ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29.10.2019 Справа № 905/961/19
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Демідової П.В., при секретарі судового засідання Бутовій Є.В., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України , м. Київ
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Петровський посад , м. Донецьк,
про стягнення 22 445,44 грн.
Представники сторін:
від позивача: Сороколіт Є.М. - адвокат (довіреність № 14-303 від 25.07.19, адвокатське посвідчення №389 від 15.03.19р.)
від відповідача: не з`явився,-
Суть справи:
Позивач, Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України , звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Петровський посад про стягнення боргу на загальну суму 22 445,44 грн, у тому числі: основного боргу - 10 147,61 грн, пені - 2 931,69 грн, 3% річних - 1 138,47 грн, інфляційних втрат - 8 227,67 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору постачання природного газу № 1471/15-ТЕ-7 від 31 грудня 2014 року в частині своєчасної оплати природного газу, внаслідок чого утворилась заборгованість за Договором та виникли підстави для нарахування штрафних санкцій.
Ухвалою суду від 3 червня 2019 року позовну заяву було залишено без руху.
19 червня 2019 року від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
У зв`язку з перебуванням судді Паляниці Ю.О. у відпустці з 18 червня 2019 року по 27 червня 2019 року на підставі розпорядження керівника апарату господарського суду Донецької області від 20 червня 2019 року за № 01-01/312 призначено повторний автоматизований розподіл справи № 905/961/19 та відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи визначено головуючого суддю Демідову П.В.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 24 червня 2019 року зазначену заяву було розглянуто та вирішено прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного провадження та призначити судове засідання.
У зв`язку з встановленням судом обставин, що унеможливлюють розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, ухвалою суду від 27 серпня 2019 року вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
8 жовтня 2019 року від позивача до суду надійшли письмові пояснення за вих. № 2824В від 04.10.2019 року щодо актів приймання-передачі газу, які б містили відомості щодо поставки відповідачеві природного газу за спірним Договором, за змістом яких позивачем зазначено, що внаслідок обставин, що не залежать від позивача, а саме збройної агресії та окупації Російською Федерацією окремих районів Донецької області на обсяги спірної поставки газу не було підписано акт приймання-передачі. У зв`язку з вищезазначеним позивач вважає за доцільне надати інші докази, що доводять обсяги поставки за спірним Договором та просить суд врахувати ці пояснення під час розгляду справи по суті за задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 9 жовтня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Позивач у судове засідання з`явився, надав пояснення стосовно доказів, наявних в матеріалах справи, наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином.
На підставі п. 21 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з місцезнаходженням відповідача на тимчасово окупованій території, господарський суд Донецької області, з метою своєчасного повідомлення відповідача про розгляд справи, розміщував на офіційному веб-порталі господарського суду Донецької області (dn.arbitr.gov.ua), у розділі повідомлення для учасників процесу оголошення про дату та час судових засідань по справі №905/961/19.
Крім того, ухвали про відкриття провадження у справі та відкладення розгляду справи були розміщені на офіційному сайті Єдиного державного реєстру судових рішень (http://www.reyestr.court.gov.ua).
Таким чином, господарським судом було вжито всіх можливих та залежних від суду заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 905/961/19 та призначених до розгляду судових засідань (про день, місце та час кожного судового засідання).
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
31 грудня 2014 року між Публічним акціонерним товариством Національна акціонерна компанія Нафтогаз України (далі - Продавець) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку Петровський посад (далі - Покупець) укладено Договір купівлі-продажу природного газу № 1471/15-ТЕ-7 (далі - Договір), за змістом якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупцю у 2015 році природний газ (далі - газ), а Покупець зобов`язується прийняти і оплатити газ на умовах цього Договору.
Газ, що постачається за цим Договором, використовується Покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням.(п. 1.2. Договору)
Відповідно до п. 2.1. Договору Продавець передає Покупцю з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року природний газ обсягом до 53 тисяч кубічних метрів, у тому числі по місяцях кварталів (тисяч кубічних метрів), зокрема: січень 2015 року - 6 тис. куб. м.; лютий 2015 року - 6 тис. куб. м.; березень 2015 року - 6 тис. куб. м.; квітень 2015 року - 5 тис. куб. м.; травень 2015 року - 0 тис. куб. м.; червень 2015 року - 0 тис. куб. м.; липень 2015 року - 0 тис. куб. м.; серпень 2015 року - 0 тис. куб. м.; вересень 2015 року - 0 тис. куб. м.; жовтень 2015 року - 8 тис. куб. м.; листопад 2015 року - 10 тис. куб. м.; грудень 2015 року - 12 тис. куб. м.
За змістом п. п. 3.3, 3.4. Договору приймання-передача газу, переданого Продавцем Покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу. Не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобов`язується надати продавцеві підписані та скріплені печатками покупця та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобов`язується повернути Покупцеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаний уповноваженими представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акти є підставою для остаточних розрахунків між сторонами.
П. 5.2. Договору ціна на газ встановлена у розмірі 1 309, 20 грн. (з ПДВ) за 1 000 куб. метрів.
У відповідності до п. 6.1. Договору оплата за газ здійснюється Покупцем виключно коштами шляхом 100-відсоткової поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
П. 7.2. Договору встановлена відповідальність Покупця сплатити Продавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3 Договору строк, у межах якого сторони можуть звернутися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим договором (строк позовної давності), у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, штрафів, пені, відсотків річних, інфляційних нарахувань, становить 5 років.
Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін скріплення їх підписів печатками сторін, за їх наявності, і діє в частині реалізації природного газу до 31 грудня 2015 року, а в частині проведення розрахунків - до повного здійснення. (п. 11 Договору)
Договір складено, підписано та скріплено печатками сторін без зауважень.
В матеріалах справи наявний Договір № 14-132-ТН від 30 січня 2014 року на розподіл природного газу, укладений між Публічним акціонерним товариством По газопостачанню та газифікації Донецькоблгаз та позивачем, за змістом п. 2.1. якого Донецькоблгаз зобов`язується у 2014 році надати позивачу послугу з транспортування природного газу газорозподільними мережами до межі балансової належності об`єктів позивача або його споживачів відповідно до актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності контрагентів за Договором.
Відповідно до п. 3.2., 3.2.1. Договору підставою для транспортування природного газу є підтверджені в установленому порядку оператором Єдиної газотранспортної системи України місячні обсяги природного газу в постачальника, виділені для забезпечення об`єктів споживачів.
Договір складено, підписано та скріплено печатками сторін без зауважень.
На підтвердження факту виконання зобов`язань за Договором позивачем було долучено до матеріалів справи Реєстр обсягів реалізації природного газу з ресурсів Національної акціонерної компанії Нафтогаз України через Національну акціонерну компанію Нафтогаз України через газорозподільні мережі ПАТ Донецькміськгаз за січень 2015 року, згідно якого вбачається, що фактично протранспортований обсяг газу для відповідача складає 7, 751 тис. куб. м. Реєстр складено, підписано та скріплено печатками ПАТ Донецькміськгаз та позивача без зауважень.
Крім того, в матеріалах справи наявні довідки заступника головного бухгалтера НАК Нафтогаз , згідно з якими вбачається заборгованість відповідача за спірним Договором у розмірі 10 147, 61 грн.
Як вказує позивач, на виконання умов укладеного сторонами правочину у січні 2015 року Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України здійснило постачання Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку Петровський посад природного газу в обсязі 7 751 тис. куб. м на загальну суму 10 147, 61 грн.
Враховуючи п. 3.4. спірного Договору, згідно з яким зобов`язання скласти акт приймання-передачі покладено на відповідача, яким не було надано жодних пояснень у тому числі й заперечень проти викладених у позовній заяві обставин, суд приймає до уваги надані позивачем докази постачання природного газу.
Як зазначає позивач, відповідач встановлені Договором зобов`язання по оплаті отриманого товару у повному обсязі та у передбачений договором строк не виконав, внаслідок чого Акціонерним товариством Національна акціонерна компанія Нафтогаз України заявлено вимоги, зокрема, про стягнення основного боргу у розмірі 10 147, 61 грн.
Надавши правову кваліфікацію спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд робить висновок, що вони пов`язані із купівлею-продажем. За приписами ч. 1 ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст.ст. 525, 526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Таке імперативне врегулювання договірних відносин усуває будь-які сумніви щодо юридичного значення умов договору: вони є юридично обов`язковими, гарантують право учасникам договірних відносин бути впевненими в тому, що кожна зі сторін має виконувати умови договору належним чином, а цивільні права, що ґрунтуються на його умовах, підлягають захисту в тій же мірі і в той же спосіб, що і права, які прямо передбачені актами цивільного законодавства або випливають із них.
Враховуючи надані позивачем докази, приймаючи до уваги умови договору постачання газу щодо обсягів постачання газу на січень 2014 року, Реєстр обсягів реалізації природного газу та Договір, за умовами якого цей Реєстр було складено, також враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача, суд вважає доведеним факт отримання відповідачем 7, 751 куб. м. газу, що у свою чергу складає 10 147, 61 грн. Таким чином, суд вважає доведеними обставини, на які посилається позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, та задовольняє позовні вимоги в частині стягнення основної заборгованості в розмірі 10 147, 61 грн. в повному обсязі.
Крім основної заборгованості позивачем заявлено до стягнення пеню у розмірі 2 931, 69 грн., 3 відсотки річних у розмірі 1 138, 47 грн., інфляційні витрати у розмірі 8 227, 67 грн.
За змістом ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За приписами ст.611 зазначеного нормативно-правового акту у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 530 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися у строки, встановлені договором.
Відповідно до ст.ст.611, 612 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов`язання, якщо він не приступив до його виконання або не виконав у строк, встановлений договором або законом.
Особливості регулювання відповідальності за порушення грошових зобов`язань у відносинах суб`єктів господарювання визначаються приписами статей 534, 549-552 ЦК України, статей 229-234 ГК України та статей Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань .
Відповідно до ст. ст. 1,3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Як вбачається з наведеного вище, п. 7.2. Договору сторонами узгоджено відповідальність покупця за невиконання зобов`язань з оплати за природний газ у вигляді нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочення.
Позивачем до матеріалів справи наданий розрахунок штрафних санкцій, згідно якого у період з 17 лютого 2015 року по 16 серпня 2015 року останнім нараховано відповідачу пеню у розмірі 2 769, 05 грн.
Виходячи з матеріалів справи та наявної інформації щодо видів діяльності відповідача,ч.2 ст. 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", судом не встановлено приналежність останнього до підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції, у зв`язку з чим положення Закону України Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси не застосовуються, та відповідно, не виникає підстав для обмеження у спірних господарських правовідносинах між позивачем та відповідачем нарахування та стягнення пені, інших штрафних санкцій.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок, суд дійшов висновку про правомірність нарахування пені та вирішив стягнути з відповідача пеню у розмірі 2 769, 05 грн.
Стосовно нарахованих відсотків річних у розмірі 1 138, 47 грн. та інфляційних втрат у розмірі 8 227, 67 грн. суд зазначає наступне.
Ст. 536 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Згідно із ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок, судом встановлено, що розрахунок 3% річних на суму боргу за період, в який відбулося порушення, складає 1 138, 47 грн.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок, судом встановлено, що розмір інфляційних нарахувань за визначений період складає 8 227, 67 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог у повному обсязі.
Судові витрати у відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 74, 76, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Акціонерного товариства Національна компанія Нафтогаз України до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Петровський посад про стягнення боргу на загальну суму 22 445,44 грн., у тому числі: основного боргу - 10 147,61 грн., пені - 2 931,69 грн, 3% річних - 1 138,47 грн., інфляційних втрат - 8 227,67 грн. - задовольнити.
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Петровський посад (83111, Донецька обл., місто Донецьк, вулиця Петровського, будинок 191Г, код ЄДРПОУ 36012639) на користь Акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України (01601, м. Київ, Вулиця Богдана Хмельницького, будинок 6, код ЄДРПОУ 20077720) основний борг у розмірі 10 147,61 грн., пеню у розмірі 2 931,69 грн, 3 відсотки річних у розмірі 1 138,47 грн., інфляційній втрати у розмірі 8 227,67 грн., судовий збір у розмірі 1921, 00 грн.
Видати наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України з урахуванням приписів перехідних положень.
Суддя П.В. Демідова
Повний текст рішення складено та підписано 07.11.2019 року.
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua)
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2019 |
Оприлюднено | 13.11.2019 |
Номер документу | 85550054 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Демідова Поліна Віталіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні