Справа № 236/4116/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2019 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Саржевської І.В.,
за участю: секретаря - Олійник С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лиман, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднаної територіальної громади Лиманської міської ради Донецької області, про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
09.10.2019 до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Об`єднаної територіальної громади Лиманської міської ради Донецької області, про визнання права власності на спадкове майно(а.с.3-5).
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, просить розглянути цивільну справу без її участі та задовольнити позовні вимоги, про що надала до суду відповідну заяву (а.с.157).
Відповідач - представник Об`єднаної територіальної громади в особі Лиманської міської ради Донецької області, належним чином повідомлений про час та місце розгляду цивільної справи, в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву з проханням розглянути справу в його відсутності, рішення прийняти на розсуд суду(а.с.153-154).
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши зібрані у справі докази, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши письмові докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив фактичні обставини та відповідні їм цивільні правовідносини.
Судом встановлено, підтверджується наявними у справі доказами, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Лиман, помер батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02.06.2016, актовий запис № 485(а.с.13, 16-17).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою ( ст. 1220 ч.ч.1,2 ЦК України).
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається із 1/3 частки житлової квартири АДРЕСА_1 , яка належала померлому на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 21.07.1997 Приватизаційної комісією при Краснолиманському відділенні Донецької залізниці, посвідченого 19.08.1997 ДКП БТІ за реєстровим № 2289-10; 2/3 частин житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_2 , який належав померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого 04.04.2015 державним нотаріусом Краснолиманської державної нотаріальної контори Семеновою І.М. за реєстром № 1256; будівлі гаражу та земельної ділянки призначеної для будівництва та обслуговування гаражу, площею 0, 0024 га, розташованої по АДРЕСА_3 , яка належала померлому на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку, серії ЯБ № 468370, виданого 06.07.2006 Краснолиманською міською радою(а.с.19-27,39).
Положеннями статтей 1261, 1268 ч.3 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 була дружина - ОСОБА_3 , яка в порядку ч.3 ст.1268 ЦК України прийняла спадщину, оскільки вона постійно проживала із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується довідкою від 12.02.2019 Лиманської міської ради Донецької області(а.с.18). Інші спадкоємці, які прийняли спадщину, відсутні, що підтверджується повідомленням Лиманської державної нотаріальної контори від 31.10.19(а.с.156).
ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Харків померла мати позивача ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 06.08.2018, актовий запис № 11640(а.с.14,16-17).
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке складається із: 1/3 частки житлової квартири АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 21.07.1997 Приватизаційної комісією при Краснолиманському відділенні Донецької залізниці, посвідченого 19.08.1997 ДКП БТІ за реєстровим № 2289-10; 1/3 частки житлової квартири АДРЕСА_3 ; 2/3 частин житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_2 ; будівлі гаражу та земельної ділянки призначеної для будівництва та обслуговування гаражу, площею 0, 0024 га, розташованої по АДРЕСА_3 - спадкове майно належала померлому ОСОБА_2 , після смерті якого ОСОБА_3 в спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав(а.с.19).
Позивач ОСОБА_1 , у відповідно до ст.1261 ЦК України, є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері, інші спадкоємці відсутні, що підтверджується повідомленням Лиманської державної нотаріальної контори від 31.10.19(а.с.156).
На підставі рішення Краснолдиманського міського суду Донецької області від 25.03.2019 позивачу ОСОБА_1 визначений, додатковий строк тривалістю один місяць, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Харків(а.с.40-43).
На теперішній час, позивачу постановою від 11.06.2019 державним нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Харків, оскільки відсутні документи, які б підтверджували право власності на спадкове майно на ім`я спадкодавця(а.с.44).
Іншим способом визнання права власності на спадкове майно, як звернення до суду у позивача не має можливості.
Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством порядку.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Нормами статті 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, не заборонених законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Якщо спадкоємець не має змоги оформити спадщину відповідно до вимог законодавства у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів, питання визначення належності цього майна має вирішуватись у судовому порядку.
Стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. При цьому одним із способів такого захисту може бути і визнання права власності.
Приписами п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Так, Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті6та статті13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (п.36 рішення ЄСПЛ від 21.02.1975 року у справі Голден проти Сполученого королівства ) та кожен має право на ефективний засіб юридичного захисту (ст.13 Конвенції).
В силу ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна людина, права і свободи якої, викладені у цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі.
При цьому в положенні п. 3.1 спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року за №24-753/0/4-13, роз`яснено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України). Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
З урахуванням викладених позивачем обставин та досліджених у судовому засіданні письмових доказів, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 223, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 15-16, 25, 316, 328 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Об`єднаної територіальної громади Лиманської міської ради Донецької області, про визнання права власності на спадкове майно- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , право власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Харків та складається з:
1/3 частки двокімнатної житлової квартири АДРЕСА_4 ;
2/3 частки житлового будинку А-1 , загальною площею 50,8 кв.м., в тому числі житловою 37,5 кв.м., з господарсько-побутовими будівлями та спорудами: ганок "а", сарай "Б", погріб "б", гараж "В", сарай "Г", душ "Д", вбиральня "Е", огорожа "1", колонка "2", що знаходяться в АДРЕСА_2 , Донецької області;
гараж "Б", загальною площею 24,0 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_3 ;
земельну ділянку для будівництва та обслуговування гаражу, площею 0, 0024 га, кадастровий номер 1413300000:01:012:0340, розташованої по АДРЕСА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повний текст рішення складений 01.11.2019.
Суддя-
Суд | Краснолиманський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2019 |
Оприлюднено | 03.11.2019 |
Номер документу | 85338262 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краснолиманський міський суд Донецької області
Саржевська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні