ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.10.2019м. ДніпроСправа № 905/1404/19 За позовом: Комунального підприємства "Донецький регіональний центр поводження з відходами", м. Краматорськ Донецької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сирена", м. Павлоград Дніпропетровської області
про стягнення 9 772,51 грн.
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Чернявська Е.О.
Представники:
Від позивача: не з`явився
Від відповідача: не з`явився
С У Т Ь С П О Р У:
Комунальне підприємство "Донецький регіональний центр поводження з відходами" звернулося до Господарського суду Донецької області із позовом, яким просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сирена" заборгованості в розмірі 9 772,51 грн., з яких: основний борг у розмірі 7 679,96 грн., пеня у розмірі 1 119,38 грн., втрати від інфляції 760,31 грн., 3% річних у розмірі 212,86 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №37/18 про надання послуг з прийому та розміщення відходів від 12.06.2018 в частині повної та своєчасної оплати за надані послуги.
03 жовтня 2019 року до господарського суду надійшли пояснення Комунального підприємства "Донецький регіональний центр поводження з відходами", якими позивач підтримує свої позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу без його участі.
Позивач та відповідач у судове засідання призначене для розгляду справи не з`явилися, явку повноважних представників не забезпечили, про день, час, місце розгляду справи повідомлялися належним чином (рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення (ухвали суду) №4930010021750 та №4930010021768 містяться в матеріалах справи).
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення (ч.4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
12 червня 2018 року Комунальне підприємство "Донецький регіональний центр поводження з відходами" (виконавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Сирена" (замовник) уклали договір №37/18 про надання послуг з прийому та розміщення відходів, відповідно до умов якого (п. 1.1.) Виконавець зобов`язався в період дії Договору надавати Замовнику послуги з прийму та розміщення відходів, а Замовник - здійснювати оплату, передбачену Договором.
Для розміщення відходів на території Виконавця, Замовник подає письмову заявку (факсом, електронною поштою, листом в т. ч. і нарочним), в якій зазначається інформація, про запланований обсяг відходів, та види відходів, які будуть доставлені Замовником протягом 2018 року (п.2.1.).
Згідно п.2.2.-2.4. договору замовник доставляє відходи на територію Виконавця транспортними засобами за свій рахунок. Замовник надає Виконавцю перелік транспортних засобів (із зазначенням моделі, номерних знаків тощо), якими будуть доставлятися відходи на територію Виконавця. Виконавець пропускає для вивантаження відходів лише ті транспортні засоби, які зазначені Замовником у наданому переліку. Полігон Виконавця розташовується за адресою: 84301, Україна, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Танкістів, 176. Обсяг наданих Замовником відходів на територію Виконавця визначається за допомогою технічних засобів Виконавця. Дані, про обсяг наданих відходів заносяться у відомість, яка підписується представником Замовника. У разі незгоди представника Замовника, з здійсненими вимірюваннями, доставлених відходів, складається відповідний акт.
Послуга з прийому і розміщення завезеного обсягу відходів вважається фактично наданою виконавцем з моменту розвантаження автотранспорту замовника на території виконавця (п.2.7. договору).
Пунктом 2.8. договору сторони домовились, що виконавець передає замовнику акт здачі-приймання робіт (надання послуг), який протягом трьох днів підписується замовником. У разі відмови замовника від підписання акт здачі-приймання робіт (надання послуг), протягом 3-днів з моменту отримання відповідного акту, надсилаються на адресу виконавця письмові заперечення. Одночасно з посланням заперечень, замовник інформує про це виконавця в усній формі через засоби зв`язку або шляхом повідомлення через уповноваженого представника виконавця. При відсутності в зазначений вище термін письмових заперечень замовника, акт здачі-приймання робіт (надання послуг) вважається прийнятим замовником.
Порядок оплати та умови проведення розрахунків визначені сторонами в розділі 3 договору. Так, загальна вартість послуг по даному договору вказується у специфікації (Додаток №1). Вартість послуг по прийому та розміщення відходів на території Виконавця встановлюється за згодою сторін та оформлюється відповідним протоколом, який є невід`ємною частиною цього договору. Сплата послуг здійснюється за фактично надані послуги на підставі спільно підписаних актів здачі-приймання робіт (надання послуг) не пізніше 10 календарних днів з моменту отримання актів. Сплата здійснюється шляхом перерахування Замовником на поточний рахунок Виконавця суми послуг, зазначених у підписаних Сторонами актах здачі-приймання робіт (надання послуг) Розрахунок за укладеним договором здійснюється у безготівковій формі за фактично надані послуги, згідно з виставленими рахунками та актів здачі-приймання робіт (надання послуг) Виконавцем.
Пунктом 3.7 цього договору передбачено, що у разі невиконання п. 3.3 даного Договору Виконавцем, нараховуються штрафні санкції у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Сплата штрафних санкцій не звільняє Замовника від виконання своїх фінансових зобов`язань.
Пунктом 3.8 цього договору передбачено, що у разі невиконання пп. 3.3 та 3.7 цього Договору у термін що перевищує 10 календарних днів, Виконавець має право припинити надання послуг Замовнику до повного погашення заборгованості.
12 червня 2018 року сторони підписали Специфікацію №1, яка є додатком 1 до Договору, в якій заплановано розміщення відходів на полігоні Замовника у 2018 році в обсягу 400 тон.
Ціна за 1 тону відходів -34,92 грн., що підтверджується Протоколом погодження договірної ціни від 12.06.2018.
Згідно Акту №ОУ-00649 від 31 липня 2018 року Комунальне підприємство "Донецький регіональний центр поводження з відходами" надало Товариству з обмеженою відповідальністю "Сирена" послуги з прийому та розміщення будівельних відходів на загальну суму 7 679,96грн. (а.с.16). Акт складено та підписано позивачем та відповідачем.
2 серпня 2018 року позивач пред`явив відповідачу рахунок №СФ-00281 від 31.07.2018 на оплату вартості наданих послуг з прийому та розміщення будівельних відходів на загальну суму 7 679,96грн. (а.с.17).
Також на адресу відповідача позивачем направлена претензія від 31.05.2019 № 288 про сплату суми боргу у розмірі 7679,96 (сім тисяч шістсот сімдесят дев`ять грн. 96 коп.) з ПДВ.
Відповіді на претензію матеріали справи не містять, заборгованість у сумі 7679,96 грн. з ПДВ не сплачена.
Предметом розгляду у даній справі є матеріально-правова вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги з прийому та розміщення будівельних відходів на загальну суму 7 679,96грн.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦК України, цивільні права особа здійснює в межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Згідно зі статтею 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч.1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч.1 ст.193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ст. 530 Цивільного кодексу України).
Пунктом 3.3. договору передбачено обов`язок замовника здійснити оплату вартості наданих послуг на підставі спільно підписаних актів здачі-прийняття робіт (надання послуг) не пізніше 10 календарних днів з моменту отримання актів.
Як установлено судом, акт №ОУ-00649 підписано сторонами 31 липня 2018 року на загальну суму 7 679,96грн.
Отже, строк виконання зобов`язання з оплати наданих послуг є таким, що настав 10 серпня 2018 року.
Доказів оплати вартості наданих послуг з прийому та розміщення будівельних відходів на загальну суму 7 679,96грн. відповідач не надав, доводи, наведені позивачем в обґрунтування позову, не спростував.
Таким чином, вимога позивача про стрягнення з відповідача заборгованості у розмірі 7 679,96грн. заявлена правомірно та підлягає задоволенню.
Окрім вимоги про стягнення основного боргу позивачем нараховано та заявлено вимоги про стягнення пені у розмірі 1 119,38грн. за загальний період з 15.02.2019 по 14.07.2019, три відсотки річних у розмірі 212,86грн. та втрати від інфляції за період з серпня 2018 року по травень 2019 року у розмірі 760,31грн.
Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції (частини перша, друга статті 217 ГК України). Штрафними санкціями відповідно до частини першої статті 230 ГК України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими Господарським кодексом України та іншими законами. За погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов`язань, які звичайно застосовуються у господарському (діловому) обігу. До відносин щодо забезпечення виконання зобов`язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (частина перша статті 199 ГК України).
Порушенням зобов`язання, відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ч.1 ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою , порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України).
У разi порушення зобов`язання настають правовi наслiдки, встановленi договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).
Відповідальність сторін у вигляді неустойки передбачена пунктом 3.7. договору.
Так, відповідно до змісту цього пункту, у разі невиконання п. 3.3 даного Договору Виконавцем, нараховуються штрафні санкції у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Сплата штрафних санкцій не звільняє Замовника від виконання своїх фінансових зобов`язань.
Частина шоста статті 232 Господарського кодексу України передбачає, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Приписом частини шостої статті 232 ГК України передбачено не позовну давність, а період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін (п. 2.5. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 грудня 2013 року № 14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань").
Здійснивши перерахунок заявленої до стягнення суми пені, господарський суд з урахуванням приписів ч. 6 ст. 232 ГК України встановив, що позивачем порушено порядок її нарахування.
Так, позивачем нарахована пеня за період прострочки виконання зобов`язання з оплати вартості наданих послуг, починаючи з 15 лютого 2019 року по 14 липня 2019 року, тобто пеня нарахована поза межами шести місяців від дня, коли зобов`язання мали бути виконані.
З матеріалів справи убачається, що відповідач прострочив виконання зобов`язання з оплати починаючи з 11 серпня 2018 року, відповідно й нарахування пені має бути здійснено з 11.08.2018 по 11.02.2019.
Проте, позивачем заявлено до стягнення пеня, яка нарахована за період, що виходить за межі вищезазначеного.
З урахуванням викладеного вимога про стягнення пені у розмірі 1 119,38грн. задоволенню не підлягає.
Частиною другою ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до вимог цієї статті позивачем заявлено до стягнення три відсотки річних у розмірі 212,86грн. за період з 11.08.2018 по 14.07.2019.
Перевіркою наданого позивачем розрахунку трьох відсотків річних порушень вимог чинного законодавства не виявлено. Вимога про стягнення трьох відсотків річних у розмірі 212,86грн. заявлена правомірно та підлягає задоволенню.
Позивачем при здійсненні розрахунку втрат від інфляції враховані рекомендації щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ, викладені в листі Верховного Суду України від 03.04.1997 № 62-97, а тому вимога про стягнення інфляційних втрат підлягає задоволенню повністю - у розмірі 760,31 грн. за період з серпня 2018 року по травень 2019 року (сукупний індекс інфляції за вказаний період складає 110,33748236%).
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сума 8 653,13грн. (7679,96грн. заборгованість за надані послуги + 212,86грн. - три відсотки річних + 760,31грн. - втрати від інфляції).
В задоволенні вимоги про стягнення пені у розмірі 1 119,38грн. слід відмовити.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог у розмірі 1700,96грн.
Керуючись статтями 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Комунального підприємства "Донецький регіональний центр поводження з відходами" (Донецька область, м. Краматорськ) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сирена" (Дніпропетровська область, м. Павлоград) про стягнення 9 772,51 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сирена" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Дніпровська, б.14-А, кв.4, ідентифікаційний код 13425824) на користь Комунального підприємства "Донецький регіональний центр поводження з відходами" (84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Танкістів, б.176, ідентифікаційний код 34850326) заборгованість за надані послуги у розмірі 7679 (сім тисяч шістсот сімдесят дев`ять)грн.96коп., три відсотки річних у розмірі 212 (двісті дванадцять)грн.86коп., втрати від інфляції у розмірі 760 (сімсот шістдесят одна)грн.31коп., витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот)грн.96коп., про що видати наказ.
В задоволенні вимоги про стягнення пені у розмірі 1 119 (одна тисяча сто девятнадцять)грн.38коп. - відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду безпосередньо або через Господарський суд Дніпропетровської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення підписано 30.10.2019
Суддя Н.М.Євстигнеєва
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2019 |
Оприлюднено | 01.11.2019 |
Номер документу | 85296126 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні