Рішення
від 07.11.2019 по справі 580/2864/19
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2019 року справа № 580/2864/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не зарахування стажу роботи позивача за період з 16.04.1991 по 18.05.2011 на малому підприємстві Тясмин , м. Чигирин, Черкаська область;

- зобов`язати відповідача зарахувати до трудового (страхового) стажу позивача частину періоду його роботи на посаді директора малого підприємства Тясмин , м. Чигирин, а саме з 16.04.1991 по 31.12.2003.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у вказаній справі. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач в протиправно не зарахував стаж роботи позивача на малому підприємстві Тясмин , м. Чигирин, Черкаська область.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що обов`язок стосовно сплати страхових внесків покладається згідно із Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування саме на страхувальника, тобто роботодавця. Згідно листа Трудового архіву підрозділу комунального підприємства Єдиний розрахунковий центр Чигиринської міської ради від 25.06.2019 №34, документи від припиненого малого підприємства Тясмин в трудових архів не надходили. У відповідача відсутні докази того, що вказане підприємство сплачувало за позивача страхові внески за період 16.04.1991 по 18.05.2011, тому відсутні підстави для зарахування до трудового (страхового) стажу позивача частину періоду його роботи на посаді директора малого підприємства Тясмин , оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України за позивача.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Судом встановлено, що 28.05.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призначити йому пенсію за віком відповідно до п. 1 ч. 2. Ст. 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування .

Листом відповідача від 02.07.2019 №59612/03-22 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки згідно листа Трудового архіву підрозділу комунального підприємства Єдиний розрахунковий центр Чигиринської міської ради від 25.06.2019 №34, документи від припиненого малого підприємства Тясмин в трудових архів не надходили. У відповідача відсутні докази того, що вказане підприємство сплачувало за позивача страхові внески за період 16.04.1991 по 18.05.2011.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що відповідач входить до складу органів Пенсійного фонду України та діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №41/26486, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2 (зі змінами).

Згідно з вказаним вище Положенням функції з призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії державою покладено виключно на органи Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-ІV) страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у ст. 20 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (ч. 2 ст. 20 цього Закону).

Відповідно до ст. 11 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування застрахованими особами є громадяни, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб-суб`єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб`єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи за договорами цивільно-правового характеру.

За осіб, які працюють на вищезазначених умовах, страхувальник (роботодавець) зобов`язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати до солідарної системи в установлені строки та в повному обсязі страхові внески від об`єкту для їх нарахування.

Згідно ч. 5, 6 ст. 20 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1. 2. 4 статті 14 нього Закону, календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 етапі 14 цього Закону квартал.

Таким чином, усі місяці роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі-працівнику заробітну плату та нараховувало відповідні страхові внески з неї, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні або незалежно від того, чи обліковуються вказані страхові внески відповідачем у реєстрі застрахованих осіб.

Дана правова позиція узгоджується з висновком Верховного Суду, який викладений у постанові від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16-а та постанові від 01.11.2018 року у справі № 199/1852/15-а.

Разом з цим, із матеріалів справи судом встановлено, що до єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18.05.2011 внесено запис №10181720004000381 щодо припинення юридичної особи - малого підприємства Тясмин (код ЄДРПОУ 21355782).

Згідно листа Трудового архіву підрозділу комунального підприємства Єдиний розрахунковий центр Чигиринської міської ради від 25.06.2019 №34, документи від припиненого малого підприємства Тясмин в трудових архів не надходили.

Відповідно до ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення , п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Пунктом 3 Порядку встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Отже, підставою для обчислення страхового стажу набутого після 01.01.2004 є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 - трудова книжка працівника. Підтвердження стажу в разі відсутності трудової книжки проводиться в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Враховуючи, що факт сплати страхових внесків позивачем у період 16.04.1991 по 18.05.2011 не підтверджено, відсутні правові підстави для врахування до його загального страхового стажу період його роботи на посаді директора малого підприємства Тясмин (код ЄДРПОУ 21355782).

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У зв`язку із вищенаведеним, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позові відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення07.11.2019
Оприлюднено07.11.2019
Номер документу85448455
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —580/2864/19

Ухвала від 21.12.2019

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Земляна Галина Володимирівна

Ухвала від 21.12.2019

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Земляна Галина Володимирівна

Рішення від 07.11.2019

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.А. Гайдаш

Ухвала від 20.09.2019

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.А. Гайдаш

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні