Справа № 140/1182/19
Провадження №2/140/604/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
31.10.2019 року м.Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Царапори О.П.
за участю секретаря судових засідань Андрущак Л.П.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів , Товариства з обмеженою відповідальністю Поділля агропродукт про визнання Додаткової угоди до Договору оренди землі недійсною, -
В С Т А Н О В И В :
Виклад позиції позивача .
ОСОБА_2 звернувся в суд із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів , Товариства з обмеженою відповідальністю Поділля агропродукт про визнання Додаткової угоди до Договору оренди землі недійсною, мотивуючи її тим, що він являється власником земельної ділянки, загальним розміром 1.8316 га., кадастровий номер 0523085600:02:001:0359, яка розташована на території Мельниківської сільської ради Немирівського району для ведення особистого селянського господарства.
Вказана земельна ділянка належить ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 , виданого Немирівською районною державною адміністрацією 01 жовтня 2004 року.
28 червня 2007 року ОСОБА_2 уклав Договір оренди землі за № 31 із ТОВ Господар Мельниковецької Ниви на строкове платне користування вказаною вище належною йому земельною ділянкою строком на 5 років, тобто до 28 червня 2012 року.
22 липня 2011 року ним було укладено Договір про внесення змін до зазначеного вище Договору оренди землі, відповідно до якого строк дії оренди було продовжено до 30 листопада 2018 року і він погодився із заміною орендаря із ТОВ Господар Мельниковецької Ниви на Товариство з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів ЛТД .
Маючи намір самостійно розпоряджатись належною йому земельною ділянкою після закінчення строку дії Договору оренди землі, позивачем було направлено на адресу відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів повідомлення про те, що він не має наміру продовжувати дію укладеного між ними Договору оренди землі в 2019 році, однак вказаний Договір оренди землі, незважаючи на його повідомлення, не був припинений, земля не була повернута, відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів чи згідно Договору суборенди від 01 вересня 2017 року інший відповідач - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ПОДІЛЛЯ АГРОПРОДУКТ до даного часу незаконно використовує належну позивачу земельну ділянку без відповідних на то правових підстав.
Позивачу стало відомо про те, що існує Додаткова угода про заміну сторони у договорі оренди від 20 вересня 2015 року до вказаного вище Договору оренди землі від 28 червня 2007 року, укладена ніби між позивачем ОСОБА_2 із відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів в частині зміни строку оренди належної йому земельної ділянки в сторону збільшення до 30 грудня 2025 року, а також, що позивач погодився
із заміною орендаря із ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД на ТОВ Агрокомплекс Немирів .
ОСОБА_2 категорично стверджує про те, що не підписував із відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів ніякої Додаткової угоди про заміну сторони у договорі оренди від 20 вересня 2015 року про внесення змін до Договору оренди землі № 31 від 28.06.2007 року, а підпис, який зроблений невідомо ким у графі орендодавець оскаржуваної Додаткової угоди про заміну сторони у договорі оренди від 20 вересня 2015 року, належать не позивачу ОСОБА_2 , а іншій особі, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Виклад позиції відповідачів.
Відповідачами ТОВ Агрокомплекс Немирів , ТОВ Поділля агропродукт відзив на позов із викладенням своїх заперечень щодо заявлених позовних вимог до суду не подано, не дивлячись на пропозицію суду, викладені в ухвалах від 07.05.2019 року та 25.07.2019 року.
Заяви, клопотання позивача, відповідача
Заяв і клопотань від позивача та відповідачів по справі не надходило.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 07.05.2019 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 25.07.2019 року залучено в якості співвідповідача ТОВ Поділля агропродукт .
Ухвалою від 19.09.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду.
У судове засідання з`явився представник позивача Кіцула В.І.
Представники відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів , Товариства з обмеженою відповідальністю Поділля агропродукт у судове засідання не з`явилися, про причини неявки суду не повідомили, хоча про день, час та місце розгляду справи були повідомлені завчасно і належним чином.
Відповідно до положень ст. 280 ЦПК України, оскільки представник позивача не заперечує проти проведення заочного розгляду справи, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
31.10.2019 року винесено ухвалу суду про заочний розгляд справи.
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази
Представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просить задовільнити в повному обсязі.
Заслухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено особу позивача ОСОБА_2 (а.с.7).
Судом встановлено та підтвердженно наявними у справі доказами, що позивачу належить земельна ділянка площею 1,8316 га, що розташована на території Мельниківської сільської ради Немирівського району Вінницької області та підтверджується Державним актом серії ВН№007158 (а.с.9).
Згідно договору оренди землі №31 від 28.06.2007 року вбачається, що ОСОБА_2 надав в платне користування земельну ділянку ТОВ Господар Мельниковецької Ниви строком на 5 років (а.с.10-11).
22 липня 2011 року було укладено Договір про внесення змін до зазначеного вище Договору оренди землі, відповідно до якого строк дії оренди було продовжено до 30 листопада 2018 року і позивач погодився із заміною орендаря із ТОВ Господар Мельниковецької Ниви на Товариство з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів ЛТД .(а.с.12).
На даний час позивачу стало відомо про те, що існує Додаткова угода про заміну сторони у договорі оренди від 20 вересня 2015 року до вказаного вище Договору оренди землі від 28 червня 2007 року, яка нібито укладена позивачем ОСОБА_2 із відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів в частині зміни строку оренди належної йому земельної ділянки в сторону збільшення до 30 грудня 2025 року, а також ніби позивач погодився із заміною орендаря із ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД на ТОВ Агрокомплекс Немирів (а.с.13-14).
Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (ч.1ст.12 ЦПК України).
Відповідно до ч.3ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.21 договору після припинення дії договору орендар, повертає орендодавцеві земельну ділянку в стані, не гіршому порівняно з тим у якому він її одержав в оренду.
Згідно ст. 6 Закону України Про оренду землі орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Згідно ст.13 вказаного закону України договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За ст.16 - укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Ст. 17 Закону України Про оренду землі передбачає, що передача об`єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
Згідно ст. 18 Закону України Про оренду землі договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Стаття 14 Закону України Про оренду землі визначає, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до ч, 2 ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Форма Типового Договору оренди землі затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220. При цьому підписи сторін є одним із обов`язкових реквізитів договору, які саме повинні засвідчувати вільне волевиявлення сторін на укладання договору на певних узгоджених між ними умовах
Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи (ст.76 ЦПК України).
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.2ст.77 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмету доказування (ч.1ст.80 ЦПК України).
Частиною 1ст.81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин 5,6ст.81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.2 ст.207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною.
Із положень ч. 3 ст. 203 ЦК України вбачається, що правочин є дійсним, якщо він відповідає загальним умовам дійсності правочину, зокрема, волевиявлення учасника правочину має бути вільним та відповідати його внутрішній волі.
Відповідно до ч. 1ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою та шостоюст. 203 ЦК України.
Статтею 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання угоди недійсною.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 208 ЦК України правочини між фізичною та юридичною особою, крім правочинів, які можуть вчинятися усно (ст. 206 ЦК України), належить вчиняти в письмовій формі.
Згідно з ч.2ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За нормами статей 792 Цивільного кодексу України та 13 Закону України Про оренду землі договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з абзацом другим частини першої статті 15 Закону України Про оренду землі строк дії договору оренди є однією з істотних умов договору оренди землі.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 31 Закону України Про оренду землі у разі закінчення строку, на який його було укладено, договір оренди землі припиняється.
Наслідками припинення договору оренди землі згідно з ч.1ст. 34 Закону України Про оренду землі є зобов`язання орендаря повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Згідно статті 18 Закону України Про оренду землі , що діяла на час виникнення спірних правовідносин, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Частиною першою статті 631 ЦК України визначено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
Згідно ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Рішення Європейського суду є офіційною формою роз`яснення основних (невідчужуваних) прав кожної людини, закріплених і гарантованих Конвенцією, яка є частиною національного законодавства, та у зв`язку з цим - джерелом законодавчого правового регулювання і правозастосування в Україні.
Згідно ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ч.1ст.216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом судової справи, належать також витрати на правничу допомогу адвоката.
В підтвердження здійсненної правової допомоги, необхідно долучати й розрахунок погодинної вартості правової допомоги, наданої у справі, який має бути передбачений договором про надання правової допомоги, та може міститися у акті приймання-передачі послуг за договором.
Розрахунок платної правової допомоги повинен відображати вартість години за певний вид послуги та час витрачений на: участь у судових засіданнях; вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням; ознайомлення з матеріалами справи в суді тощо.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Частиною 1 статті 141 ЦПК України встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача.
Частиною 8 статті 141 ЦПК України встановлено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Висновки суду
Враховуючи вище викладене, те що відповідачі по справі у судове засідання не з`явилися, доказів того, що додаткова угода про заміну сторони у договорі оренди від 20 вересня 2015 року до Договору оренди землі № 31 від 28 червня 2007 року, дійсно була укладена між ОСОБА_2 та ТОВ Агрокомплекс Немирів , яка зареєстрована 24 травня 2016 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та договір суборенди від 01 вересня 2017 року, укладений між відповідачами: ТОВ Агрокомплекс Немирів , та ТОВ ПОДІЛЛЯ АГРОПРОДУКТ , який зареєстрований 06 жовтня 2017 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно дійсні, позивач стверджує проте, що йому не було відомо про укладення додаткової угоди, згідно якої строк дії договору оренди продовжений до 30.12.2025 року, а тому позовні вимоги обґрунтовані та такі, що підлягають до задоволення, так як не порушують права позивача та нададуть можливість користуватись земельною ділянкою, яка належить йому на праві приватної власності.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.
Оплата юридичних послух здійснюється на підставі рахунку-фактури, що надається Виконавцем. Враховуючи те, що до матеріалів справи додано квитанцію про оплату судового збору та розрахунок суми гонорару за надання правничої допомоги, тому з відповідачів підлягають стягнення на користь позивача сума понесена на оплату судового збору та кошти потрачені за надання правничої допомоги в рівних частках.
Керуючись ст. ст.14, 16, 17, 18, 31 ЗУ Про оренду землі , 203, 207, 208, 215, 216, 631 ЦК 4, 12, 76, 77, 80, 81, 258, 259, 263, 264, 265, 280, 284, 288 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів (юридична адреса вул..Калініна,14 с.Ковалівка Немирівського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 30902312), Товариства з обмеженою відповідальністю Поділля агропродукт (юридична адреса вул..Заводська,7 смт.Браїлів Жмеринського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 41104967) про визнання Додаткової угоди до Договору оренди землі недійсною - задовільнити.
Визнати недійсною Додаткову угоду про заміну сторони у договорі оренди від 20 вересня 2015 року до Договору оренди землі № 31 від 28 червня 2007 року, укладену між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів , код ЄДРПОУ: 30902312, яка зареєстрована 24 травня 2016 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису - 14684011, та скасувати її державну реєстрацію.
Визнати недійсним Договір суборенди від 01 вересня 2017 року, укладений між відповідачами: Товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів , код ЄДРПОУ: 30902312, та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ПОДІЛЛЯ АГРОПРОДУКТ , код ЄДРПОУ: 41104967, який зареєстрований 06 жовтня 2017 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, індексний номер - 37454744, та скасувати його державну реєстрацію.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів , код ЄДРПОУ: 30902312 та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ПОДІЛЛЯ АГРОПРОДУКТ , код ЄДРПОУ: 41104967 на користь ОСОБА_2 судові витрати в рівних частках, а саме судовий збір у розмірі 1536 (одну тисячу п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок, по 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок з кожного та витрати на оплату правничої допомоги у розмірі 7 500 (сім тисяч п`ятсот) гривень 00 копійок, а саме по 3 750 (три тисячі сімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок з кожного.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому законодавством.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Повний текст рішення виготовлено 04.11.2019 року.
Головуючий О.П.Царапора
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2019 |
Оприлюднено | 06.11.2019 |
Номер документу | 85416009 |
Судочинство | Цивільне |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Ковальчук Володимир Дмитрович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Ковальчук Володимир Дмитрович
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Царапора О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні