РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 640/16880/18
Провадження № 2/643/2302/19
06.11.2019
06 листопада 2019 року м. Харків
Московський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Сугачової О.О.,
за участю секретаря Жуковської К.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові, розглянувши цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Державного нотаріуса Одинадцятої Харківської державної нотаріальної контори Степанець Олени Борисівни про скасування постанови про відмову у вчинені нотаріальної дії, зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, яким просить скасувати постанову державного нотаріуса Одинадцятої Харківської державної нотаріальної контори (далі - ХДНК Степанець О.Б. від 28.07.2018 про відмову у вчинені нотаріальної дії; зобов`язати державного нотаріуса Одинадцятої ХДНК Степанець О.Б. видати ОСОБА_2 свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті спадкодавця ОСОБА_3 .
В подальшому, представником позивача ОСОБА_4 подано письмову заяву про заміну предмету позову, від позовних вимог якої, представник позивача ОСОБА_1 у підготовчому судовому засідання відмовився, просив розглядати справу за первісними позовними вимогами.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дідусь позивача - ОСОБА_3 . Позивач є єдиним спадкоємцем всього майна померлого на підставі заповіту від 16.11.2012. Після смерті ОСОБА_3 залишилось майно - земельна ділянка, що розташована на території Артемівській сільській ради Печенізького району Харківської області, яка належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю від 23.08.2001. Позивач, звернувшись до державного нотаріуса Одинадцятої ХДНК Степанець О.Б. із заявою про прийняття спадщини та надав усі документи, що дають право на спадкування за заповітом.
Відповідач надав відзив проти позову, із якого вбачається, що державний нотаріус Одинадцятої ХДНК Степанець О.Б. при звернені спадкоємця ОСОБА_2 , заведенні спадкової справи діяла згідно Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012, зареєстрованого в МЮУ 22.02.2012 за № 282/20595 та ЗУ Про нотаріат . Оскільки спадкоємцем ОСОБА_2 не надано правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме, оригіналу Державного акту на право приватної власності на землю, державним нотаріусом винесено 28.07.2018 постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії. Доводи позову вважає необґрунтованими та просить у задоволені позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позовної заяви та просить їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, будучи повідомленим про день, час та місце судового розгляду належним чином.
Суд, вивчивши доводи позивача, заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи та матеріали спадкової справи, наданні докази, вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають, виходячи із такого.
Відповідно до правил ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Так, судом встановлено, що згідно заповіту від 16.11.2012, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Варніковою К.В., Старець ОСОБА_5 на випадок свої смерті зробив таке розпорядження: все майно, де б воно не знаходилось та з чого б не складалось на території України та за її межами, заповів ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер.
Із копії Державного акту на право приватної власності на землю, серії Р2 № 782851 від 23.08.2001, № 683, виданого Артемівською сільською радою народних депутатів Печенізького району Харківської області вбачається, що земельна ділянка, що розташована на території Артемівської сільської ради Печенізького району Харківської області, площею 6,92 га., на праві власності належить ОСОБА_3 .
Такі обставини підтверджено копіями повторного свідоцтва про смерть, заповіту від 16.11.2012, витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, Державного акту на право приватної власності на землю, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.6-12).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 ЗУ Про нотаріат вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архіві (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
Відповідно до п. 2.1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за № 282/20595 (далі - Порядок) спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першої заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів.
Встановлено, що спадкову справу № 931/2017 заведено 22.08.2017 на підставі заяви ОСОБА_6 про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3
10.10.2017 до Одинадцятої ХДНК із заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_2 (а.с.112).
Постановою державного нотаріуса Одинадцятої ХДНК Степанець О.Б. від 28.07.2018 відмовлено ОСОБА_2 в видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченим приватним нотаріусом ХМНО Варніковою К.В. 16.11.2012, № 4365, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 рідного дідуся ОСОБА_3 на земельну ділянку, що розташована на території Артемівської сільської ради Печенізького району Харківської області, площею 6,92га., кадастровий номер 6324680500:04:001:0022; цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серії Р2 №782851, виданого Артемівською радою народних депутатів Печенізького району Харківської області 23.08.2001, за реєстраційним № 683, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів (а.с.13,57,141,142).
Відповідно до п.п. 4.12 п.4 глави 10 розділу ІІ Порядку свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.
Відповідно до п.п. 4.14 п. 4 глави 10 розділу ІІ Порядку, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місця спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державної реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно (п.п4.15, п.4 глави 10 розділу ІІ Порядку).
Із глави 7 Порядку вбачається, що відповідно до статті 46 ЗУ Про нотаріат нотаріус має право витребувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій. Такі відомості та (або) документи повинні бути подані в строк, визначений нотаріусом. Цей строк не може перевищувати одного місяця. Неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні.
Стаття 46-1 ЗУ Про нотаріат зазначає, що нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов`язково використовує відомості єдиних та державних реєстрів шляхом безпосереднього доступу до них. Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов`язково використовує відомості Єдиного державного демографічного реєстру, а також Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інших єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції України. Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва обов`язково використовує також відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру.
У п. 3 глави 7 Порядку визначено, що документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію та документи або копії (витяги) з них, необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов`язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса. У разі коли державну реєстрацію права власності на земельну ділянку та об`єкт нерухомого майна проведено без видачі документа, що посвідчує таке право або у зв`язку із втратою, пошкодженням чи псуванням відповідного державного акту на право власності, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, нотаріальна дія щодо такого майна вчиняється на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього. Така інформація долучається до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса.
Так, дійсно, із витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку вбачається право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку, що розташована на території Артемівської сільської ради Печенізького району Харківської області, площею 6,9225га., кадастровий номер 6324680500:04:001:0022 з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.10,11, 138-140).
Отже, державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на вищевказану земельну ділянку проведено 19.08.2015 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю.
Між тим, позивачем державному нотаріусу не надано оригінал Державного акту на право власності на землю.
Посилання позивача у змісту позову на втрату оригіналу Державного акту на право власності на землю нічим не підтверджено та спростовуються матеріалами спадкової справи, із яких вбачається, що оригінал Державного акту на право приватної власності на землю, серії Р2 № 782851, виданого Артемівською сільською радою народних депутатів Печенізького району харківської області від 23.08.2001 за р/н683, перебуває у заявниці по спадковій справі - ОСОБА_6 .
Таким чином, аналізуючи вищевикладене, у зв`язку з тим, що позивачем не надано нотаріусу оригіналу Державного акту на право власності на землю і судом не встановлено його втрату, суд прийшов до висновку, що дії відповідача при винесені постанови про відмову у вчинені нотаріальної дії від 28.07.2018 відповідали ЗУ Про нотаріат , Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за № 282/20595, а тому у суду відсутні підстави для скасування вказаної вище постанови, зобов`язання відповідача видати позивачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, відповідно суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Надання позивачем копій судових рішень про визнання права власності в порядку спадкування через втрату або відсутність правовстановлюючого документу не стосуються предмету позову і не спростовують висновків суду. Керуючись ст.ст. 2, 12, 81, 83, 258, 259, 263-268 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
В задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення, апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів.
Відомості, щодо учасників справи, які не оголошуються судом:
Позивач: ОСОБА_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ).
Відповідач: Державнийц нотаріус Одинадцятої Харківської державної нотаріальної контори Степанець Олена Борисівна, юридична адреса місцезнаходження: 61146, м. Харків, вул. Валентинівська, 27Г.
Повний текст виготовлений 14.11.2019.
Суддя
Суд | Московський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2019 |
Оприлюднено | 15.11.2019 |
Номер документу | 85632137 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Московський районний суд м.Харкова
Сугачова О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні