Справа № 219/11799/18
Провадження № 2/219/478/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2019 року м. Бахмут Донецької облаті
Артемівський міськрайонний суд Донецької області
в складі головуючого судді Шевченко Л.В.,
з участю: секретаря судового засідання Брагіної М.В.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бахмут Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Пушкіна,42А , ОСОБА_2 про зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, та за зустрічним позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Пушкіна,42А до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_3 , про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Артемівського міськрайонного суду з позовною заявою до відповідача - ОСББ Пушкіна,42А , ОСОБА_3 про зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди. В обґрунтування позову вказала, що вона є пенсіонером, інвалідом 2-ї групи, ветераном війни та інвалідом війни та проживає в кооперативній квартирі. Будинок знаходиться під управлінням ОСББ яке було засноване 10.09.2017 р. Позивач не є членом ОСББ Наш дом плюс та має 100% пільги по сплаті комунальних послуг, бо є інвалідом війни 2 групи. Але не зважаючи на це, голова ОСББ, управитель ОСОБА_3 наполягає на тому щоб позивач сплачувала комунальні внески за утримання квартири та прибудинкової території. Їй нарахований борг в сумі 1259,25 грн. за період з вересня 2017 року по липень 2018 року. Позивач проживає одна. Має пенсію в розмірі 2000 грн. Інших доходів не має. Значну частину своїх доходів вона витрачає на ліки бо має ряд захворювань, а саме - в неї ампутована одна нирка, діабет, перенесений мікроінсульт та багато супутніх захворювань. На початку травня 2018 року її квартиру почало заливати дощами, вона зверталась до управителя ОСОБА_3 з проханням відремонтувати нежитлову квартиру на 9-му поверсі, яка розташована над її квартирою, а також відремонтувати дах будинку над її квартирою, щоб дощова вода не затопляла квартиру. У відповідь управитель ОСОБА_3 навіть не прийшов подивитись на об`єм робіт і повідомив, що ремонтувати нічого не буде бо немає коштів. Через деякий час управитель ОСОБА_3 почав збирати кошти з мешканців будинку на ремонт даху. Особисто від позивача управитель ОСОБА_3 отримав 2000 грн. на ремонт даху, але і досі ремонт не проведений. Невідомо куди поділись гроші. Позивач була вимушена за свій рахунок наймати працівника який підлатав дах над її квартирою за 750 грн., але цього виявилось недостатньо. Дах над її квартирою все одно протікає. На її претензії стосовно отримання грошей та не проведення ремонту даху управитель ОСОБА_3 почав вимагати у неї нібито нараховану їй заборгованість за утримання будинку у розмірі 1500 грн. Вважає це незаконним та неправомірним, бо позивач користується пільгами інваліда 2-ї групи та ветерана війни. Внаслідок цього у неї відбулось загострення її хронічних захворювань і вона вимушена була пройти курс стаціонарного лікування, у неї стався мікроінсульт. Нанесену їй моральну шкоду вона оцінює у 5000 грн. На підставі викладених обставин, позивач просить зобов`язати ОСББ Пушкіна, 42А скасувати нараховану їй заборгованість по сплаті внесків на утримання багатоквартирного будинку за період з 17.08.2018 р. по 17.10.2018р. в розмірі 1500 грн. та в подальшому не нараховувати їй сплату внесків на утримання багатоквартирного будинку; стягнути з ОСОБА_3 на її користь нанесену моральну шкоду в розмірі 5000 грн.
Також до Артемівського міськрайонного суду надійшла зустрічна позовна заява від відповідача ОСББ Пушкіна,42А до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_3 , про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, в якій ОСББ Пушкіна,42А . В обґрунтування зустрічного позову вказано, що будинок, в якому мешкає позивач (за первісним позовом) підпорядковується ОСББ Пушкіна 42А , перелік прав та обов`язків викладені в статуті ОСББ затвердженого загальними зборами (протокол №2 від 13.05.2017 року). Дійсно позивач має пільги, які розповсюджуються на частину нарахованих сум. Це видно з виписки по рахунку, зробленого директором ПП Наш дім плюс . Згідно даного розрахунку заборгованість відповідача перед підприємством за період з вересня 2017 року по листопад 2018 року включно складає 1621,50 гривень. Ця сума нарахована з врахуванням пільг, якими користується позивач по справі.
Позивач споживає, користується житлово-комунальними послугами з утримання будинку та прибудинкової території (квартплата), про що отримує від відповідача рахунки на оплату комунальних послуг та квартирної плати, але за період з вересня 2017 року по листопад 2018 року (включно) жодного разу не сплатив, у результаті чого на 01.12.2018 року заборгованість складає 1621,50 гривень. Позивач є власником квартири.
Відповідач зазначає, що згідно із ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги позивач є споживачем житлово-комунальних послуг, і відповідно до п. 5. ч. 3. ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків , затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 08 жовтня 1992 року № 572 в редакції Постанови КМУ № 45 від 24.01.2006 р. із наступними змінами та доповненнями, зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Отже, Позивач і підприємство є сторонами у зобов`язанні. Згідно із статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства.
На підставі викладених обставин, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСББ Пушкіна 42А заборгованість з надання житлово-комунальних послуг за період з вересня 2017 року по листопад 2018 року, включно у розмірі 1621,50 гривень, а також понесені витрати при зверненні до суду.
18.12.2018 року від відповідача ОСОБА_3 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він вказує, що позовні вимоги в частині стягнення з нього понесеної моральної шкоди на користь позивача не обґрунтовані, не підлягають задоволенню, так як він не є належним відповідачем по справі. В позовній заяві позивачем не зазначені, якими діями та у наслідок чого їй була спричинена моральна шкода, як вона її нарахувала, і чим це підтверджується. Згідно Закону України Про житлово-комунальні послуги від 2004 року передбачені всі права та обов`язки: управитель, балансоутримувач, власник майна та інше. Згідно даного Закону України відповідач не є управителем майна позивача і не несе відповідальність за належність та утримання належної позивачу квартири, будинку та прибудинкової території. У цьому будинку створено ОСББ, відповідач, як фізична особа не є мешканцем, власником цього будинку і не входить до правління, у тому числі не є головою цього правління, а тому, на його думку, він не є належним відповідачем по справі. На підставі викладеного просить суд відмовити в позові ОСОБА_1 відносно нього в повному обсязі.
05.04.2019 року від позивача ОСОБА_4 на адресу суду надійшла письмова заява, в якій остання вказує, що позовні вимоги ОСББ Пушкіна , 42А за зустрічним позовом вона не визнає в повному обсязі, оскільки вважає, що у неї відсутня заборгованість перед позивачем, так як вона не є членом ОСББ (не писала заяв про вступ). Проте влітку 2018 року вона здавала на користь ОСББ 2000 гривень на ремонт покрівлі їх будинку. Гроші вона здавала разом з іншими мешканцями будинку, на підставі рішення загальних зборів членів ОСББ. Гроші збирала мешканка будинку ОСОБА_5 . Дана сума в розрахунку відповідачем за первісним позовом та позивачем за зустрічним позовом не врахована. На підставі викладеного, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за зустрічною позовною заявою в повному обсязі.
31.05.2019 року від відповідача ОСОБА_3 на адресу суду надішли письмові пояснення, в яких він вказує, що згідно ст.15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - співвласники зобов`язані своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі. Просить відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , як відповідача по справі, а позовні вимоги ОСББ Пушкіна,42а до ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2018 року вказана цивільна справа розподілена судді Радченко Л.А.
Ухвалою Артемівського міськрайнного суду Донецької області від 16.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у вказаній цивільній справі.
Ухвалою Артемівського міськрайнного суду Донецької області від 04.03.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.
15.08.2019 року на підставі розпорядження в. о. керівника Артемівського міськрайонного суду № 435 був здійснений повторний автоматизований розподіл судової справи № 219/11799/18 у зв`язку з відставкою судді ОСОБА_6. згідно рішення ВРП від 16.07.2019, та розподілена судді Шевченко Л.В.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 22 серпня 2019 року вказана цивільна справа прийнята до провадження, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено судове засідання, для розгляду справи по суті.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, разом з тим, надала заяву, в якій вказала, що підтримує позовні вимоги, наполягає на їх задоволенні на підставах, викладених у позові, та просила проводити розгляд справи без її участі. Зустрічні позовні вимоги не визнає в повному обсязі та просить суд відмовити в їх задоволенні.
Представник відповідача, ОСББ Пушкіна,42А , в судове засідання також не з`явився, просив здійснювати розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги не визнав в повному обсязі. Зустрічні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання також не з`явився, просив здійснювати розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги ОСОБА_1 до нього не визнав в повному обсязі, посилаючись на надані письмові пояснення. Зустрічні позовні вимоги ОСББ Пушкіна,42А підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи позицію сторін щодо спірних правових відносин, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні ним правовідносини, за якими приходить до наступного висновку.
Статтями 1, 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 4 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Способами захисту цивільних прав та інтересів, можуть зокрема бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення та інші.
Згідно ч.3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги житлово-комунальними послугами визначається результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України Про житлово-комунальні послуги до житлово-комунальних послуг відносяться послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо-будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Пунктом 5 ч. 3 ст. 20 цього ж Закону встановлено обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 10 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду та Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями власники приватизованого житла в багатоквартирних будинках (до них належать і власники квартир у кооперативних будинках та викуплених квартир) є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і повинні сплачувати свою частку витрат у загальних квартирах на будинку (житла) та прибудинкової території пропорційно до займаної площі. Послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій зобов`язані сплачувати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України та ч.1 ст.1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 09.11.1994 року, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 виданим 20.11.1997 року Артемівським МВ УМВС України в Донецькій області (а.с.2-3). ОСОБА_1 зареєстрована в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків, як інвалід війни ІІ групи - 100%. Кількість осіб на пільгу - 1 (а.с.4).
01.04.2002 року ОСОБА_1 було встановлено другу групу інвалідності безстроково, що підтверджується довідкою МСЕК №215278 (а.с.7).
Як вбачається з листа Керуючого ОСББ Пушкіна,42А ОСОБА_3 на ім`я ОСОБА_1 з питання виключення зі списків обслуговування будинку № К-51 від 01.10.2018 року, на будинку АДРЕСА_1 , 17.08.2017 року зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. Оскільки ОСОБА_1 являється одним із співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 , виключити її зі списків не є можливим (а.с.4).
Протоколом №1 засідання правління ОСББ Пушкіна,42а від 13.05.2017 року постановлено обрати головою правління ОСОБА_7 , заступником голови правління - Бойко Дмитра Миколайовича. Правління, голова правління та заступник голови правління буде виконувати свої обов`язки на громадських засадах при цьому голові правління, заступнику голови правління та іншим членам правління не нараховується і не сплачується матеріальна винагорода (а.с.48).
Згідно з наказом ОСББ Пушкіна,42а від 13.05.2017 року, головою правління ОСББ Пушкіна,42а призначено ОСОБА_7 (а.с.38).
Згідно з протоколом №3 від 10.09.2017 р., загальними зборами ОСББ Пушкіна,42а був затверджений розмір внесків в сумі 3,00 грн. за 1м2 загальної площі квартири, який діяв з вересня 2017 р. по липень 2017 р. включно. Згідно протоколу №4 від 19.07.2018 р., загальними зборами ОСББ Пушкіна,42а з 01.08.2018 р. був затверджений розмір внесків в сумі 3,50 грн. за 1м2 загальної площі квартири. Постановою Кабінету міністрів України від 06.08.2014 р. № 409, встановлено соціальну норму житла, в рамках якої державою надаються пільги громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, витрати на управління багатоквартирним будинком для оплати житлової послуги, послуги по управлінню багатоквартирним будинком, витрати на управління багатоквартирним будинком - 21м2 загальної площі на одну людину, та додатково 10,5м2 на сім`ю. Загальна площа квартири АДРЕСА_1 , складає 66,0 м2, а пільга поширюється тільки на 31,5 м2. Враховуючи вищевикладене розмір внесків по квартирі АДРЕСА_1 складає: з вересня 2017 року по липень 2018 року включно 100% оплата, 66.0 м2х3,00 грн. = 198,00 грн., оплата згідно пільги 31,5 м2 х3,00 грн. = 94,50 грн., 198,00 - 94,50= 103,50 грн. х 11 місяців=1 138,50 грн.; з 01.08.2018 року по жовтень 2018 року включно 100% оплата, 66.0 м2хЗ,5 0 грн. = 231,00 грн., оплата згідно пільги 31,5 м2 х3,50 грн. = 110,25 грн., 231,00 - 110,25 = 120,75 грн. х 3 місяці = 362,25 грн. У подальшому борг збільшується щомісяця на 120,75 грн. і становить на 01.05.2019 року - 2225,25 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України Про житлово-комунальні послуги розмір плати за комунальні послуги розраховуються щомісячно, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами затвердженими в установленому порядку.
Як вбачається з протоколу №4 засідання правління ОСББ Пушкіна,42а від 04.09.2017 року, постановлено провести ремонт покрівлі. Грошові кошти на ремонт покрівлі зібрати з співвласників кожної квартири. Загальну суму за попереднім розрахунком, яка піде на ремонт, розподілити між власниками жилих приміщень. Співвласник, котрий буде збирати кошти в 1-му під`їзді - співвласник АДРЕСА_2 , в 2-му під`їзді - співвласник АДРЕСА_3 (а..с.54).
Як вбачається з протоколу №3 засідання правління ОСББ Пушкіна,42а від 10.09.2017 року, постановлено найняти управителем ФОП ОСОБА_3 , згідно договору і надати йому повноваження голови правління. Прийняти умови договору про надання послуг з утримання та обслуговування багатоквартирним будинком. Надати повноваження ОСОБА_7 заключити договір на управління ОСББ Пушкіна, 42а з ФОП ОСОБА_8 . З питання обслуговування внутрішньо будинкових мереж центрального опалення постановлено, що мережі центрального опалення ОСББ буде обслуговувати самостійно. Заключити договір з ПП Будинок плюс на обслуговування внутрішньо будинкових мереж центрального опалення. Грошові кошти за обслуговування внутрішньо будинкових мереж центрального опалення акумулювати на розрахунковому рахунку. Направити ТОВ Бахмут-Енергія копію протоколу загальних зборів. Розмір внесків за обслуговування будинком та прибудинкової території встановлено: 3,00 грн. за 1 м 2 загальної площі. З питання роботи з боржниками, доручено управителю ОСМД Пушкіна,42а ОСОБА_3 організувати роботу з неплатниками за житлово-комунальні послуги і неплатниками внесків на розрахунковий рахунок ОСББ, згідно частини ІV Статуту ОСМД і надати право: припинити видачу довідок про склад сім`ї, прописці і інших документів, через 60 днів з дня припинення платежів або відмови на закінчення договору; обмежити доступ до внутрішньо будинкових інженерних розгалужень житлового будинку (відключення електро-, водо-, тепло-, газопостачання). Право на обмеження доступу (відключення) до місць життєзабезпечення роботи через 90 днів з дня припинення платежів або відмови на закінчення договору (а.с.55-58).
Як вбачається з протоколу № 6 засідання правління ОСББ Пушкіна,42а від 19.07.2018 року, постановлено виконати ремонт козирків балконів та лоджій. Виділити грошові кошти з розрахункового рахунку ОСББ для придбання матеріалів та виконання робіт згідно акту здачі-прийому виконаних робіт. Доручити управителю ОСОБА_3 організувати дані види робіт. Встановити розмір внесків на утримання, експлуатацію та ремонт загального майна - 3,50 грн. з 1 м 2 загальної площі. Роботу виконавця вважати задовільною. Укласти договір по передачі функцій по управлінню (частково) багатоквартирним будинком з ФОП ОСОБА_3 , з 01.08.2018 року. При виконанні ремонтних робіт в житлових та нежитлових приміщеннях ОСББ по заміні будь-яких внутрішньо будинкових інженерних комунікацій (холодного водопостачання, каналізації, центрального опалення), матеріал закупляє сам власник, а роботи виконуються за рахунок ОСББ, а якщо необхідно змінювати в підвальному приміщенні внутрішньо будинкові інженерні комунікації, тоді матеріали та робота сплачується з розрахункового рахунку ОСББ. Затвердити порядок по ОСББ при якому, будь-які роботи на внутрішньо будинкових інженерних комунікаціях будь-які служби повинні виконувати тільки після письмового погодження з співвласниками в особі правління. Доручити управителю ОСОБА_3 організувати роботи з усунення аварійних ситуацій, завчасно сповіщаючи правління про виконувані роботи, тобто установці запорної арматури центрального опалення на стояки в підвалі будинку, заміні труб, можливого ремонту систем х/в, каналізації та електропостачання будинку та виділяти грошові кошти з розрахункового рахунку ОСББ на закупівлю матеріалів, погоджуючи з правлінням (.а.с144-148).
01 серпня 2018 року між ФОП ОСОБА_3 та ОСББ Пушкіна,42А укладено договір по передачі функцій по управлінню багатоквартирним будинком (частково) (а.с.149-150).
01 серпня 2018 року між ФОП ОСОБА_3 та ЧП Наш дім плюс укладено договір про надання послуг, зокрема: ведення нарахування та сплату внесків; видача довідок; послуги аварійної служби (прийом заявок, листів, телефонограм); послуги зварювальних робіт; послуги ІРЦ (а.с.151-152).
Як вбачається з протоколу № 7 засідання правління ОСББ Пушкіна,42а від 18.10.2018 року, постановлено власнику квартири АДРЕСА_1 сплатити невистачаючу частину грошових коштів за ремонт покрівлі. Здійснити оплату заборгованості, яка накопичилася за утримання, експлуатацію та ремонт загального майна. Відмовити в пропозиції, власника квартири АДРЕСА_1 внесені нею грошові кошти на ремонт покрівлі перерахувати на розрахунковий рахунок ОСББ в рахунок заборгованості, яка утворилася від утримання, експлуатації та ремонту загального майна (а.с.53).
Щодо позовних вимог ОСОБА_9 про зобов`язання ОСББ Пушкіна , 42А скасувати нараховану їй заборгованість по сплаті внесків на утримання багатоквартирного будинку за період з 17.08.2018 р. по 17.10.2018р. в розмірі 1500 грн. та в подальшому не нараховувати їй сплату внесків на утримання багатоквартирного будинку; стягнути з ОСОБА_3 на її користь нанесену моральну шкоду в розмірі 5000 грн. суддійшов висновку про відсутність підстав для їх задоволення виходячи з такого.
Пунктом 2 постанови Кабінету Мінітрів України від 06.08.2014 року № 409 установлено громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для: 1) оплати користування житлом/утримання житла - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю; 2) централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Для сімей ветеранів війни, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у разі користування газопостачанням зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім`ю.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку унормовані Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку". Цей Закон регулює порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації об`єднань, асоціацій; відносини суб`єктів права власності щодо користування та розпорядження нерухомим майном у об`єднанні, асоціації; відносини між об`єднаннями та асоціаціями; відносини між об`єднаннями, асоціаціями і органами державної влади та органами місцевого самоврядування; відносини між об`єднаннями і господарюючими суб`єктами.
Згідно з приписами статі 4 названого Закону об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об`єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до статі 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків" вищим органом управління об`єднання є загальні збори. До виключної компетенції загальних зборів членів об`єднання, серед іншого, відноситься затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання. За результатами розгляду питань віднесених до компетенції загальних зборів приймається рішення.
У відповідності до приписів статті 13 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" відносини власників приміщень і управителя регулюються договором між ними, який укладається на основі типового договору. Укладення договору між власником окремого приміщення у житловому комплексі та управителем є обов`язковим і не залежить від членства в об`єднанні, за винятком випадку, коли власник і управитель є однією особою. У разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку. Право на звернення до суду виникає у об`єднання через шістдесят днів з дня припинення платежів або відмови в укладенні договору.
Відповідно до приписів статті 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" якщо правління об`єднання самостійно здійснює функції управителя, то воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об`єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об`єднання комунальних послуг. Власники квартир, приміщень, що не обладнані приладами обліку, зобов`язані укласти договір про обслуговування та оплату комунальних послуг з управителем незалежно від членства в об`єднанні. Відмова від укладення договору, від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках у примусовому порядку. Власники несуть відповідальність за своєчасність здійснення платежів на рахунок управителя незалежно від використання приміщень особисто чи надання належних їм приміщень в оренду, якщо інше не передбачено договором.
Згідно з приписами статті 23 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" власник приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших власників. Видатки на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та договором про їх використання. Кошти за користування неподільним та загальним майном і обслуговування спільної власності сплачуються на банківський рахунок об`єднання. Ця частина комунальних послуг надається об`єднанню як кінцевому споживачеві.
До правовідносин сторін застосовуються також положення Закону України Про житлово-комунальні послуги .
Отже, законодавством врегульовано порядок нарахування та сплати власниками квартир як комунальних платежів, так і обов`язкових платежів на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об`єднання, а також право ОСББ на звернення до суду з позовом про стягнення нарахованих платежів у судовому порядку.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачу нарахована заборгованість по сплаті внесків на утримання багатоквартирного будинку.
Оскарження лише розрахунку заборгованості, який не встановлює для позивача будь-яких обов`язків, крім рекомендації сплатити нараховану заборгованість і таким чином фактично є різновидом претензії, не є ефективним способом захисту прав, оскільки діючим законодавством, яке регулює правовідносини, що виникли між сторонами, не передбачено стягнення нарахованої заборгованості безпосередньо на підставі розрахунку заборгованості. Зроблений відповідачем розрахунок заборгованості по оплаті може залишитися і не реалізованими з якихось причин. Тому складання розрахунку заборгованості по оплаті само по собі ще не свідчить про порушення прав споживача. І тільки у разі вчинення відповідачем конкретних дій, як-то пред`явлення до суду позову про стягнення нарахованої заборгованості, може йти мова про порушення прав споживача та про правомірність такого порушення і вже в межах позову про стягнення заборгованості виникає необхідність аналізу їх правомірності на предмет перевірки правильності зроблених розрахунків заборгованості, дотримання строків позовної давності для звернення до суду, тощо.
Як вважає відповідач позивач порушує вимоги чинного законодавства про оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно виписки з особового рахунку № НОМЕР_2 по розрахунку внесків на особовий рахунок ОСББ Пушкіна,42а , ОСОБА_1 має заборгованість за період з вересня 2017 року по листопад 2018 року - 1621,50 грн., що в свою чергу, є позовними вимогами відповідача за зустрічним позовом, які ані за предметом позову, ані за періодом і сумою вимог не співпадають з позовом ОСОБА_9 Жодних відомостей про складову цього боргу матеріали справи не містять, як і не містять доказів того, що позивач передавала грошові кошти на ремонт даху.
Статтею 23 ЦК України встановлено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає:
1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;
2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів;
3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Позивачем не доведено належними доказами, що їй завдана шкода саме діями ОСОБА_3 , у чому полягає вина відповідача у погіршенні здоров`я ОСОБА_9 , а тому відсутні підстави для відшкодування шкоди.
Що стосується вимог позивача в подальшому не нараховувати їй сплату внесків на утримання багатоквартирного будинку, вони є такими, що не грунтуються на законі, оскільки завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави . Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Право на пільги, встановлені Кабінетом Міністрів України постановою № 409 від 06.08.2014 року, відповідач не оспорює і вимоги на подальше суперечать принципу правової визначеності при розгляді цивільних справ.
Згідно з ч. ст. 14 Закону України Про житлово-комунальні послуги ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Відповідно до ч.2 ст. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 24.01.2006 року: власник (наймач) квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Статтею 162 Житлового кодексу України передбачено, що власник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Не доведеними в ході розгляду справи є і позовні вимоги щодо стягнення внесків за утримання житла, оскільки склад цього боргу матеріалами справи не встановлений. Відповідач не надав належних доказів повідомлення позивача про встановлені тарифи щодо сплати комунальних послуг (розміру внесків), а тому заборгованість позивача перед відповідачем в сумі 1621,50 грн. не доведена.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову в задоволення позову ОСОБА_1 про зобов`язання ОСББ Пушкіна , 42 А скасувати нарахування заборгованості по сплаті внесків на утримання багатоквартирного будинку в розмірі 1 500 грн. та в подальшому не нараховувати вказаних внесків, стягнення з ОСОБА_3 на її користь моральної шкоди, та відмову в задоволенні зустрічного позову ОСББ Пушкіна ,42 А про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за житлово-комунальні послуги за період з вересня 2017 року по листопад 2018 року включно у розмірі 1 621,50 грн.
Керуючись ст.ст. 4,5-10, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, 23 ЦК України, суд-
У Х В А Л И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Пушкіна,42А , ОСОБА_3 про зобов`язання ОСББ Пушкіна, 42А скасувати нарахування заборгованості по сплаті внесків на утримання багатоквартирного будинку в період з 17.08.2018 по 17.10.2018 в розмірі 1 500 грн. та в подальшому не нараховувати вказаних внесків, та стягнення з ОСОБА_3 моральної шкоди в розмірі 5 000 грн. - відмовити в повному обсязі.
У задоволенні зустрічного позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Пушкіна ,42А до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_3 , про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги за період з вересня 2017 року по листопад 2018 року включно у розмірі 1 621,50 грн. - відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення ухвалено в судовому засіданні 08 листопада 2019 року. Вступну та резолютивну частини рішення оголошено 08 листопада 2019 року. Повне рішення складено та підписано суддею 14 листопада 2019 року.
Сторони по справі:
Позивач (за первісним позовом) - відповідач (за зустрічним позовом): ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 20.11.1997 Артемівським МВ УМВС України в Донецькій області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач (за первісним позовом) - позивач (за зустрічним позовом): Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, ЄДРПОУ 23121048, місцезнаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Пушкіна, буд.42А.
Відповідач (за первісним позовом) - третя особа (за зустрічним позовом): ОСОБА_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 .
Суддя Л.В. Шевченко
Суд | Артемівський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2019 |
Оприлюднено | 15.11.2019 |
Номер документу | 85627611 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Артемівський міськрайонний суд Донецької області
Шевченко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні