Рішення
від 22.10.2019 по справі 496/2238/19
БІЛЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 496/2238/19

Провадження № 2-о/496/122/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2019 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Буран В.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дигуляр А.С.,

заявника - ОСОБА_1 ,

представника заявника - ОСОБА_2 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Біляївка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Секретарівська сільська рада Біляївського району Одеської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем, -

В С Т А Н О В И В :

Заявник звернувся до суду із вищевказаною заявою, в якій просить суд: встановити факт постійного проживання заявника разом із спадкодавцем - матір`ю - ОСОБА_3 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір заявника - ОСОБА_3 , після її смерті залишилась спадщина: житловий будинок та земельна ділянка в АДРЕСА_1 . Заявник звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності у зв`язку з тим, що заявником було пропущений 6-ти місячний строк для прийняття спадщини та роз`яснено, що він може звернутись до суду для вирішення зазначеного питання. Заявник в своїй позовній заяві зазначив, що він фактично прийняв спадщину після смерті його матері, так як він починаючи з 2014 року постійно проживав та вів спільне господарство з ОСОБА_3 по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заявник провів поховання своєї матері та на теперішній час проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Враховуючи вищевказане, заявник був вимушений звернутись до суду для встановлення факту постійного проживання заявника разом зі своєю матір`ю по день її смерті.

Заявник у судовому засіданні на заявлених вимогах наполягав та просив їх задовольнити.

Представник заявника у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав та наполягав на їх задоволені.

Представник Секретарівської сільської ради Біляївського району Одеської області до судового засідання не з`явився, але на адресу суду надіслав заяву в якій просив розглянути справу без його участі, проти задоволення заявлених вимог не заперечує (а.с. 20).

Частинами 3, 4 ст. 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 ЦПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір заявника - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Біляївським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, актовий запис № 1101 (а.с. 7).

Житловий будинок з надвірними спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , належить померлій - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житловий будинок № 62 від 01.12.2008 року та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 21137448 від 03.12.2008 року (а.с. 8, 9).

ОСОБА_1 звернувся до Біляївської районної державної нотаріальної контори Одеської області із заявою про прийняття спадщини, але державним нотаріусом було відмовлено ОСОБА_1 у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті - ОСОБА_3 у зв`язку з тим, що заявник пропустив строк для прийняття спадщини та не надав докази про фактичне прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11).

Згідно довідки виданої Секретарівською сільською радою Біляївського району Одеської області від 10 червня 2019 року № 194, ОСОБА_3 , 1921 року народження постійно проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_1 по день її смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 12).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , актовий запис № 217, ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_1 (а.с. 13).

Відповідно до довідки виданої Секретарівською сільською радою Біляївського району Одеської області № 165 від 10.06.2019 року, ОСОБА_1 постійно проживав з 2014 року, без реєстрації, разом з матір`ю - ОСОБА_3 , вели спільне господарство, здійснювали догляд за непрацездатною матір`ю, проводив її поховання в АДРЕСА_1 . В даний час ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 . Здійснює догляд за житловим будинком та обробляє земельну ділянку, оплачує комунальні послуги (а.с. 14).

Згідно довідки (виписки по господарської книги про склад сім`ї та реєстрацію) виданої Секретарівською сільською радою Біляївського району Одеської області № 192 від 10.06.2019 року, в житловому будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на день смерті ОСОБА_3 були зареєстровані та проживали: ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с. 15).

Відповідно до положень ст. ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що заява ОСОБА_1 законна, обґрунтована та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 206, 259, 263-265, 315 ЦПК України, ст. ст. 1216, 1217, 1218, 1261, 1268 ЦК України суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ІПН: НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ), заінтересована особа: Секретарівська сільська рада Біляївського району Одеської області (місце знаходження: 67611, Одеська обл., Біляївський р-н., с. Секретарівка, вул. Гагаріна, 27, код ЄДРПОУ 04527023) про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем - задовольнити.

Встановити факт що ОСОБА_1 постійно проживав починаючи з 2014 року зі своєю матір`ю ОСОБА_3 по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складено 04 листопада 2019 року.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Суддя Буран В.М.

СудБіляївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення22.10.2019
Оприлюднено07.11.2019
Номер документу85432569
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —496/2238/19

Рішення від 22.10.2019

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Рішення від 22.10.2019

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 11.07.2019

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні