ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
29.10.2019 Справа № 922/3264/19
Суддя Тимощенко О.М., розглянувши матеріали
за позовною заявою Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Український геологічнй науково-виробничий центр" вул. М.Бірюзова, 53, м. Полтава, Полтавська область,36019 в особі Відокремленого структурного підрозділу "Проектний інститут "Укргеолбудтехпроект", вул. вул. М.Бірюзова, 54, м. Полтава, Полтавська область,36014
до відповідача Приватного підприємства "Харківспецпостач" пров. Троїцький, 9В, м. Харків, 61003
про 1. стягнення 8611,20 грн. заборгованості;
2. розірвання договору оренди (найму) нерухомого майна №29-368/17;
3. зобов`язання відповідача повернути позивачу орендоване приміщення
ВСТАНОВИВ:
07.10.2019 Дочірнє Підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Український геологічнй науково-виробничий центр" в особі відокремленого структурного підрозділу "Проектний інститут "Укргеолбудтехпроект" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Харківспецпостач", в якій просить суд: стягнути з відповідача на користь позивача суму основного боргу в розмірі 8.611,20грн.; розірвати Договір оренди (найму) нерухомого майна №29-368/17; зобов`язати відповідача повернути позивачу орендоване приміщення.
Ухвалою від 09.10.2019 року матеріали позовної заяви у справі №922/3264/19 передано на розгляд до Господарського суду Полтавської області за підсудністю.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судових справ справу передано на розгляд судді Тимощенко О.М.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов до висновку про наявність підстав для її повернення, зважаючи на наступне:
Згідно з ч. 2 ст. 162 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
У частині 5 статті 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Згідно з частинами 1, 3 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника .
Статтею 58 ГПК України закріплено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
За приписами частин 3 та 4 ст. 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді, зокрема, у малозначних спорах.
При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених ст. 59 цього Кодексу (ч. 2 ст. 58 ГПК України).
Статтею 12 ГПК України визначено, що малозначними справами є, зокрема, справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Спір у справі № 922/3264/19 не підпадає під поняття малозначного спору (станом на час звернення з позовом до суду) з огляду на вимоги про розірвання договору та зобов`язання повернути майно.
Як вбачається з позовної заяви позивачем є: Дочірнє Підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Український геологічнй науково-виробничий центр" в особі відокремленого структурного підрозділу "Проектний інститут "Укргеолбудтехпроект".
Позовну заяву від імені Дочірнього Підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Український геологічнй науково-виробничий центр" в особі відокремленого структурного підрозділу "Проектний інститут "Укргеолбудтехпроект" підписано В.В. Остапенком на підставі довіреності.
З наданої до позовної довіреності №17 від 08.05.2019 року вбачається, що вона видана генеральним директором Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Український геологічнй науково-виробничий центр" на ім`я ОСОБА_1 . Остапенка директора Відокремленого структурного підрозділу Дочірнього Підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Український геологічнй науково-виробничий центр" "Проектний інститут "Укргеолбудтехпроект".
Реалізація права на звернення до суду із позовною заявою є процесуальною дією в суді, яка має здійснюватися або самою юридичною особою у порядку самопредставництва, або її процесуальним представником. При цьому суд звертає увагу на ст.131-2 Конституції України, згідно якої представництво іншої особи в суді та захист від кримінального обвинувачення здійснює виключно адвокат (у судах першої інстанції - з 01.01.2019р.).
Як уже зазначалося, позовну заяву від імені юридичної особи позивача подано не в порядку самопредставництва. Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, доданого позивачем до позовної заяви особою, особою яка має право представляти юридичну особу позивача та вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, є: ОСОБА_2 .
Будь-яких доказів того, що підписант позовної заяви ОСОБА_3 Остапенко є членом виконавчого органу, уповноваженого діяти від імені юридичної особи відповідно до закону, статуту, суду не надано, так само як і того, що дана особа є адвокатом. Дана справа, з огляду на предмет позову, не є малозначною в силу закону.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, що відповідно до п.1 ч.5 ст.174 ГПК України є підставою для її повернення.
Аналогічні висновки викладені, зокрема, у постанові ВС ГКС від 09.04.2019р. у справі 910/22971/17, ухвалі ВС КГС від 26.07.2018р. у справі №917/63/18, постанові Верховного Суду від 13.03.2018р. у справі 910/23346/16 і ін.
Керуючись ст.ст. 174, 234 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву повернути позивачу.
Додатки: позовна заява та документи зазначені в ній як додатки.
Ухвала підписана 29.10.2019 року
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у апеляційному порядку протягом 10 днів з дня підписання (ст.ст.235, 255-256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя О.М. Тимощенко
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2019 |
Оприлюднено | 31.10.2019 |
Номер документу | 85296995 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Тимощенко О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні