Єдиний унікальний номер: 728/1070/19
Номер провадження 2/728/405/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2019 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді Глушко О.І.
при секретарі Коваленко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бахмачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Бахмацької районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідачів: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
16.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в яком просив визнати за ним в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) № 13 розміром 2.4556 га із земель колишнього КСП Авангард на території Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.
Ухвалою суду від 12.08.2019 року до участі у справі в якості співвідповідача залучено ПСП Авангард с. Курінь Бахмацького району Чернігівської області.
20.06.2019 року відповідачем - Бахмацькою районною державною адміністрацією подано відзив на позов, в якому вона заперечує проти позовних вимог посилаючись на те, що з 01.01.2019 року, в зв`язку зі змінами в законодавстві, не має повноважень щодо виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським коооперативам на праві колективної власності. Вважає, що позивачем невірно визначено її, як відповідача (а.с. 49-51).
15.08.2019 року співвідповідачем ПСП Авангард подано відзив на позов, в якому просять задовольнити позовні вимоги посилаючись на те, що померла ОСОБА_2 , як член колгоспу ім. Жданова, який згодом реорганізовано в КСП Авангард , а в подальшому в СТОВ Авангрд та ПСП Авангард , помилково не була включена до списку членів КСП Авангард , які мали право на земельну частку (пай) (а.с. 73-75).
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, але у своїй заяві просив розглядати справу без його участі та задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, але у своїй заяві просив розглядати справу без його участі та задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача - Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області в судове засідання не з`явився, але від органу місцевого самоврядування надійшла заява про розгляд справи у відсутності їх представника. Проти задоволення позовних вимог не заперечують. Просять ухвалити рішення відповідно до закону (а.с. 53, 156).
Представник відповідача -Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області в судове засідання не з`явився, але надав заяву про розгляд справи у відсутності їх представника. Позовні вимоги не визнають та заперечують проти їх задовлення з підстав, зазначених у відзиві (а.с. 155).
Представник відповідача - ПСП Авангард в судове засідання не з`явився.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не з`явився. У наданій суду заяві просить розглядати справу без участі їх представника. При винесенні рішення покладаються на розсуд суду.
В зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_2 , яка доводилася матір`ю позивачу (а.с. 13) та 13.07.1995 року склала заповіт на все своє майно на його користь (а.с. 148), померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11).
Позивач, згідно ст. 534 ЦК УРСР, як спадкоємець на підставі заповіту, відповідно до положень ст. 549 ЦК УРСР, своєчасно прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою за № 588, виданою виконавчим комітетом Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області 07.05.2019 року (а.с.14) та матеріалами спадкової справи № 84/1999, які надійшли з Державного нотаріального архіву Чернігівської області (а.с. 43-48).
Як вбачається зі змісту довідки за № 587, виданої 07.05.2019 року Курінською сільською радою Бахмацького району Чернігівської області, ОСОБА_2 до дня смерті була зареєстрована і постійно проживала за адресою АДРЕСА_1 одна (а.с.12).
ОСОБА_2 була членом колгоспу ім. Жданова , який згодом реорганізовано в КСП Авангард , а в подальшому в СТОВ Авангрд та ПСП Авангард , але помилково не була включена до списку членів КСП Авангард , які мають право на земельну частку (пай) та не отримала сертифіката, який посвідчує це право (а.с. 15, 16, 17, 18).
Пунктом 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям № 720 від 08.08.95 року визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, відповідно до списку , що додається до державного акту на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства є рівними.
Відповідно зазначеного Указу особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Таким чином право на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному КСП, членом якого вони є.
18.09.1995 року КСП Авангард отримало Державний акт на право колективної власності на землю серії 1-ЧН № 000099 (а.с. 22).
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Як вбачається зі змісту довідки № 589 від 07.05.2019 року, виданої Курінською сільською радою Бахмацького району Чернігівської області, на території Курінської сільської ради наявний земельний пай № 13 загальною площею 2,4556 га (рілля) із земель розпайованого сільськогосподарського підприємства Авангард (колишній колгосп ім. Жданова Курінської сільської ради), який можливо виділити ОСОБА_2 (а.с.19).
Відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай). Також документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Статтею 3 вищевказаного Закону передбачено, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.
Статтею 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як вбачається зі змісту повідомлення відділу у Бахмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № Т-101/0-0.22-102/132-19 від 14.05.2019 року, вартість земельної частки (паю) на території Курінської сільської ради по КСП Авангард становить 106518, 62 грн (а.с. 17).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа, який підтверджує право спадкодавця на спадкове майно, відповідно до положень п. 4.15 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595, позивач позбавлений можливості в позасудовому порядку реалізувати своє право на отримання земельної частки (паю) в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 , тому зазначене право підлягає захисту в судовому порядку.
Керуючись ст. 1218 ЦК України, ст. ст. 534, 549 ЦК УРСР, ст.ст. 5, 12, 76-81, 89, 247 ч. 2, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, п. 24 ППВСУ України № 7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, Бахмацької районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідачів: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцем с. Курінь Бахмацького району Чернігівської області, в порядку спадкування, як спадкоємцем за заповітом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 , право на земельну частку (пай) № 13 площею 2,4556 га із земель колишнього КСП Авангард на території Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, на який остання мала право, як член КСП, але не була включена до списків осіб, які мають право на земельну частку (пай).
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: територіальна громада в особі Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, с. Курінь вулиця Центральна, 37 Бахмацького району Чернігівської області, ЄДРПОУ 04414543.
Відповідач: ПСП Авангард м. Курінь Бахмацького району Чернігівської області, вул. Миру, 26, код ЄДРПОУ 03794704.
Відповідач: Бахмацька районна державна адміністрація, м. Бахмач вулиця Першотравнева, 36 Чернігівської області, код ЄДРПОУ 24843252.
Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, м. Чернігів проспект Миру, 14, код ЄДРПОУ 39764881.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено тільки вступну і резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Повний текст рішення виготовлено 04.11.2019 року.
Суддя О.І. Глушко
Суд | Бахмацький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2019 |
Оприлюднено | 06.11.2019 |
Номер документу | 85414542 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бахмацький районний суд Чернігівської області
Глушко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні