Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/657/19
Провадження № 2-о/391/24/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.10.2019р.селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області:
головуюча - суддя Мумига І.М.
за участю секретаря - Єтенко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Губівська сільська рада Компаніївського району Кіровоградської області про встановлення факту проживання із спадкодавцем на момент відкриття спадщини ,-
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити факт її постійного проживання разом з спадкодавцем дідусем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що після смерті дідуся відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 9,32 га. розташованої на території Петрівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області належної ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 -КР №020024 виданий Петрівською сільською радою народних депутатів 29.01.2002 року. У зв`язку з похилим віком дідуся заявник здійснювала за ним догляд, проживала разом з ним, допомогла по господарству до дня смерті, хоча зареєстрована за іншою адресою. Після смерті дідуся звернувшись до нотаріальної контори вона отримала роз`яснення нотаріуса про необхідність підтвердження факту проживання однією сім`єю з спадкодавцем рішенням суду.
Представник заявника адвокат Антонов А.А в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі представника, наполягав на задоволенні вимог заяви.(а.с.47)
Представник заінтересованої особи Губівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без участі представника, не заперечував щодо задоволення заяви.(а.с.29)
На виконання вимог п.2 ч.3 ст.265 Цивільного процесуального кодексу України (далі -ЦПК України) суд зазначає заяви та клопотання, що подавались під час судового розгляду справи.
Ухвалою суду від 11.09.2019 року відкрито провадження у вищезазначеній цивільній справі та призначено справу в порядку окремого провадженя.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази в їх сукупності суд прийшов до наступного.
Стаття 55 Конституції України проголошує, що права і свободи людини захищаються судом.
Відповідно до статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть (а.с.8)
Заявниця ОСОБА_1 являється онукою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження спадкодавця, свідоцтвом про одруження батьків заявниці, свідоцтвом про народження та свідоцтвом про одруження заявника.(а.с.10-13)
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на земельну ділянку, площею 9,32 га кадастровий номер 35225884600:02:000:001 розташованої на території Петрівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області належної ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 -КР № 020024, виданого Петрівською сільською радою народних депутатів 29.01.2002 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 315.
Оскільки, зареєстроване місце проживання заявниці відмінне від місця проживання спадкодавця, державний нотаріус Компаніївської нотаріальної контори роз`яснила листом про необхідність встановити факт постійного проживання на час відкриття спадщини із спадкодавцем.
Відповідно до довідки № 349 від 01.08.2018 року виданої Губівською сільською радою Компаніївського району Кіровоградської області на протязі останніх п`яти років по саму дату смерті спадкодавця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявниця ОСОБА_1 постійно проживала разом з дідусем у його будинку за адресою: АДРЕСА_1 , вела з ним спільне господарство та побут.(а.с.19)
Заявник зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .(а.с.6-7, 20)
Дослідивши письмові пояснення ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . встановлено, що заявник ОСОБА_1 дійсно останні 5 років до дня смерті дідуся ОСОБА_2 проживала в АДРЕСА_1 .(а.с.42,44)
Слід зазначити, що в своїй ухвалі № 505/2085/14-ц від 14.09.2016 року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов висновку про те, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
З наведеного слід дійти висновку про те, що відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини ч. 3 ст. 1268 ЦК України підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів.
Судом достовірно встановлено, що від встановлення факту постійного проживання заявниці зі спадкодавцем на час смерті залежить виникнення та зміна її майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом як спадкоємцем за законом першої черги.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
З огляду на те, що в складі спадщини наявне нерухоме майно, в силу вимог ч. 1 ст. 1299 ЦК України, спадкоємці зобов`язані зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, для цього заявниці необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину. Так як такі документи у заявниці відсутні, то вона звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, маючи за мету оформлення та видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину.
З положень ч. 2 ст. 1120 ЦК України вбачається, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.
Таким чином, оскільки заявниця, як спадкоємець за законом постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини в одному помешканні та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявила про свою відмову від спадщини, то вона вважається такою, що прийняла спадщину.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що в ході розгляду справи обґрунтування заяви знайшли своє об`єктивне підтвердження, суд вважає, що заява є обґрунтованою, законною та такою, що підлягає задоволенню.
Згідно ч.7 ст. 294 ЦПК України судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 13, 258-259, 264, 265, 268, 293, 294, 319 315, 354, ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити юридичний факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , останні п`ять років, на момент відкриття спадщини.
Судові витрати покласти на заявника.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області через Компаніївський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було
подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, зареєстрована АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;
Заінтересована особа: Губівська сільська рада Компаніївського району, Кіровоградської області (28413 вул. Покровська,7 с. Губівка Компаніївського району Кіровоградської області, 28413 ЄДРПУО - 04364963.
Суддя І.М. Мумига
Суд | Компаніївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2019 |
Оприлюднено | 15.11.2019 |
Номер документу | 85625405 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Мумига І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні