ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
21.10.2019Справа № 910/3255/19
За позовом Приватного акціонерного товариства "Київобленерго"
до Багатопрофільного малого приватного підприємства "Ольга"
про стягнення 155 042,19 грн.
суддя Мельник В.І.
за участю секретаря судового засідання Федорової О.В.
Представники сторін:
від позивача - Кричевський В.В.- представник
від відповідача - не з?явився
Суть спору:
Приватне акціонерне товариство "Київобленерго" подало на розгляд Господарського суду міста Києва позовну заяву до Багатопрофільного малого приватного підприємства "Ольга" про стягнення 155042,19 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором №22 від 01.12.2011 про постачання електричної енергії.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.03.2019 відкрито провадження у справі № 910/3255/19 та призначити підготовче засідання на 15.04.2019.
15.04.2019 розгляд справи не відбувся, у зв`язку із перебуванням судді Мельника В.І. на лікарняному.
Ухвалою суду від 23.04.2019 розгляд справи призначено на 31.05.2019.
Ухвалою суду від 31.05.2019 відкладено підготовче засідання на 05.07.2019.
Ухвалою суду від 05.07.2019 закінчено підготовче провадження та призначено до судового розгляду по суті на 06.09.2019.
06.09.2019 розгляд справи не відбувся, у зв`язку із перебуванням судді Мельника В.І. на лікарняному.
У зв`язку з виходом судді Мельника В.І. з лікарняного, справа підлягає призначенню до розгляду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.09.2019 призначено розгляд справи на 21.10.2019.
В судове засідання 21.10.2019 представник позивача з`явився, надав суду усні пояснення у справі та просив суд задовольнити позовні вимоги.
В судове засідання 21.10.2019 представник відповідача не з`явився, причини неявки суду не повідомив.
У судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом з`ясовано наступне.
01.12.2011 між позивачем, як постачальником та відповідачем, як споживачем було укладено договір № 22 про постачання електричної енергії (далі - договір), відповідно до якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 150 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього Договору.
Відповідно до п. 2.3.3 Договору, відповідач зобов`язаний оплачувати позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами Додатку № 4 Порядок розрахунків за активну електроенергію та Додатку № 6 Порядок зняття показів розрахункових приладів обліку електричної енергії та форма звіту споживача про покази приладів обліку .
Згідно пунктів 1.1, 2.1, 3 Додатку № 4 до Договору, розрахунковий період з 10 числа календарного місяця до 10 числа наступного місяця, порядок оплати в розмірі 100% від договірного обсягу, у формі остаточного розрахунку, який здійснюється протягом 5 операційних днів з дати закінчення розрахункового періоду. Рахунок представник споживача отримує особисто в розрахунковому відділі Білоцерківського підрозділу за адресою м. Біла Церква, вул. Офіцерська, 1, каб. № 27.
У відповідності до п. 7 Додатку № 6 до Договору, відповідач зобов`язаний особисто або через представника, протягом п`яти годин з моменту зняття ним показів лічильників, довести їх значення до позивача, шляхом надання до Білоцерківського підрозділу звіту за формою встановленою п. 15 цього Додатку.
Відповідно до п. 5.1. Правил користування електричною енергією, що затверджені постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996р. зі змінами (далі - ПКЕЕ) , договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між Постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов`язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається. Відповідно до пунктів 12 та 13 постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 з 11 червня 2018 року набрали чинності Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ) та постанова Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 Про затвердження Правил користування електричною енергією (із змінами) втратила чинність. Пунктом 1.2.7. Правил роздрібного ринку електричної енергії постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку. Згідно до нових правил до укладення нових договорів, діють договори, що укладалися раніше.
Згідно пп. 2 п. 10.2 ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Як визначено частинами 1, 2 статті 193 Господарського кодексу України (надалі - ГК України ), суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України ) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ч. 2 статті 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу .
Пунктом 1 ч. 2 статті 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ч. 1 статті 626 ЦК України , договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Враховуючи положення ч. 1 ст. 265 ГК України - за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. А згідно ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, факт наявності у відповідача заборгованості за використану активну електроенергію в розмірі 136 179,68 грн. та за протікання реактивної електроенергії в розмірі 10 014,80 грн. позивачем належним чином доведений, документально підтверджений і відповідачем не спростований. Станом на момент вирішення спору по суті матеріали справи не містять доказів погашення вищевказаної суми заборгованості, у зв`язку з цим позовом підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Одночасно з цим, приймаючи до уваги посилання відповідача на настання форс-мажорних обставин, господарський суд зазначає наступне.
За приписами статті 617 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Відповідно до ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Відповідно до 4.17. ПРРЕЕ- за несвоєчасну оплату передбачених договором (комерційною пропозицією) платежів понад обумовлений термін споживач сплачує неустойку (пеню) та інші платежі згідно з законодавством та договором.
Пунктами 4.1.- 4.3 ПРРЕЕ, встановлено що: розрахунковим періодом для встановлення розміру оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць; плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця; знімання показів засобів обліку провадиться електропостачальником (електророзподільним підприємством) та/або побутовим споживачем щомісяця відповідно до умов договору; оплата спожитої електричної енергії між заявником та боржником здійснюється за платіжними документами, які виписуються енергопостачальником.
Відповідно до 4.17. ПРРЕЕ - За несвоєчасну оплату передбачених договором комерційною пропозицією) платежів понад обумовлений термін споживач сплачує неустойку (пеню) та інші платежі згідно з законодавством та договором.
Судом встановлено, що дії відповідача є порушенням грошового зобов`язання, що є підставою для захисту майнових прав та інтересів позивача відповідно до норм статті 625 Цивільного кодексу України .
Перевіривши розрахунок позивача пені, 3% річних з простроченої суми та інфляційних, суд вважає його обґрунтованим, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача 2298,65 грн. - 3% річних, 5384,71 грн. - пені.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76 , 77-79 , 86 , 91 , 129 , 236-241 Господарського процесуального кодексу України , Господарський суд міста Києва,-
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити позовні вимоги.
2. Стягнути із Багатопрофільного малого приватного підприємства Ольга (03164, м. Київ, провул. Приладний, буд. 10, ідентифікаційний код 13730237) на користь Приватного акціонерного товариства Київобленерго (Білоцерківський районний підрозділ) (08132, Київська область, Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, 2Б, ідентифікаційний код 23243188) заборгованість в розмірі за використану активну електроенергію в розмірі 136 179 (сто тридцять шість тисяч сто сімдесят дев`ять) грн. 68 коп., заборгованість за перетікання реактивної електроенергії 10014 (десять тисяч чотирнадцять) грн., пеню в розмірі 5384 (п`ять тисяч триста вісімдесят чотири) грн. 71 коп., інфляційні витрати в розмірі 2298 (дві тисяч двісті дев`яносто вісім) грн. 65 коп, 3% річних в розмірі 1164 (одна тисяча сто шістдесят чотири) 03 коп., судовий збір в розмірі 2325 (дві тисячі триста двадцять п`ять) грн. 63 коп.
3. Видати наказ.
Це рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 07.11.2019
Суддя В.І. Мельник
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2019 |
Оприлюднено | 12.11.2019 |
Номер документу | 85495956 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мельник В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні