Рішення
від 12.11.2019 по справі 294/1002/18
ЧУДНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2/294/136/19

справа № 294/1002/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 року Чуднівський районний суд Житомирської області

у складі:

головуючого судді Мандро О.В.

при секретарі Рижук В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Чуднові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до П`ятківської сільської ради Чуднівського району Житомирської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкуванняза законом, мотивуючи свої вимоги тим, що після смерті його баби - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина на нерухоме майно, до складу якої входять земельні ділянки площею 2,2201 га. та 0,7287 га., розташовані на території П`ятківської сільської ради Чуднівського району Житомирської області, які були передані його бабі у власність внаслідок допаювання.

Позивач є спадкоємцем за законом п`ятої черги, крім нього спадкоємцем є син спадкодавця ОСОБА_3 , який звертався з письмовою заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину на вказані земельні ділянки до приватного нотаріуса Чуднівського районного нотаріального округу Житомирської області Журбей В.Л., однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нерухоме майно. Син спадкодавця - ОСОБА_4 спадщину не прийняв і на неї не претендує.

В судове засідання сторони не з`явились.

Позивач до суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначивши про те, що позовні вимоги підтримує повністю.

Від представника сільської ради сільського голови Коника М.В. до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника сільської ради, у якій одночасно зазначено, що сільська рада позов визнає повністю.

На підставі статей 211, 223 Цивільного процесуального кодексу України (надалі по тексту ЦПК України) суд вважає можливим розглядати справу за відсутності учасників справи та здійснити судовий розгляд справи на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом П`ятківської сільської ради Чуднівського району Житомирської області від 01.12.2017 (а.с.6 на звороті).

Відповідно до заповіту ОСОБА_2 , складеного 24.11.2015 в с. П`ятка Чуднівського району Житомирської області, посвідченого секретарем П`ятківської сільської ради Чуднівського району Житомирської області Деревицькою В.М. та зареєстрованого у реєстрі за №527, спадкодавець ОСОБА_2 заповіла належну їй земельну ділянку на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №026745 від 15.02.2005, ОСОБА_1 (а.с.7).

Судом встановлено, що приватним нотаріусом Чуднівського районного нотаріального округу Житомирської області Журбей В.Л., позивачу було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 1,6719 га., кадастровий номер 1825886800:01:000:0046, яка розташована на території П`ятківської сільської ради Чуднівського району Житомирської області, яка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №026745 від 15.02.2005 (а.с.7 на звороті).

26.04.2018 син спадкодавця ОСОБА_3 звернувся з заявою до приватного нотаріуса Чуднівського районного нотаріального округу Житомирської області Журбей В.Л.про прийняття спадщини після смерті матері, 04.06.2018 ОСОБА_3 звертався з письмовою заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину до приватного нотаріуса Журбей В.Л., однак нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спірні земельні ділянки, станом на 04.06.2018 заяв до нотаріуса від інших спадкоємців не надходило (а.с.10).

Відповідно до ст.1216 Цивільного кодексу України (надалі по тексту ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом мають особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачатi за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.1 ст.1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент відкриття спадщини) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ст.126 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

З матеріалів справи не вбачається, що спірні земельні ділянки надавались у власність ОСОБА_2 , надані позивачем експлікації земельних угідь, кадастрові плани земельних ділянок та довідки про наявність та розмір земельних часток (паїв) не підтверджують право власності спадкодавця на зазначені земельні ділянки.

Син спадкодавця ОСОБА_3 як спадкоємець за законом належним чином прийняв спадщину після її смерті, тому він мав бути співвідповідачем по справі.

Відповідно до положень статті 51 ЦПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи, клопотань від позивача про залучення до участі у справі співвідповідача ОСОБА_3 до суду не надходило, суд позбавлений можливості з власної ініціативи залучати до участі у справі співвідповідача чи замінювати первісного відповідача належним відповідачем.

З урахуванням вказаних обставин у задоволенні позову слід відмовити.

На підставі наведеного вище та керуючись ст.ст. 392, 1216, 1218, 1223, 1261, 1265, 1268, 1269, 1296, 1297 ЦК України, ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України та ст.ст. 4, 12, 13, 51, 76, 81, 211, 223, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до П`ятківської сільської ради Чуднівського району Житомирської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування .

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Чуднівський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Суддя: О.В. Мандро

СудЧуднівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення12.11.2019
Оприлюднено15.11.2019
Номер документу85623255
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —294/1002/18

Рішення від 12.11.2019

Цивільне

Чуднівський районний суд Житомирської області

Мандро О. В.

Ухвала від 20.06.2019

Цивільне

Чуднівський районний суд Житомирської області

Мандро О. В.

Ухвала від 06.09.2018

Цивільне

Чуднівський районний суд Житомирської області

Мандро О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні