Рішення
від 21.10.2019 по справі 657/1436/19
КАЛАНЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 657/1436/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2019 року Каланчацький районний суд Херсонської області

в складі головуючого судді Скригун В.В.,

за участю секретаря Попової Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Каланчак цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до Новоолександрівської сільської ради Каланчацького району Херсонської області, третя особа Каланчацька державна нотаріальна контора Херсонської області про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом в якому простять визначити їм додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю у три місяці з дня набрання рішення законної сили.

Мотивуючи свої вимоги, позивачі вказують, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх мати ОСОБА_4 . Після її смерті залишилася спадщина, яка складається з житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 5,14 га, кадастровий № 6523283100:07:007:0086, що належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 071948 від 22 серпня 2006 року. Являючись спадкоємцями першої черги, позивачі у встановлений законодавстом строк не звернулася до нотаріальної контор з заявою про прийняття спадщини, через юридичну необізнаність, вважаючи, що прийнятти спадщину можливо за сплином шести місяців після смерті спадкодавця. Інші спадкоємці відсутні. Викладені обставини причини пропуску строку вважають поважними, тому просять суд визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою суду від 13 серпня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Ухвалою суду від 19 вересня 2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду. Будь-яких інших процесуальних дій по справі не вчинялося.

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, надали суду спільну заяву про підтримання позову та розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача Новоолександрівської сільської ради Каланчацького району Херсонської області в судове засідання не з`яивлася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник третьої особи Каланчацької державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явилася, наладала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, зазначивши, що не заперечує проти позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, докази, надані позивачем, приходить до висновку про наявність підстав щодо задоволення позову, виходячи з наступного.

За змістом ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.ст. 1220 ч. 1, 1223 ч. 3 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1261 ЦК України діти спадкодавця мають право на спадкування у першу чергу.

Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданного виконавчим комітетом Новоолександрівської сілської ради Каланчацького району Херсонської області, актовий запис № 4.

З матеріалів справи вбачається, що позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є доньками спадкодавця ОСОБА_4 , а отже спадкоємцями першої черги.

Згідно повідомлення Каланчацької Державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Міністерства юстиції України №488/01-16 від 20 серпня 2019 року спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не відкривалася. Відомості про спадкоємців відсутні.

Відповідно до повідомленя приватного нотаріуса Каланчацького районного нотаріального округу Херсонської області Міністерства юстиції України №52/01-16 від 23 серпня 2019 року спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не відкривалася, з заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався.

Відсутність спадкової справи та заяв про прийняття спадщини свідчить про відсутність інших спадкоємців.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою державного нотаріуса Каланчацької державної нотаріальної контори від 20 липня 2019 року позивачам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_4 в зв`язку з закінченням строку подачі заяв на прийняття спадщини та відсутністю правовстановлюючих документів на будинок.

Відповідно до ст. 1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивачі пропустили встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їм додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 89 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивачі пропустили строк прийняття спадщини, в зв`язку з тим, що не знали про порядок та строки подачи заяви про прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцями поважними, а позов задоволити і визначити їм додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, ст.ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до Новоолександрівської сільської ради Каланчацького району Херсонської області, третя особа Каланчацька державна нотаріальна контора Херсонської області про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю у три місяці з дня набрання рішення законної сили.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , проживає в АДРЕСА_1 .

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає в АДРЕСА_2 .

Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_3 , проживає в АДРЕСА_3 .

Відповідач: Нововолександрівська сільська рада Каланчацького району Херсонської області вул. Мира, 26а, ЄДРПОУ 00431237, юридична адреса с. Новоолександрівка, Каланчацького району Херсонської області, вул. Миру, 26а.

Третя особа Каланчацька державна нотаріальна контора Херсонської області, ЄДРПОУ 24754442, юридична адреса смт. Каланчак вул. Херсонська, 9.

Суддя: Скригун В.

СудКаланчацький районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення21.10.2019
Оприлюднено05.11.2019
Номер документу85364377
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —657/1436/19

Рішення від 21.10.2019

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

Ухвала від 19.09.2019

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

Ухвала від 13.08.2019

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні