Рішення
від 12.11.2019 по справі 904/4047/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.11.2019м. ДніпроСправа № 904/4047/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бєлік В.Г. за участю секретаря судового засідання Єпік А.М.

за позовом Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

до Житлово-будівельного кооперативу "СПУТНИК-4", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

про стягнення заборгованості у розмірі 80 914,33 грн. за договором № 326 від 11.07.2019 року про надання послуг з централізованого постачання питної води і водовідведення.

Представники:

від позивача: Вдовенко М.В., довіреність № 1 від 02.01.2019 року, адвокат;

від відповідача: не з`явився.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Житлово-будівельного кооперативу "СПУТНИК-4" заборгованість у розмірі 80 914,33 грн. за договором № 326 від 11.07.2019 року про надання послуг з централізованого постачання питної води і водовідведення.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором № 326 від 11.07.2019 року про надання послуг з централізованого постачання питної води і водовідведення, а саме в частині оплати позивачу вартості за надані послуги.

Розглянувши поданий позов, суд зазначає наступне.

Згідно приписів частини 1 статті 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.

Відповідно до частин 3-4 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

За змістом приписів частин 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Згідно положень ч.1 ст. 250 Господарського процесуального кодексу України, питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Виходячи із вказаних вище положень Господарського процесуального кодексу України та беручи до уваги ціну позову (80 914,33 грн.), яка не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто поданий позов відноситься до малозначних справ, а також незначну складність характеру спірних правовідносин та обсяг необхідних доказів, що не потребує проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд дійшов висновку про розгляд поданої позовної заяви у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.09.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

16.10.2019 року від відповідача до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшов відзив на позовну заяву вих. № 1 від 09.10.2019 року.

Дослідивши матеріали справи, суд врахував характер спірних правовідносин, наявність необхідних доказів у матеріалах справи та вважає за необхідне призначити судове засідання з розгляду справи по суті.

Ухвалою суду від 21.10.2019 призначено судове засідання для розгляду справи по суті, яке відбудеться 12.11.2019 року о 11:40 год.

23.10.2019 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що заперечує проти задоволення вимог відповідача щодо зменшення розміру пені та розстрочення виконання рішення суду.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, але був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, що підтверджується поштовим повідомленням № 4930010222097, яке повернулось до господарського суду та знаходиться в матеріалах справи.

Завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат (ст. 194 Господарського процесуального кодексу України).

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку, вищевизначеному чинними правовими нормами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Між Комунальним підприємством "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" (далі - позивач, Кривбасводоканал) та Житлово-будівельним кооперативом "Супутник-4" (далі - відповідач, споживач) був укладений договір про надання послуг з централізованого постачання питної води і водовідведення № 326 від 11.07.2013 (далі - договір).

Відповідно до пункту 1.1. договору Кривбасводоканал зобов`язується забезпечити споживача питною водою, виробником якої є ДПП "Кривбаспромводопостачання" та прийняти від нього стічні води, а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити питну воду за встановленими тарифами Згідно наданої заявки орієнтовно в обсязі 20953 м/рік, в тому числі:

населення 20592 м 3 /рік;

власні потреби 361 м 3 /рік;

водовідведення 20824 м 3 /рік, в тому числі по групам:

населення 20592 м /рік;

власні потреби 232 м 3 /рік.

Статтею 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання " встановлено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов`язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення; об`єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об`єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів; власниками будинків, що перебувають у приватній власності. Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті. Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до ч.1 п. 3. ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Згідно п.1.2 Договору зміни договірного об`єму холодної води та водовідведення (зменшення, збільшення) проводяться згідно довідки Споживача про кількість мешканців ( в т. ч. і пільгова категорія населення), орендарів та інших, наявності засобів обліку, поливальну площу та об`єми на власні потреби, яку Споживач подає один раз на квартал і яка є невід`ємною частиною даного Договору.

Пунктом 1.4. Договору встановлено, що питна вода подається КП "Кривбасводоканал" Споживачу згідно показників засобів обліку. У разі відсутності таких технічних засобів облік холодної води тимчасово здійснюється розрахунковим шляхом згідно з установленими нормами. Показання будинкових засобів обліку знімаються представником КП "Кривбасводоканал" один раз на місяць у присутності представника Споживача.

Відповідно до п. 1.6 Договору при виході засобів обліку з ладу кількість використаної холодної води визначається за середньодобовою витратою за попередні три розрахункові місяці, а в окремих випадках дозволяється встановлення засобів обліку на групу об`єктів.

Кількість стічних вод (водовідведення.), що надходять до каналізації, визначається за кількістю води, що надходить з комунального водопроводу та інших джерел водопостачання, згідно з показниками технічних засобів, а при їх відсутності, по нормам споживання (п. 1.7. договору).

Пунктом 1.8. договору передбачено, що споживач, для узгодження акта про кількість отриманих послуг направляє свого представника для складання та підписання акту, у відділ Водозбуту КП "Кривбасводоканал" не пізніше 25 числа кожного місяця (у лютому 23 числа).

Якщо представник не прибув в зазначений час, або необґрунтовано відмовився від підписання акту, Виконавець на підставі даних приладів обліку води або норм споживання складає акт у односторонньому порядку, який є підставою для оплати, та один примірник акта в триденний термін направляє Споживачу.

Позивач на виконання умов договору надав послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення у період з 01.03.2019 року по 31.07.2019 року у кількості на загальну суму 88 691,85 грн., що підтверджується актами приймання-передачі послуг централізованого постачання холодної води і водовідведення (а.с. 23-25).

Позивачем були виписані рахунки на оплату за надані послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення згідно Договору № 326 від 11.07.2013 за період з з 01.03.2019 року по 31.07.2019 року на загальну суму 88 691,85 грн., а саме:

- рахунок на оплату № 12806/06/86н від 29.03.2019 на суму 17 816,31 грн.;

- рахунок на оплату № 17254/06/86н від 30.04.2019 на суму 16 972,03 грн.;

- рахунок на оплату № 21586/06/86н від 30.05.2019 на суму 16 712,25 грн.;

- рахунок на оплату № 26196/06/86н від 27.06.2019 на суму 19 569,79 грн.;

- рахунок на оплату № 30726/06/86н від 30.07.2019 на суму 17 621,47 грн.

Вищевказані рахунки на оплату були підписані відповідачем та скріплені печаткою підприємства.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Як визначено у ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно п. 2.1. договору тарифи на послуги водопостачання та водовідведення на день підписання договору затверджені

- Постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг № 90 від 10.02.2012 за 1м 3 з ПДВ: Населення:

вода питна - 0,996 грн.; стоки - 1,284 грн.

- Постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг № 222 від 20.10.2011 за 1м 3 з ПДВ: Власні потреби:

вода питна - 4,488 грн.; стоки - 5,088 грн.

Пунктом 3.1. договору встановлено, що розрахунки за надані послуги здійснюються Споживачем у грошовій формі протягом п`яти банківських днів після пред`явлення платіжної вимоги, рахунку або квитанції. Можливі інші форми сплати отриманих послуг, які не суперечать діючому законодавству України.

Пунктами 4.2., 4.2.1. договору встановлено, що споживач зобов`язаний своєчасно, в установлені договором строки, оплачувати послуги централізованого постачання холодної води і водовідведення відповідно до встановлених тарифів та забезпечити збір платежів.

Відповідач в свою чергу частково сплачував за послуги за спірний період у сумі 11 000,00 грн.

У зв`язку з невиконанням Відповідачем своїх обов`язків в частині своєчасної оплати за отримані послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення згідно Договору № 326 від 11.07.2013 за період з 01.03.2019 по 31.07.2019 у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем у розмірі 77 691,85 грн.

Зобов`язання споживачів питної води, своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення, регламентовано статтею 22 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» .

Несплата грошових коштів за отримані Відповідачем послуги створює перешкоди для ефективної роботи комунального підприємства, а саме надання послуг по питному водопостачанню населенню, підприємствам, установам та організаціям міста та веде до несвоєчасної сплати податків, послуг за енергоносії та інші послуги, що в свою чергу негативно впливає на фінансове становище Позивача.

Статтею 23 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» та умовами договору передбачено, право підприємства питного водопостачання та централізованого водовідведення (Позивача) здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків та споруд, вимагати термінового усунення витоків з водопровідних мереж та обладнання.

Пунктом 2.1. Правил від 27.06.2008р. № 190 "Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".

Статтею 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання " встановлено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов`язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення; об`єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об`єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів; власниками будинків, що перебувають у приватній власності. Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті. Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

За наведеного, є правомірними та підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за отримані послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення у сумі 77 691,85 грн.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.

За змістом ст.ст. 549, 551 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме i нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмiр встановлюється договором або актом цивiльного законодавства.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", платники грошових коштiв сплачують на користь одержувачiв цих коштiв за прострочку платежу пеню в розмiрi, що встановлюється за згодою сторiн.

Пунктом 5.5. договору передбачено, що при несвоєчасній оплаті споживач зобов`язаний сплатити пеню, за надані послуги на власні потреби і іншим споживачам, в розмірі 0,1% від суми платежу за кожний день прострочення, але не більш подвійної облікової ставки НБУ, що діє в період, за який сплачується пеня.

За розрахунком позивача, сума пені, заявлена до стягнення за загальний період з 20.04.2019 року по 04.09.2019 року складає 2 965,71 грн.

Що стосується вимог про стягнення пені, то її розрахунок обґрунтований, а така вимога підлягає задоволенню.

Проте, у своєму відзиві відповідач просить зменшити суму стягуваної пені на 90%.

Відповідно до ст. 233 ГК України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Якщо порушення зобов`язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

Враховуючи, що відповідач є неприбутковою організацією та створений з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком, про що зазначено у п.2.1. та 2.3. Статуту, суд вважає за можливе зменшити розмір штрафу.

Враховуючи викладене, з урахуванням інтересів обох сторін суд вважає за можливе зменшити розмір пені на 30% , стягненню підлягає пеня в сумі 2 076,00 грн.

За приписами ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем надано розрахунок 3% річних за період з 20.04.2019 року по 04.09.2019 року у розмірі 256,77 грн.

Перевіривши розрахунок за визначений позивачем період, судом встановлено, що нарахування 3% річних проведено у відповідності до умов договору та вимог чинного законодавства, що є підставою для стягнення суми боргу з урахуванням трьох процентів річних в сумі визначеній позивачем.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідачем не надано доказів виконання зобов`язання перед позивачем в повному обсязі або частково, не надано контррозрахунку суми позову.

Виходячи з викладеного, позов підлягає частковому задоволенню з урахуванням зменшення судом суми пені належної до стягнення.

Крім того, відповідачем заявлено клопотання про розстрочення виконання рішення суду на 10 місяців.

Суд вважає за можливе частково задовольнити таке клопотання з огляду на таке.

Відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Отже, вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, суд повинен враховувати обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, а також ступінь вини відповідача у виникненні спору та інші обставини справи.

Обставини, які заважають виконанню рішення суду у цій справі, такі саме, як і підстави зменшення суми пені, належної до стягнення, а саме, станом на 09.10.2019 року на все майно Відповідача, в тому числі рахунок, накладено арешт. Крім того наявні і інші обставини, що ускладнюють виконання рішення суду, а саме несвоєчасне та не в повному обсязі надання грошових коштів на рахунок відповідача від мешканців будинку.

Зазначене повною мірою істотно ускладнює (унеможливлює) виконання рішення суду.

З урахуванням інтересів обох сторін суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення на три місяці з оплатою рівними частинами по 26 674,87 грн. протягом серпня і вересня 2019 року.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України частина судового збору у разі зменшення судом розміру неустойки покладається на відповідача повністю, без урахування зменшення неустойки витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76-79, 86, 91, 120, 123, 129, 178, 233, 238, 239, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу "Спутник-4" (50008, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Космонавтів, 29, код ЄДРПОУ 21928344) на користь Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, 6А, код ЄДРПОУ 03341316) - 77 691,85 грн. - основного боргу, 256,77 грн. - 3 % річних, 2 076,00 грн. - пені та 1 921,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Розстрочити виконання рішення суду на три місяці зі сплатою рівними частинами по 26 674,87 грн. протягом грудня 2019 року - лютого 2020року

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 14.11.2019

Суддя В.Г. Бєлік

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення12.11.2019
Оприлюднено15.11.2019
Номер документу85616003
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/4047/19

Судовий наказ від 05.12.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Рішення від 12.11.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 21.10.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 12.09.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні