Справа № 699/785/19
Номер провадження № 2/699/550/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.10.2019 року м. Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Свитки С.Л.,
за участю - секретаря судового засідання Таран О.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі судових засідань Корсунь-Шевченківського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Стеблівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 пред`явив у суд даний позов і просить визначити йому додатковий строк два місяці для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що встановлений законодавством шестимісячний строк прийняття спадщини за заповітом з часу смерті спадкодавця пропустив з поважної причини, що є підставою для визначення додаткового строку для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В підготовчому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав та надав пояснення аналогічні до змісту позову.
Представник Стеблівської селищної ради в підготовче засідання не з`явився, надавши письмову заяву про розгляд справи у їхню відсутність, проти задоволення позову не заперечують, що є підставою для ухвалення рішення в підготовчому засіданні.
Суд, вислухавши пояснення позивача, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає до задоволення частково.
У суді встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Корсунь-Шевченківський Черкаської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_1 , виданим 22 жовтня 2018 року (а.с.10).
Померла залишила заповіт від 02.07.2018 року, посвідчений приватним нотаріусом Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко С.Г., яким все своє майно заповіла своєму онуку ОСОБА_1 (а.с.11).
До складу спадкового майна входить земельна ділянка площею 3,55 га, розташована в межах Шендерівської сільської ради (а.с.13).
ОСОБА_2 проживала одиноко по АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою виданою 10.07.2019 року (а.с.17).
Згідно ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, тобто с.Шендерівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області.
Відповідно до ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, що передбачено ч.1 ст.1270 ЦК України.
11.07.2019 року позивачем було подано до приватного нотаріуса Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Черкаської області Грищенко С.Г. заяву про прийняття спадщини за заповітом після померлої ОСОБА_2 ..
Постановою приватного нотаріуса Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Черкаської області Грищенко С.Г. від 11.07.2019 року позивачу було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлої ОСОБА_2 у зв`язку з пропущенням строків для прийняття спадщини, визначених законом (а.с.14).
Згідно довідки приватного нотаріуса Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Черкаської області Грищенко С.Г. від 11.07.2019 року спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась. Із заявами про прийняття спадщини, крім позивача, ніхто не звертався (а.с.15).
Відповідно до ч.1, 2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, що зазначено у ч.3 ст.1272 ЦК України.
Позивач заяву до нотаріуса для прийняття спадщини протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця не подав по причині того, що не знав про наявність заповіту.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , позивач не проживав разом з померлою і тому повинен був протягом шести місяців з часу смерті спадкодавця подати заяву про прийняття спадщини. Померла залишила заповіт, про наявність якого позивачу стало відомо лише у липні 2019 року, тому подав заяву про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко С.Г. зі спливом шестимісячного терміну, тому нотаріусом відмовлено у прийнятті заяви позивача про прийняття спадщини. Також судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заведена, крім позивача із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався.
У правовій позиції, яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17 зазначено, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
З наданих доказів вбачається, що у позивача дійсно були перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини та вказані обставини суд визнав поважними.
Таким чином, суд вважає, що позивач строк для прийняття спадщини пропустив з поважної причини і є всі підстави задовольнити позов, визначити строк у межах передбаченого законом загального терміну шести місяців і таким достатнім строком є один місяць, перебіг якого рахується після набрання рішенням законної сили, у зв`язку з чим позов підлягає до задоволення частково.
Судові витрати зі сплати судового збору суд залишає за позивачем по його клопотанню.
Керуючись ст.ст.200, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Стеблівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованому та проживаючому АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 додатковий строк для подання ним заяви нотаріусу про прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 один місяць, який рахувати від дня набрання даним рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути поданою до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Свитка С.Л.
Суд | Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2019 |
Оприлюднено | 30.10.2019 |
Номер документу | 85278976 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
Свитка С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні