Ухвала
від 01.11.2019 по справі 923/813/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


У Х В А Л А

01 листопада 2019 року Справа № 923/813/19

Господарський суд Херсонської області у складі судді Сулімовської М. Б., за участю секретаря судового засідання Мальцевої О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі

позивача: Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області

до відповідача-1: КЗ ХОР "Каїрський психоневрологічний будинок-інтернат", с.Каїри Горностаївського району Херсонської області

відповідача-2: Фермерського господарства "Джерело", Великолепетиський район, с.Князе-Григорівка, Херсонської області

про визнання недійсним договору про спільну діяльність, вилучення та повернення земельних ділянок

за участю прокурора відділу прокуратури Херсонської області Волкової Н.М. (посвідчення № 046508 від 29.03.2017р.)

представників сторін:

від позивача: Каверіна О.Б. (посвідчення № 90 від 10.10.2019р.), головний спеціаліст, довіреність № 32-21-0.62-108/62-19 від 29.08.2019р.,

від відповідача-1: не з`явився,

від відповідача-2: не з`явився

в с т а н о в и в:

Керівник Каховської місцевої прокуратури Херсонської області звернувся до господарського суду із позовом в інтересах держави в особі позивача Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до відповідача-1 КЗ ХОР "Каїрський психоневрологічний будинок-інтернат", Горностаївського району Херсонської області, відповідача-2 Фермерського господарства "Джерело", Великолепетиського району Херсонської області про визнання недійсним договору про спільну діяльність, вилучення та повернення земельних ділянок.

Позовна заява обґрунтована укладенням відповідачами удаваного правочину, чим порушуються інтереси держави.

Ухвалою суду від 30.09.2019р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання, встановлено учасникам провадження строк для подання заяв з процесуальних питань.

09.10.2019р. позивачем Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області подано пояснення щодо позовної заяви прокурора.

21.10.2019р. відповідачами подано сумісний відзив на позов прокурора.

В судове засідання з`явились прокурор та представник позивача.

Відповідачі явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили.

В судовому засіданні прокурором подано до матеріалів справи Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна станом на 21.10.2019р.

Як слідує з означеної інформаційної довідки, 16.09.2019р. право власності на спірні земельні ділянки було зареєстровано за Херсонською обласною радою, форма власності комунальна.

Обґрунтовуючи позовні вимоги керівник Каховської місцевої прокуратури зазначає, що позовну заяву від 07.08.2019р. №89/1-3012-19 подано в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області у зв`язку з тим, що останнє є розпорядником земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.

До позовної заяви прокурором було долучено Інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна станом на 06.08.2019р. з яких слідує, що станом на 06.08.2019р. в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні записи про право власності щодо спірних земельних ділянок.

Разом з тим, як встановлено господарським судом і слідує з матеріалів справи, 16.09.2019р. було проведено державну реєстрацію права власності на спірні земельні ділянки кадастровий номер 6522682500:05:005:0002 та 6522682500:05:010:0001 за власником Херсонською обласною радою.

В судовому засіданні прокурор зазначила, що підтримуватиме позовні вимоги в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області як органу, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності та має право звертатися до суду за захистом своїх прав та з питань порушення вимог законодавства.

Представник позивача підтримала позицію прокурора.

Судом встановлено, що позовну заяву прокурором подано в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області.

Статтею 28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14 січня 2015 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру 17.11.2016 за №308 (далі - Положення) передбачено, що Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Відповідно до п.п. 30 п. 4 Положення передбачено повноваження Головного управління Держгеокадастру щодо здійснення державного нагляду (контролю) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Згідно з п.п. 3 п. 6 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області передбачено, що посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень, мають право звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського призначення і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування яких закінчився.

Разом з тим, враховуючи, що спірні земельні ділянки належать до комунальної власності, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, пов`язаних з розпорядженням землею комунальної власності, є Херсонська обласна рада.

Отже, на думку суду, прокурором неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави.

Відповідно до п.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №7 "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" (із змінами), господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов`язаних із захистом інтересів держави.

Якщо господарський суд помилково порушив провадження у справі за позовом прокурора, в якій неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, такий позов підлягає залишенню без розгляду відповідно до пункту 1 частини першої статті 81 ГПК (Господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано).

В Господарському процесуальному кодексі України, в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017р., питання щодо залишення позову без розгляду врегульовано статтею 226.

Так відповідно до п.2 ч.1 ст.226 ГПК України, суд залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.

З огляду на викладене, враховуючи, що прокурором неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області без розгляду.

Згідно ч.2 ст. 226 ГПК України, про залишення позову без розгляду постановляється ухвала, в якій вирішуються питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).

Таким чином, у зв`язку із залишенням без розгляду позовної заяви, сума судового збору, яка була сплачена прокурором при зверненні з позовом, підлягає поверненню після подання відповідного клопотання.

Керуючись п.2 ч.1 ст.226, ст.234 ГПК України, суд -

у х в а л и в:

1. Позовну заяву Керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до відповідачів КЗ ХОР "Каїрський психоневрологічний будинок-інтернат" та Фермерського господарства "Джерело" про визнання недійсним договору про спільну діяльність, вилучення та повернення земельних ділянок залишити без розгляду.

Ухвала господарського суду набрала законної сили 01.11.2019р. і може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, встановлені ст.256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено і підписано 04.11.2019р.

Суддя М.Б. Сулімовська

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення01.11.2019
Оприлюднено05.11.2019
Номер документу85359660
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/813/19

Ухвала від 01.11.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Ухвала від 04.11.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Ухвала від 30.09.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні