Справа № 529/974/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2019 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Гвоздика А. Є.
при секретарі Бурлига Н. Л.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нелюбівської сільської ради Диканського району Полтавської області , треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Шимка Олександр Іванович, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Після смерті чоловіка ОСОБА_4 , вона, як спадкоємець за законом, прийняла спадщину, до якої, окрім іншого входить житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 .
Однак через відсутність правовстановлюючого документа на вказане будинковолодіння, виданого на ім`я померлого ОСОБА_4 , позивач позбавлена можливості нотаріально оформити свої спадкові права на нього, що і слугувало підставою для її звернення до суду з позовом про визнання за нею права власності на спадкове майно.
В підготовче засідання позивач не з`явилася, однак на адресу суду подала заяву про підтримання позовних вимог та просила суд, розгляд справи по суті провести у її відсутність в підготовчому судовому засіданні з огляду на визнання відповідачем позову.
Представник відповідача Нелюбіської сільської ради Диканського району Полтавської області /далі - Нелюбівська сільська рада/ в підготовче засідання не з`явився, вказаним органом надіслано на адресу суду відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.
Представник третьої особи - приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Шимка О.І. /далі - приватний нотаріус Шимка О.І./ - в підготовче судове засідання не з`явився, жодних письмових пояснень, заперечень щодо позову до суду не подав. Однак, вказана тертя особа повідомлялась у встановленому законом порядку про місце та дату та час розгляду справи.
Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в підготовче засідання не з`явились, однак до суду подали клопотання про визнання позову та розгляд справи у їх відсутність.
Враховуючи те, що позивач позов підтримала, а відповідачем було подано відзив на позов, у якому він зазначив про визнання позову, його визнання позову не суперечить закону та не порушує права та свободи, інтереси інших осіб, треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_5 заперечень щодо задоволення позову не подали, приватний нотаріус Шимка О.І. жодних пояснень та заперечень до суду не подав, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому засіданні з ухваленням рішення, що прямо передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Нелюбівка Диканського району Полтавської області помер ОСОБА_6 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1 .
За життя, нині померлому ОСОБА_4 належало домоволодіння, розташоване по АДРЕСА_1 , яке згідно технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок, виданого 28 листопада 2019 року Полтавським бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", в цілому складається з житлового будинку - літ. А-1, літньої кухні - літ. Б., сараїв - літ. В., Д, Е, Ж, И, погреба вхідного - літ. З, навісу - літ. и, гаражу - літ. К, вбиральні - літ. Л, воріт огорожі №1, колодязя питного №2. Однак, за життя нині померлий ОСОБА_3 не зареєстрував у встановленому законом порядку своє право власності на нього в органах БТІ, хоча володів ним як власник та проживав в ньому до своєї смерті.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, зокрема належно завіреної копії Свідоцтва на спадщину за заповітом, земельна ділянка, на якій розташоване спірне будинковолодіння, на праві приватної власності належала нині померлому ОСОБА_4 , яку у встановленому законом порядку, після його смерті успадкувала позивач по справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 та ст. 328 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Оскільки за життя ОСОБА_4 правомірно набув право власності на спірне домоволодіння, проживав в ньому та користувався ним як власник, хоча за життя ним і не здійснено реєстрацію такого в органах БТІ, суд приходить до висновку, що дане нерухоме майно належало йому на законних підставах, а тому є спадковим.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися після його смерті.
Позивач по справі являється дружиною нині померлого ОСОБА_4 , що підтверджено відповідним свідоцтвом про укладення шлюбу, а тому відповідно до ст. 1261 ЦК України є його спадкоємцем за законом першої черги.
В той же час, як вбачається з довідки приватного ОСОБА_7 , після смерті ОСОБА_4 , була заведена спадкова справа на підставі заяви ОСОБА_1 - дружини померлого. Окрім вказаної заяви, у спадковій справі також наявні заяви про відмову від прийняття спадщини, поданих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .. Інші особи з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертались.
Однак, позивачеві, як спадкоємцю за законом, приватним нотаріусом Шимкою О.І., відмовлено в отриманні свідоцтва про право на спадщину через відсутність правовстановлюючого документа, виданого на ім`я померлого на спірне будинковолодіння.
Враховуючи, що вказане вище домоволодіння є спадковим майном, яке належало померлому ОСОБА_4 на законних підставах, позивач, як спадкоємець за законом, прийняла спадщину після смерті чоловіку, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання за позивачем права власності, на вказане спадкове майно.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 316, 373, 392, 1216-1218, 1220, 1221, 1223, 1261, 1268, 1270 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, 200 ч. 3, 206 ч. 4, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , до Нелюбівської сільської ради Диканського району Полтавської області, с. Нелюбівка Диканського району Полтавської області, Код ЄДРПОУ 22532967, треті особи по справі, які не заявляють самостійних позовних вимог приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Шимка Олександр Іванович, вул. Гоголя, 2, смт. Диканька Полтавської області, ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , ОСОБА_3 , с. Нелюбівка Диканського району Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , про визнання права власності на спадкове майно, задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом, право власності на будинковолодіння, що в цілому складається з житлового будинку - літ. А-1, літньої кухні - літ. Б., сараїв - літ. В., Д, Е, Ж, И, погреба вхідного - літ. З, навісу - літ. и, гаражу - літ. К, вбиральні - літ. Л, воріт огорожі №1, колодязя питного № 2 , АДРЕСА_1 та належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 .
Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Головуючий:
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2019 |
Оприлюднено | 07.11.2019 |
Номер документу | 85436971 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Гвоздик А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні