Рішення
від 14.11.2019 по справі 910/12775/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.11.2019Справа № 910/12775/19 Суддя Господарського суду міста Києва Трофименко Т.Ю. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін справу

за позовом Національного банку України (вул. Інститутська, 9, м. Київ, 01601)

до Приватного підприємства "Апрєль" (вул. Генерала Наумова, буд. 23-Б, м. Київ, 03164)

про стягнення 8 448,00 грн

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Національний банк України звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного підприємства "Апрєль" про стягнення 8 448,00 грн. штрафних санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором поставки товарів № 100338 від 04.07.2018.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.09.2019 відкрито провадження у справі № 910/12775/19, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ухвала про відкриття провадження у справі від 20.09.2019 була надіслана на адреси сторін рекомендованим листом, що підтверджується поверненням на адресу суду рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення позивачу та відповідачу на фактичну адресу, а також поштового конверту, надісланого відповідачу на юридичну адресу, з причини не розшуку адресата.

Суд зазначає, що ухвала Господарського суду міста Києва у справі № 910/12775/19 була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження Приватного підприємства "Апрєль", зазначену на веб-сайті Міністерства юстиції України, а саме: вул. Генерала Наумова, буд. 23-Б, м. Київ, 03164.

Відповідно до статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є:

1) день вручення судового рішення під розписку;

2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;

4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Зважаючи на причину повернення ухвали суду (відсутність особи за адресою місцезнаходження за закінченням терміну зберігання), суд доходить висновку, що відповідач про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Також суд враховує, що ухвала про відкриття провадження у справі, надіслана судом на фактичну адресу відповідача ( вул. В.Гетьмана, 27, м. Київ, 03056 ), була отримана представником Приватного підприємства "Апрєль" 25.09.2019.

Відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки відповідач у встановлений строк не подав до суду відзив на позов, а отже не скористався наданими йому процесуальними правами, ураховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд уважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

04.07.2018 між Національним банком України (покупець) та Приватним підприємством "Апрєль" (постачальник) укладено договір № 100338 (надалі також - договір), за умовами п. 1.1 якого Постачальник зобов`язується поставити Покупцеві комплектуючі матеріали до комп`ютерної техніки, код ДК 021:2015 - 30230000-0 - "Комп`ютерне обладнання" (далі - товар), а Покупець - прийняти і оплатити такий товар.

Згідно з п. 1.2 договору найменування, кількість, опис та технічні характеристики товару вказані в Додатку 1 до цього Договору (Специфікація на товар), який є невід`ємною частиною цього Договору.

Згідно з пунктами 2.1-2.7 розділу 2 договору Постачальник гарантує Покупцю, що:

товар, поставлений згідно з цим договором, буде якісним, функціонуватиме протягом усього строку дії гарантії за умови дотримання Покупцем правил користування;

під час строку дії гарантії ремонт або заміну неякісного товару на якісний буде здійснено за рахунок Постачальника в установлені строки відповідно до пункту 2.2 цього Договору.

Якщо під час строку дії гарантії будуть виявлені дефекти або невідповідність товару умовам цього Договору, то Постачальник зобов`язується за свій рахунок забезпечити виїзд сервісної служби за адресою в м. Києві, зазначеною Покупцем, і виконати ремонт або заміну неякісного товару на якісний. Строк виконання ремонту або заміни неякісного товару на якісний становить 3 (три) робочих дні від дати отримання Постачальником повідомлення від Покупця, переданого поштою, електронною поштою, факсимільним зв`язком або телефоном.

У разі, якщо товар потребує ремонту в сервісному центрі, Постачальник зобов`язаний (на вимогу Покупця) на строк такого ремонту надати Покупцю на заміну рівноцінний товар.

У разі, якщо товар з будь-яких причин не може бути відремонтований, Постачальник повинен замінити його на рівноцінний товар, що не був у користуванні. Передача такого товару здійснюється на підставі відповідного акта приймання-пере давання.

Перевезення товару, який потребує гарантійного ремонту, виконується Постачальником за власний рахунок.

Строк дії гарантії на товар визначено у Додатку 1 до цього Договору. Строк дії гарантії на товар відраховується від дати підписання акту про приймання-передавання товару у повному обсязі уповноваженими особами обох Сторін.

Весь поставлений товар повинен бути новим, в упаковці виробника і мати маркування з інформацією про назву Постачальника, номер цього Договору і місяць закінчення гарантійного строку на товар. На товарі має бути нанесена інформація про назву (модель) обладнання відповідно до цього Договору. Етикетки (надписи) повинні мати естетичний вигляд і бути захищеними від стирання чи пошкодження в процесі експлуатації.

Гарантійне обслуговування виконується Постачальником на підставі повідомлень Покупця переданих поштою, електронною поштою, факсимільним зв`язком або телефоном. Постачальник повинен підтвердити отримання повідомлення на гарантійне обслуговування поштою, електронною поштою, факсимільним зв`язком або телефоном і вказати час і дату отримання, прізвище особи, яка отримала повідомлення. В повідомленні на гарантійне обслуговування Покупець надає інформацію про номер цього Договору, місцезнаходження, найменування товару, серійні номери обладнання І характер несправності. Наявність гарантійних талонів виробників товару для Покупця є необов`язковим. Гарантійні талони виробників товару, у разі необхідності, зберігаються у Постачальника.

Строк дії гарантії на товар продовжується на час його непрацездатності в гарантійний період. Зазначений період обчислюється від дня, коли Покупець звернувся до Постачальника з повідомленням на гарантійне обслуговування, до дня виконання ремонту або заміни неякісного товару на якісний.

Постачальник зобов`язується засвідчити якість товару, що постачається, належними товаросупровідними документами (копіями документів), що надаються разом з товаром.

Відповідно до п. 3.1 договору загальна вартість товару за цим Договором становить 106 800,00 грн. (сто шість тисяч вісімсот гривень 00 коп.) , у тому числі ПДВ (20%) - 17 800,00 грн. і включає в себе вартість товару згідно з Додатком 1 до цього Договору, сплату податків і зборів, обов`язкових платежів, що сплачуються або мають бути сплачені, усіх інших витрат Постачальника, що пов`язані з доставкою, завантаженням та розвантаженням товару на склад Покупця.

Згідно з пунктами 5.1-5.9 розділу 5 договору строк поставки товару у повному обсязі складає 5 робочих днів від дати підписання Сторонами цього Договору.

Постачальник повідомляє Покупця про строки і обсяги поставки товару не пізніше ніж за два робочих дні до дати поставки.

Отримувачем товару є Національний банк України.

Місце поставки товару - склад комп`ютерної техніки Національного банку України, який розташований за адресою: вул. Пухівська, 5, м. Київ, 02222.

Доставка, завантаження та розвантаження товару на склад Покупця, за цим договором, здійснюються Постачальником за власний рахунок.

Передача товару здійснюється згідно із видатковою накладною та на підставі довіреності або інформаційного листа, виданого представнику Покупця. Одночасно з передачею товару Покупцю здійснюється передача всіх копій документів, які підтверджують його якість.

У разі виявлення під час приймання товару його невідповідності вимогам цього Договору щодо кількості, технічних характеристик та/або якості Сторони складають акт, в якому зазначається перелік невідповідностей. При цьому Постачальник зобов`язується за власний рахунок замінити неякісний товар на товар належної якості або допоставити його протягом 5 робочих днів з дати складання акта. Якщо фактичний строк поставки товару в повному обсязі з урахуванням строку його допоставки або заміни неякісного товару на якісний перевищує строк, визначений у пункті 5.1 цього Договору, така поставка вважається простроченням.

Неякісний товар та/або товар, технічні характеристики якого не відповідають умовам цього Договору, Покупцем не приймається і не оплачується.

Право власності на товар та ризик його випадкового знищення (пошкодження) переходить від Постачальника до Покупця в момент підписання видаткової накладної.

Після поставки товару в повному обсязі Сторони складають та підписують акт про приймання-передавання товару у повному обсязі.

Як встановлено у п.п. 7.4, 7.5 договору у разі порушення строків ремонту або заміни неякісного товару на якісний в гарантійний період (пункт 2.2. цього Договору), Постачальник сплачує Покупцю на його вимогу штрафні санкції у розмірі 2% від вартості неякісного товару за кожний день прострочення до дня фактичного виконання зобов`язань.

У разі порушення умов Договору щодо якості товару з Постачальника на вимогу Покупця стягується штраф у розмірі 20% від вартості неякісного товару.

Цей договір набирає чинності х дати його підписання уповноваженими особами обох сторін і діє до 31 грудня 2018 року. В частині гарантійних зобов`язань договір діє протягом 24 місяців з дати підписання обома сторонами акту про приймання-передавання товару у повному обсязі. (п. 13.1 договору)

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору відповідач передав, а відповідач в свою чергу прийняв товар на загальну суму 106 800,00 грн, що підтверджується видатковими накладними № РН-0000214 від 10.07.2018, № РН-0000219 від 12.07.2018 на суму 17 595,00 грн, актом про приймання-передавання товару у повному обсязі № 1/100338 від 13.07.2018.

У зв`язку з виявленням позивачем недоліків у отриманому товарі, а саме, у акумуляторі для ноутбука HP Spectre XT Pro13 HD04XL, 08.10.2018 сторонами підписано акт № 2 про приймання-передачу та гарантійну заміну комп`ютерної техніки за договором № 10038 від 04.07.2018, відповідно до якого позивач передав, а відповідач прийняв на гарантійну заміну акумулятор для ноутбука HP Spectre XT Pro13 HD04XL.

15.07.2019 сторонами підписано акт прийому-передачі за договором від 04.07.2018 № 10038 про те, що відповідачем передано, а позивачем прийнято акумулятор для ноутбука HP Spectre XT Pro13 HD04XL, гарантійні зобов`язання виконані в повному обсязі, сторони претензій не мають.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач порушив строки ремонту (заміни) неякісного товару на якісний протягом гарантійного періоду, у зв`язку з чим позивачем нараховано штрафні санкції у розмірі 8 008,00 грн. Також, у зв`язку з порушенням умов договору щодо якості товару позивачем також нараховано штрафні санкції у розмірі 404,00 грн. Отже, позивач просить стягнути з відповідача 8 448,00 грн штрафних санкцій за порушення останнім умов договору.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає таке.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 2 статті 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 662 Цивільного кодексу України зазначено, що продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Відповідно до ч. 1 ст. 673 Цивільного кодексу України продавець повинен передати покупцеві товар, якість якого відповідає умовам договору купівлі-продажу.

За приписами ст. 675 Цивільного кодексу України товар, який продавець передає або зобов`язаний передати покупцеві, має відповідати вимогам щодо його якості в момент його передання покупцеві, якщо інший момент визначення відповідності товару цим вимогам не встановлено договором купівлі-продажу.

Договором або законом може бути встановлений строк, протягом якого продавець гарантує якість товару (гарантійний строк).

Гарантія якості товару поширюється на всі комплектуючі вироби, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 1 ст. 679 Цивільного кодексу України продавець відповідає за недоліки товару, якщо покупець доведе, що вони виникли до передання товару покупцеві або з причин, які існували до цього моменту.

Як встановлено в ч. 3 ст. 680 Цивільного кодексу України, якщо на товар встановлено гарантійний строк, покупець має право пред`явити вимогу у зв`язку з недоліками товару, які були виявлені протягом цього строку.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України).

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Як встановлено судом на підставі поданих доказів, в порушення умов договору відповідач поставив позивачу неякісний товар (акумулятор для ноутбука HP Spectre XT Pro13 HD04XL) та допустив прострочення з виконання його ремонту (заміни), строк якого встановлений п. 2.2 договору.

Доказів протилежного матеріали справи не містять, а відповідачем подано не було.

У зв`язку з поставкою товару неналежної якості позивач, на підставі п. 7.5 договору, просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 404,00 грн, а також на підставі п. 7.4 договору штрафні санкції у розмірі 8 008,00 грн через порушення строку виконання ремонту (заміни) неякісного товару у період з 12.10.2018 по 12.04.2019.

Згідно з ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватись неустойкою, порукою, заставою, притриманням, завдатком.

Статтею 611 Цивільного кодексу України зазначено, що одним з наслідків порушення зобов`язання є оплата неустойки (штрафу, пені) - визначеної законом чи договором грошової суми, що боржник зобов`язаний сплатити кредитору у випадку невиконання чи неналежного виконання зобов`язання, зокрема у випадку прострочення виконання.

Частиною 1 ст. 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойка - це грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Згідно з приписами ст. ст. 216 - 218 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Одним із видів господарських санкцій згідно з частиною другою статті 217 Господарського кодексу України є штрафні санкції, до яких віднесено штраф та пеню (частина перша статті 230 ГК України).

Розмір штрафних санкцій відповідно до частини четвертої статті 231 Господарського кодексу України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або в певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Як встановлено у п.п. 7.4, 7.5 договору у разі порушення строків ремонту або заміни неякісного товару на якісний в гарантійний період (пункт 2.2. цього Договору), Постачальник сплачує Покупцю на його вимогу штрафні санкції у розмірі 2% від вартості неякісного товару за кожний день прострочення до дня фактичного виконання зобов`язань.

У разі порушення умов Договору щодо якості товару з Постачальника на вимогу Покупця стягується штраф у розмірі 20% від вартості неякісного товару.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок штрафних санкцій за договором, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

При винесенні даного рішення суд також звертає увагу, що відповідач обставин свого прострочення у відносинах з позивачем не спростував.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Апрєль" (вул. Генерала Наумова, буд. 23-Б, м. Київ, 03164, ідентифікаційний код 24366773) на користь Національного банку України (вул. Інститутська, 9, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00032106) штрафні санкції у розмірі у розмірі 8 448 (вісім тисяч чотириста сорок вісім) грн. 00 грн. та судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання та підписання повного тексту рішення: 14.11.2019

Суддя Т. Ю. Трофименко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.11.2019
Оприлюднено14.11.2019
Номер документу85616566
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/12775/19

Рішення від 14.11.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 20.09.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні