Рішення
від 26.09.2019 по справі 311/3311/19
ВАСИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

311/3311/19

2/311/1062/2019

26.09.2019

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2019 року м.Василівка

Василівський районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Нікандрової С.О., за участю секретаря судового засідання Дудки Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Скельківської сільської ради Василівського району Запорізької області, третя особа: Приватний нотаріус Василівського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у Запорізької області Харченко Ю.Г., про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на будинок розташований за адресою АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позовні вимоги обґрунтовані тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається: з житлового будинку з господарськими спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,2500 га, кадастровий номер 2320986604:09:013:0072, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована у АДРЕСА_1 , яка належала померлому ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯИ № 262974, виданого Скельківською сільською радою Василівського району Запорізької області 15.11.2010 року, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю на право постійного користування землею, договір оренди землі за №011026600284. Згідно рішення Василівської районної ради народних депутатів №196 від 17.10.1990 року, право власності на зазначений будинок визначено за ОСОБА_2 . Позивач ОСОБА_1 являється спадкоємицем першої черги за законом. У встановлений законом строк позивач звернулася до приватного нотаріуса Василівського районного нотаріального округу Запорізької області Харченко Ю.Г. з заявою про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 . Однак, позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок номер АДРЕСА_1 , оскільки правовстановлюючі документи, що підтверджували б право власності на зазначений житловий будинок відсутні. Крім позивачки, інших спадкоємців за законом чи за заповітом не має. У зв`язку з чим, ОСОБА_1 вимушена звернутися до суду з позовом про визнання права власності на житловий будинок.

Ухвалою Василівського районного суду Запорізької області від 06 вересня 2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Василівського районного суду від 26 вересня 2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, суду надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити.

Представник відповідача Скельківської сільської ради Василівського району Запорізької області в особі сільського голови Брик В.В. подав заяву про розгляд справи без участі їх представника, позовні вимоги просять розглядати на розсуд суду.

Представник третьої особи приватний нотаріус Василівського нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у Запорізької області Харченко Ю.Г. подала заяву про розгляд справи без її участі.

Суд вважає можливим розглянути справу без участі осіб, що не з`явилися у судове засідання.

У зв`язку із здійсненням судом розгляду справи за відсутності учасників справи, на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши письмові матеріали справи та докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Стаття 392 ЦК України визначає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого Виконавчим комітетом Скельківської сільської ради Василівського району Запорізької області від 24.10.2018 року (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яке складається з: житлового будинку з господарськими спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,2500 га, кадастровий номер 2320986604:09:013:0072, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована у АДРЕСА_1 , яка належала померлому ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯИ № 262974, виданого Скельківською сільською радою Василівського району Запорізької області 15.11.2010 року, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011026600284, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2305927212019 від 24 травня 2019 року, виданим відділом у Михайлівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом посвідченого 28.05.2019 року приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу Запорізької області Харченко Ю.В., зареєстрованого в реєстрі за №597 (а.с.19).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 20 жовтня 1970 року, виданого Скельківською сільською радою Василівського району Запорізької області, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження зроблено відповідний запис за №46, ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження місто Василівка Василівського району Запорізької області, мати ОСОБА_3 , батько ОСОБА_2 (а.с.7).

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.ст.1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, та на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має протягом шести місяців з дати відкриття спадщини подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Таким чином, з досліджених судом доказів встановлено, що спадкоємцем першої черги після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , є його дочка ОСОБА_1 , яка прийняла спадщину шляхом подачі до нотаріальної контори відповідної заяви. Інший спадкоємець - дружина ОСОБА_3 відмовилася від прийняття спадщини.

Згідно ст.1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент смерті.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу її відкриття.

За вимогами ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.

Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу, що проводить реєстрацію, або реєстраційного посвідчення, яке є невід`ємною частиною правовстановлюючого документа.

В свою чергу право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна (ч.2 ст.1299 ЦК України).

Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім`я особи, яка померла, у разі наявності документів, які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.

Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців).

Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч.4 ст.3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

При вирішенні спору суд керується законодавством, яке регулювало виникнення права власності у спадкодавців на момент закінчення будівництва будинків, зокрема: ЦК УРСР 1963 року, Законом України від 07 грудня 1990 року №553-ХІІ Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування , постановою Ради Міністрів Української РСР від 11 березня 1985 року №105 Про порядок обліку житлового фонду в Українській РСР , Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими Центральним статистичним управлінням СРСР 13 квітня 1979 року за №112/5, Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських

Радах народних депутатів, затвердженими Центральним статистичним управлінням СРСР 12 травня 1985 року №5-24-26, Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР від 31 січня 1966 року.

Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затв. заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року №56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п.4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п.20 Інструкції). Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Після смерті спадкодавця ОСОБА_2 до складу спадкового майна входить житловий будинок розташований за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно рішення виконавчого комітету Василівської районної ради народних депутаті від 17 жовтня 1990 року №196 та архівного витягу з додатку №8 до нього (а.с.10, 11), вирішено питання про оформлення права власності за ОСОБА_2 на житловий будинок АДРЕСА_1 з видачею свідоцтва про право власності, обов`язок видачі поклався, в тому числі на Мелітопольське міжміське бюро технічної інвентаризації. Однак це рішення в частині видачі ОСОБА_2 свідоцтва про право власності виконано не було.

Зважаючи на реєстрацію вказаного житлового будинку в погосподарській книзі за померлим ОСОБА_2 за його життя у виконкомі Скельківської сільської ради, останній мав вищевказаний будинок на праві особистої власності, відповідно до діючої на той час ст.13 Конституції СРСР, ст.101, ст.128, ст.134, ст.ст.224-227 ЦК УРСР (редакції 1963 року).

Неможливість для позивача оформлення спадщини в нотаріальній конторі підтверджено постановою нотаріуса від 28 травня 2019 року №285/02-31 (а.с.12), якою позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок номер АДРЕСА_1 належний ОСОБА_2 (а.с.12).

Таким чином, враховуючи, що житловий будинок АДРЕСА_1 , належав на праві власності померлому ОСОБА_2 , позивач ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги за законом після смерті батька ОСОБА_2 і прийняла спадщину після його смерті, інші спадкоємці відсутні, правовстановлюючі документи на будинок відсутні, що унеможливлює оформлення позивачем в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, тому позовні вимоги позивача ОСОБА_1 про визнання за нею права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 263-265, 280- 282 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Скельківської сільської ради Василівського району Запорізької області, третя особа: Приватний нотаріус Василівського нотаріального округу Запорізької області Харченко Ю.Г., про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) право власності на житловий будинок з господарськими спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди першої інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Василівського районного суду

Запорізької області С.О. Нікандрова

СудВасилівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення26.09.2019
Оприлюднено30.10.2019
Номер документу85255228
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —311/3311/19

Ухвала від 26.09.2019

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

Рішення від 26.09.2019

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

Ухвала від 06.09.2019

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Нікандрова С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні