Рішення
від 08.11.2019 по справі 390/142/18
КІРОВОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 390/142/18

Провадження № 2/390/24/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" листопада 2019 р. Кіровоградський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого - судді Терещенка Д.В.,

при секретарях - Головацькій А.Б., Шматковій А.І., Магомедової А.С., Сімбабі В.В., Бреус І.П.,

за участю позивача - ОСОБА_1 та його представника - адвоката Левицької Л.А.,

представника відповідача - ОСОБА_5,

відповідача - ОСОБА_2 та її представника - адвоката Пантелеєва О.М.,

відповідача - ОСОБА_4 ,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Кропивницький цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Садового кооперативу Дорожник (27641, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с.Соколівське, код ЄДРПОУ 24151360), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Соколівська сільська рада Кіровоградського району Кіровоградської області (27641, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с.Соколівське, вул.Шевченка, 23, код ЄДРПОУ 04369905), про визнання незаконним рішення про виключення з кооперативу та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом про визнання незаконним рішення зборів уповноважених СК "Дорожник" від 27.10.2013 про виключення його з членів кооперативу та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою № НОМЕР_1 шляхом звільнення земельної ділянки від перебування та майна інших осіб.

В обгрунтування позову зазначив, що у 2005 році був прийнятий в члени СК "Дорожник". Рішенням правління кооперативу йому була виділена земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 800 кв.м, яку він обробляв протягом 12 років. 10.08.2017 йому стало відомо, що його земельною ділянкою користуються інші особи. В подальшому він дізнався, що 27.10.2013 зборами, на які він не був запрошений, був виключений з членів кооперативу за несплату членських внесків та земельного податку. Він як учасник бойових дій звільнений від сплати земельного податку. Внаслідок виключення з членів кооперативу був позбавлений можливості користуватися земельною ділянкою, плодовими та овочевими насадженнями.

В судовому засіданні позивач та його представник адвокат Левицька Л.А. позовні вимоги підтримали та надали пояснення по обставинах справи.

Представник відповідача ОСОБА_5 . позовні вимоги не визнав та пояснив, що в 2013 році був присутній на зборах, де вирішувалося питання про виключення ОСОБА_1 з членів кооперативу за несплату внесків та земельного податку. Про збори було повідомлено об"явами, які наклеювалися на стовпах в кооперативі. Вважає, що ОСОБА_1 виключений з членів СК "Дорожник" на законних підставах.

Відповідач ОСОБА_4 позовні вимоги не визнав та пояснив, що у 2017 року оформив на себе дачну ділянку в СК "Дорожник", яку в подальшому очистив від бур"яну та привів в належний стан, а потім передав її у користування своїй знайомій ОСОБА_2

Відповідач ОСОБА_2 та її представник адвокат Пантелеєв О.М. позовні вимоги не визнали. ОСОБА_2 пояснила, що в грудні 2018 року стала членом кооперативу та отримала земельну ділянку, яку раніше використовував ОСОБА_4 За земельну ділянку сплачує всі необхідні платежі. На ділянці косила траву.

Свідок ОСОБА_6 пояснив, що в серпні 2017 року був на дачі у ОСОБА_1 , де вони відпочивали та готували шашлик.

Свідок ОСОБА_7 показала, що в серпні 2017 року святкували річницю весілля позивача на його дачі, яка знаходиться біля с. Соколівське.

Свідок ОСОБА_8 пояснив, що бував на дачі ОСОБА_1 Бачив, що земельна ділянка оброблена, город посаджений, є фруктові дерева.

Свідок ОСОБА_9 пояснила, що допомагала позивачу садити картоплю та збирати врожай на його дачі біля с. Соколівське.

Свідок ОСОБА_10 пояснив, що є членом кооперативу з літа 2016 року. Кожні вихідні буває на дачі в СК "Дорожник". Бачив, що з 2017 року спірну земельну ділянку обробляли ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 ніколи не бачив.

Свідок ОСОБА_11 дав аналогічні пояснення.

Свідок ОСОБА_12 пояснив, що приблизно в 2013 році став членом СК "Дорожник" та йому виділили дві земельні ділянки для користування. Він хотів будувати дачу, але потім передумав та передав земельні ділянки ОСОБА_4

В суді встановлено, що садовий кооператив "Дорожник", як юридична особа зареєстрований 10.04.1992, має організаційно-правову форму - садівниче товариство, об`єднує жителів м.Кропивницький та с.Соколівське Кропивницького (Кіровоградського) району, розташований на території Кропивницького (Кіровоградського) району.

Садове товариство "Дорожник" діє на підставі Статуту, затвердженого рішенням загальних зборів членів СК "Дорожник" від 15 травня 2016 року.

Згідно п. 2.1. Статуту кооператив створено для надання послуг членам Кооперативу.

Пунктом 2.2. Статуту визначено, що Кооператив є юридичною особою та діє згідно законодавства України, має відокремлене майно, самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, круглу печатку зі своїм найменуванням, ідентифікаційним кодом, штамп, фірмові знаки, бланк та інші засоби індивідуальної ідентифікації.

Розділом ІV Статуту визначені умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього.

Так, п. 4.2. Статуту встановлено, що членом Кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності. Згідно п. 4.3. Статуту Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.

Вступ до Кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до правління або до Голови Кооперативу, вносить вступний внесок в порядку та розмірах, визначених правлінням Кооперативу. Рішення правління про прийняття до Кооперативу підлягає затвердженню головою правління Кооперативу в 30-денний строк (п.п.4.4.-4.5. Статуту).

Пунктом 4.6. Статуту визначено, що членство в Кооперативі припиняється в разі: добровільного виходу з кооперативу на підставі письмової заяви, яка розглядається правлінням чи головою Кооперативу у 30-денний строк; член садового кооперативу "Дорожник" виключається з членів Кооперативу загальними зборами, якщо він на протязі двох років і більше не сплачує членських внесків (податку на землю), розводять бур`яни і не користуються земельною ділянкою; систематичного порушення цього Статуту та невиконання своїх обов`язків перед Кооперативом; смерті члена Кооперативу-фізичної особи; ліквідації члена Кооперативу-юридичної особи; припинення діяльності Кооперативу.

П. 4.7. виключення із членів Кооперативу може бути оскаржене до суду.

09 квітня 2005 року позивач був прийнятий в члени СК "Дорожник", що підтверджується членською книжкою садівника № 228 (а.с.8).

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджено відповідним посвідченням (а.с.5).

Згідно протоколу № 20 зборів уповноважених СК "Дорожник" від 27.10.2013, позивача було виключено з членів кооперативу за порушення статуту СК "Дорожник", а саме: за не сплату податку на землю, членських внесків на протязі двох років (а.с.56).

Відповідно до протоколу зборів уповноважених членів СК "Дорожник" від 16.12.2018 ОСОБА_2 включена в члени СК "Дорожник".

16 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся у Кіровоградський райвідділ поліції, за його зверненням була проведена перевірка і встановлено, що згідно протоколу зборів уповноважених членів товариства від 27 жовтня 2013 року ОСОБА_1 виключили з членів кооперативу за несплату членських внесків, а земельна ділянка надана в користування іншій особі (а.с.9).

Статут СК "Дорожник", який діяв на час прийняття рішення про виключення позивача з членів кооперативу, затверджено рішенням загальних зборів, протокол № 18 від 30 жовтня 2011 року (а.с.51).

Права та обов`язки членів кооперативу визначені статутом СК "Дорожник", які містяться в матеріалах справи.

Так, пунктом 5.2. Статуту визначено, що член кооперативу повинен своєчасно сплачувати внески визначені правлінням товариства.

Розділом 4.6. Статуту визначені підстави припинення членства у товаристві серед яких - несплата внесків у порядку визначеному загальними зборами членів товариства.

У відповідності зі статтею 12 ЦК України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.

Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 3 Закону України Про кооперацію метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю. Основними завданнями кооперації є: підвищення життєвого рівня членів кооперативів, захист їх майнових інтересів і соціальних прав; створення системи економічної і соціальної самодопомоги населення та суб`єктів господарювання; залучення у виробництво товарів, робіт, послуг, додаткових трудових ресурсів, підвищення трудової і соціальної активності населення; створення і розвиток інфраструктури, необхідної для провадження господарської та іншої діяльності кооперативів з метою зростання матеріального добробуту їх членів та задоволення потреб у товарах і послугах; сприяння сталому розвитку та становленню засад демократичного розвитку суспільства.

Статтею 4 Закону України Про кооперацію визначено, що кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.

Згідно ст.ст. 6, 7 Закону України Про кооперацію кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки. Кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах. Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який підписують головуючий та секретар зборів. У протоколі зазначаються особи, які брали участь в установчих зборах: для фізичної особи - прізвище, ім`я та по батькові, дані паспорта громадянина України або паспортних документів іноземця (для осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, - дані документа, який його замінює); для юридичної особи - прізвище, ім`я та по батькові уповноваженого представника юридичної особи, документ, що підтверджує його повноваження. Дані про фізичну особу засвідчуються її особистим підписом, а про юридичну особу - підписом її уповноваженого представника.

Статтею 8 Закону України Про кооперацію визначено, що статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.

Згідно ст. 12 Закону України Про кооперацію основними правами члена кооперативу є: участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; одержання кооперативних виплат та виплат на паї; одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки, визначені його статутом; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.

Основними обов`язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.

Законами, що регулюють діяльність окремих типів кооперативів або кооперативів за напрямами їх діяльності, та статутом кооперативу можуть бути передбачені додаткові права та обов`язки його членів.

Статтею 1 Закону України Про кооперацію визначено, що членський внесок - грошовий неповоротний внесок, який періодично сплачується членом кооперативного об`єднання для забезпечення поточної діяльності кооперативного об`єднання.

Згідно ст. 13 Закону України Про кооперацію членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього; припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу; несплати внесків у порядку, визначеному статутом кооперативу; смерті члена кооперативу - фізичної особи; ліквідації члена кооперативу - юридичної особи; припинення діяльності кооперативу. Виключення з членів кооперативу може бути оскаржене до суду.

Ст. 396 ЦК України визначено, що особа, яка має речове право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна.

Також ч.ч.2-3 ст.152 ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновленням стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

З протоколу зборів уповноважених кооперативу СК Дорожник від 27.10.2013 слідує, що на зборах ставилося питання про виключення ОСОБА_1 з тих підстав, що останній не сплатив податок на землю та членські внески протягом двох років. У зв`язку з чим позивача було виключено з членів кооперативу.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про виключення позивача з членів кооперативу, яке оформлене протоколом загальних зборів, приймалось у його відсутності.

Доказів, які б підтверджували, що позивач не сплачував членські внески та податок на землю, а також те, що ОСОБА_1 повідомляли про час та місце розгляду питання про його виключення з членів кооперативу, матеріали справи не містять.

З наданих стороною відповідача документів не було встановлено, що позивач оплати проводив не своєчасно, має заборгованість по сплаті членських внесків, внесків на земельний податок та інших платежів, що стало підставою для виключення його з членів кооперативу.

В ході судового розгляду відповідачем не було долучено до матеріалів справи належним чином завірену бухгалтерську довідку з розрахунком заборгованості позивача по членським внескам.

Позивач, як учасник бойових дій, має відповідні пільги, що до сплати земельного податку, саме на підставі п.281.1.4 "Податкового кодексу України", він звільнений від сплати земельного податку.

Пунктом 4.7. Статуту передбачено, що виключення з членів товариства може бути оскаржено в судовому порядку.

Крім того, на час подій, які є предметом дослідження - зборів уповноважених від 27 жовтня 2013 року діяв Статут, затверджений рішенням загальних зборів членів кооперативу 30 жовтня 2011 року.

Згідно п.п. 1.1.-1.2. Статуту в редакції 2011 року Садівниче товариство "Дорожник" є обслуговуючим садово-городнім кооперативом та є правонаступником всіх прав і обов`язків садового кооперативу "Дорожник" (а.с.52).

Повне найменування товариства - Садівниче товариство "Дорожник".

Згідно протоколу № 20 від 27.10.2013 в цей день відбулись збори уповноважених садового кооперативу "Дорожник", тобто іншої юридичної особи, рішення якої не має ніякого юридичного значення для члена садівничого товариства "Дорожник".

Назва Садівниче товариство "Дорожник" та Садовий кооператив "Дорожник" була змінена після затвердження нової редакції Статуту 15 травня 2016 року (а.с.45).

Відповідно до п.7.8. Статуту, якій діяв на той час, загальні збори членів товариства правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - не менше двох третин уповноважених.

Згідно протоколу № 20 від 27.10.2013, загальна кількість уповноважених 39 осіб, то дві третини складає 26 осіб. Як вбачається з протоколу всього членів уповноважених - 39, з них присутні на зборах - 22. Тобто, 27.10.2013 не було кворуму, необхідного для проведення зборів уповноважених, а відтак рішення, ухвалені на зборах є незаконними.

З протоколу № 20 від 27.10.2013 вбачається, що при розгляді питання про виключення з членів кооперативу осіб за порушення Статуту кооперативу, голосування не проводилось, а лише були озвучені прізвища осіб, які пропонувались до виключення з кооперативу. Враховуючи, що за прийняття рішення по питанню третьому порядку денного голосування не проводилось, відсутні підстави вважати, що приймалось рішення по суті питання.

Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже враховуючи викладене, загальні збори кооперативу не мали підстав для прийняття рішення про виключення позивача з членів кооперативу за відсутності останнього, оскільки його відсутність на зборах могла бути розцінена, як неявка без поважних або з невідомих причин, включно у разі його належного повідомлення про їх проведення.

Рішення загальних зборів учасників як вищого органу кооперативу є актами ненормативного характеру (індивідуальними актами), тобто офіційними письмовими документами, що породжують певні правові наслідки, спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.

Підставами для визнання недійсним рішення загальних зборів учасників (членів) юридичної особи можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення учасника (члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах.

Для визнання недійсним рішення загальних зборів кооперативу необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (члена) кооперативу.

Таким чином, проаналізувавши вищевикладене та, врахувавши, що в матеріалах справи відсутні докази повідомлення позивача про скликання загальних зборів щодо розгляду питання про його виключення з членів кооперативу, відсутність кворуму уповноважених для прийняття рішення зборами, та те, що голосування за прийняття рішення про виключення позивача не проводилось, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання недійсним рішення кооперативу "Дорожник" від 27.10.2013, оформленого протоколом загальних зборів № 20 в частині виключення позивача з членів кооперативу з поновленням його у членах цього кооперативу.

Приходячи до такого висновку, суд виходив з того, що судом можуть бути визнанні недійсними лише ті рішення загальних зборів, які порушують права учасника (члена), а як вбачається зі змісту вищезазначеного рішення в іншій частині, окрім тієї якою виключено позивача, воно ніяк не стосується останнього та не порушують його прав та законних інтересів.

Щодо повернення у користування позивача земельної ділянки № 228 в СК "Дорожник", шляхом звільнення земельної ділянки від перебування та майна інших осіб, то вимоги в цій частині позову також підлягають задоволенню, оскільки судом встановлено, що вищезазначеною земельною ділянкою на даний час користується відповідач ОСОБА_2 , чим перешкоджає позивачу у здійсненні його права використовувати земельну ділянку на свій розсуд.

Звернення позивача в поліцію, пояснення свідків підтверджують ту обставину, що ОСОБА_1 про відібрання в нього земельної ділянки, а потім і про виключення з кооперативу стало відомо лише в 2017 році.

Відповідач - СК "Дорожник" не надав будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 в той чи інший спосіб був повідомлений про виключення з кооперативу.

Таким чином, позивач звернувся до суду в межах строку позовної давності.

Судові витрати по справі підлягають стягненню з СК "Дорожник" на користь держави.

Керуючись ст.ст.4, 5, 7, 10, 12, 13, 77-80, 81, 95, 141, 235, 258-259, 263-265 ЦПК України суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до СК "Дорожник", ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Соколівська сільська рада Кіровоградського району та області, про визнання незаконним рішення про виключення з кооперативу та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою - задовольнити повністю.

Визнати незаконним рішення зборів уповноважених садового кооперативу "Дорожник" від 27.10.2013 протокол № 20 в частині виключення ОСОБА_1 з членів садового кооперативу "Дорожник".

Зобов"язати садовий кооператив "Дорожник" та ОСОБА_2 усунути перешкоди ОСОБА_1 в користуванні земельною ділянкою № НОМЕР_1 шляхом звільнення земельної ділянки від перебування інших осіб та майна.

Стягнути з СК " Дорожник" на користь держави судові витрати по справі в сумі 768 грн.40 коп.

Заходи забезпечення позову, визначені ухвалою від 12 червня 2018 року, після набрання рішенням законної сили - скасувати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів через Кіровоградський районний суд Кіровоградської області. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч.2, 3 ст.354 ЦПК України.

Дата складення повного судового рішення 18.11.2019.

Суддя: /підпис/

Згідно з оригіналом:

Суддя Кіровоградського районного суду

Кіровоградської області Д.В.Терещенко

СудКіровоградський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення08.11.2019
Оприлюднено19.11.2019
Номер документу85691318
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —390/142/18

Рішення від 08.11.2019

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Терещенко Д. В.

Рішення від 08.11.2019

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Терещенко Д. В.

Ухвала від 25.02.2019

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Терещенко Д. В.

Ухвала від 12.06.2018

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Терещенко Д. В.

Ухвала від 27.04.2018

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Терещенко Д. В.

Ухвала від 05.02.2018

Цивільне

Кіровоградський районний суд Кіровоградської області

Терещенко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні