Рішення
від 05.07.2019 по справі 450/853/19
ПУСТОМИТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 450/853/19 Провадження № 2/450/933/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" липня 2019 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Мельничук І. І.

при секретарі Лаба С. П.

за участю представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити цивільну справу за позовом Пустомитівської районної державної адміністрації як органу опіки та піклування в інтересах малолітньої ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа заклад благодійного фонду Благодійний центр Кленовий лист про позбавлення батьківських прав, -

в с т а н о в и в :

представник позивача Пустомитівської районної державної адміністрації як органу опіки та піклування в інтересах малолітньої ОСОБА_3 до ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жит. АДРЕСА_1 батьківських прав щодо малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жит. АДРЕСА_1 , аліменти в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на утримання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування позову покликається на те, що відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , повністю ухилився від виконання батьківських обов`язків щодо малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_2 зловживає алкогольними напоями, умови проживання вкрай незадовільні, повністю ухиляється від виконання батьківських обов`язків відносно малолітньої дочки. Мати дитини, ОСОБА_4 , відповідно до рішення Яворівського районного суду Львівської області від 14.12.2010 року (справа № 2-692/2010) позбавлена батьківських прав. Службою у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації, спільно з працівниками сектору ювенальної превенції Пустомитівського ВП ГУНП у Львівській області та фахівцем із соціальної роботи Пустомитівського районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді неодноразово здійснювались візити до ОСОБА_2 , проводились бесіди щодо належного виконання батьківських обов`язків, вжиття заходів для покращення житлово-побутових умов проживання, однак бажаного результату це не дало. Малолітня ОСОБА_3 відповідно до розпорядження голови Яворівської районної державної адміністрації від 08.02.2010 № 27 була влаштована в КЗ ЛОР Будинок дитини №1 для дітей з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки па повне державне забезпечення. Згодом, відповідно до розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації від 15.11.2013 № 560, ОСОБА_3 була переведена в Дитячий дошкільний будинок № 1 м. Львова. З вересня 2016 року розпорядженням голови Пустомитівської районної державної адміністрації від 12.08.2016 № 491 ОСОБА_3 влаштована в БФ Благодійний центр Кленовий лист . За час перебування ОСОБА_3 в закладі батько не проявив батьківської любові та заінтересованості щодо дитини, не цікавиться розвитком, навчанням, станом здоров`я, умовами проживання дитини, не бере участі у вихованні, більше двох років не відвідував дочку за місцем її перебування в Благодійному центрі Кленовий лист . Наказом начальника служби у справах дітей Пустомитівської районної державної адміністрації від 03.08.2011 №81 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взято на профілактичний облік, відповідно до п. 5 Порядку ведення службами у справах дітей обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, затвердженого наказом Міністерства України у справах сім`ї, молоді та спорту від 29.07.2009 №2669. Пустомитівська районна державна адміністрація, як орган опіки та піклування, своїм висновком від 20.09.2018 року № 61-2240/0/2-18 підтримала клопотання служби у справах дітей районної державної адміністрації про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо малолітньої дочки ОСОБА_3 . Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, свідчать як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батька, свідомого нехтування ним своїми обов`язками.

На час звернення до суду із позовом відповідач дитину не утримує та жодних коштів не надає, хоча згідно ст. 180 Сімейного кодексу України зобов`язаний надавати, позивачу невідомо де працює відповідач, однак відомо що останній отримує нерегулярний і мінливий дохід, який повністю витрачає на свої потреби.

18.03.2019 року провадження у справі відкрито.

27.05.2019 року справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві. Просить суд позов задоволити в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнав, однак зазначив, що не зважаючи на позбавлення його батьківських прав буде допомагати доньці чим зможе.

В судове засідання представник третьої особи закладу благодійного фонду Благодійний центр Кленовий лист не з`являвся, подав на адресу суду заяву, в якій позов підтримав, поклався на розсуд суду, просить розгляд справи проводити у його відсутності.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, з`ясувавши думку представник третьої особи, висловлену у поданій ним письмовій заяві, проаналізувавши матеріали цивільної справи, з`ясувавши думку позивача, суд вважає, що існує достатньо підстав визначених ст. 280 ЦПК України для проведення судового розгляду справи, без участі відповідача, у відповідності до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, за наявними у ній доказами та ухвалення за його результатом заочного рішення, відповідно ст. 282 ЦПК України.

Суд, заслухавши пояснення позивача та її представника, представника органу опіки та піклування, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов слід задоволити з таких підстав.

З наявної в матеріалах справи копії свідоцтва про народження Серія НОМЕР_1 від 12.03.2019 року вбачається, що позивач ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З копії рішення Яворівського районного суду Львівської області від 14.12.2010 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 позбавлено батьківських прав відносно її дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до розпорядження голови Яворівської районної державної адміністрації від 08.02.2010 № 27 малолітня ОСОБА_3 була влаштована в КЗ ЛОР Будинок дитини №1 для дітей з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки па повне державне забезпечення. Згодом, відповідно до розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації від 15.11.2013 № 560, ОСОБА_3 була переведена в Дитячий дошкільний будинок № 1 м. Львова.

Відповідно до довідки Сокільницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області від 13.02.2018 року № 267 вбачається, що позивач разом із дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Однак, з вересня 2016 року розпорядженням голови Пустомитівської районної державної адміністрації від 12.08.2016 № 491 ОСОБА_3 влаштована в БФ Благодійний центр Кленовий лист , в якому перебуває на момент розгляду справи, що встановлено судом та визнано сторонами.

З копії характеристики за місцем проживання на ОСОБА_2 такий зловживає алкогольними напоями, не слідкує за своїм зовнішнім виглядом, немає постійної роботи, характеризується з негативної сторони.

З копії відповіді Закладу благодійного фонду Благодійний центр Кленоаи лист за час перебування ОСОБА_3 в закладі батько не проявив батьківської любові та заінтересованості щодо дитини, не цікавиться розвитком, навчанням, станом здоров`я, умовами проживання дитини, не бере участі у вихованні, більше двох років не відвідував дочку за місцем її перебування в Благодійному центрі Кленовий лист , телефонував у стані алкогольного сп`яніння.

Таким чином, судом встановлено, що батько з дитиною не проживає, дитину не навідує та її життям, здоровим та вихованням не цікавиться, аліментів на їх утримання не сплачує, а також добровільної матеріальної допомоги на утримання дитини не надає, таким чином, дитину матеріально не забезпечує, самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків щодо неї, не цікавиться здоров`ям, навчанням, вихованням, залишив їх на утриманні закладу благодійного фонду, в якому перебуває дитина.

Разом з тим, відповідач в судовому засіданні позов визнав, відзиву не подав, проти позбавлення його батьківських прав відносно доньки не заперечив.

Разом з тим, в матеріалах справи наявний висновок Пустомитівської районної державної адміністрації, як органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки він повністю ухилився від виконання батьківських обов`язків, не проявляє батьківської любові та заінтересованості щодо дитини, не цікавиться розвитком, навчанням, станом здоров`я, умовами проживання ОСОБА_3 , не бере участі у її вихованні, більше двох років не навідував дочку за місцем її перебування в Благодійному центрі Кленовий лист .

Відповідно до ч. 7 ст. 7 СК України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

В той же час відповідно до п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року N 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Пункт 16 Постанови роз`яснює, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Безспірно встановлено, що протягом тривалого часу ОСОБА_2 не виконує своїх батьківських обов`язків по відношенню до своєї дитини.

Відповідно до ч. 2 ст. 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватись всупереч інтересам дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 152 СК України право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Згідно п.15 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

У цьому випадку особа, яка подала позов про позбавлення батьківських прав із підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, повинна довести, що батьки (один із батьків) ухиляються від виконання своїх обов`язків з виховання дитини. У свою чергу батьки (один із батьків) мають довести, що вони належним чином виконують свої батьківські обов`язки.

Відповідно до ст. 39 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року держави - учасниці вживають всіх необхідних заходів для сприяння фізичному та психологічному відновленню та соціальній інтеграції дитини, яка є жертвою будь-яких видів нехтування, експлуатації чи зловживань, катувань чи будь-яких жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження, покарання чи збройних конфліктів. Таке відновлення і реінтеграція мають здійснюватися в умовах, що забезпечують здоров`я, самоповагу і гідність дитини.

Відповідно до положень принципу № 6, принципу № 7 абз. 2 Декларації прав дитини, прийнятої резолюцією № 1385 Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1959 року, дитина заради повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові та порозуміння. Вона має, коли це є можливим, зростати під опікою і відповідальністю її батьків і в будь-якому випадку в атмосфері любові, моральної і матеріальної забезпеченості. Найкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, на кому лежить відповідальність за її навчання, ця відповідальність покладена переш за все на батьків.

Згідно до ч. 2 ст. 27 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка є частиною національного законодавства України, батько(-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Встановлено, що ОСОБА_2 не виконує свої батьківські обов`язків, дитиною, її здоров`ям, моральним та психологічним розвитком не цікавиться, не бере участі в її вихованні та навчанні, не цікавиться навчанням і шкільним життям, разом з нею не проживає, дочку не навідує.

Згідно вимог ст. ст. 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, враховуючи що в матеріалах справи відсутні докази, які б позитивно характеризували відповідача, як особистість та члена суспільства, те, що батько не проявляє бажає спілкуватись з дитиною, займатись вихованням та матеріальним її утриманням, враховуючи визнання позову відповідачем, суд приходить до переконання, що позовна заява є підставною і підлягає задоволенню, оскільки відповідач без поважних причин не виявляє щодо дочки батьківського піклування, ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, маючи юридичну і фактичну можливість до вчинення відповідних дій, які становлять зміст батьківського обов`язку, а тому його слід позбавити батьківських прав відносно його дочки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Щодо позовної вимоги про стягнення аліментів на утримання дитини суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

У відповідності із ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

За змістом ст. 8 Закону України Про охорону дитинства кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до ЗУ Про державний бюджет України на 2019 рік на момент розгляду справи у суді, розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років становить 1626 гривень, а для дітей віком від 6 до 18 років - 2027 гривень.

Судом встановлено, що відповідач аліменти на утримання дочки не сплачує.

За таких підстав, враховуючи значні затрати на утримання дитину, що склалися у третьої особи в умовах сьогодення, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення аліментів обґрунтовані та підлягають задоволенню, а тому такі слід стягувати з відповідача на користь Закладу Благодійного фонду Благодійний центр Кленовий лист де перебуває дитина аліменти в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку починаючи з дня звернення до суду із позовом та до досягнення дитиною повноліття, на час перебування дитини у закладі.

З відповідача в користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 1536,80 гривень.

Керуючись ст.ст. 19, 150, 152, 154-155, 164, 166, 180-182, 184 СК України, Законом України Про охорону дитинства , Конвенцією ООН про права дитини, ст.ст. 2, 4, 5, 10, 12, 76- 83, 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354, 430 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

позов Пустомитівської районної державної адміністрації як органу опіки та піклування в інтересах малолітньої ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа заклад благодійного фонду Благодійний центр Кленовий лист про позбавлення батьківських прав - задоволити.

Позбавити батьківський прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , відносно його дочки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягувати з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Закладу Благодійного фонду Благодійний центр Кленовий лист (Львівська область, Радехівський район, с. Стоянів, вул. Торф`яна, буд. 9, ЄДРПОУ 38759027) аліменти в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на утримання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з 12 березня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 1536 грн. 80 коп.

Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 10.07.2019 року.

СуддяІ. І. Мельничук

СудПустомитівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення05.07.2019
Оприлюднено05.11.2019
Номер документу85378752
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —450/853/19

Рішення від 05.07.2019

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Мельничук І. І.

Рішення від 05.07.2019

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Мельничук І. І.

Ухвала від 18.03.2019

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Мельничук І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні