Рішення
від 15.11.2019 по справі 909/959/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.11.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/959/19

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., секретар судового засідання Назарчук І. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом: Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк"

до відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер ТІМ-ЮА"

ОСОБА_1

про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором від 10.12.2018 б/н в розмірі 163 997, 37 гривень, з яких: 150 000, 00 гривень - заборгованість за кредитом, 1 700, 00 гривень - заборгованість за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 10 800, 00 гривень - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 1 497, 37 гривень - пеня за несвоєчасне виконання зобов`язань за договором,

за участі:

від позивача: Аннюка Василя Васильовича ,

від відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер ТІМ-ЮА": представник в судове засідання не з`явився,

від відповідача - ОСОБА_1 : представник в судове засідання не з`явився,

В С Т А Н О В И В:

1. відповідачі, згідно з приписами статті 120 Господарського процесуального кодексу України, належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду справи, однак, не скористалися передбаченим законом правом на участь повноважних представників у судовому засіданні. Про причини неявки суд не повідомили.

2. З огляду на відсутність підстав для відкладення розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті без участі представників відповідачів.

3. Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

4. Рішення у даній справі ухвалено у нарадчій кімнаті за результатами оцінки поданих доказів.

5. За результатами розгляду справи суд бере до уваги таке.

І. СУТЬ СПОРУ

6. У вересні 2019 року Акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк" (далі - АТ КБ "Приватбанк") звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер ТІМ-ЮА" (далі - ТОВ "Лідер ТІМ-ЮА", ОСОБА_1 про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором від 10.12.2018 б/н в розмірі 163 997, 37 гривень, з яких 150 000, 00 гривень - заборгованість за кредитом, 1 700, 00 гривень - заборгованість за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 10 800, 00 гривень - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 1 497, 37 гривень - пеня за несвоєчасне виконання зобов`язань за договором.

ІІ. ВИРІШЕННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПИТАНЬ ПІД ЧАС РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

7. 09.09.2019, за наслідком автоматизованого розподілу справи № 909/959/19 (протокол від 05.09.2019) суд залишив позовну заяву без руху та встановив строк для усунення її недоліків.

8. 18.09.2019 суд відкрив провадження у справі, постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, розгляд справи по суті призначив на 17.10.2019 та встановив строк для подання відзивів на позовну заяву.

9. Розгляд справи неодноразово відкладався. Так, 31.10.2019 розгляд справи було відкладено на 15.11.2019.

ІІІ. ПОЗИЦІЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

10. Позиція позивача. Позовну заяву обґрунтовує тим, що ТОВ "Лідер ТІМ-ЮА", як позичальник, не виконав обов`язку по поверненню кредиту за договором від 10.12.2018 у відповідному розмірі. ОСОБА_1 відповідно до договору поруки від 10.12.2018 № POR1544102181208 виступив поручителем перед кредитором за виконання підприємством зобов`язань за угодами-приєднання. А тому просить стягнути з відповідачів заборгованість по кредиту у розмірі 150 000, 00 гривень солідарно. Крім того, відповідно до умов договору нарахував 1 700, 00 гривень відсотків за прострочену заборгованість, 10 800, 00 гривень відсотків у вигляді щомісячної комісії та 1 497, 37 гривень пені за несвоєчасне виконання зобов`язань за договором. Позовні вимоги обґрунтовує приписами статей 509, 526, 530, 543, 554, 610, 1048, 1049 Цивільного кодексу України та статей 173, 174, 193, 230, 231, 232 Господарського кодексу України.

11. Позиція відповідачів. Відзивів на позов не подали, проти позову не заперечили, доказів погашення заборгованості за кредитом не надали.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

12 . 10.12.2018 ТОВ "Лідер ТІМ-ЮА" через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписало з використанням електронного цифрового підпису Заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ". Відповідно до цієї заяви позичальник приєднався до розділу 3.2.8. Умов та правил надання послуги "КУБ", що розміщені на сайті "Приватбанку". Ця заява та умови складають кредитний договір між банком та клієнтом.

13. Істотні умови кредитного договору:

- Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності клієнта в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та інших винагород в обумовлені цим договором терміни (п. 1.1. заяви про приєднання).

- Розмір кредиту: 300 000 гривень (п. 1.2. заяви про приєднання).

- Строк кредиту: 12 місяців з дати видачі коштів клієнту (п. 1.3. заяви про приєднання).

- Проценти (комісія) за користування кредитом: 1, 8% в місяць від початкового розміру кредиту (в т. ч. при достроковому погашенні кредиту) (п. 1.4. заяви про приєднання).

- Порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами, починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. Сторони узгодили, що графік погашення кредиту надається у додатку 1 до цієї заяви та доступний клієнту у системі "Приват24 для бізнесу" (п. 1.5. заяви про приєднання).

- У випадку порушення строків погашення заборгованості за кредитом, що зазначений у п. 1.5 цієї заяви, клієнт зобов`язаний додатково до процентів, вказаних у п. 1.4., сплатити банку проценти у розмірі 4 % в місяць від суми простроченої заборгованості та неустойку в розмірі і згідно розділу 3.2.8. Умов та Правил надання банківських послуг (п. 1.6. заяви про приєднання).

- Укладення кредитного договору здійснюється шляхом підписання клієнтом цієї заяви шляхом накладення електронного цифрового підпису в системі "Приват24 для бізнесу" або у сервісі "Paperless" або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору (п. 1.9. заяви про приєднання).

14. Заява про приєднання та графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом (Додаток № 1 до Заяви) підписані шляхом накладання електронного цифрового підпису (витяг по об`єкту перевірки: Заява про приєднання до Умов та правил надання послуги КУБ; а. с. 21).

15. Умовами та правилами надання банківських послуг за послугою "КУБ" визначено таке:

- Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту строковий "Кредит КУБ" (далі - Послуга) для фінансування поточної діяльності Клієнта, в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим Договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ", а також в системі Приват24. Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі "Paperless" або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги (п. 3.2.8.1.).

- Клієнт доручає Банку щомісячно у строки, зазначені в Заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих у Банку, на погашення заборгованості за Послугою у кількості та розмірі, зазначеному в кредитному договорі. Остаточним терміном погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту. Згідно зі ст. 212, 651 ЦКУ при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим Договором, Банк на свій розсуд, починаючи з 91-ого дня порушення будь-якого із зобов`язань, має право змінити умови Договору, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому Банк направляє Клієнту повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту (Банк здійснює інформування Клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку та Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет-клієнт-банк, sms-повідомлення або інших). При непогашенні заборгованості за цим Договором у термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість за кредитним договором, починаючи з наступного дня від дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань, терміном повернення кредиту є дата останнього платежу (п. 3.2.8.3.1.3.).

- За користування послугою Клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно Графіку, визначених у Заяві та Тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений Графіком, вони вважаються простроченими (п. 3.2.8.3.2.).

- При порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов`язання Клієнт сплачує Банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому у Заяві. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права Банку, передбаченого п. 3.2.8.3.1., Клієнт сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення (п. 3.2.8.3.3.).

- Клієнт зобов`язується оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2.; повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені Договором, у терміни і в сумах, як встановлено в п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2., 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку; сплатити Банку проценти згідно з п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2. (пункти 3.2.8.5.2., 3.2.8.5.3., 3.2.8.5.5.).

- За користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п. п. 3.2.8.1., 3.2.8.3. цього Договору Клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2. (п. 3.2.8.9.1.).

- Нарахування прострочених процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується (п. 3.2.8.9.2.).

- Сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені в Заяві (п. 3.2.8.9.3.).

- У разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов`язань щодо сплати процентів за користування кредитом та термінів повернення кредиту, передбачених п. п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2., п. 3.2.8.9., 3.2.8.3.1 цього Договору, Клієнт сплачує Банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється у гривні (п. 3.2.8.10.1.).

- Нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов`язань здійснюється протягом 15 років з дня, коли зобов`язання мало бути виконано Клієнтом (п. 3.2.8.10.3.).

16. Разом із цим, між ОСОБА_1 , як поручителем, та АТ КБ "Приватбанк", як кредитором, було підписано договір поруки № POR1544102181208, предметом якого є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання підприємством ТОВ "Лідер ТІМ-ЮА" (далі "Боржник") зобов`язань за угодами-приєднання до:

1.1.1. розділу 3.2.8. "Кредит КУБ" Умов та правил надання банківських послуг, далі Угода 1, по сплаті:

а) процентної ставки за користування кредитом:

- За період користування кредитом згідно Угоди 1 - 1, 8 % відсотка від суми кредиту щомісяця;

- За період користування кредитом згідно з пп. 3.2.8.5.3. Угоди 1 - 4 % відсотки від суми кредиту щомісяця;

б) кредиту в розмірі, що вказаний у Угоді 1.

Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за "Угодою 1" в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності (п. 1.2. договору).

У випадку невиконання боржником зобов`язань за "Угодою 1", боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники (п. 1.5. договору).

17. Договір поруки підписаний шляхом накладання електронного цифрового підпису поручителем (витяг по об`єкту перевірки: договір поруки № POR1544102181208; а. с. 32).

18. Випискою про рух коштів по рахунку ТОВ "Лідер ТІМ-ЮА" підтверджується, що останній з 11.12.2018 почав користуватися послугою КУБ, сума кредиту склала 300 000, 00 гривень (а. с. 30). Цією ж випискою також підтверджується те, що позичальник повернув кредит частково, сума непогашеної заборгованості становить 150 000, 00 гривень.

19 . Вказана обставина стала підставою звернення позивача з даним позовом до суду.

V. ПОЗИЦІЯ СУДУ

20. Згідно зі статтею 180 Господарського Кодексу України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

21. За приписами статті 207 Цивільного кодексу України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.

22. Відповідно до частини 1 статті 634 Цивільного кодексу України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому.

23. Зважаючи на специфіку укладення договору приєднання, Заява позивача від 10.12.2018, в якій вказано на приєднання до Умов та правил надання банківських послуг, свідчить про укладення між сторонами в письмовій формі кредитного договору.

24 . При цьому суд враховує, що представник товариства підписав заяву шляхом накладення електронного цифрового підпису та погодився із запропонованими банком Умовами та правилами надання банківських послуг, які розміщені на офіційному вебсайті АТ КБ "Приватбанк" у вільному доступі.

25. Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

26. Згідно зі статтями 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

27. Банк свої зобов`язання щодо надання кредиту виконав належним чином. Позичальник кредит в повному обсязі у встановлені строки не повернув.

28. Згідно з статтею 1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

29. Позивач відповідно до погоджених сторонами у заяві розмірів нарахував 1 700, 00 гривень заборгованості по відсотках, які нараховані на прострочену заборгованість, а також 10 800, 00 гривень заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії.

30. Статтею 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

31. Враховуючи заяву про приєднання, Умов та правила надання банківських послуг позивач нарахував пеню в розмірі 1 497, 37 гривень.

32. Виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою (ч. 1 ст. 546 ЦК України).

33. Статтею 553 ЦК України передбачено, що поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

34. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 2 ст. 554 ЦК України).

Висновок суду за результатами розгляду справи.

35. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Судові витрати.

36. Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

37. Враховуючи задоволення позову, судовий збір у розмірі 2 459, 96 гривень суд покладає на відповідачів.

Керуючись статтями 73, 86, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Позов Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер ТІМ-ЮА" та ОСОБА_1 про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором від 10.12.2018 б/н в розмірі 163 997, 37 гривень - задовольнити.

2 . Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер ТІМ-ЮА" (вул. Лесі Українки, буд. 7, с. Молодятин, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78271: ідентифікаційний код: 39951661) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, 1 Д, Печерський район, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код: 14360570) - 163 997, 37 гривень (сто шістдесят три тисячі дев`ятсот дев`яносто сім гривень тридцять сім копійок) заборгованості за кредитним договором від 10.12.2018 б/н, з яких: 150 000, 00 гривень - заборгованості за кредитом, 1 700, 00 гривень - заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 10 800, 00 гривень - заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 1 497, 37 гривень - пені за несвоєчасне виконання зобов`язань за договором, а також 2 459, 96 гривень (дві тисячі чотириста п`ятдесят дев`ять гривень дев`яносто шість копійок) - судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

6. Повний текст рішення складено 19.11.2019.

Суддя В. В. Михайлишин

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.11.2019
Оприлюднено19.11.2019
Номер документу85714455
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/959/19

Рішення від 15.11.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Михайлишин В. В.

Ухвала від 31.10.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Михайлишин В. В.

Ухвала від 17.10.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Михайлишин В. В.

Ухвала від 18.09.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Михайлишин В. В.

Ухвала від 09.09.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Михайлишин В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні