Вирок
від 05.11.2019 по справі 716/1232/19
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/1232/19

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.11.2019 року Заставнівський районний суд Чернівецької області

в складі головуючого судді ОСОБА_1

з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2

з участю сторони обвинувачення:

прокурора ОСОБА_3

представника потерпілої особи ОСОБА_4

з участю сторони захисту:

обвинуваченої ОСОБА_5

захисника ОСОБА_6

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Заставна обвинувальний акт по кримінальному провадженню внесеному до ЄРДР під №12019260090000166 від 22.06.2019 року по обвинуваченню:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м.Чернівці та мешканки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, з середньою спеціальною освітою, не одруженої, має на утриманні одну малолітню дитину, не працюючої, раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.190 КК України,

в с т а н о в и в:

05 вересня 2018 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформила на свою дочку обвинувачену ОСОБА_5 , довіреність, яка була зареєстрована в реєстрі за №11 Вікнянської сільської ради с. Митків та була посвідчена виконувачем обов`язків старости ОСОБА_8 , згідно якої вона уповноважувала обвинувачену одержувати у відповідній уповноваженій установі нараховану на її ім`я пенсію (у повному обсязі нарахувань). На підставі оформленої довіреності обвинувачена ОСОБА_5 із червня по грудень 2018 року отримувала пенсійні виплати своєї матері ОСОБА_7 для подальшої передачі останній за належністю. Однак, в ніч із ІНФОРМАЦІЯ_3 на ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 померла. 02.01.2019 у обвинуваченої ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме коштами державного бюджету, що виразилось в замовчуванні відомостей про смерть своєї матері ОСОБА_7 , про яку вона піклувалась і яка отримувала щомісячно пенсію з Управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області. Достовірно знаючи, що остання померла та втратила право на отримання пенсії, обвинувачена не надала до Управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області відомості про смерть останньої та 18 січня 2019 року отримала у листоноші поштового відділення Заставнівського району ОСОБА_9 , грошові кошти в сумі 2058 гривень, достовірно знаючи, що вказані кошти є пенсією, на отримання якої в неї немає прав.

Окрім цього, в лютому 2019 року обвинувачена ОСОБА_10 продовжуючи свій злочинний умисел спрямований на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме коштами державного бюджету, переслідуючи мету наживи та незаконного збагачення, маючи умисел та корисливий мотив, шляхом обману, що виразився в замовчуванні відомостей про смерть своєї матері ОСОБА_7 , достовірно знаючи, що остання померла та втратила право на отримання пенсії, не надала до Управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області відомості про смерть останньої та 18 лютому 2019 року отримала в листоноші поштового відділення Заставнівського району ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 2058 гривень, достовірно знаючи, що вказані кошти є пенсією, на отримання якої в неї немає прав.

В подальшому в березні 2019 року обвинувачена ОСОБА_10 продовжуючи свій злочинний умисел спрямований на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме коштами державного бюджету, переслідуючи мету наживи та незаконного збагачення, маючи умисел та корисливий мотив, шляхом обману, що виразився в замовчуванні відомостей про смерть своєї матері ОСОБА_7 , достовірно знаючи, що остання померла та втратила право на отримання пенсії, не надала до Управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області відомості про смерть останньої та 18 березні 2019 року отримала в листоноші поштового відділення Заставнівського району ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 2355,86 гривень, достовірно знаючи, що вказані кошти є пенсією, на отримання якої в неї немає прав.

В квітні 2019 року у обвинувачена ОСОБА_10 продовжуючи свій злочинний умисел спрямований на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме коштами державного бюджету, переслідуючи мету наживи та незаконного збагачення, маючи умисел та корисливий мотив, шляхом обману, що виразився в замовчуванні відомостей про смерть своєї матері ОСОБА_7 , достовірно знаючи, що остання померла та втратила право на отримання пенсії, не надала до Управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області відомості про смерть останньої та 19 квітні 2019 року отримала в листоноші поштового відділення Заставнівського району ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 2355,86 гривень, достовірно знаючи, що вказані кошти є пенсією, на отримання якої в неї немає прав.

Таким чином, своїми умисними діями впродовж січня-квітня 2019 року, спрямованими на особисте збагачення, шляхом обману обвинувачена ОСОБА_5 заволоділа грошовими коштами в сумі 8827 грн. 72 коп., чим завдала Управлінню пенсійного фонду України в Чернівецькій області матеріальної шкоди на вказану суму.

Таким чином, обвинувачена ОСОБА_5 вчинила заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), відповідальність за яке передбачене ст.190 ч.1 КК України.

В судовому засіданні допитана обвинувачена ОСОБА_5 свою вину в інкримінованому їй кримінальному правопорушенні визнала повністю та показала, що вона проживає в АДРЕСА_1 . Разом з нею на одному подвір`ї, однак в іншому будинку проживала матір ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Останній була призначена пенсія, яку вона по стану здоров`я не мала можливості отримувати. У зв`язку з цим у вересні 2018 року вона уклала доручення відповідно до умов якого вона, як донька та представник довірителя, могла отримувати пенсію від уповноважених осіб. В подальшому вранці 01.01.2019 року вона виявила мертвою свою матір у власному будинку в ліжку. У зв`язку із тим, що вона не мала грошових коштів на проведення поховання матері, вона самотужки перетягнула її в підвал житлового будинку. При цьому вона нікому не повідомляла про смерть матері. Наступного дня, 02.01.2019 року вона надумала деякий час отримувати грошові кошти матері у виді пенсії, яку останній виплачувало Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. З метою реалізації вказаного задуму вона в період з січня по квітень 2019 року щомісячно отримувала пенсію своєї матері. При цьому вона використовувала доручення, хоча знала, що його дія закінчилась у зв`язку із смертю матері. За вказаний період нею було отримано грошові кошти в сумі більше 8 тисяч гривень. Вказала, що на момент розгляду справи в суді вона добровільно відшкодувала завдані збитки на суму біля 5 тисяч гривень. Також вказала, що заявлений потерпілою особою цивільний позов вона визнає в повному обсязі. Крім того, зазначила, що щиро розкаюється у вчиненому та просила її суворо не карати.

Представник потерпілої особи ОСОБА_4 в судовому засіданні показав, що дійсно покійна ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримувала пенсію. Відповідно до заяви пенсіонера проведено переведення виплати пенсії з м.Чернівці в с.Митків, а згідно довіреності пенсію отримувала в інтересах ОСОБА_7 її донька ОСОБА_5 . В період з січня по квітень 2019 року обвинувачена ОСОБА_5 незаконно отримала від держави в якості виплати пенсії її матері грошові кошти в розмірі 8827,72 грн. Вказані дії завдали шкоду державі, а саме Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. На момент розгляду справи в суді завдана шкода обвинуваченою частково відшкодована в розмірі 4960 грн. Сума невідшкодованого збитку складає 3867,72 грн., яку представник просив стягнути з обвинуваченої в рахунок погашення цивільного позову про відшкодування збитків завданих злочином. З приводу міри покарання, то представник погодився із думкою прокурора.

Вислухавши думки сторін кримінального провадження, приймаючи до уваги, що обвинувачена ОСОБА_5 , не оспорює фактичні обставини справи, кваліфікацію кримінального правопорушення, судом встановлено, що обвинувачена вірно розуміє зміст обставин справи, відсутні сумніви в добровільності її позиції, тобто визнання нею вини не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, суд в порядку ч.3 ст.349 КПК України, визнав недоцільним дослідження доказів щодо обставин, які ніким не оспорювалися, і обмежився допитом обвинуваченої, допитом представника потерпілої особи, дослідженням матеріалів провадження відносно документів, що характеризують особу, а також письмових доказів щодо цивільного позову.

У обвинувальному акті правильно викладені всі обставини справи.

Аналізуючи та оцінюючи всі зібрані по кримінальному провадженню докази в їх сукупності суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_5 доведена. ЇЇ дії слід кваліфікувати за ст.190 ч.1 КК України, як заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).

Відповідно до ст.65 КК України, п.1 постанови Пленуму ВСУ №7 «Про практику призначення судами кримінального покарання», під час призначення покарання у кожному конкретному випадку суди мають враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винуватого та обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання. Особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.

Обставин, які б обтяжували покарання обвинуваченій у відповідності до ст.67 КК України судом не встановлено.

Обставинами, що пом`якшують покарання згідно ст. 66 КК України обвинуваченій ОСОБА_5 є щире каяття у вчиненні злочину та активне сприяння в його розкритті, а також часткове відшкодування завданих збитків.

Суд також враховує те, що обвинувачена по місцю проживання характеризується посередньо, раніше не судима, вчинила кримінальне правопорушення, що відноситься до категорії невеликої тяжкості, на диспансерному обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, матір одиночка, яка має на утриманні малолітню дитину, не працевлаштована. Судом береться до уваги також думка представника потерпілої особи, який вказав, що просить покарати обвинувачену відповідно до вимог закону.

З урахуванням особи обвинуваченої, суд вважає, що виправлення останньої можливе без ізоляції від суспільства, їй слід призначити покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень в межах санкції статті. Обраний обвинуваченій такий вид покарання, за переконанням суду, відповідатиме не тільки тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обставинам кримінального провадження, але й особі обвинуваченої, є обґрунтованим та буде відповідати цілям покарання.

У відповідності до ч.2 ст.127 КПК України, шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно-небезпечним діянням може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.

Згідно ч.ч.1, 3 ст. 128, ч.1 ст.129 КПК України, особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до обвинуваченого. Ухвалюючи обвинувальний вирок, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.

Матеріалами кримінального провадження достеменно встановлено, що протиправними діями обвинуваченої ОСОБА_5 державі в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області завдана матеріальна шкода у зв`язку з незаконним отриманням пенсійних виплат, які були призначені ОСОБА_7 . Розмір незаконно отриманої пенсії складає 8827,72 грн. Разом з тим, відповідно до квитанцій №105 від 27.06.2019 року та №9 від 09.10.2019 року обвинувачена ОСОБА_5 добровільно відшкодувала розмір шкоди в сумі 4960 гривень. Розмір невідшкодованої шкоди складає 3867,72 грн., яка підлягає стягненню з обвинуваченої на користь потерпілої особи.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 366-376, 395, 532 КПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

ОСОБА_5 визнати винуватою у пред?явленому обвинуваченні за ст.190 ч.1 КК України та призначити їй покарання, що визнано судом доведеним, у виді громадських робіт на строк 200 (двісті) годин.

Цивільний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до ОСОБА_5 про відшкодування шкоди завданої злочином задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживає АДРЕСА_1 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, матеріальну шкоду завдану злочином в розмірі 3867,72 (три тисячі вісімсот шістдесят сім) гривень.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.

СУДДЯ Ярослав СТРІЛЕЦЬ

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення05.11.2019
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу85406474
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Шахрайство

Судовий реєстр по справі —716/1232/19

Вирок від 05.11.2019

Кримінальне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Стрілець Я. С.

Ухвала від 15.10.2019

Кримінальне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Стрілець Я. С.

Ухвала від 26.07.2019

Кримінальне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Стрілець Я. С.

Ухвала від 11.07.2019

Кримінальне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Стрілець Я. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні