провадження № 2-о/0274/126/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.10.2019 року м. Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Замеги О.В., за участю секретаря судового засідання Павлюк - Жук А.В., розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім"єю без шлюбу,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаною заявою, у якій просить встановити факт її постійного проживання однією сім"єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 2002 року по 28.11.2018 року.
Заявлену вимогу обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її цивільний чоловік ОСОБА_2 , з яким вона проживала з літа 1999 року. З 08.10.2002 року ОСОБА_2 був зареєстрований та фактично проживав у її квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . Вони проживали як чоловік та жінка однією сім"єю без реєстрації шлюбу, вели спільне господарство, спільно вели побут, купували техніку в квартиру, робили поточні ремонти. Шлюб не реєстрували, оскільки не мали спільних дітей та вважали, що в цьому не було потреби.
30.05.2019 року вона звернулась до нотаріуса з проханням видати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, кадастровий номер 0523186300:05:006:0038, загальною площею 2.5096 га, що розташована у Вінницькій області, Оратівський район, Чагівська сільська рада (за межами населеного пункту). Однак отримала постанову про вдмову у вчиненні нотаріальної дії у зв"язку з відсутністю документів, що посвідчують факт родинних відносин з ОСОБА_2 ..
Встановити факт проживання однією сім"єю без шлюбу їй необхідно для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 . Інших спаджкоємців після смерті ОСОБА_2 немає.
В судове засідання сторони не з"явились.
Представник заявниці ОСОБА_3 надав заяву про розгляд справи у відсутності заявниці, заявлені вимоги підтримує.
Представник Бердичівської міської ради Окунь О.М. не з"явилась, надала письмове клопотання, згідно якого зазначає, що розгляд заяв про встановлення факту проживання однією сім"єю без шлюб не належить до компетенції Бердичівської міської ради, оскільки встановлення даного факту необхідно заявниці для оформлення спадщини на земельну ділянку, що розташована у Вінницькій області, Оратівський район, Чагівська сільська рада.
Від представника Чагівської сільської ради Оратівського району Вінницької області ОСОБА_4 надійшла заява, в якій зазначено, що після смерті ОСОБА_2 є його рідний брат ОСОБА_2 та два племінники, які, на думку представника, мають право на спадкування. Стосовно проживання ОСОБА_1 однією сім"єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 представник нічого вказати не може, оскільки на території сільської ради вони не проживали.
Відповідно до вимог ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали цивільної справи та матеріали спадкової справи, суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, виходячи з такого.
З матеріалів цивільної справи та спадкової справи № 80/2019, заведеної після смерті ОСОБА_2 , вбачається, що у встановлений законом шестимісячний строк ніхто, крім ОСОБА_1 , із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 не звертався. Заявниці необхідно встановити факт проживання однією сім"єю без шлюбу з ОСОБА_2 на території м. Бердичева.
Конкретний юридичний обов`язок органу місцевого самоврядування подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою виникає лише за наявності однієї з умов, передбаченої ч. 1 ст. 1277 ЦК, а саме: відсутність спадкоємців за заповітом і законом; усунення їх від права на спадкування; неприйняття ними спадщини; відмова від її прийняття.
А тому, суд важає, що заявником підставно залучено до участі в справі Бердичівську міську раду та Чагівську сільську раду Оратівського району Вінницької області.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Відповідно до ст. 3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Із роз`яснень викладених у. п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення № 5 від 31.03.1995 року, слідує, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідно заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Згідно п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику в справах про спадкування зазначено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного кодексу про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
У відповідності до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7).
Згідно копії довідки ОСББ "ГАЗОВИК-21А-23" № 265 від 29.12.2018 року, ОСОБА_2 , 1945 р.н., постійно проживав та був зареєстрований з 08.10.2002 року на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним проживала та була зареєстрована цивільна дружина - ОСОБА_1 , 1952 р.н., яка здійснювала його догляд під час хвороби та поховала за власні кошти, про що посвідчують сусіди(а.с. 8).
Судом встановлено, та підтверджується наявними у справі доказами, зокрема копією довідки ОСББ "ГАЗОВИК-21А-23" № 89 від 24.05.2019 року, ОСОБА_2 , 1945 р.н., постійно проживав та був зареєстрований на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним на день його смерті та на протязі 6 місяців після його смерті проживала та була зареєстрована цивільна дружина - ОСОБА_1 , 1952 р.н.(а.с. 27).
Долучені до матеріалів справи копії фотознімків засвідчують факт спільного проведення часу, наявність подружніх стосунків та спільного святкування свят заявниці та померлого ОСОБА_2 ..
Згідно письмових пояснень свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , останні підтверджують, що ОСОБА_2 проживав разом з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 1999 року. Підтверджують, що вони проживали однією сім"єю, були поєднані спільним побутом.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно, а саме земельну ділянку, кадастровий номер 0523186300:05:006:0038, загальною площею 2.5096 га, що розташована у Вінницькій області, Оратівський район, Чагівська сільська рада (за межами населеного пункту) (а.с.31-33).
Інші спадкоємці за заповітом та за законом із заявами щодо спадкування вищезазначеного майна після смерті ОСОБА_2 не зверталися, що підтверджується матеріалами спадкової справи(а.с. 25-34).
Встановлення факту проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 має для заявниці суттєве юридичне значення, оскільки дозволяє реалізувати право на прийняття спадщини, що відкрилась після його смерті.
Судом розглядається тільки факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , а не вирішується питання спадкування після смерті ОСОБА_2 ..
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що заяву слід задовольнити і встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з ОСОБА_2 з в період з 2002 року по день смерті останнього 28.11.2018 року.
Керуючись ст.ст. 89, 263, 265, 315 - 319 ЦПК України, ст. 1268 ЦК України, п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31.03.1995 року, п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , суд-
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Скраглівка Бердичівського району, мешканки м. Бердичева, іпн: НОМЕР_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 2002 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Головуючий О.В. Замега
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2019 |
Оприлюднено | 30.10.2019 |
Номер документу | 85244641 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Замега О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні