ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.11.19р. Справа № 917/1075/19
за позовом Заступника керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області ( вул. Старо-Троїцька, 13, м. Лубни Полтавської області, код ЄДРПОУ 02910060)
позивач Територіальна громада міста Лубни в особі Лубенської міської ради в Полтавській області (вул. Я. Мудрого,33, м. Лубни, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21053182)
до 1) Управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області (вул. Ярослава Мудрого,33, м.Лубни, Полтавська область, код ЄДРПОУ 37504366),
2) Комунального підприємства "Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" (вул. Льва Толстого, 18-А , м.Лубни, Полтавська область, код ЄДРПОУ 38459525)
про: - визнання недійсним договору від 25.12.2017 р. №48 оренди нерухомого комунального майна , що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни - нерухомого майна , за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2, площею 246, 8 кв.м.;
- зобов"язання відповідача-2 повернути згідно акту прийому-передачі Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області спірний об"єкт нерухомого майна, за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2, площею 246, 8 кв.м.
Суддя Ореховська О.О.
Секретар судового засідання Кобець Н.С.
За участю представників сторін:
від позивача: не з"явився
від відповідача (1) - не з"явився
від відповідача (2) - не з"явився
від третьої особи: не з"явився
від прокуратури Полтавської області - Соболь Т.В., службове посвідчення № 035936 від 05.10.2015р.
В судовому засіданні 05.11.2019р. суд, відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, оголосив вступну та резолютивну частину рішення та повідомив, що повне рішення буде складено протягом десяти днів з дня проголошення вступної і резолютивної частини рішення.
Заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області, позивач- Територіальна громада міста Лубни в особі Лубенської міської ради в Полтавській, області звернувся до господарського суду Полтавської області із позовною заявою (вх. № 1308/19 від 27.06.2019р.) до 1) Управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області 2) Комунального підприємства "Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги", в якому просить суд:
- визнати недійсним укладений 25.12.2017р. між Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області та Комунальним Лубенським міським центром первинної медико-санітарної допомоги Договір № 48 оренди об"єкту нерухомого комунального майна , що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни - нерухомого майна, за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. вул. Метеорологічна, 24/2, площею 246, 8 м 2 ;
- зобов`язати Комунальне підприємство "Комунальне некомерційне підприємство Лубенським міський центр первинної медико-санітарної допомоги" повернути Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області згідно акту прийому-передачі індивідуально визначене нерухоме майно загальною площею 246,8 м 2 , вартістю 115 810,00грн., розміщене за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2.
Позовні вмотивовані тим, що об"єкт оренди за спірним договором використовується не за освітнім призначенням та в цілях не пов`язаних із забезпеченням освітнього процесу.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 16.07.2019р. зазначену позовну заяву прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження та порушено провадження у справі № 917/1075/19. Справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 15.08.2019р. Залучено до участі у справі в якості, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Лубенський дошкільний навчальний заклад №9 "Берізка" Лубенської міської ради Полтавської області.
Згідно ухвали господарського суду Полтавської області від 15.08.2019р. у справі № 917/1075/19 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; оголошено перерву у підготовчому засіданні до 24.09.2019р.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 24.09.2019р. закрито підготовче провадження у справі № 917/1075/19, справу призначено до судового розгляду по суті на 10.10.2019р.
Згідно ухвали суду від 10.10.2019р. в судовому засіданні оголошено перерву до 05.11.2019р.
Учасники у справі належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення - копії ухвали суду від 10.10.2019р. (а.с. 65-70 т. 2).
Згідно із ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
В зв`язку з тим, що матеріали справи містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін, а неявка сторін в судове засідання, повідомлених належним чином про дату, час і місце проведення судового розгляду, не перешкоджає розгляду справи, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідач -1 та відповідач -2 у відзивах на позовну заяву (вх. №8372 від 08.08.2019р. та вх. № 9011 від 27.08.2019р. відповідно) позовні вимог визнали у повному обсязі та залучили до відзивів копії угоди про дострокове розірвання договору оренди № 48 від 25.12.2017р. та акту прийому - передачі нежитлового приміщення , розташованого за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. вул. Метеорологічна, 24/2.
19.08.2019р. від Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області надійшло клопотання ( вх. № 8774) про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про повернення спірного нерухомого майна. Зазначене клопотання вмотивоване тим, що 05.08.2019р. між Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області та Комунальним підприємством "Комунальне некомерційне підприємство Лубенським міський центр первинної медико-санітарної допомоги" укладено угоду про дострокове розірвання спірного договору, спірне нерухоме майно повернуто Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області згідно акту прийому передачі від 05.08.2019 р.
Також на електронну адресу суду від Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області надійшло клопотання (вх. № 10208 від 24.09.2019р.) про повернення судового збору в розмірі 1921, 00 грн.
Третя особа письмових пояснень щодо позову не надала.
В судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги в частині визнання недійсним договору підтримує, на їх задоволенні наполягає, щодо позовних вимог в частині зобов"язання повернути об`єкт оренди просить суд провадження у справі закрити.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням); вступати у справу, порушену за позовом (заявою, поданням) іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження; ініціювати перегляд судових рішень, у тому числі у справі, порушеній за позовом (заявою, поданням) іншої особи; брати участь у розгляді справи; подавати цивільний позов під час кримінального провадження у випадках та порядку, визначених кримінальним процесуальним законом; брати участь у виконавчому провадженні при виконанні рішень у справі, в якій прокурором здійснювалося представництво інтересів громадянина або держави в суді; з дозволу суду ознайомлюватися з матеріалами справи в суді та матеріалами виконавчого провадження, робити виписки з них, отримувати безоплатно копії документів, що знаходяться у матеріалах справи чи виконавчого провадження.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. у справі № 1-1/99 прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Згідно положень вказаного рішення, поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до ст.ст. 6, 7, 13, 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Таким чином і з огляду на зазначені норми прокурор може заявити позов в інтересах держави, який виражається в інтересах частини українського народу - членів територіальної громади, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює саме орган місцевого самоврядування, хоча він, цей орган, навпаки покликаний ці інтереси захищати.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч.5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
За приписами ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним з принципів здійснення місцевого самоврядування в Україні є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Тобто органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, виступає Лубенська міська рада Полтавської області, яка заходи представницького характеру по захисту інтересів територіальної громади м. Лубни належним чином не вживала, що стало підставою для звернення з позовом до суду саме заступника керівника Лубенської місцевої прокуратури.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що у позовній заяві належним чином доведені обставини на підтвердження підстав для представництва заступником керівника Лубенської місцевої прокуратури в суді інтересів територіальної громади м. Лубни в особі Лубенської міської ради Полтавської області відповідно до зазначених положень як Господарського процесуального кодексу України, так і Закону України "Про прокуратуру".
Матеріали справи свідчать, що 25.12.2017р. між Управлінням з питань комунального майна та земельних відносні виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області (за умовами договору - Орендодавець) та Комунальним Лубенським міським центром первинної медико-санітарної допомоги (за умовами договору - Орендар) укладено Договір №48 оренди об`єкту нерухомого комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни (а.с. 23-26 т.1) (далі - Договір оренди № 48 від 25.12.2017р., Договір).
Умовами Договору оренди № 48 від 25.12.2017р. сторони узгодили, зокрема, наступне:
- Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду нерухоме майно (далі - об`єкт оренди) за адресою: Полтавська область , м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2. Об`єктом оренди є нежитлове приміщення загальною площею 246,8 м 2 (п. 1.1., п. 2.1. Договору );
- об`єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади м. Лубни і знаходиться на балансі Лубенського дошкільного навчального закладу № 9 "Берізка" (п. 2.4. Договору );
- з метою підвищення ефективності використання комунального майна Лубенської міської ради об`єкт оренди надається для розміщення структурного підрозділу центру первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) (амбулаторія сімейного лікаря №4) у встановленому чинним законодавством порядку (п. 2.4 Договору );
- приймання - передача об`єкта оренди здійснюється двосторонньою комісією, що складається з уповноважених представників сторін (п. 4.1. Договору );
- за користування об`єктом оренди Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату, розрахунок якої визначено на підставі п. 13 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна міста, затвердженої Лубенською міською радою 19.06.2015 Лубенською міською радою та становить одну гривню в рік без урахування ПДВ. Орендна плата нараховується та сплачується Орендарем, починаючи з дати підписання Акта приймання-передачі. У разі розірвання Договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження, або банкрутства Орендаря, орендна плата нараховується та сплачується по день підписання Сторонами Акта приймання-передачі при поверненні об`єкта оренди Орендодавцю (п. 5.1. та 5.2. Договору );
- Орендар має право приватизувати орендоване майно в порядку, визначену законодавством (п. 7.1.3. Договору);
- у разі прийняття Лубенською міською радою рішення про приватизацію орендованого комунального майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) орендар одержує право на викуп такого майна, якщо орендарем за згодою орендодавця за рахунок власних коштів здійснено поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об`єкта без завдання йому шкоди, в розмірі не менше 25 % ринкової вартості майна, за яким воно було передано в оренду, визначеної суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання для цілей оренди майна (п. 11.4. Договору).
- цей Договір набуває чинності з 02.01.2018р. та діє до 02.12.2020р. (п. 12.1. Договору).
Як вбачається з матеріалів справи, правонаступником Комунального Лубенського міського центру первинної медико-санітарної допомоги є Комунальне підприємство "Комунальне некомерційне підприємство Лубенським міський центр первинної медико-санітарної допомоги" (місце знаходження: Полтавська область, м. Лубни, вул. Льва Толстого, 18-А) (відповідач - 2 у справі). Зазначене підприємство було створене в результаті перетворення Комунального Лубенського міського центру первинної медико-санітарної допомоги за рішенням двадцять шостої сесії сьомого скликання Лубенської міської ради Полтавської області від 14.12.2017р. "Про реорганізацію шляхом перетворення Комунального Лубенського міського центру первинної медико-санітарної допомоги в комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", підтверджується статутом Комунального підприємства "Комунальне некомерційне підприємство Лубенським міський центр первинної медико-санітарної допомоги" (затверджений рішенням Лубенської міської ради від 22.03.2018р.) ( а.с. 58-70 т. 1).
У зв`язку з цим, 17.01.2019р. між Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради та Комунальним підприємством "Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" укладено Угоду про зміни та доповнення до договору оренди нерухомого комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади міста Лубни №48 від 25.12.2017р.
Правокористувачем та балансоутримувачем нерухомого майна площею 246, 8 м 2 , яке розташоване за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. вул. Метеорологічна, 24/2, площею 246, 8 м 2 і яке було передано в оренду за спірним Договором є Лубенський дошкільний навчальний заклад №9 "Берізка" Лубенської міської ради Полтавської області ( код ЄДРПОУ 318546580) (див. витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень - а.с. 37 т. 1) (третя особа у справі).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 103-105 т. 1) Лубенський дошкільний навчальний заклад №9 "Берізка" є комунальною організацією (установа, заклад), місцезнаходження юридичної особи: 37500, Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, б. 24/2. Засновником є Лубенська міська рада Полтавської області.
Загальна площа будівель Лубенського дошкільного навчального закладу №9 "Берізка", розміщених за адресою м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2, становить 2 767,6м 2 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкту нерухомого майна (а.с. 30-33 т.1).
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 34 т. 1) цільовим призначенням земельної ділянки площею 0,863 га за адресою м. Лубни , вул. Метеорологічна, 24/2, кадастровий номер 5310700000:04:076:0132, визначено: для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти.
Власником будівель, правокористувачем та балансоутримувачем яких є Лубенський дошкільний навчальний заклад №9 "Берізка", є територіальна громада міста Лубни в особі Лубенської міської ради Полтавської області, про що державним реєстратором виконавчого комітету Лубенської міської ради 16.08.2018р. внесені відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 37 т. 1).
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2, 1.5, 1.7 Статуту Лубенського дошкільного навчального закладу №9 "Берізка" (нова редакція)(а.с. 109-120 т.1), затвердженого рішенням Лубенської міської ради від 22.09.2016р. , Лубенський дошкільний навчальний заклад №9 "Берізка" створений рішенням виконавчого комітету Лубенської міської ради та знаходиться у комунальній власності. Засновником дошкільного навчального закладу є територіальна громада м. Лубен в особі Лубенської міської ради. Дошкільний навчальний заклад є закладом загального розвитку, юридичною особою, має печатку і штамп встановленого зразка, бланки з власними реквізитами, реєстраційний рахунок в органах Державного казначейства. Головною метою дошкільного навчального закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреби громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
У пунктах 9.1, 9.2 вказаного Статуту визначено, що матеріально-технічна база навчального закладу включає: будівлі, споруди, транспортні засоби, комунікації, інвентар, обладнання, земельну ділянку та інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі дошкільного навчального закладу. Дошкільний навчальний заклад не має права здійснювати будь-які правочини з майном, що належить йому на праві оперативного управління, без згоди засновника.
Факт передачі майна за спірним Договором оренди № 48 від 25.12.2017р. підтверджується актом прийому-передачі нежитлового приміщення від 25.12.2017р. (а.с. 27 т. 1), згідно з яким Комунальним Лубенським міським центром первинної медико-санітарної допомоги прийнято в оренду нежитлове приміщення загальною площею 246,8 м 2 , вартістю 115 810,00грн., розташоване за адресою: м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для подання заступником керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області позову стала необхідність вирішення проблем суспільного (публічного) значення, існування яких виправдовує застосування механізму звернення до суду з позовом про визнання недійсним договору про оренду комунального нерухомого майна та його повернення. Прокурор вказує, що спірний договір суперечить вимогам чинного законодавства, що регулює орендні правовідносини державного та комунального майна, і якими встановлено заборону на передання в оренду приміщень закладів освіти для використання їх не за призначенням і в цілях не пов"язаних із забезпеченням освітнього процесу.
Як вбачається з матеріалів справи, в листопаді 2017 року адміністрація дошкільного навчального закладу звернулася до Лубенської міської ради щодо повернення приміщення садочку загальною площею 246,8м 2 , розташованого адресою: м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2 з балансу Комунального Лубенського міського центру первинної медико-санітарної допомоги на баланс Лубенського дошкільного навчального закладу №9 "Берізка" з метою реконструкції будівлі з термомодернізацією (див. листи а.с. 88,89 т. 1).
На підставі розпорядженням міського голови №435 від 15.12.2017р. вказане приміщення передане на баланс та в оперативне управління Лубенського дошкільного навчального закладу №9 "Берізка", про що 16.08.2018р. внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Проте, як свідчать матеріали справи, приміщенням фактично продовжує користуватися Комунальне підприємство "Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги".
Заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури зазначає, що Договір № 48 оренди об`єкту нерухомого комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни від 25.12.2017р., не відповідає нормам законодавства (ч. 4 ст. 80 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 2145-УІІІ), що є підставою для визнання його недійсним на підставі ст. 203 та ст. 215 Цивільного кодексу України та, як наслідок повернення Орендодавцю нежитлового приміщення площею 246,8м 2 , розташованого за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2 шляхом підписання акту прийому-передачі.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного.
Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний (ч. 3 ст. 22 Закону України "Про освіту"). Статус комунального має заклад дошкільної освіти, заснований на комунальній формі власності (ч. 3 ст. 15 Закону України "Про дошкільну освіту").
Відповідно до ч. 1 ст.12 Закону України "Про дошкільну освіту" (у редакції, чинній на момент укладення договору) з урахуванням потреб громадян України створюються такі заклади дошкільної освіти: заклад дошкільної освіти (ясла); заклад дошкільної освіти (ясла-садок); заклад дошкільної освіти (дитячий садок); заклад дошкільної освіти (ясла-садок) компенсуючого типу для дітей з особливими освітніми потребами; будинок дитини; заклад дошкільної освіти (дитячий будинок) інтернатного типу; заклад дошкільної освіти (ясла-садок) сімейного типу; заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу; заклад дошкільної освіти (центр розвитку дитини).
Частиною 1 ст. 80 Закону України "Про освіту" передбачено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
У абз. 2 ч. 3 ст. 16 Закону України "Про дошкільну освіту" визначено, що майно, яке є державною або комунальною власністю (земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання тощо), придбання чи відокремлення якого призначене для здобуття дітьми дошкільної освіти, використовується виключно для роботи з дітьми.
За приписами ст. 38 Закону України "Про дошкільну освіту" матеріально- технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Вимоги до матеріально-технічної бази закладу дошкільної освіти визначаються відповідними будівельними та санітарно-гігієнічними нормами і правилами.
Відповідно до п. 2 розділу І Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України № 234 від 24.03.2016р., використання території, будівель, приміщень, споруд, обладнання дошкільних навчальних закладів іншими юридичними та фізичними особами з метою, що не пов`язана з навчально-виховним процесом та життєдіяльністю дітей, забороняється.
Санітарний регламент визначає санітарно-епідеміологічні вимоги до дошкільних навчальних закладів усіх форм власності (створених у тому числі в житлових та нежитлових приміщеннях), виконання яких дозволяє створити нешкідливі умови розвитку, виховання, навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров`я дітей (п. 1 розділу І).
Відповідно до з ч. 4 ст. 80 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIII об`єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.
Отже, об`єкт освіти - це не тільки навчальний заклад, а й будівлі, споруди, землі, комунікації, обладнання та інші цінності підприємств системи освіти, а тому передача будь-яких приміщень дошкільних навчальних закладів у оренду суб`єктам господарювання для проведення діяльності не пов`язаної з наданням освітніх послуг, прямо заборонена законом.
Згідно з ч. 4 ст. 3, ч. 2 ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.992 № 2163-ХІІ (чинного на момент укладення спірного договору) відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування. Приватизації не підлягають об`єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства, об`єкти, освіти, крім навчальних закладів, майно яких вноситься до статутного капіталу акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування відповідно до Закону України "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", фізично: культури, спорту і науки, що фінансуються з державного бюджету.
Правовий аналіз наведених норм свідчить, що хоча ч. 1 ст. 79 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-УІІІ передбачає, що джерелом фінансування суб`єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути доходи від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання; однак, при цьому оренда приміщень у них дозволяється лише у випадках, якщо об`єкт оренди використовується за цільовим призначенням для навчально- виховного процесу, за освітнім призначенням, а також з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов`язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу.
Навчально-виховний процес, як складова освітньої діяльності - це система організації навчально-виховної, навчально-виробничої діяльності, визначеної навчальними, науковими, виховними планами (пункт 1.2. Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 01.08.2001 р. №563).
Як вже зазначалося вище, відповідно до пунктів 1.2, 1.5, 1.7 Статуту, затвердженого рішенням Лубенської міської ради від 22.09.2016, Лубенський дошкільний навчальний заклад №9 "Берізка" є закладом загального розвитку, юридичною особою, має печатку і штамп встановленого зразка, бланки з власними реквізитами, реєстраційний рахунок в органах Державного казначейства. Головною метою дошкільного навчального закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреби громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
Одночасно суд зауважує, що згідно ч. 2 ст. 34 Закону України "Про дошкільну освіту" закладі дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, тип форми власності діти забезпечуються постійним медичним обслуговуванням на безоплатній основі, що здійснюється медичними працівниками, які входять до штату цього навчального закладу відповідних закладів охорони здоров`я, у порядку, встановленому Кабінет Міністрів України.
Загальна площа будівель Лубенського дошкільного навчального закладу №9 "Берізка", розміщених за адресою м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2, становить 2 767,6 кв. м., що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкту нерухомого майна (а.с. 30-33 т.1).
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 34 т. 1) цільовим призначенням земельної ділянки площею 0,863 га за адресою м. Лубни , вул. Метеорологічна, 24/2, кадастровий номер 5310700000:04:076:0132, визначено: для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти.
Таким чином, згідно з ч. 4 ст. 80 Закону України "Про освіту", абз. 2 ч. 3 ст. 16 Закону України "Про дошкільну освіту" та п. 2 розділу І Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України № 234 від 24.03.2016р. майно Лубенського дошкільного навчального закладу №9 "Берізка" не може використовуватись не за призначенням та в цілях не пов`язаних із забезпеченням освітнього процесу.
В п. 3.1 спірного договору визначено, що об`єкт оренди надається з метою підвищення ефективності використання комунального майна Лубенської міської ради для розміщення структурного підрозділу центру первинної медико-санітарної допомоги ПМСД (амбулаторії сімейного лікаря №4) у встановленому чинним законодавством порядку.
Відповідно до п. 1.1 Статуту Комунального підприємства "Комунальне некомерційне підприємство Лубенським міський центр первинної медико-санітарної допомоги", підприємство є закладом охорони здоров"я - комунальним унітарним підприємством, що надає первинну медичну допомогу та здійснює управління медичним обслуговуванням населення міста Лубни, вживає заходи з профілактики захворювань населення та підтримання громадського здоров`я (а.с. 58-80 т. 1).
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань (а.с. 97-102 т. 1) видами діяльності Комунального підприємства "Комунальне некомерційне підприємство Лубенським міський центр первинної медико-санітарної допомоги" є: діяльність лікарняних закладів (код КВЕД 86.10), загальна медична практика (основний) (код КВЕД 86.21), інша діяльність у сфері охорони здоров`я (код КВЕД 86.90).
Положенням про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги, затверджений наказом МОЗ №801 від 29.07.2016р. (а.с. 132-135 т. 1), визначено, що центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги (далі - ЦПМСД) є закладом охорони здоров`я, що створюється з метою забезпечення потреб населення у первинній медичній допомозі.
Частина 2 п.1 розділу II вказаного Положення закріплює, що ЦПМС/ відповідно до покладених завдань забезпечує: надання населенню первинно медичної (медико-санітарної) допомоги; проведення заходів масової та індивідуальної профілактики інфекційних захворювань; раннє виявлення та профілактику неінфекційних захворювань, визначення груп підвищеною ризику; раннє виявлення та профілактику інфекційних захворювань, у тому числі соціально небезпечних; проведення санітарно-просвітницької роботи навчання населення здоровому способу життя, основам надання самодопомоги та взаємодопомоги; проведення скринінгу захворювань, раннє виявлення яки: веде до зменшення інвалідизації і смертності населення; надання паліативної допомоги пацієнтам на останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань, яка включає комплекс заходів, спрямованих на полегшення фізичних та емоційних страждань пацієнтів, моральну підтримку членів їх сімей здійснення відбору хворих для отримання санаторно-курортного лікування відповідно до показань та інше.
Відповідно до п. п. 2.2.1 - 2.2.21 Положення про амбулаторію загальне практики - сімейної медицини Комунального Лубенського міського центр ПМСД №4, амбулаторія забезпечує у встановленому порядку реєстрації прикріплення пацієнтів до лікарів, що надають первинну медико-санітарну допомогу; надають первинну медико-санітарну допомогу прикріпленому населенню на прийомі в амбулаторії в умовах денного стаціонару та вдома з викликом або за ініціативи медичного персоналу амбулаторії з профілактичної метою; проводить обов`язкові медичні профілактичні огляди; надає паліативи допомогу пацієнтам на останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань, тому числі забезпечує виконання знеболювальних заходів з використання наркотичних речовин; надає невідкладну медичну допомогу; бере участь наданні екстреної медичної допомоги; бере участь у проведенні заходів масової профілактики в дитячих дошкільних і навчальних закладах, що розташовані і прикріпленій території, на підприємствах, установах і організаціях; здійснює направлення хворих для отримання медичної допомоги до закладів охорони здоров`я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу та третині високоспеціалізовану) медичну допомогу; забезпечує наступність послідовність в обслуговуванні пацієнтів у закладах охорони здоров`я здійснює профілактику та раннє виявлення неінфекційних захворювань, здійснює профілактику та раннє виявлення соціально небезпечні захворювань; здійснює заходи масової та індивідуальної профілактики інфекційних та паразитарних хвороб в амбулаторії; здійснює діяльність медичної практики та інше.
Таким чином, Комунальне підприємство "Комунальне некомерційне підприємство Лубенським міський центр первинної медико-санітарної допомоги" в особі амбулаторії загальної практики - сімейної медицини Комунального Лубенського міського центру ПМСД №4 є закладом охорони здоров`я, який здійснює медичну практику.
При цьому ні Комунальне підприємство "Комунальне некомерційне підприємство Лубенським міський центр первинної медико-санітарної допомоги", ні амбулаторія загальної практики - сімейної медицини Комунального Лубенського міського центру ПМСД №4 не здійснюють навчально-виховну, освітню діяльність.
Таким чином, приміщення Лубенського дошкільного навчального закладу № 9 "Берізка" загальною площею 246,8 м 2 за адресою м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2, передано в оренду за Договором оренди № 48 від 25.12.2017р. для здійснення медичної практики та за своїм цільовим призначенням (навчально - виховний процес дітей) не використовувалось.
Зазначений факт відповідачами не заперечується.
Вказане свідчить, що Комунальним підприємством "Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" використовувало приміщення для здійснення медичної практики, що не є здійсненням освітньої діяльності з метою досягнення викладених у ст. 2 Закону України "Про дошкільну освіту" завдань (забезпечення права дитини, у тому числі дитини з особливими освітніми потребами, на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти; забезпечення необхідних умов функціонування і розвитку системи дошкільної освіти; визначення змісту дошкільної освіти; визначення органів управління дошкільною освітою та їх повноважень; визначення прав та обов`язків учасників освітнього процесу, встановлення відповідальності за порушення законодавства про дошкільну освіту; створення умов для благодійної діяльності у сфері дошкільної освіти).
Передача приміщення суб`єкту господарювання для здійснення діяльності, яка не пов`язана із здійсненням освітньої діяльності суперечить вимогам чинного законодавства.
Крім того у спірному договорі передбачено положення про можливість приватизації та викупу Орендарем майна, що також суперечить положенням чинного законодавства України.
Вказане свідчить, що відповідачами при укладенні спірного договору не дотримано вимог ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Пунктом 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 року №11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійними", передбачено , що правочин може бути визнаний недійсним з підстав, визначених законом.
Загальні підстави і наслідки недійсності правочинів (господарських договорів) встановлені ст.ст. 215, 216 Цивільного кодексу України (ЦК України), статтями 2017, 208 Господарського кодексу України (ГК України).
Згідно ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до ч. 1 ст.207 ГК України передбачено, що господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб`єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до ч.3 ст.207 ГК України виконання господарського зобов`язання, визнаного судом недійсним повністю або в частині, припиняється повністю або в частині з дня набрання рішенням суду законної сили як таке, що вважається недійсним з моменту його виникнення. У разі, якщо за змістом зобов`язання воно може бути припинено лише на майбутнє, таке зобов`язання визнається недійсним і припиняється на майбутнє.
Таким чином, з огляду на те, що положеннями чинного законодавства України, яке регулює орендні відносини державного та комунального майна, встановлено заборону на передання в оренду приміщень закладів освіти для використання їх не за призначенням, а в даному випадку приміщення передано в орендне користування не для використання в навчально-виховному процесі, то Договір оренди №48 об`єкту нерухомого комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни від 25.12.2017р. не відповідає нормам законодавства (ч. 4 ст. 80 Закону України "Про освіту" (у редакції дійсній на час укладення договору оренди майна), що згідно ч. 1 ст. 203 та ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України є підставою для визнання його недійсним.
За даних обставин, вимога заступника керівника Лубенської місцевої прокуратури про визнання недійсним укладеного 25.12.2017р. між Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області та Комунальним Лубенським міським центром первинної медико-санітарної допомоги (правонаступник - Комунальне підприємство "Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги") Договору № 48 оренди об"єкту нерухомого комунального майна , що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни - нерухомого майна, за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. вул. Метеорологічна, 24/2, площею 246, 8 кв.м., є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 2 ст. 202 ГК України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.
Згідно ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана.
Після звернення прокурора з позовом до суду Комунальне підприємство "Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" повернуло Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області нежитлове приміщення площею 246,8 м 2 , розташоване за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2, що підтверджується актом прийому-передачі нежитлового приміщення від 05.08.2019р. (а.с. 4 т. 2).
Вказана обставина є підставою для закриття провадження у справі в частині позовних вимог про зобов`язання Комунального підприємства "Комунальне некомерційне підприємство Лубенським міський центр первинної медико-санітарної допомоги" повернути Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області згідно акту прийому-передачі індивідуально визначене нерухоме майно загальною площею 246,8 м 2 , вартістю 115 810,00грн. розміщене за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2, згідно п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, яким передбачено, що господарський суд закриває провадження у справі якщо відсутній предмет спору.
Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання недійсним Договору оренди №48 об`єкту нерухомого комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни від 25.12.2017р. обґрунтовані, підтверджені документально та нормами матеріального права, а тому підлягають задоволенню. Позовні вимоги в частині зобов"язання відповідача - 2 повернути відповідачу-1 нерухоме майно згідно акту приймання - передачі підлягає закриттю на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат по вказаній справі суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Оскільки провадження у справі в частині зобов"язання відповідача-1 повернути відповідачу - 2 нерухоме майно згідно акту приймання - передачі підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю предмета спору, то судовий збір, сплачений прокуратурою Полтавської області за подання позову в цій частині, який становить 1 921,00грн., підлягає поверненню з Державного бюджету.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України понесені позивачем при зверненні з даним позовом судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог в решті частини позову витрати по сплаті судового збору, згідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, слід покласти на відповідачів порівну.
Керуючись ст.ст. 129, 231 (п. 2 ч. 1), 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", суд, -
-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним укладений 25.12.2017р. між Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області (вул. Ярослава Мудрого, 33, м.Лубни, Полтавська область, код ЄДРПОУ 37504366) та Комунальним Лубенським міським центром первинної медико-санітарної допомоги (вул. Льва Толстого, 18-А , м.Лубни, Полтавська область, код ЄДРПОУ 38459525) Договір № 48 оренди об"єкту нерухомого комунального майна , що перебуває у власності територіальної громади м. Лубни - нерухомого майна, за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. вул. Метеорологічна, 24/2, площею 246, 8 м 2.
3. Закрити провадження в частині позовних вимог про зобов"язання Комунального підприємства "Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" (вул. Льва Толстого, 18-А , м.Лубни, Полтавська область, код ЄДРПОУ 38459525) повернути Управлінню з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області згідно акту прийому - передачі індивідуально визначене нерухоме майно загальною площею 246,8 м 2 , вартістю 115 810,00грн. розміщене за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Метеорологічна, 24/2,
4. Стягнути з Управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області (вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська область, код ЄДРПОУ 37504366) на користь прокуратури Полтавської області (вул. 1100 - річчя Полтави, 7, м. Полтава, код ЄДРПОУ 02910060, р/р 35210088006160 банк ДКСУ м. Київ, МФО 320172, ЗКПО 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати по сплаті судового збору в сумі 960,50грн.
Стягнути з Комунального підприємства "Комунальне некомерційне підприємство Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" (вул. Льва Толстого, 18-А , м. Лубни, Полтавська область, код ЄДРПОУ 38459525) на користь прокуратури Полтавської області (вул. 1100 - річчя Полтави, 7, м. Полтава, код ЄДРПОУ 02910060, р/р 35210088006160 банк ДКСУ м. Київ, МФО 320172, ЗКПО 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати по сплаті судового збору в сумі 960,50грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
6. Повернути прокуратурі Полтавської області (вул. 1100 - річчя Полтави, 7, м. Полтава, код ЄДРПОУ 02910060, р/р 35210088006160 банк ДКСУ м. Київ, МФО 320172, ЗКПО 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 1 921,00грн., сплачений згідно платіжного доручення № 493 від 10.04.2019р., оригінал якого знаходиться в матеріалах справи 917/1075/19.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 Господарського процесуального кодексу України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст.256 Господарського процесуального кодексу України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення складено 15.11.2019р.
Суддя О.О. Ореховська
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2019 |
Оприлюднено | 18.11.2019 |
Номер документу | 85682571 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Ореховська О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні