Рішення
від 06.11.2019 по справі 235/3913/19
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер справи 235/3913/19

Номер провадження 2/235/1449/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2019 року м. Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді: Клікунової А. С.,

за участю секретаря судового засідання: Ліпскіс О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Секірін О.В. до Гришинської сільської ради Покровського району Донецької області про переведення прав забудовника в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В :

На розгляд суду пред`явлено вказану позовну заяву, в якій заявлено вимогу переведення на позивача ОСОБА_1 , в порядку спадкування майна після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , всі права забудовника домоволодіння на земельній ділянці для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , з правом здачі в експлуатацію та отримання документів, що посвідчують право власності.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщину позивачем прийнято з дотриманням ст. 1269 ЦК України, разом з тим в юридичному оформленні прав власності на домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 ), буд. 4 виникли певні перешкоди, - у видачі свідоцтва на спадкове майно відмовлено з причини відсутності державної реєстрації права власності на житловий будинок. За захистом майнових прав позивач звернуся до суду.

Позивач ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Секірін О.В. (діє на підставі ордеру, договору про надання правової допомоги) у судове засідання не з`явилися, в порядку п. 3 ч. 1 ст. 43, ст. 60 ЦПК України, подано заяви про розгляд справи в їх відсутність на підставі наявних документальних доказів.

Відповідачем Гришинською сільською радою Донецької області, в порядку ч. 3 ст. 211 ЦПК України, заявлено клопотання про проведення судового розгляду в відсутність представника органу місцевого самоврядування, заперечень по суті заявлених вимог не надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, належно з`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, оцінки їх доводів і наданих ними доказів, приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи встановлено наступні факти та відповідні правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Красноармійськ Донецької області, громадянин України, перебуває на реєстраційному обліку за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 (відомості підтверджено копією паспорта НОМЕР_1 номер НОМЕР_2 - а.с. 7).

ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 (підтверджено свідоцтвом про народження).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер (підтверджено свідоцтвом про смерть а.с. 29), в силу ч. 1 ст. 1220 ЦК України, - після його смерті відкрилася спадщина.

Згідно статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

ОСОБА_2 за життя не скористався наданим ст. 1234 ЦК України правом на залишення заповіту.

Згідно ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 є йоги син - ОСОБА_1 та дружина ОСОБА_3 .

Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Статтями 1268, 1269 ЦК України визначено порядок прийняття спадщини.

ОСОБА_1 , будучи спадкоємцем за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 у встановлений законом шестимісячний строк, з дотриманням ч. 2 ст. 1269 ЦК України подав заяву до приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Донецької області.

Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 54483736 від 13.12.2018 року після смерті спадкодавця ОСОБА_2 відкрито спадкову справу № 10/2018 від 07.06.2018 за заявою ОСОБА_1 (а.с. 9).

Спадкоємцем ОСОБА_3 до приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Донецької області подано, в порядку ст. ст. 1273, 1274 ЦК України, заяву про відмову від спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 (а.с. 35)

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. До складу спадщини, відкритої після смерті ОСОБА_2 входить право власності на нерухоме майно, а саме на:

- житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 АДРЕСА_3 , АДРЕСА_1 , - належний спадкодавцю на підставі договору купівлі-продажу будинку, нотаріально посвідчений 06.05.2005 року приватним нотаріусом Красноармійського районного нотаріального округу Донецької області (а.с. 11);

- земельна ділянка площею 0,1383 гектарів, кадастровий номер 1422781100:01:000:0434, призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , - належна спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_3 , виданого 23.08.2013 року реєстраційною службою Красноармійського міськрайонного управління юстиції (а.с. 8).

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, видане 13.12.2018 року приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Донецької області - ОСОБА_4 С.С. успадкував після смерті батька ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1383 гектарів, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 8).

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.12.2018 року приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Донецької області вказано на неможливість видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_3 , оскільки право власності на нерухоме майно за спадкодавцем ОСОБА_2 не зареєстровано (а.с. 20).

Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Згідно п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається в порядку встановленому цивільним законодавством. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду у позовному провадженні. Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Відповідно до ст. 379 ЦК України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового приживання в них. Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Відповідно до п. 4.14 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердж. наказом МЮ № 296/5 від 22.02.2012 року для видачі свідоцтва про право на спадщину необхідно представити правовстановлюючий документ та витяг з реєстру прав власності.

Згідно довідки № 940/01-02 від 21.08.2018 року комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації - за відомостями станом до 01.01.2013 року будинок АДРЕСА_3 не зареєстрований (а.с. 21).

Суд зазначає, що право власності на нерухоме майно, а саме домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , яке належало ОСОБА_2 на момент відкриття спадщини не припинилося внаслідок його смерті. Разом з тим, отримання позивачем ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину на вказане домоволодіння дійсно неможливо з об"єктивних причин.

Порядок оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію, наведено в ДБН А.3.1-3-94 "Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів" та в листі Державного комітету України з будівництва та архітектури від 23 березня 1999 року № 12/5-126, в якому, зокрема, роз`яснюється, що оформлення свідоцтва на право власності на об`єкти, які були закінчені будівництвом після 5 серпня 1992 року і на цей час не прийняті в експлуатацію, проводиться тільки за наявності актів прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями - державними приймальними або державними технічними. За умови наявності акта відведення земельної ділянки під забудову, дозволів на забудову, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво не може визнаватись самочинним, а є незавершеним.

Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року встановлено, якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки входять до складу спадщини. Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування визнання права власності в порядку спадкування на недобудований будинок недоцільно, та визначено правильною практику судів щодо визнання за спадкоємцем майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.

З урахуванням вказаного, суд задовольняє вимоги ОСОБА_1 про визнання за ним в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 права забудовника на домоволодіння на земельній ділянці для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 265 ЦПК України резолютивна частина рішення суду повинна містити висновок суду про розподіл судових витрат. Розподіл судових витрат між сторонами відбувається за правилами статті 141 ЦПК України. Вимог про відшкодування витрат за рахунок відповідача не заявлено.

На підставі ст. ст. 328, 392, 1216, 1218, 1234, 1296, 1297 ЦК України, ст. ст. 13, 19, 263-265 ЦПК України , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Гришинської сільської ради Покровського району Донецької області про переведення прав забудовника в порядку спадкування- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 всі права забудовника, в тому числі права здачі та введення об`єкта нерухомого майна в експлуатацію, отримання свідоцтва про право власності, право на державну реєстрацію права власності на домоволодіння (житловий будинок з підвалом Е-2 загальною площею 298,9 кв.м, в тому числі жилою площею 99,2 кв.м з терасою е-1 , входом до підвалу е1-1 , входом до підвалу е2-1 , ганком е3-1 та господарські споруди, побудови - сарай Ж-1 , убиральня З-1 , гараж К-1 , літня кухня Л-1 , лазня М-1 , колодязь І, вимощення ІІ, вимощення ІІІ, огорожа № 2, ворота № 3, огорожа № 4, огорожа № 4) за адресою: АДРЕСА_3 ), 4.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 273 ЦПК України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 354, 355 ЦПК України та, відповідно п. п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, - до Донецького апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

- позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 ;

- відповідач: Гришинська сільська рада Покровського району Донецької області, код ЄДРПОУ 04343085, адреса місцезнаходження: Донецька область, Покровський район, с. Гришине, вул. Центральна, 116.

Дата складання повного тексту рішення відповідає даті ухвалення - 06.11.2019 року

Суддя:

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення06.11.2019
Оприлюднено12.11.2019
Номер документу85527698
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —235/3913/19

Рішення від 06.11.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Клікунова А. С.

Ухвала від 16.09.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Клікунова А. С.

Ухвала від 11.06.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Клікунова А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні