ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
12.11.2019Справа № 910/11333/19
Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши справу
за позовомКомунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва" доВсеукраїнського громадського об`єднання "Ветеран" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Солом`янська районна в місті Києва державна адміністрація пророзірвання договору оренди та виселення Представники:не викликались, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
20.08.2019 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва" з вимогами до Всеукраїнського громадського об`єднання "Ветеран" про розірвання договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 24.04.2017 № 359 та виселення орендаря.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України та укладеного між сторонами договору не сплачує орендні платежі та не застрахував об`єкт оренди, у зв`язку з чим позивач просить суд розірвати договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 24.04.2017 № 359 та виселити відповідача з орендованого нерухомого майна.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.08.2019, на підставі частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, позовну заяву залишено без руху.
09.09.2019 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли документи на підтвердження усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.09.2019 відкрито провадження у справі № 910/11333/18, розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами, та залучено до участі у справі Солом`янську районну в місті Києвi державну адміністрацію як орендаря об`єкта договору оренди в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
30.09.2019 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшло клопотання про залучення письмових доказів.
01.10.2019 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від третьої особи надійшли письмові пояснення, відповідно до яких третя особа зазначила, що відповідач порушує умови договору в частині несплати орендних платежів, що є істотним порушенням, у зв`язку з чим просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.
31.10.2019 на адресу Господарського суду міста Києва повернулося поштове відправлення за № 0103051511810, яким на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (вул. Горького, 24, м. Київ, 01004), було направлено ухвалу від 12.09.2019, із зазначенням причини повернення: за закінченням встановленого строку зберігання, дата довідки ф.20: 29.10.2019.
Відповідно до частин 2, 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно з пунктом 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ухвала Господарського суду міста Києва від 12.09.2019 вручена відповідачу 29.10.2019.
Станом на 13.11.2019 відповідачем вимог ухвали суду від 12.09.2019, зокрема, щодо подання відзиву на позов, не виконано.
Враховуючи викладене, суд вирішує справу за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
24.04.2017 між Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією (орендодавець за договором), Всеукраїнським громадським об`єднанням "Ветеран" (орендар за договором) та Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва" (балансоутримувач за договором) укладено договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 359, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва; далі - об`єкт, яке знаходиться за адресою: вул. Виборзька, 38/19, для розміщення громадської організації на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності.
У відповідності до пункту 2.1. договору об`єктом оренди є нежиле приміщення, загальною площею: 154,6 кв.м., у т.ч. 1 поверх - 154,6 кв.м.
Згідно з пунктом 3.1. договору орендна плата визначена на підставі пункту 29 таблиця 2 п. 20 Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280 і становить без ПДВ: 62 грн 13 коп. за 1 кв. м орендованої площі, що в цілому складає за базовий місяць розрахунку 9 604, 65 грн.
Відповідно до пункту 3.5. договору додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою. Компенсація витрат підприємства-0балансоутримувача за користування земельною ділянкою, на якій розташований об`єкт оренди, розрахунок якої оформлюється додатком та є невід`ємною частиною договору (додаток 4) сплачується орендарем разом з орендною платою.
Пунктом 3.6. договору визначено, що орендна плата сплачується орендарем на рахунок підприємства-балансоутримувача, починаючи з дати підписання акта приймання-передачі.
Пунктом 3.7. договору сторони погодили, що орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 15 числа поточного місяця.
Положеннями пункту 9.1. договору сторони погодили, що даний договір набирає чинності з 02.12.2016 до 01.12.2019.
Додатковими угодами від 24.04.2017 та від 06.10.2017 про внесення змін до договору оренди від 24.04.2017 № 359 внесено зміни в частині нарахування та розрахунку орендної плати.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором оренди комунального майна.
Відповідно до норм частини 1 та 2 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Згідно з частиною 3 статті 283 Господарського кодексу України об`єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об`єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об`єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб`єктам господарювання.
До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (частина 6 статті 283 Господарського кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк
Згідно з нормами частин 1, 3, 5 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 1 статті 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 287 Господарського кодексу України та статтею 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавцями щодо державного та комунального майна є державні (комунальні) підприємства, установи та організації - щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна.
Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частина 1 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлює для орендаря обов`язок за користування об`єктом оренди вносити орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Згідно з актом приймання-передачі від 02.12.2016 підприємство-балансоутримувач передав, а орендар прийняв в орендне користування згідно з договором оренди від 24.04.2017 № 359 приміщення, що розташоване на 1 поверсі, та перебуває на балансі Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва" загальною площею 154,6 кв. м., розташованого за адресою: вул. Виборзька, 38/19.
Позивач стверджує, що у відповідача за період з 01.04.2017 по 01.04.2019 утворилась заборгованість по орендним платежам у розмірі 159 094 грн 00 коп.
Разом з тим, позивач зазначає, що відповідач, всупереч пункту 4.2.15. договору, не застрахував об`єкт оренди.
Пунктом 4.2.3. договору на орендаря покладено обов`язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі.
За умовами пункту 4.2.15. договору протягом місяця після укладення цього договору орендар зобов`язаний застрахувати об`єкт не менше ніж на його вартість за висновком про вартість/актом оцінки на користь підприємства-балансоутримувача, який несе ризик випадкової загибелі чи пошкодження об`єкта, у порядку, визначеному законодавством, і надати орендодавцю та підприємству-балансоутримувачу копії страхового полісу/договору і платіжного доручення про сплату страхового внеску. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб на увесь строк об`єкт був застрахований.
Судом встановлено, що відповідач в порушення умов договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 24.04.2017 № 359 та норм чинного законодавства не застрахував об`єкт оренди та не виконав взяті на себе зобов`язання щодо оплати орендних платежів, що також не було спростовано відповідачем, зокрема відповідачем не надано суду доказів оплати орендних платежів, та доказів страхування об`єкта оренди, що є порушенням з боку відповідача умов договору.
Згідно з пунктом 6.7. договору при невиконанні або порушенні однією із сторін умов цього договору та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України, цей договір може бути розірваний достроково на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.
Відповідно до пункту 9.7. договору на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов`язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
21.03.2019 третя особа направила на адресу відповідача лист від 19.03.2019 № 108-3528 з пропозицією про дострокове розірвання договору оренди, проте, зазначений лист залишений відповідачем без відповіді та задоволення.
24.05.2017 позивач направив на адресу відповідача лист від 23.05.2017 № 38-2667/03 в якому повідомив про невиконання відповідачем пункту 4.2.15. договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 24.04.2017 № 359 щодо страхування об`єкта оренди на користь орендодавця, чим порушив істотні умови договору.
Відповідно до частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно з частиною 3 статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов`язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Орендна плата є однією з істотних умов договору оренди (стаття 284 Господарського кодексу України), і зобов`язання відповідача щодо її сплати встановлено безпосередньо в договорі та закріплено статтею 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Отже, порушення орендарем (наймачем) такої умови договору оренди державного (комунального) майна, як внесення орендної плати, є істотним і слугує достатньою правовою підставою для дострокового розірвання договору оренди в судовому порядку.
Враховуючи, що сплата орендної плати є основним обов`язком орендаря, внаслідок невиконання якого орендодавець значною мірою позбавився того, на що він розраховував при укладенні договору, а також враховуючи, що можливість дострокового розірвання договору у випадку несплати орендних платежів сторони прямо передбачили в договорі, вимоги позивача про розірвання договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 24.04.2017 № 359, визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стаття 785 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно з статтею 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Пунктом 4.2.20 договору визначено, що орендар зобов`язаний після припинення дії цього договору протягом 3 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству-балансоутримувачу. Акт приймання-передачі об`єкта підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством-балансоутримувачем.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно із частиною 1 статті 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Таким чином, з розірванням договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 24.04.2017 № 359 відповідач втрачає статус орендаря і, оскільки інших доказів щодо підтвердження права користування спірним приміщенням не має, тому позовні вимоги Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва" про виселення відповідача із займаного приміщення визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 24.04.2017 № 359, укладений між Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією (проспект Повітрофлотський, 41, м. Київ, 03020, ідентифікаційний код 37378937), Всеукраїнським громадським об`єднанням "Ветеран" (вул. Горького, 24, м. Київ, 01004, ідентифікаційний код 33593122) та Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва" (вул. Соціалістична, 6, м. Київ, 03186, ідентифікаційний код 35756919).
2. Виселити Всеукраїнське громадське об`єднання "Ветеран" (вул. Горького, 24, м. Київ, 01004, ідентифікаційний код 33593122) з нерухомого майна - нежитлового приміщення загальною площею: 154,6 кв.м., у т.ч. 1 поверх - 154,6 кв.м., яке знаходиться за адресою: вул. Виборзька, 38/19, та перебуває на балансі Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва".
3. Стягнути з Всеукраїнського громадського об`єднання "Ветеран" (вул. Горького, 24, м. Київ, 01004, ідентифікаційний код 33593122) на користь Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва" (вул. Соціалістична, 6, м. Київ, 03186, ідентифікаційний код 35756919) судовий збір у розмірі 3 842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн 00 коп.
4. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Н.Б. Плотницька
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2019 |
Оприлюднено | 14.11.2019 |
Номер документу | 85584985 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Плотницька Н.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні