено позивачем при зверненні до суду.
На підставі ч. 3 ст.1272 ч.3, 1268, 1269, 1270 ЦК України, керуючись ст. 81, ч. 3 ст. 200, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 представник позивача - адвокат Теренчук Євген Миколайович, до Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН: НОМЕР_3 , додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а у випадку оголошення вступної та резолютивної частини - протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення через Роздільнянський районний суд Одеської області відповідно до п.15.5 Розділу Х11 Перехідних положень ЦПК України.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 25.10.2019 року.
Суддя І. В. Бобровська
Суд | Роздільнянський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2019 |
Оприлюднено | 29.10.2019 |
Номер документу | 85214227 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роздільнянський районний суд Одеської області
Бобровська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні