Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.10.2019 Справа №607/12878/19
25 жовтня 2019 року м.Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
- головуючої судді Черніцької І.М.
- за участю секретаря судового засідання Бойко І.І.
- сторони в судове засідання не з`явились
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 звернулася в суд із позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на садовий будинок за АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці для веденення садівництва, площею 0,0606 га, кадастровий номер 6125286400:01:001:0729, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування вимог позивач вказує, що ОСОБА_5 належала земельна ділянка площею 0,0606 га, кадастровий номер 6125286400:01:001:0729 для ведення садівництва, що розташована на території с. Острів Тернопільського району та розміщений на ній садовий будинок за № АДРЕСА_1. За життя ОСОБА_5 склав заповіт, яким заповів їй вказану земельну ділянку та спірний садовий будинок. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер. Після його смерті відкрилась спадщина за заповітом та за законом на належне йому майно, у тому числі на спірний садовий будинок. Вона є спадкоємцем за заповітом та прийняла спадщину шляхом подачі до нотконтори заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк. Постановою приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спірний садовий будинок, у зв`язку із відсутністю відомостей про державну реєстрацію речових прав спадкодавця на вказану вище нерухомість.
Посилаючись на наведене, просить задовольнити позов.
27 серпня 2019 року ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання, до участі в справі залучено співвідповідача ОСОБА_3 .
В судове засідання ОСОБА_4 не з`явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Попередньо представник позивача - адвокат Братівник І.В. подав заяву про розгляд справи без його та позивача участі, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.
В судове засідання відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не з`явилися, попередньо подали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають у повному обсязі та не заперечують щодо задоволення позову.
Судом встановлено, що 05 серпня 2012 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 , що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 05 серпня 2012 року, виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції, актовий запис №1046. Прізвище дружини після укладення шлюбу змінилося на ОСОБА_1 .
Як вбачається із заповіту від 26 травня 2015 року, посвідченого державним нотаріусом Першої тернопільської державної нотаріальної контори, ОСОБА_5 . заповів належну йому земельну ділянку площею 0,0606 га, для ведення садівництва, розташовану на території с. Острів Тернопільського району та розміщений на ній садовий будинок за № АДРЕСА_1 ОСОБА_9 ; належний йому гараж за № АДРЕСА_7 та автомобіль М-412 , реєстраційний номер НОМЕР_6, 1973 року випуску заповів ОСОБА_10
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 28 березня 2018 року, виданим Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, актовий запис №516.
Після його смерті відкрилася спадщина за заповітом та за законом на належне йому майно, у тому числі на спірний садовий будинок.
Спадкоємцем спірного садового будинку за заповітом є позивач ОСОБА_1 .
З листа-відповіді приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Савки В.І. від 06 вересня 2019 року за №303/01-16 вбачається, що 17 липня 2018 року приватним нотаріусом за заявами ОСОБА_2 та ОСОБА_9 було заведено спадкову справу за №22/2018 після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті ОСОБА_5 спадщину прийняли: спадкоємці за заповітом, ОСОБА_2 та ОСОБА_9 , спадкоємець за законом, син померлого - ОСОБА_3 Інший спадкоємець за законом, син померлого ОСОБА_12 , який має право на обов`язкову частку у спадщині, заяву про прийняття спадщини після смерті батька не подавав, на момент його смерті проживав окремо.
21 березня 2018 року приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Савкою В.І. було видано ОСОБА_9 свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку для ведення садівництва, площею 0,0606 га, кадастровий номер 6125286400:01:001:0729, що розташована на території Острівської сільської ради Тернопільського району.
Постановою приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу від 21 березня 2018 року, ОСОБА_9 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме: видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на садовий будинок за АДРЕСА_1 , у зв`язку із відсутністю відомостей про державну реєстрацію речових прав спадкодавця на вказану вище нерухомість.
З технічного паспорту на садовий будинок за АДРЕСА_1 , виготовленого Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації від 30 липня 2018 року вбачається, що рік побудови садового будинку 1991 рік, загальна площа спірного будинку становить 25,7 кв.м., житлова пл. 14,9 кв.м.
З інформаційної довідки про технічний стан нерухомого майна від 30 серпня 2018 року за №1017, виданої Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації вбачається, що станом на 30 липня 2018 року садовий будинок за АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_5 садовому будинку самочинних добудов та перепланувань не виявлено.
Суд, розглянувши справу, дослідивши та оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи із наступного.
В силу вимог ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_4 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_5 , а саме: земельної ділянки площею 0,0606 га, для ведення садівництва, розташованої на території с. Острів Тернопільського району та розміщеного на ній садового будинку за № АДРЕСА_1
Крім того, ОСОБА_4 частково оформила спадкові права, отримавши свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку.
Однак, отримати свідоцтво про право на спадщину на спірний садовий будинок у нотаріуса позивач не може, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Згідно з вимогами п. 3.1. "Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків...", затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 95 від 19.03.2013 року документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05.08.1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.
Відповідно до вимог п. 49 "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень", затвердженому постановою КМУ № 868 від 17.10.2013 року документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 5 серпня 1992 року, є технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна.
В матеріалах справи наявний технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації, на вказаний садовий будинок від 30 липня 2018 року, який з огляду на вищезазначені нормативно-правові акти, засвідчує відповідність вказаного садового будинку вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, та прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом садового будинку до 05.08.1992 року.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 3 Закону України від 01 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
В силу вимог ч. 4 ст. 3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.
Законодавство, яке було чинне на час завершення будівництва садового будинку з надвірними будівлями та спорудами, не пов`язувало виникнення права власності на нерухоме майно з державною реєстрацією такого права.
На підставі зібраних у справі доказів судом установлено, що садовий будинок за АДРЕСА_1 за життя належав ОСОБА_5 Однак, за життя спадкодавець не зареєстрував у встановленому законом порядку право власності на спадкове майно.
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд приходить до переконання, що за позивачем слід визнати право власності на садовий будинок за АДРЕСА_1 у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст. ст. 3,4, 12,81, 259, 263, 265, 268, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 392, 1218, 1233, 1236, 1268-1270 Цивільного кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 ) про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на садовий будинок за АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці для ведення садівництва, площею 0,0606 га, кадастровий номер 6125286400:01:001:0729, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржене у загальному порядку безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .
Відповідачі: ОСОБА_2 , АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 );
ОСОБА_3 , АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 .
Повне рішення складено 04 листопада 2019 року.
Головуючий суддяІ. М. Черніцька
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2019 |
Оприлюднено | 12.11.2019 |
Номер документу | 85509607 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Черніцька І. М.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Черніцька І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні