Справа № 560/2842/19
РІШЕННЯ
іменем України
31 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Робімакс-агро" про стягнення капіталізованих платежів,
ВСТАНОВИВ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області звернулося в суд з позовом, в якому просить стягнути з стягнути з TOB "Робімакс-Агро" на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області капіталізовані платежі в сумі 38992,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач перебуває в стані припинення. На обслуговуванні в Хмельницькому відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області перебуває дві особа, яким призначено страхові виплати за рахунок коштів Управління. TOB "Робімакс-Агро" знаходиться на обслуговуванні в Городоцькому відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області. Відповідачу було направлено заяву від 22.07.2019 про грошові вимоги, що складаються зі сплати капіталізованих платежів, на яку відповіді від ліквідатора не надходило.
Ухвалою від 19.09.2019 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому зазначає, що відповідач припиняється не в процедурі ліквідації, а шляхом реорганізації внаслідок приєднання до ТОВ "Агрохолдинг 2012". А тому звернення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області із даним позовом є необгрунтованим та безпідставним. Просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
На підставі акту форми Н-1 від 17.01.2017 про нещасний випадок пов`язаний з виробництвом та акту розслідування нещасного випадку форми Н-5 від 17.01.2017 призначено щомісячні страхові виплати за рахунок коштів відділення Фонду.
Згідно з Розрахунком потреби в капіталізації коштів по TOB "Робімакс-Агро" для розрахунку з потерпілими на виробництві від 12.06.2019, потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілими ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , становить 38992,40 грн.
У позовній заяві позивач вказує, що 22.07.2019 ним було надіслано відповідачу заяву про сплату капіталізованих платежів, однак відповіді не отримував.
Відповідно до ч.1 ст.104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Згідно з п.1 ч.1 ст.110 ЦК України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Відповідно до ст. 1205 ЦК України, у разі припинення юридичної особи, зобов`язаної відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, і встановлення її правонаступників виплата щомісячних платежів покладається на її правонаступників. У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов`язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Згідно з п.5 ч.1 ст.11 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 1105-XIV, джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №765 (далі - Порядок №765). Іншого нормативно-правового акта, який би визначав порядок капіталізації платежів, Кабінетом Міністрів України прийнято не було.
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку №765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв`язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Згідно п. 3 Порядку №765 капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів здійснюється у всіх випадках ліквідації юридичної особи.
Отже, юридичні особи у разі їх ліквідації не звільняються від обов`язку фінансування Фонду соціального страхування України шляхом внесення капіталізованих платежів, що, також підтверджено правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду України від 26.06.2012 у справі № 21-156а12.
З системного аналізу статей 104 та 110 ЦК України суд дійшов висновку, що статтями передбачено відмінність понять припинення та ліквідації юридичних осіб, що полягає в тому, що при припиненні юридичної особи шляхом приєднання, юридична особа, яка виникає при цьому, продовжує виконувати діяльність обох попередніх осіб та є правонаступником юридичної особи, яка припинила свою офіційну діяльність та виконує всі її обов`язки. Юридична особа ліквідується, коли її діяльність є неможливою або недоцільною, та не передбачає виникнення після себе правонаступників, що унеможливлює виконання обов`язків перед заінтересованими особами.
Частиною другою статті 1205 ЦК встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншими нормативно-правовими актами.
Тобто законодавством передбачена відмінність виконання обов`язків щодо відшкодування шкоди завданій каліцтвом, що полягає в тому, що при припиненні юридичної особи і встановленні її правонаступників, виплати щомісячних платежів покладається на її правонаступників, а при ліквідації щомісячні платежі мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини першої статті 1205 ЦК України у разі припинення юридичної особи, зобов`язаної відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, і встановлення її правонаступників виплата щомісячних платежів покладається на її правонаступників.
Зважаючи на те, що в даному випадку мала місце не ліквідація товариства з обмеженою відповідальністю "Робімакс-агро" без правонаступництва, а припинення шляхом приєднання до ТОВ "Агрохолдинг 2012", яке є правонаступником всього майна, прав та обов`язків товариства з обмеженою відповідальністю "Робімакс-агро", що підтверджується копією рішення учасника ТОВ "Робімакс-агро" від 21.05.2019 про початок процедури реорганізації шляхом приєднання та копією виписки, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Робімакс-агро" капіталізованих платежів у сумі 38992,40 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Робімакс-агро" про стягнення капіталізованих платежів - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області (вул. Проскурівська, 18, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 41316723) Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Робімакс-агро" (вул. Радянська, 10, Зелена, Волочиський район, Хмельницька область, 31251 , код ЄДРПОУ - 33233466)
Головуючий суддя П.І. Салюк
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2019 |
Оприлюднено | 04.11.2019 |
Номер документу | 85352051 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Салюк П.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні