ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
"14" листопада 2019 р. Справа № 903/74/15 Суддя Господарського суду Волинської області Слободян О.Г., розглянувши подання головного державного виконавця Ковельського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управлінння юстиції у Волинській області Голярчука О.О.
про тимчасове обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи за межі України
у справі № 903/74/15
за позовом прокурора Ківерцівського району в інтересах держави в особі державного підприємства "Підприємство Цуманської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Волинській області (№84)"
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Вуд Трейд Компані"
про стягнення 31 987грн. 77коп.
без участі державного виконавця
встановила: рішенням Господарського суду Волинської області від 18.03.2015 у справі №903/74/15 позов задоволено повністю та стягнуто з ТОВ "Вуд Трейд Компані" на користь державного підприємства "Підприємство Цуманської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Волинській області (№84)" 31987,77 грн. заборгованості, з яких: 24 024,00грн. основна заборгованість, 1 810,00 грн. - пеня, 5405,41грн. - інфляційні втрати та 748,36 грн. 3% річних. Також стягнуто з ТОВ "Вуд Трейд Компані" в дохід державного бюджету 1 827,00 грн. судового збору.
На примусове виконання вказаного рішення судом було видано накази №903/74/15-1 та №903/74/15-2 від 31.03.2015р.
13.11.2019 року головний державний виконавець Ковельського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управлінння юстиції у Волинській області Голярчук О.О. звернувся до Господарського суду Волинської області із поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України керівника ТОВ ""Вуд Трейд Компані" Польчука П.А.
Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.11.2019р. справу №903/74/15 розподілено судді Слободян О.Г.
На обґрунтування подання про тимчасове обмеження у праві виїзду боржника- фізичної особи за межі України державний виконавець посилається на те, що на виконанні у Ковельському міськрайонному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції перебуває зведене виконавче провадження № 55968379 від 13.03.2018 року з примусового виконання наказів Господарського суду Волинської області, в тому числі наказу №903/74/15-1 від 31.03.2015р.
Загальна сума заборгованості по даному зведеному провадженню, до складу якого входить тринадцять виконавчих проваджень, становить 429258,21 грн.
Державним виконавцем у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) винесено постанови про відкриття виконавчого провадження щодо примусового стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вуд Трейд Компані»» (ЄДРПОУ 37373389) заборгованості на користь Ковельського управління ГУ ДФС у Волинській області та на користь Державного підприємства «Підприємство Цуманської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Волинській області ( №84) заборгованості на загальну суму 429258,21грн.
З метою забезпечення реального виконання рішення суду в межах суми стягнення відповідно до виконавчих документів, що знаходяться на примусовому виконанні у відділі, державним виконавцем в порядку статті 56 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про арешт майна боржника та внесено дані до відповідних реєстрів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна. Одночасно дані про обтяження внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
З метою примусового виконання рішення були надіслані відповідні запити до органів та установ, що здійснюють державну реєстрацію права власності на рухоме та нерухоме майно, а саме: до Територіального сервісного центру 0742 про наявність зареєстрованих транспортних засобів; до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про наявність зареєстрованих тракторів, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні, причіпні та начіпні машини; до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про наявність зареєстрованих земельних ділянок, право власності на які набуто до 01.01.2013 року; до Державної фіскальної служби України про наявність відкритих рахунків у банківських установах; до Управління державної міграційної служби України у Волинській області про наявність закордонного паспорта для виїзду за межі території України у керівника даного підприємства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; до Головного центру обробки спеціальної інформації про перетин кордону вищезазначеною особою.
Згідно відповідей Державної фіскальної служби України у Товариства з обмеженою відповідальністю «Вуд Трейд Компані»» (ЄДРПОУ 37373389) було виявлено наявні відкриті розрахункові рахунки у банківських установах, а саме у ПАТ «Кредобанк та у філії Волинського обласного управління АТ «Ощадбанк» , на які в порядку статті 56 Закону України «Про виконавче провадження» винесені постанови про арешт коштів боржника від 25.04.2018р., які були скеровані до відповідних банківських установ для виконання та боржнику для відома за вих. № 20197-03-6-29/6.
Згідно відповідей територіального сервісного центру 0742 РСЦ МВС у Волинській області від 28.08.2018 року за товариством з обмеженою відповідальністю «Вуд Грейд Компані» зареєстровано транспортний засіб, а саме автомобіль Камаз 1988 р.в., держ. номер НОМЕР_1 , на який накладено арешт згідно постанов державного виконавця про арешт майна боржника.
Одночасно в порядку статті 36 ЗУ «Про виконавче провадження» 28.08.2018 року винесено постанову про розшук майна боржника, яку скеровано до Управління інформаційної підтримки та координації поліції « 102» для виконання та сторонам виконавчого провадження за вих. № 4146-03-6-29/6.
З приводу даного транспортного засобу керівник Товариства з обмеженою відповідальністю «Вуд Трейд Компані» Польчук Петро Адамович до відділу звернувся із заявою про те, що даний транспортний засіб у нього викрадено, про що ним була подана заява про вчинення злочину до органів досудового розслідування, на основі чого було порушено кримінальне провадження за ч.І ст. 185 ККУ та внесено до ЄРДР від 29.04.2015 року, однак про результат розгляду даної заяви йому нічого не відомо.
Одночасно даною особою було повідомлено, що станом на 13.12.2018 рік дане товариство діяльністю не займається, кошти на рахунках відсутні.
Під час особистого прийому керівника ТзОВ «Вуд Трейд Компані» ОСОБА_1 було роз`яснено про право державного виконавця відносно звернення до суду з поданням про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі території України в порядку ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження» , як керівника боржника - юридичної особи.
Однак надати пояснення про причини невиконання рішень, які перебувають на примусовому виконанні і входять до складу зведеного виконавчого провадження ОСОБА_1 відмовився, про що було складено акт державного виконавця від 13.12.2018 року.
Згідно відповіді Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області від 08.05.2018 року трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо- будівельні і меліоративні, причіпні та начіпні машини за даним підприємством не зареєстровано.
Згідно відповіді Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 14.05.2019р. земельні ділянки, право власності яких набуто до 01.01.2013 року за боржником не зареєстровано.
Згідно відповідей Державного ощадного банку України арешт на рахунок, який відкрито в даній постанові накладено, однак кошти на даному рахунку для задоволення вимог стягувачів відсутні.
Згідно відповіді ПАТ «Кредобаик» постанова про арешт коштів боржника прийнята до виконання однак на рахунках в національній валюті кошти відсутні, а на іншому рахунку наявні 0.01 доларів США, що недостатньо для задоволення вимог стягувачів.
З метою фактичного виконання по виконавчим докуменках, що перебувають на примусовому виконанні у відділі згідно зведеного виконавчого провадження державним виконавцем, в порядку статті 56 ЗУ «Про виконавче провадження» , 14.03.2019 року була винесена постанова про арешт коштів боржника з межах суми стягнення по даному зведному виконавчому провадженню, яку скеровано для виконання до вісімнадцяти банківських установ та сторонам виконавчого провадження для відома.
Згідно відповідей, які надійшли від банківських установ інших відкритих рахунків окрім АТ «Ощадбанк» та ПАТ «Кредобанк» відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Вуд Трейд Компані» (ЄДРПОУ 37373389) інформація відсутня.
19.08.2019р. державним виконавцем в порядку статті 56 Закону України «Про виконавче провадження» була винесена постанова про арешт коштів боржника в межах суми стягнення по даному зведному виконавчому провадженню, яку скеровано для виконання до двадцяти трьох банківських установ та сторонам виконавчого провадження для відома.
Одночасно було зроблено запит до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, щодо наявності цінних паперів.
Крім того, зроблено запит до управління статистики в Ковельському районі про надання вичерпної інформації про фінансовий стан боржника. Однак згідно відповіді управління статистики в Ковельському районі дана установа надати таку інформацію не має змоги, у зв`язку із відсутністю згоди з Товариства з обмеженого відповідальністю «Вуд Трейд Компані» про надання даних з фінансової звітності.
Зроблено запит до Ковельської філії КП Волинське обласне бюро технічної інвентаризації про надання інформації про наявність технічної документації па право власності будь-якого майна, що зареєстроване за даним товариством. Згідно відповіді КП «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації'» право власності на квартиру, що вказана у виконавчих документах, а саме в АДРЕСА_1 , право власності за даним товариством не зареєстровано.
В ході проведення виконавчих дій згідно відомостей з єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Вуд Трейд Компані»» (ЄДРПОУ 37373389) є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1
Боржником самостійно вимоги Головного управління ДФС у Волинській області та наказ Господарського суду Волинської області не виконується. Факт несплати заборгованості підтверджується матеріалами виконавчого провадження.
Як зазначає державний виконавець, з метою виконання вищезазначених виконавчих документів, державним виконавцем неодноразово здійснювалися виходи за адресою, яка зазначена у виконавчих документах, а саме АДРЕСА_1 , у зв`язку з чим неодноразово залишалися виклики керівнику даного товариства ОСОБА_1 до державного виконавця, які скеровувалися на дані адреси.
Крім того, на вищезазначені адреси скеровувалися неоноразово вимоги про необхідність погасити заборгованість по даним виконавчим документам. Дані вимоги державного виконавця скеровувалися неодноразово на адреси, які зазначені у виконавчих документах.
Однак, дані процесуальні документи керівником вище зазначеного товариства ОСОБА_1 були проігноровані; до Ковельського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області дана посадова особа для дачі пояснень з приводу не виконання виконавчих документів та не сплати коштів на користь Ковельського управління ГУ ДФС у Волинській області та на користь Державного підприємства «Підприємство Цуманської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Волинській області ( №84) не з`являлась; про причини неявки до державного виконавця у встановлений державним виконавцем день та час не було повідомлено, у зв`язку з чим неодноразово було складено акти державного виконавця.
За адресою, яка вказана у виконавчих документах, а саме: АДРЕСА_1 , зареєстрований та проживає керівник товариства з обмеженою відповідальністю «Вуд Трейд Компані» ОСОБА_2 Петро Адамович. Майна належного даному товариству за вище зазначеною адресою не виявлено. Кошти на рахунках боржника відсутні, про що було складено акт державного виконавця від 05.09.2019 року.
У зв`язку із направленням повторно наказів Господарського суду Волинської області ДО Ковельського МР ВДВС ГТУЮ у Волинській області директором державного підприємства "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№84), одним із пунктів в даній заяві на примусове виконання було зобов`язано відділ, у разі ухилення боржника від виконання рішення суду, вжити заходів для встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі території України на підставі п.19 ч.З ст. 18 закону України «Про виконавче провадження» , оскільки відповідно до статті 338 ГПК України процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень, вирішуються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, якщо інше не визначено цим розділом.
Згідно статті 337 ГПК України тимчасове обмеження фізичної особи-боржника у праві виїзду за межі України може бути застосоване судом як виключний захід забезпечення виконання судового рішення.
Станом на 17.10.2019 заборгованість по зведеному виконавчому провадженню залишається непогашеною в повному обсязі. Жодних дій щодо погашення вище зазначеної заборгованості по виконавчим документам керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Вуд Трейд Компані» не вживаються.
Згідно відповіді УДМС України у Волинській області від 25.09.2019 року вх. 17733/6 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , має паспорт громадянина України для виїзду за кордом серії НОМЕР_2 від 20.11.2017 року.
Враховуючи наведене, державний виконавець вважає, що боржник свідомо ухиляється від виконання зобов`язань щодо погашення заборгованості, а виїзд за межі території України керівника ТОВ «Вуд Трейд Компані» Польчука П.А. може утруднити або зробити неможливим виконання вищезазначених виконавчих документів з примусового стягнення коштів.
Ухвалою суду від 13.11.2019 подання головного державного виконавця Ковельського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про тимчасове обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи за межі України було судом прийнято та призначено до розгляду на 14.11.2019р.
Згідно з ч. 4 ст. 337 Господарського процесуального кодексу України ухвала про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути постановлена за поданням державного або приватного виконавця, яким відкрито відповідне виконавче провадження. Суд негайно розглядає таке подання без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного (приватного) виконавця.
14.11.2019р. від головного державного виконавця Ковельського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Голярчука О.О. по факсу надійшо колопотання № 63841-03-6-29/6 від 14.11.2019р., в якому державний виконавець просить розглядати подання за його відсутності, подання підтримує та просить задовольнити його.
Дослідивши матеріали подання, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні подання з огляду на таке.
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Частиною 1 ст. 91 ЦК України визначено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.
Юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов`язків і здійснювати їх через своїх учасників. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов`язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень (ч. ч. 1-3 ст. 93 ЦК України).
Згідно із ст. 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов`язанням усім належним їй майном.
Боржником у зведеному виконавчому провадженні є юридична особа - ТОВ «Вуд Трейд Компані» , а не керівник цього підприємства, щодо якого подано подання.
У поданні державний виконавець просить обмежити у праві виїзду за межі України керівника боржника - юридичної особи ОСОБА_1 до виконання боржником - юридичною особою виконавчих документів, посилаючись на ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України".
Однак, у зазначеній статті визначено, що громадянину України може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, якщо він (громадянин) ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням, до виконання зобов`язань.
Водночас, рішенням Господарського суду Волинської області від 18.03.2015р. у справі № 903/974/17 зобов`язання сплатити борг покладено на юридичну особу - ТОВ «Вуд Трейд Компані» , а не на громадянина - керівника юридичної особи.
Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишити територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно з ч. 4 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно зі ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує деякі права і свободи, не передбачені в Конвенції та у Першому протоколі до неї, кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною. На здійснення цих прав не може бути встановлено жодних обмежень, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров`я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.
Також ст. 12 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права передбачено, що кожна людина має право покидати будь-яку країну, включаючи свою власну. Згадані вище права не можуть бути об`єктом ніяких обмежень, крім тих, які передбачено законом, які є необхідними для охорони державної безпеки, громадського порядку, здоров`я чи моральності населення або прав і свобод інших і є сумісними з іншими правами, визначеними в цьому Пакті.
Законодавством України зазначені правовідносини регулюються ст. 313 Цивільного кодексу України, відповідно до якої фізична особа має право на свободу пересування. Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Фізична особа може бути обмежена у здійсненні права на пересування лише у випадках, встановлених законом.
Отже, виходячи з наведеного, задоволення подання з підстав, викладених державним виконавцем, може призвести до безпідставного обмеження права фізичної особи на свободу пересування, яке передбачено Конституцією України.
Закон України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України" регулює порядок здійснення права громадян України на виїзд і в`їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, визначає випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України і встановлює порядок розв`язання спорів у цій сфері.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України", право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов`язань.
Зазначеним законом не передбачено за ухвалою суду тимчасове обмеження виїзду за кордон керівника боржника- юридичної особи до виконання рішення суду.
На підставі наведеного вище можна дійти висновку, що поняття "ухилення від виконання зобов`язань, покладених на боржника рішенням" варто розуміти як будь-які свідомі діяння (дії або бездіяльність) боржника, спрямовані на невиконання відповідного обов`язку у виконавчому провадженні, коли виконати цей обов`язок у нього є всі реальні можливості (наприклад, наявність майна, грошових коштів тощо) і цьому не заважають будь-які незалежні від нього об`єктивні обставини (непереборної сили, події тощо).
Право державного виконавця на звернення з поданням до суду про тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон виникає лише у разі ухилення боржника від виконання, покладених на нього рішенням суду зобов`язань, тобто наявність лише самого зобов`язання не наділяє державного виконавця правом на звернення до суду з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за кордон.
Поряд з цим, відповідно приписів ст. 337 Господарського процесуального кодексу України тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи може мати місце виключно у випадку: коли ця особа є боржником; у випадку невиконаним нею судовим рішенням, на строк до повного виконання такого судового рішення.
І цей захід забезпечення виконання судового рішення є виключним.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України та в`їзд в Україну громадян України" громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта або громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон, зокрема, у випадках, якщо діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов`язання до виконання зобов`язань або розв`язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках.
Таким чином, підставою для обмеження боржника-фізичної особи у праві виїзду за межі України є наявність у цієї особи невиконаних зобов`язань, покладених саме на неї.
Відповідно до ч.1 ст.337 Господарського процесуального кодексу України тимчасове обмеження фізичної особи - боржника у праві виїзду за межі України може бути застосоване судом як виключний захід забезпечення виконання судового рішення.
Згідно з ч.3 ст.337 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи, яка є боржником за невиконаним нею судовим рішенням, на строк до повного виконання такого судового рішення.
Статтею 338 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень, вирішуються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, якщо інше не визначено цим розділом.
Враховуючи викладене та те, що боржником у зведеному виконавчому провадженні є юридична особа, а не керівник боржника, а також те, що наявність лише самого невиконання зобов`язання не наділяє державного виконавця правом на звернення до суду з поданням про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за кордон, подання головного державного виконавця Ковельського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України керівнику боржника ТОВ «Вуд Трейд Компані» ОСОБА_1 до виконання зобов`язань покладених на нього виконавчими документами, задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 234, 337, 338, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
у х в а л и в:
Відмовити у задоволенні подання № 63841-03-6-29/6 від 17.10.2019 головного державного виконавця Ковельського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Голярчука О.О. про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України керівника ТОВ «Вуд Трейд Компані» Польчука Петра Адамовича.
Відповідно до ч. 2 ст.235 Господарського процесуального кодексу ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку і строки встановлені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала підписана 14.11.2019.
Суддя О. Г. Слободян
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2019 |
Оприлюднено | 14.11.2019 |
Номер документу | 85615993 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Слободян Оксана Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Кравчук Віктор Оксентійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні