Рішення
від 24.10.2019 по справі 138/2063/19
МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 138/2063/19

Провадження №:2/138/768/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2019 року м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Холодової Т.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Коняги В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом виконавчого комітету Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, служба у справах дітей, сім`ї та молоді Могилів-Подільської райдержадміністрації Вінницької області, обласний комунальний заклад Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини,-

ВСТАНОВИВ:

08.08.2019 виконавчий комітет Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області звернувся до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області з вказаним позовом. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачі є батьками малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В період з 31.01.2018 по 06.02.2019 дитина перебувала на повному державному утриманні в Могилів-Подільському дитячому легеневому тубсанаторії, а з 06.02.2019 переведена до обласного комунального закладу Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки (далі за текстом - ОКЗ Вінницький спеціалізований будинок дитини ). За період перебування дитини у тубсанаторії відповідачі відвідали її лише тричі, а після влаштування дитини до ОКЗ Вінницький спеціалізований будинок дитини - не навідались жодного разу. Сім`я відповідачів вже протягом 5 років перебуває під наглядом Бронницької сільської ради, служби у справах дітей, сім`ї та молоді та районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді. Вказані державні органи прикладали усіх зусиль для покращення умов проживання цієї сім`ї з можливістю повернення дитини ОСОБА_3 в родину. Однак відповідачі самоусунулись від виконання батьківських обов`язків по відношенню до сина, не приділяють дитині уваги, не піклуються про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, не виявляють інтерес до дитини, не створюють умов для її нормального проживання, не надають матеріальну допомогу на утримання дитини. Рішенням виконавчого комітету Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області № 34 від 16.07.2019 затверджено рішення опікунської ради Бронницької сільської ради № 6 від 12.07.2019 про доцільність позбавлення відповідачів батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3 . За таких підстав відповідно до ст. 164, 166 ч. 3 СК України позивач просить позбавити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3 та стягнути з відповідачів на користь обласного комунального закладу Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 в твердій грошовій сумі в розмірі по 900 грн. щомісячно з кожного до досягнення дитиною повноліття.

Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 21.08.2019 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, наданий відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву, а третім особам - для подання пояснення щодо позову.

Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 04.10.2019 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду на 24.10.2019.

24.10.2019 у судове засідання уповноважений представник позивача не з`явилась, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутність. Позов підтримала повністю та просила позов задовольнити, не заперечувала проти винесення заочного рішення.

Уповноважені представники третіх осіб у судове засідання не з`явились, подали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність. Висловили думку про можливість задоволення позову.

Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання не з`явились без повідомлення причин своєї неявки, правом подання відзиву на позовну заяву не скористались.

Оскільки позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, з урахування викладеного вище, це дає підстави суду відповідно до ст. 280 ЦПК України ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, доведений допустимими, належними та достовірними доказами, а відтак підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1ст. 12 Закону України Про охорону дитинства , виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Суд встановив, що батьками дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 11).

Згідно з довідками виконкому Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області № 704, 700 та 701 від 26.07.2019 відповідачі зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 і до складу їх сім`ї належать також п`ять неповнолітніх дітей, зокрема, і ОСОБА_3 (а.с. 6, 7, 8).

Як вбачається з матеріалів справи, сім`я відповідачів належить до сімей із складним внутрішнім соціальним середовищем, внаслідок чого в сім`ї постійно виникають конфлікти, відповідачі зловживають алкогольними напоями, не є працевлаштованими, неналежним чином виконують свої батьківські обов`язки та не створюють дітям належних житлово-побутових умов. За таких обставин державні органи соціального захисту протягом тривалого часу надавали сім`ї відповідачів належну соціальну допомогу, здійснювали соціальний контроль та створювали умови для покращення соціального середовища у родині та можливості належного виконання відповідачами своїх батьківських обов`язків.

Так, згідно з рішеннями опікунської ради Бронницької сільської ради № 4 від 29.11.2016 (а.с. 13), № 2 від 30.05.2017 (а.с. 14), № 3 від 04.08.2017 (а.с. 16) відповідачів зобов`язано працевлаштуватись, не зловживати алкогольними напоями, забезпечити відвідування дітьми шкільних закладів. За станом утримання та виховання дітей та наданням відповідачам необхідної допомоги з питань виховання та розвитку дітей забезпечений постійний контроль, який покладений на відповідних працівників сільської ради. Районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді зобов`язано постійно вести соціальний супровід даної сім`ї. Також ОСОБА_1 та ОСОБА_2 попереджались про можливість відібрання у них малолітніх дітей у разі неналежного виконання відповідачами своїх батьківських обов`язків.

Однак актами обстеження матеріально-побутових умов проживання від 16.01.2019, 25.01.2019, 23.05.2019 встановлено, що в будинку, в якому проживає сім`я відповідачів брудно та холодно, їсти не зварено, продукти харчування відсутні, ліжка застелені брудною білизною, не усі діти мають спальні місця (а.с. 23, 25, 29).

Як вбачається з листа Могилів-Подільського дитячого легеневого тубсанаторію № 271 від 10.06.2019 дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 31.01.2018 по 06.02.2019 перебував на лікуванні та повному державному утриманні у даному закладі. За цей час батьки провідували дитину лише тричі (а.с. 33).

Згідно з рішенням опікунської ради Бронницької сільської ради № 1 від 17.01.2019 (а.с. 24) з 06.02.2019 дитина ОСОБА_3 направлена до ОКЗ Вінницький спеціалізований будинок дитини , де перебуває по даний час (а.с. 30). За вказаний період відповідачі дитину не відвідували, що підтверджується листом від 10.06.2019 (а.с. 31) та відповідним актом (а.с. 32).

За таких обставин рішенням опікунської ради Бронницької сільської ради № 5 від 12.06.2019 відповідачам наданий місячний термін для виправлення ситуації та створення належних умов для повернення малолітньої дитини ОСОБА_3 із соціального закладу в сім`ю (а.с. 36).

Однак відповідачі свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини ОСОБА_3 виконувати не бажають і згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов від 12.07.2019 сім`я відповідачів проживає в неналежних умовах, в кімнатах антисанітарія, відсутні засоби гігієни, предмети першої необхідності та продукти харчування. У дитини ОСОБА_3 відсутнє ліжко та одяг (а.с. 12).

Також згідно з характеристиками Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області № 321 та № 322 від 29.07.2019 відповідачі не працюють, за місцем проживання характеризуються посередньо (а.с. 9, 10).

З висновку опікунської ради Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району вбачається, що відповідачі не створюють належних санітарно-гігієнічних умов для проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не приймають участі у вихованні дитини, не цікавляться її життям, офіційно не працюють, не забезпечують дитину матеріально. Дитина перебуває в ОКЗ Вінницький спеціалізований будинок дитини (а.с. 5). Відтак опікунська рада ухвалила рішення № 6 від 12.07.2017 про доцільність позбавлення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3 (а.с. 3).

Рішенням виконавчого комітету Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області № 34 від 16.07.2019 затверджено вказане рішення опікунської ради та ухвалено клопотати перед судом про позбавлення відповідачів батьківських прав (а.с. 4).

Згідно з п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Відповідно до ст. 8 Закону України Про охорону дитинства кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. Такий обов`язок батьків передбачений і ч. 2 ст. 150 СК України.

Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавленні судом батьківських прав, зокрема, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Наявними в матеріалах справи належними, допустимими та достатніми доказами підтверджено, що відповідачі не проявляють до дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківської турботи та любові, не піклуються про її фізичний і духовний розвиток, не забезпечують дитину необхідним харчуванням, медичним доглядом, лікуванням, а також не спілкуються з дитиною взагалі і, зокрема, в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу. При цьому протягом тривалого часу держава приймала усі міри для надання відповідачам можливості покращити житлово-побутові умови, влаштуватись на роботу та не зловживати алкогольними напоями. Однак відповідачі такими можливостями нехтують та виконувати батьківські обов`язки по вихованню дитини ОСОБА_3 не бажають.

За таких підстав, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню малолітньої дитини ОСОБА_3 , а тому позов в цій частині є обґрунтованим, доведеним, а відтак таким, що підлягає задоволенню.

Частина 5 ст. 167 СК України визначає, що якщо дитина не може бути передана бабі, дідові, повнолітнім братам та сестрам, іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органу опіки та піклування. Аналогічно і в ч. 3 ст. 60 ЦК України вказано, що суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування.

Враховуючи відсутність інших родичів, яким дитина ОСОБА_3 може бути переданий, суд вважає за доцільне передати дитину під опіку виконавчому комітету Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області.

Щодо стягнення аліментів суд зазначає таке.

Стаття 180 СК України визначає, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Згідно з ч. 2 ст. 193 СК України якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров`я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах.

Частина 3 ст. 166 СК України визначає, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Враховуючи, що дитина ОСОБА_3 перебуває на повному утриманні в ОКЗ Вінницький спеціалізований будинок дитини , відповідачі участь у її утриманні не приймають, суд вважає, що з відповідачів мають стягуватись аліменти на користь даного соціального закладу на утримання дитини.

Мінімально необхідний рівень матеріального забезпечення дитини відповідного віку встановлений на законодавчому рівні.

Частина 2 ст. 182 СК України визначає, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно з ч. 1 ст. 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Враховуючи стан здоров`я та матеріальне становище дитини, зважаючи на рівний обов`язок батьків утримувати дитину, суд приходить до висновку, що достатніми та фінансово можливими для відповідачів для забезпечення належного рівня життя дитини будуть аліменти у твердій грошовій сумі у розмірі по 900 грн. з кожного відповідача щомісячно.

Відповідно до ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідачів у рівних частинах на користь Державної судової адміністрації України.

Керуючись ст. 150 ч. 2, 3, 164, 166 ч. 3, 167 ч. 5, 180, 182 ч. 2, 184 ч. 1, 193 ч. 2 СК України, ч. 3 ст. 60 ЦК України, ст. 8, 12 ч. 1 Закону України Про охорону дитинства , ст. 12, 76-83, 247 ч. 2, 259 ч. 1, 2, 263-265, 268, 280-282, 289, 430 ч. 1 п. 1 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, служба у справах дітей, сім`ї та молоді Могилів-Подільської райдержадміністрації Вінницької області, обласний комунальний заклад Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Малолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , передати під опіку виконавчому комітету Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь обласного комунального закладу Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки (розрахунковий рахунок 35412003002207, МФО 802015, УДК Вінницької області, ЄДРПОУ 03091836), аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі у розмірі по 900 (дев`ятсот) грн. з кожного відповідача щомісячно, починаючи з 08 серпня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в рівних частинах на користь Державної судової адміністрації України судовий збір у сумі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: виконавчий комітет Бронницької сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, місцезнаходження вул. Зарічна, 4, с. Бронниця, Могилів-Подільський район, Вінницька область, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04326572.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Третя особа: служба у справах дітей, сім`ї та молоді Могилів-Подільської райдержадміністрації Вінницької області, місцезнаходження: І пров. Коцюбинського, 19, м. Могилів-Подільський, Вінницька область.

Третя особа: обласний комунальний заклад Вінницький обласний спеціалізований будинок дитини з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки , місцезнаходження: вул. Мечнікова, 34, м. Вінниця, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03091836.

Суддя Т.Ю. Холодова

СудМогилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення24.10.2019
Оприлюднено31.10.2019
Номер документу85298378
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —138/2063/19

Рішення від 24.10.2019

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Холодова Т. Ю.

Ухвала від 04.10.2019

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Лисенко Т. Ю.

Ухвала від 21.08.2019

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Лисенко Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні