Справа №701/807/19
Провадження №2/701/331/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2019 рокуМаньківський районний суд, Черкаської області в складі: головуючого-судді -Маренюка В. Л. за участю секретаря -Філіпчак Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 представник за дорученням ОСОБА_2 , до Паланоцької сільської ради про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася в суд з позовом до відповідача про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.
На підставу своїх вимог спирається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Паланочка Маньківеького району Черкаської області помер рідний брат позивачки ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,2014 га, розташованої в межах Паланоцької сільської ради Маньківеького району Черкаської області.
29.12.1987р., за життя, ОСОБА_3 , вчинив заповіт, яким все його майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде йому належати на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів позивачці та її, на даний час, померлому чоловікові ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Оскільки позивачка є єдиним спадкоємцем І черги після смерті ОСОБА_5 , дітей у померлого ОСОБА_5 не було, вона є єдиним спадкоємцем за заповітом ОСОБА_3 Нотаріус прийняла заяву про прийняття спадщини після смерті брата позивачки, однак в зв`язку з тим, що у позивачки відсутній оригінал державного акту, відмовила у видачі свідоцтва про право власності на спадщину, що і змусило позивачку звернутись з відповідним позовом до суду.
Позивачка та її представник в підготовче судове засідання не з ?явилися, але в своїй позовній заяві просили справу розглядати в їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному об`ємі.
Представник Паланоцької ссільської ради в підготовче засідання не з`явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати у його відсутності.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із того, що як дійсно встановлено в судовому засіданні, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Паланочка Маньківського району Черкаської області помер рідний брат позивачки ОСОБА_3 , про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис №5. Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 14.11.2018 року. (а.с.5).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,2014 га, розташованої в межах Паланоцької сільської ради Маньківеького району Черкаської області на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЧР № 021265, виданого Паланоцькою сільською радою Маньківеького району Черкаської обл. 29.11.2002 року (а.с.10).
29.12.1987р. ОСОБА_3 , вчинив заповіт, яким все його майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде йому належати на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів позивачці та її, на даний час, померлому чоловікові ОСОБА_5 , (а.с.6). ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Паланочка Маньківського району Черкаської області помер ОСОБА_5 , про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис №4. Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане 27.05.2018 року. Оскільки позивачка є єдиним спадкоємцем І черги після смерті ОСОБА_5 , дітей у померлого ОСОБА_5 не було, позивачка є єдиним спадкоємцем за заповітом ОСОБА_3 Нотаріус прийняла заяву про прийняття спадщини після смерті брата позивачки, однак в зв`язку з тим, що у позивачки відсутній оригінал державного акту, відмовила у видачі свідоцтва про право власності на спадщину (а.с.12).
В районній інформаційній газеті Маньківські новини від 20.06.2019 було розміщене оголошення про те, що державний акт на право власності на земельну ділянку серії ІІ-ЧР № 021265, виданого Паланоцькою сільською радою Маньківеького району Черкаської обл. 29.11.2002 року, площею 1,2014 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на гр. ОСОБА_3 втрачено та слід вважати недійсним (а.с.13).
В зв`язку з тим, що у позивача відсутній правовстановлюючий документ на земельну ділянку, тому нотаріус відмовила у зв`язку з цим у видачі свідоцтва про прийняття спадщину.
Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Ст. 322 ЦК України зобов`язує власника утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), а відповідно ст. 1217 цього ж кодексу спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Стаття 1218 ЦК України визначає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті, а за ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Стаття 1223 ЦК України визначає, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті а у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
Стаття 1225 ЦК України визначає, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до закону спадщина належить позивачеві з часу відкриття спадщини, як спадкоємець вона є власником майна в порядку спадкування, зобов`язана утримувати майно, здійснювати його державну реєстрацію, але не може цього зробити через відсутність правовстановлюючих документів і неможливістю отримати їх у зв`язку зі смертю спадкодавця,тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають до повного задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 77, 78, 81, 200, 263, 265 ЦПК України, ст. ст. 16, 322, 328, 376, 392, 1216 - 1218, 1220, 1223, 1225 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (паспорт НОМЕР_3 , виданий Дніпровським РУ ГУ МВС України в м, Києві 15.01.2004 р., РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрованою АДРЕСА_1 , фактично проживає АДРЕСА_3 ) право власності за заповітом на спадкове майно ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть № 5 від 14.11.2018 р. по Паланоцькій сільській раді Маньківського району Черкаської обл., а саме, на земельну ділянку, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,2014 га, кадастровий номер 7123186300:02:001:0149, розташовану на території Паланоцької сільської ради Маньківського району Черкаської області, що належала померлому ОСОБА_3 , на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЧР № 021265, виданого Паланоцькою сільською радою Маньківського району Черкаської області 29.11.2002 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Суддя В.Л. Маренюк
Суд | Маньківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2019 |
Оприлюднено | 15.11.2019 |
Номер документу | 85633365 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Маньківський районний суд Черкаської області
Маренюк В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні