Постанова
від 15.11.2019 по справі 656/703/19
ІВАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 656/703/19

30.10.2019

Номер провадження 3/656/218/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2019 року смт. Іванівка

Суддя Іванівського районного суду Херсонської області Крисанова В.І.,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Дідовичі, Іванівського району, Брестської області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, пенсіонера за віком, до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

На ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за результатами проведення документальної позапланової невиїзної перевірки головним державним ревізором-інспектором ГУДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі Скляровим Д.В. (далі - головний державним ревізор-інспектор), згідно наказу № 1047 від 21.08.2019 ГУДФС у Херсонській області, в ході якої було виявлено, що 09.10.2019 об 11 год. 30 хв. за адресою: м. Херсон, вул. І.Кулика, 143-А ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність (вирощування соняшнику з метою отримання прибутку на земельній ділянці на території Іванівської селищної ради) без державної реєстрації як суб`єкта господарювання, чим порушено ст. 58 Господарського кодексу України, п.п.14.1.36. ПКУ та вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 від пояснень та підпису відмовився (а.с.1).

Під час судового розгляду справи ОСОБА_1 вину свою не визнав та пояснив, що був членом фермерського господарства Зірка , в 2005 році із земель фермерського господарства Зірка йому у приватну власність була передана земельна ділянка площею 7,56 га ріллі для ведення фермерського господарства. Фермерське господарство він не створив, а займається товарним сільськогосподарським виробництвом. Щороку він подає податкову декларацію, в тому числі подавав у 2016 та 2017 роках, сплачує земельний податок. Прибуток від земельної ділянки отримує один раз на рік або не отримує у разі, якщо земельна ділянка знаходиться під паром. У 2019 році належна йому земельна ділянка соняшником не засівалась.

На підтвердження своїх пояснень ОСОБА_1 надав копію державного акту на право приватної власності на земельну ділянку, серії ЯБ № 050970, виданого 07.06.2005 на підставі розпорядження голови Іванівської районної державної адміністрації від 24.03.2005 № 154, згідно якого ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 7,56 га, розташованої на території Іванівської селищної ради Іванівського району Херсонської області з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (а.с.21); копію розпорядження голови Іванівської районної державної адміністрації ОСОБА_2 від 24.03.2005 № 154 Про передачу у власність земельних ділянок громадянам-членам фермерських господарств Зірка на території Іванівської селищної ради , згідно якого ОСОБА_1 була передана у власність земельна ділянка із земель фермерського господарства Зірка для ведення фермерського господарства (а.с.31); копію розпорядження голови Іванівської державної адміністрації від 17.09.2008 № 487 Про вилучення приватизованих земельних ділянок із складу земель фермерського господарства Зірка , згідно якого із земель фермерського господарства Зірка вилучена земельна ділянка площею 7,56 га, приватизована ОСОБА_1 (а.с.30); рішенням від 09.02.2008 № 1 фермерського господарства Зірка ОСОБА_1 був виключений із членів фермерського господарства Зірка (а.с.34); в 2017, 2018 роках ОСОБА_1 подана податкова декларація про майновий стан, нарахований податок на доходи фізичних осіб, військовий збір (а.с.25-26).

Диспозицією ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, зокрема за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання.

Диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП носить бланкетний характер та відсилає до закону, що дає визначення господарської діяльності, яка потребує державної реєстрації суб`єкта господарювання.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.

Згідно з п.п.14.1.36. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами;

Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Згідно зі ст. 1 Закону України Про підприємництво підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб`єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Господарського кодексу України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.

Предметом доказування у справі є те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, здійснює господарську діяльність систематично - постійно, регулярно та на професійній основі, спрямованої на отримання прибутку, без державної реєстрації як фізичної особи-підприємця у порядку, визначеному законом.

В п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 25.04.2003 № 3 Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб`єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов`язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.

Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення; поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За змістом протоколу про адміністративне правопорушення № 306/КПР від 09.10.219 ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність з вирощування соняшнику на належній йому на праві власності земельній ділянці площею 7,56 га, , розміщеній на території Іванівської селищної ради, з метою отримання прибутку без державної реєстрації як суб`єкта господарювання, чим порушив ст. 58 Господарського кодексу України, п.п.14.1.36. Податкового кодексу України та ч. 1 ст. 164 КУпАП (а.с.1).

Згідно з ч. 1. ст. 265 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Згідно з п. 6 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 № 566, при викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.

В порушення зазначених вимог у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 відсутні місце, час і суть адміністративного правопорушення (факт вирощування товарної сільськогосподарської продукції не менш ніж три рази протягом одного календарного року, факти реалізації ОСОБА_1 вирощеної товарної сільськогосподарської продукції тощо), не зазначено свідків здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності.

За таких обставин протокол про адміністративне правопорушення не є належним доказом у справі.

Із матеріалів справи видно, що повідомлення щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 отримав особисто 28.08.2019 (а.с.11-12); згідно листа Іванівської селищної ради Херсонської області від 18.07.2019 № 02-17-235424/0/19/700-22.06 земельна ділянка, площею 7,5635 га, кадастровий номер 6522955100:06:014:0010, що належить на праві власності ОСОБА_1 станом на 17.07.2019 засіяна соняшником (додаток на фото №2) (а.с.13-14); 17.07.2019 старшим державним ревізором-інспектором відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Генічеського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_3 Т ОСОБА_4 М. здійснено виїзд до Іванівської селищної ради з метою проведення інформаційно-роз`яснювальної роботи щодо обов`язкової реєстрації підприємницької діяльності на землях товарного виробництва фізичними особами, які мають у власності земельні ділянки площею більше 2 га, під час якого встановлено, що ОСОБА_1 має у власності земельну ділянку площею 7,5635 га, засіяну у 2019 році соняшником, за 2018 рік декларацію не подано (а.с.15).

В розділі ІІІ акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків ОСОБА_1 , з питань здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 роки, складеного головним державним ревізором-інспектором (далі - акт перевірки), зазначено, що ОСОБА_1 , маючи у власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 6522955100:06:014:0010), впродовж декількох років подавав до податкового органу декларації про майновий стан і доходи (за 2017-2018 роки, з яких: за 2017 рік відсутні суми задекларованих доходів і сплачених податків), систематично здійснював фінансово-господарську діяльність з метою отримання доходу від ведення товарного сільськогосподарського виробництва, чим порушив п. 14.1.36. п. 14.1. ст. 14 ПК України, ст. 93 ЗК України, ст. 42 ГК України, в частині здійснення господарської без державної реєстрації як суб`єкта господарювання (а.с.2-9).

Акт перевірки, складений та підписаний головним державним ревізором-інспектором, містить лише висновки цієї особи щодо здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності з вирощування соняшнику на земельній ділянці.

В акті № 28/21- 22 - 33 - 04/1787100631 від 09.10.2019, складеного працівниками Державної податкової служби України Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, зазначено, що ОСОБА_1 запрошувався об 11 год. 09.10.2019 для вручення та підписання акту документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків ОСОБА_1 , з питань здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 року, який до податкового органу не з`явився та пояснень не надавав (а.с.16-17).

Зазначені докази не підтверджують того, що ОСОБА_1 безпосередньо, самостійно, на власний ризик, систематично здійснював господарську діяльність з вирощування товарної сільськогосподарської продукції (не менш ніж три рази протягом одного календарного року) та отримував прибуток, що становить суть господарської діяльності та підлягає державній реєстрації як фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.

Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.

Оскільки з наданих матеріалів не вбачається проведення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, самостійної, систематичної і на власний ризик господарської діяльності, пов`язаної із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП необхідно закрити у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, 283-285 КпАП України, суддя

П О С Т А Н О В И В:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КпАП України, щодо ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Іванівського районного суду Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В. І. Крисанова

СудІванівський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення15.11.2019
Оприлюднено19.11.2019
Номер документу85711841
СудочинствоАдмінправопорушення

Судовий реєстр по справі —656/703/19

Постанова від 15.11.2019

Адмінправопорушення

Іванівський районний суд Херсонської області

Крисанова В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні