Рішення
від 06.11.2019 по справі 924/923/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" листопада 2019 р. Справа № 924/923/19

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Смаровоза М.В., при секретарі судового засідання Желіхівській О.О., розглянувши справу

за позовом виконувача обов`язків керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Міністерства освіти і науки України

до 1. Державного навчального закладу "Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей"

2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка"

про визнання недійсним договору та зобов"язання звільнити земельну ділянку

за участю представників:

прокуратури: Максимчук М.В.;

інших учасників процесу: не з`явились.

У засіданні 07.11.2019р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Виконувач обов"язків керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Міністерства освіти і науки України звернувся до суду із позовом до 1. Державного навчального закладу "Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей", 2. Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка", відповідно до якого просить суд: визнання недійсним договору підряду № 20 від 02.10.2018р., укладеного між Державним навчальним закладом "Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей" та товариством з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка"; зобов"язати товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" звільнити земельну ділянку площею 196 га, розташовану за межами населеного пункту на території Дзеленецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області, яку товариство займає на підставі договору підряду № 20 від 02.10.2018р.

В обґрунтування позовних вимог відзначено, зокрема, що проведено вивчення питання додержання вимог законодавства при використанні Державним навчальним закладом «Волочиський промислово -аграрний професійний ліцей» земельної ділянки площею 201,5891 га (кадастровий номер 6820982100:04:029:0001), наданої в постійне користування для дослідних і навчальних цілей, яка розташована за межами населених пунктів Дзеленецької сільської ради Волочиського району. ДНЗ «ВПАПЛ» є державною організацією (установою, закладом), заснованим на державній власності і підпорядкованим Міністерству освіти і науки України, і є підзвітним йому, що підтверджується витягом з ЄДРПОУ та статутом ДНЗ «ВПАПЛ».

Як зазначив прокурор, відповідно до Статуту ДНЗ «Волочиського промислово-аграрного професійного ліцею», затвердженого першим заступником Міністра освіти і науки України, Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей є державним професійно-технічним навчальним закладом другого атестаційного рівня, що забезпечує реалізацію права громадян на здобуття професійно-технічної та повної загальної середньої освіти. Управління ліцеєм здійснюється Міністерством освіти і науки України та управлінням освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації.

Так, 18.12.2014р. наказом Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області № 22-7103/14-14-ст Державному навчальному закладу «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» передано в постійне користування земельну ділянку площею 201,5891 га (кадастровий номер 6820982100:04:029:0001) для дослідницьких та навчальних цілей, яка розташована за межами населених пунктів Дзеленецької сільської ради Волочиського району.

Крім того, прокурор вказує на те, що згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права (індексний номер витягу 31751410) земельна ділянка з кадастровим номером 6820982100:04:029:0001 площею 201,5891 га з цільовим призначенням для дослідних і навчальних цілей надана в постійне користування Державному навчальному закладу «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей». Власником земельної ділянки є Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Разом з тим, прокурор зазначив, що 02.10.2018між Державним навчальним закладом «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» (замовником) та товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Агропромтехніка» (виконавцем) укладено договір підряду № 20 земельної ділянки загальною площею 196 га, яка знаходиться в постійному користуванні замовника.

Також вказано, що згідно інформації відділу Держгеокадастру у Волочиському районі від 21.05.2019р. за № 10-22-0.21-276/105-19, враховуючи середньозважену вартість ріллі по області, вартість вказаної земельної ділянки становить 5973492 грн. Вищезазначений договір укладено усупереч вимогам чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним з наступних підстав.

Прокурор звертає увагу на те, що укладений між ДНЗ «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» та ТОВ «СПГ`Агропромтехніка» оспорюваний договір № 20 від 02.10.2018р. названо сторонами як договір підряду, відповідно до п.1.1. якого, підрядник зобов`язався, за завданням замовника виконувати сільськогосподарські роботи власною або залученою у третіх осіб сільськогосподарською технікою з обслуговуючим персоналом на умовах визначених даних договором, а замовник зобов`язується приймати та проводити розрахунки за виконані роботи, надавати необхідну допомогу при виконанні робіт.

Отже, прокурор вважає, що зі змісту укладеного між сторонами договору підряду № 20 від 02.10.2018р. слідує, що виконавець - ТОВ «СПГ`Агропромтехніка» виконує роботи та при цьому здійснює їх оплату, що суперечить вимогам статті 837 ЦК України, яка передбачає, що за виконані роботи, кошти сплачує замовник, ДНЗ «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей». Крім того, за умовами оспорюваного договору замовник не отримує від виконавця жодного результату виконання робіт, що є однією з основних ознак договору підряду, оскільки з аналізу п. 3.2 договору вбачається, що реалізація вирощеної та зібраної товарної сільськогосподарської продукції, здійснюється виконавцем, і кошти отримані в результаті її реалізації залишаються останньому в рахунок оплати за виконані роботи.

З огляду на зазначене, правовими наслідками договору оренди землі є для однієї сторони (орендодавця) отримання плати за надане в користування майно (земельну ділянку), а для іншої (орендаря) - використання майна (земельної ділянки).

Таким чином, прокурор зауважив, що за змістом оспорюваного договору підряду, між сторонами фактично склалися правовідносини з оренди землі, оскільки з умов зазначеного договору вбачається, що ДНЗ «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» фактично передав ТОВ «СПГ`Агропромтехніка» на платній основі земельну ділянку, що перебуває у постійному користуванні ліцею, тому положення договору повинні відповідати законодавству, що регулює правовідносини у сфері оренди землі.

Також зазначено, що якщо ж сторони оформлюють договором підряду відносини оренди, то застосовуються положення про удаваний правочин.

Враховуючи вищевикладене можна прокурор вважає, що до спірного правочину слід застосовувати правила, передбачені для договору оренди земельної ділянки.

Таким чином, у постійного користувача - ДНЗ «Волочиський промислово -аграрний професійний ліцей» відсутні повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою, у тому числі вчинення правочинів щодо передачі права користування нею іншим суб`єктам господарювання.

Крім того, посилаючись на положення ст. 124 Земельного кодексу України зазначено, що зі змісту оспорюваного договору слідує, що ДНЗ «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» фактично передав у користування земельну ділянку, якою не мав права розпоряджатися, за відсутності рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, без проведення аукціону.

Таким чином, прокурор стверджує, що земельним законодавством не передбачено право постійного користувача розпоряджатись земельною ділянкою шляхом передачі її іншим особам у платне користування.

Однак, з умов спірного договору свідчить, що взявши на себе зобов`язання ДНЗ «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» надати ТОВ «СПГ`Агропромтехніка» земельну ділянку для вирощування та збирання товарної сільськогосподарської продукції, ДНЗ «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» фактично усунувся від права самостійного господарювання на земельній ділянці та надав право обробки земельної ділянки та збору врожаю ТОВ «СПГ`Агропромтехніка», а тому право на обробку землі та збір врожаю, передбачене умовами спірного договору, являє собою реалізацію правомочностей щодо володіння та користування, які згідно ст. 92 Земельного кодексу України складають титул права постійного користування, однак земельні ділянки, які використовує ТОВ «СПГ» Агропромтехніка» не належить йому на жодному з титулів - праві власності чи праві оренди, отже, землекористування здійснюється ТОВ «СПГ`Агропромтехніка» за відсутності законодавчо визначеної підстави.

З вказаних вище доводів щодо відсутності в ДНЗ «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» повноважень на передачу наданих йому в постійне користування землі, встановлено невідповідність спірного договору вимогам ч. 2 ст. 203 ЦК України, що є підставою для визнання недійсності правочину відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України.

Враховуючи викладене, прокурор вважає, що спірний договір не є договором про надання послуг, а є прихованим договором оренди землі, його зміст суперечить вимогам Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», укладений не уповноваженою стороною та не спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, а тому підлягає визнанню недійсним відповідно до ст. 203, 215 ЦК України.

Крім того, вказано, що 28.05.2019р. за №75-2192вих-19 та 25.06.2019р. за №75-2639вих-19 місцевою прокуратурою спрямовані повідомлення Міністерству освіти і науки України з пропозицією врегулювання та вжиття вичерпних заходів до усунення порушень, а також приведення правовідносин, укладених всупереч встановленому державою порядку, у відповідність до вимог чинного законодавства.

11.07.2019р. за № 1/11-6294 від 11.07.2019р. місцевою прокуратурою отримано інформацію Міністерства освіти і науки України про те, що Міністерству не було відомо про факти незаконного користування спірної земельної ділянки та просить вжити заходів, спрямованих на захист інтересів держави.

В подальшому, 28.05.2019р. місцевою прокуратурою спрямовано повідомлення в Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області щодо встановлених порушень вимог земельного законодавства при використанні ДНЗ «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей», яка надана йому в постійне користування.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру в області від 20.06.2019р. №10-22-0.45-3641/2-19, органом не встановлено достатніх підстав для вжиття заходів представницького характеру.

Крім цього, відповідно до отриманої інформації ДНЗ «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» № 158 від 27.05.2019р. та № 202 від 10.07.2019р. встановлено, що ДНЗ «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» не звертався до Міністерства освіти і науки України зі зверненням щодо погодження укладення даного оспорюваного договору та в подальшому договір не погоджувався, зокрема укладено договір підряду № 20 від 02.10.2018р. з ТОВ «СПГ «Агропромтехніка» на використання земельної ділянки площею 196 га, яка засіяна озимою пшеницею.

При цьому, як вказує прокурор, укладення договору підряду № 20 від 02.10.2018р. між ДНЗ «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» та ТОВ «СПГ «Агропромтехніка» всупереч встановленому державою порядку, зачіпає інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовом.

Враховуючи вищевикладене, прокурор просить задовольнити позов.

У заяві, поданій 06.11.2019р. прокурор просить прийняти рішення у вказаній справі у підготовчому засіданні. Крім того, у заяві від 06.11.2019р. прокурор вказує на те, що відповідачі визнали позов повністю до моменту розгляду справи по суті.

Як зазначив прокурор, при поданні позовної заяви прокуратурою Хмельницької області сплачено судовий збір у розмірі 3842 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1608 від 13.08.2019р.

При цьому, посилаючись на положення ч. 1 ст. 130 ГПК України та ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», просить повернути прокуратурі Хмельницькоїх області з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1921 грн., сплачений згідно платіжного доручення № 1608 від 13.08.2019р.

У своїх поясненнях, поданих 21.10.2019р. Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (позивач 1) вважає, що позов підлягає задоволенню.

Представник відповідача 1 (Державного навчального закладу "Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей") у своїй заяві про визнання позову, поданій 23.09.2019р. зазначив про те, що не заперечує щодо прийняття господарським судом судового рішення за результатами розгляду зазначеної заяви у підготовчому засіданні та просить прийняти заяву про визнання позову.

Представник відповідача 2 (товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка") у своїй заяві про визнання позову, поданій 20.09.2019р. вказує на те, що не заперечує щодо прийняття господарським судом судового рішення за результатами розгляду зазначеної заяви у підготовчому засіданні та просить прийняти заяву про визнання позову.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

Відповідно до Статуту Державного навчального закладу «Волочиський промислово-аграраний професійний ліцей», затвердженого першим заступником Міністра освіти і науки України та прийнятого на загальних зборах колективу державного навчального закладу «Волочиський промислово-аграраний професійний ліцей» протоколом № 17 від 03.07.2009р. Державний навчальний заклад «Волочиський промйслбво-аграрний професійний ліцей» є професійно-технічним навчальним закладом другого атестаційногб рівня, що забезпечує реалізацію права громадянина здобуття професійно-технічної та повної загальної' середньої освіти. Ліцейі здійснює підготовку робітників високого рівня кваліфікації, як правило, з числа випускників загальноосвітніх навчальних закладів на основі базової чи повної загальної середньої освіти, а також професійно-гехнічне навчання,- перепідготовку та підвищення кваліфікації робітників і незайнятого населення (п. 1.1.).

Згідно із п. 1.6. Статуту ліцей створено згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 04.06.2009р. № 474 «Про припинення юридичних осіб Волочиського професійного ліцею і Дзеленецького професійного аграрного ліцею та створення на їх базі державного навчального закладу «Волочиський промисловов-агрраний професійний ліцей». Державний навчальний заклад «Волочиський промисловов-аграраний професійний ліцей» є правонаступником волочиського професійного ліцею Дзеленецького професійного аграрного ліцею.

Управління ліцеєм здійснюється Міністерством освіти і науки України та управлінням освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації (п. 5.1. Статуту).

Як передбачено п.п. 6.9, 6.10. Статуту для забезпечення організації навчально-виробничого процесу та надання повної загальної середньої освіти ліцей має навчальне господарство, яке складається з 245 га землі, в тому числі, ріллі - 207 га. Об`єкти права власності, навчально-виробничі, побутові, культурно-освітні, оздоровчі, спортивні будівлі та споруди, житло, комунікації, обладнання, засоби навчання, транспортні засоби та інше майно ліцею є державною власністю, що закріплене Міністерством освіти і науки України за ліцеєм і перебуває в користуванні ліцею. Контроль за ефективністю використання і збереження майна здійснює Міністерство освіти і науки України.

Ліцей несе відповідальність перед Міністерством освіти і науки України за збереження та використання за призначенням закріпленого за ним майна (п. 6.11. Статуту).

18.12.2014р. наказом Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області № 22-7103/14-14-ст Державному навчальному закладу «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» передано в постійне користування земельну ділянку площею 201,5891 га (кадастровий номер 6820982100:04:029:0001) для дослідницьких та навчальних цілей, яка розташована за межами населених пунктів Дзеленецької сільської ради Волочиського району.

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права (індексний номер витягу 31751410), сформованого 26.12.2014р. земельна ділянка з кадастровим номером 6820982100:04:029:0001, площею 201,5891 га, з цільовим призначенням для дослідних і навчальних цілей надана в постійне користування Державному навчальному закладу «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей». Власником земельної ділянки зазначене Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

02.10.2018р. між Державним навчальним закладом «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» (замовником) та товариством з обмеженою відповідальністю «Агропромтехніка» (виконавцем) укладено договір підряду № 20 (далі договір), відповідно до умов якого виконавець зобов`язується, за завданням замовника, виконувати сільськогосподарські роботи власною або залученою у третіх осіб сільськогосподарською технікою з обслуговуючим персоналом на умовах визначених даним договором, а замовник зобов`язується приймати та проводити розрахунки за виконані роботи, надавати необхідну допомогу при виконанні робіт (п. 1.1. договору).

Згідно із п. 1.2. договору видами робіт є: підготовка ґрунту (оранка, дискування, тощо), посів, насіння, сільгоспкультур, підживлення добривами, внесення засобів захисту рослин, збирання вирощеного врожаю сільгоспкультур та інше. Персонал, матеріально-технічні ресурси (засоби захисту рослин, добрива, насіння, паливно-мастильні матеріали тощо) та техніка надаються виконавцем. Земельна ділянка, на якій будуть виконуватися роботи, надається замовником.

Як передбачено п. 1.3. договору місце та площі виконання робіт: земельна ділянка (рілля) на території Дзеленецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області, загальною площею 196 га, яка знаходяться у постійному користуванні замовника.

Відповідно до п. 1.6. договору витрачені за цим договором матеріально-технічні ресурси виконавця, в тому числі незавершене виробництво сільськогосподарської продукції є його власністю до остаточного проведення взаємних розрахунків між сторонами за цим договором.

Згідно із п. 2.1. договору підряду сторони визначили, що виконавець зобов`язується: надати передбачені договором послуги якісно, у терміни і у обсягах, узгоджених сторонами; надати кваліфікований персонал для виконання робіт; виділити для виконання робіт високопродуктивну вітчизняну та закордонну сільськогосподарську техніку, при цьому допускається залучення виконавцем техніки для виконання робіт за договорами субпідряду; надати можливість замовнику згідно окремого договору проходження виробничого навчання учням, майстрам виробничого навчання та викладачам спецдисциплін; забезпечити виконання робіт необхідними машинно-тракторними агрегатами, технічним обладнанням, інвентарем, паливно-мастильними матеріалами, насіннєвим матеріалом, мінеральними добривами, засобами захисту рослин та відповідними спеціалістами і працівниками; проводити всі технічні операції та етапи виробництва у відповідності до прийнятої новітньої технології у визначені терміни, забезпечивши належний рівень охорони праці, протипожежної та технічної безпеки; забезпечити ефективне та раціональне використання земельної ділянки, задіяної у виконанні робіт, збереження та відтворення її родючості; виконати в повному обсязі свої зобов`язання перед замовником.

Як передбачено п. 3.1. договору розрахунки за договором проводяться після виконання робіт по збиранню врожаю, але не пізніше 31 грудня 2019 року, а в разі пролонгації договору - 31 грудня відповідного року.

Відповідно до п. 3.2. договору враховуючи те, що замовник являється некомерційною організацією, сторони домовилися, що розрахунки за цим договором будуть проводитися наступним чином: в рахунок оплати за виконані роботи по цьому договору Виконавець одержує увесь зібраний врожай під час виконання робіт за цим договором; із вартості зібраного врожаю виконавець сплачує замовнику грошові кошти у фіксованому розмірі, що становить 490000 грн. на поточний рахунок замовника. Вказана плата складається із компенсації витрат замовника на утримання земельної ділянки, відшкодування витрат замовника та прибуток останнього.

Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та його оскріплення печатками сторін (п. 6.1.).

Строк цього договору починає свій перебіг з дати його підписання сторонами та закінчується 01.10.2019р. У випадку відсутності заяви про розірвання даного договору від будь-якої із сторін до 01.10.2019р., договір вважається прологонгованим (продовженим) на наступний рік на тих самих умовах (п. 6.2.).

Договір скріплений підписами та печатками обох сторін.

Згідно листа № 10-22-0.21-276/105-19 від 21.05.2019р. відділу Держгеокадастру у Волочиському районі, адресованого заступнику керівника місцевої прокуратури повідомлено: технічна документація на земельну ділянку, яка передана у постійне користування Державному закладку «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» наказом Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області № 22-7103/14-14-СТ від 18.12.2014р. не виготовлялась; право власності зареєстроване на територіальну громаду в особі Наркевицької селищної ради, право постійного користування - Державний навчальний заклад «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей»; площа земельної ділянки 201,5891 га; місце розташування земельної ділянки: Хмельницька область, Волочиський район, Дзеленецька сільська рада, форма власності державна.

Додатково повідомлено про те, що станом на 01.01.2019р. нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Хмельницькій області становить 30477 грн.

У відповіді на запит Державного навчального закладу «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» № 158 від 27.05.2019р., адресованій заступнику керівника Городоцької місцевої прокуратури, повідомлено про те, що дирекція Державний навчальний заклад «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» не зверталась до Міністерства освіти і науки України про погодження проекту договору.

У листі Державного навчального закладу «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» № 202 від 10.07.2019р., адресованому заступнику керівника Городоцької місцевої прокуратури, повідомлено про те, що земельна ділянка 201,6 га знаходиться у постійному користуванні навчального закладу. Також зазначено, що в тепереішнівй час заключний договір підряду № 20 від 02.10.2018р. з ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Агропромтехніка» на використання земельної ділянки загальною площею 196 га, яка засіяна озимою пшеницею.

Городоцька місцева прокуратура зверталась із повідомленнями №75-2192вих-19 від 28.05.2019р. та № 75-2639вих-19 від 25.06.2019 до Міністерства освіти і науки України з пропозицією врегулювання та вжиття вичерпних заходів до усунення порушень, а також приведення правовідносин, укладених всупереч встановленому державою порядку, у відповідність до вимог чинного законодавства.

У повідомленні щодо надання інформації Міністерства освіти і науки України, адресованому Городоцькій місцевій прокуратурі повідомлено про те, що у Міністерства освіти і науки України відсутня інформація щодо погодження вказаного у листі договору, а тому, заходів, спрямових на забезпечення дотримання вимог законодавства, щодо розпорядження та використання вищевказаної земельної ділянки Міністерством не вживалось. З огляду на викладене, Міністерство просить вжити заходів, спрямованих на захист інтересів держави.

У відповіді на лист № 22-0.45-3641/2-19 від 20.06.2019р. Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, адресованій Городоцькій місцевій прокуратурі зазначено про те, що здійснено аналіз та вичення надісланих матеріалів, однак на основі наданої інформації, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області не встановлено достатніх підстав для вжиття заходів представницького характеру.

В матеріалах справи також наявні копії: Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1005649926 від 14.08.2019р.; Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців № 465200 від 28.11.2011р.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Пунктом 3 ст.3, ст.627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

За змістом ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як передбачено ст.ст. 626, 629 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як встановлено судом, 02.10.2018р. між Державним навчальним закладом «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» (замовником) та товариством з обмеженою відповідальністю «Агропромтехніка» (виконавцем) було укладено договір підряду № 20.

Прокурор у позовній заяві вказує на те, що вищезазначений договір укладено всупереч вимогам чинного законодавства та підлягає визнанню недійсним.

При цьому, судом відзначається, що згідно із ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Як передбачено п. 1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін (ч. 4 ст. 202 ЦК України).

Статтею 203 ЦК України встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема: 1) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно із ст. 235 Цивільного кодексу України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

У п. 25 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» № 9 від 06.11.2009р. зазначено, що за удаваним правочином сторони умисно оформляють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини. За удаваним правочином права та обов`язки сторін виникають, але не ті, що випливають зі змісту правочину. Встановивши під час розгляду справи, що правочин вчинено з метою приховати інший правочин, суд на підставі статті 235 ЦК України має визнати, що сторонами вчинено саме цей правочин, та вирішити спір із застосуванням норм, що регулюють цей правочин. Якщо правочин, який насправді вчинено, суперечить закону, суд ухвалює рішення про встановлення його нікчемності або про визнання його недійсним.

Аналогічна правова позиція висловлена у п. 3.11 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 11 від 29.05.2013р. «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними».

Як вбачається з матеріалів справи, укладений між ДНЗ «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» та ТОВ «СПГ`Агропромтехніка» оспорюваний договір № 20 від 02.10.2018р. названо сторонами як договір підряду.

При цьому, судом відзначається, що згідно із ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

За умовами оспорюваного договору підряду, виконавець зобов`язується, за завданням замовника, виконувати сільськогосподарські роботи власною або залученою у третіх осіб сільськогосподарською технікою з обслуговуючим персоналом на умовах визначених даним договором, а замовник зобов`язується приймати та проводити розрахунки за виконані роботи, надавати необхідну допомогу при виконанні робіт (п. 1.1. договору).

Також, судом зауважується, що п. 3.1. договору передбачено, що розрахунки за договором проводяться після виконання робіт по збиранню врожаю, але не пізніше 31 грудня 2019 року, а в разі пролонгації договору - 31 грудня відповідного року.

Крім того, судом звертається увага на те, що відповідно до умов вказаного договору, ДНЗ «Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей» не набуває права власності на зібраний врожай, а отримує грошові кошти у фіксованому розмірі, що становить 490000 гривень, які ТОВ «СПГ «Агропромтехніка» сплачує на поточний рахунок ліцею до 31 грудня щороку (п. 3.2.).

Зі змісту укладеного між сторонами договору підряду № 20 від 02.10.2018р. слідує, що виконавець - ТОВ «СПГ`Агропромтехніка» виконує роботи, при цьому здійснює їх оплату, що як вважає прокурор та з чим погоджується суд, суперечить вимогам статті 837 ЦК України.

Крім того, прокурор також вказує на те, що за умовами оспорюваного договору замовник не отримує від виконавця жодного результату виконання робіт, що є однією з основних ознак договору підряду, оскільки з аналізу п. 3.2 договору вбачається, що реалізація вирощеної та зібраної товарної сільськогосподарської продукції, здійснюється виконавцем, і кошти отримані в результаті її реалізації залишаються останньому в рахунок оплати за виконані роботи.

При цьому, судом звертається увага на те, що відповідно до положень ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Тобто, при оренді землі здійснюється обробіток ґрунту, що становить собою користування земельною ділянкою, внаслідок якого вирощується товарна сільськогосподарська продукція.

З огляду на зазначене, судом відзначається, що правовими наслідками договору оренди землі є для однієї сторони (орендодавця) отримання плати за надане в користування майно (земельну ділянку), а для іншої (орендаря) - використання майна (земельної ділянки).

За умовами п. 1.3. договору підряду № 20 від 02.10.2018р. сторони погодили, що роботи за даним договором виконуються на земельній ділянці (ріллі), площею 196 га, що знаходиться на території Дзеленецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області та згідно наказу Держземагенства в Хмельницькій області № 22-7103/14-14-ст від 18.12.2014р. перебуває в постійному користуванні ДНЗ «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей».

Таким чином, судом констатується, що за змістом оспорюваного договору підряду, між сторонами фактично склалися правовідносини з оренди землі, оскільки з умов зазначеного договору вбачається, що ДНЗ «Волочиський промислово - аграрний професійний ліцей» фактично передав ТОВ «СПГ`Агропромтехніка» на платній основі земельну ділянку, що перебуває у постійному користуванні ліцею, тому положення договору повинні відповідати законодавству, що регулює правовідносини у сфері оренди землі.

При цьому, судом зауважується, якщо сторони оформлюють договором підряду відносини оренди, то до такого відносин застосовуються положення про удаваний правочин.

Частиною 1 статті 235 ЦК України встановлено, що удаваний правочин -це правочин, вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.

За удаваним правочином сторони умисно оформлюють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини.

У такій ситуації існують два правочини: один - удаваний, а інший - той, який сторони дійсно мали на увазі. Таким чином, удаваний правочин своєю формою прикриває реальний правочин.

Відтак, встановивши під час розгляду справи, що правочин вчинено з метою приховати інший правочин, суд на підставі ст. 235 ЦК України має визнати, що сторонами вчинено саме цей правочин, та вирішити спір із застосуванням норм, що регулюють цей правочин. Якщо правочин, який насправді вчинено, суперечить закону, суд ухвалює рішення про встановлення його нікчемності або про визнання його недійсним.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про те, що до спірного правочину слід застосовувати правила, передбачені для договору оренди земельної ділянки.

При цьому, судом зазначається, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно положень статті 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Як передбачено ст. 6 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ч. 1 ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Частиною 1 ст. 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно із ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Крім того, як передбачено ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно із ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Таким чином, судом зауважується, що земельним законодавством не передбачено право постійного користувача розпоряджатись земельною ділянкою шляхом передачі її іншим особам у платне користування.

Як передбачено ч. 1 ст. 207 Господарського кодексу України, господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб`єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Частиною 3 ст. 207 Господарського кодексу України передбачено, що виконання господарського зобов`язання, визнаного судом недійсним повністю або в частині, припиняється повністю або в частині з дня набрання рішенням суду законної сили як таке, що вважається недійсним з моменту його виникнення. У разі якщо за змістом зобов`язання воно може бути припинено лише на майбутнє, таке зобов`язання визнається недійсним і припиняється на майбутнє.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про те, що спірний договір не є договором про надання послуг, а є прихованим договором оренди землі, оскільки його зміст суперечить вимогам Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», укладений не уповноваженою стороною та не спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, а тому підлягає визнанню недійсним відповідно до ст. 203, 215 ЦК України.

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання оспорюваного правочину недійсним підлягають задоволенню, відповідно укладений між відповідачами договір підряду № 20 від 02.10.2018р., підлягає визнанню недійсним.

Згідно з ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

З огляду на визнання недійсним договору позовна вимога про звільнення товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" земельної ділянки площею 196 га, розташованої за межами населеного пункту на території Дзеленецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області, яку товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" займає на підставі договору підряду № 20 від 02.10.2018р. (укладеного між державним навчальним закладом "Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей" та товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка"), також підлягає задоволенню.

За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі із стягненням з відповідачів 50% судових витрат у справі в рівних частинах згідно зі ст. 129 ГПК України, при цьому судом такох враховано визнання позову відповідачами, а також те, що ч. 1 ст. 130 Господарського процесуального кодекс України передбачено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 130, 185, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним договір підряду № 20 від 02.10.2018р., укладений між державним навчальним закладом "Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей" та товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка".

Товариству з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" звільнити земельну ділянку площею 196 га, розташовану за межами населеного пункту на території Дзеленецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області, яку товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" займає на підставі договору підряду № 20 від 02.10.2018р., укладеного між державним навчальним закладом "Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей" та товариством з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка".

Стягнути з державного навчального закладу "Волочиський промислово-аграрний професійний ліцей" (Хмельницька область, Волочиський район, місто Волочиськ, вулиця Запорізька, буд. 9, ідентифікаційний код 36533946) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102, р/р 35218028002814, Банк Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету 2800) 960,5 грн. відшкодування судового збору.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Агропромтехніка" (Хмельницька область, Хмельницький район, село Розсоша, ідентифікаційний код 34584276) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102, р/р 35218028002814, Банк Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету 2800) 960,5 грн. відшкодування судового збору.

Повернути прокуратурі Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102, р/р 35218028002814, Банк Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) з Державного бюджету України 1921 грн. сплаченого судового збору, перерахованого згідно з платіжним дорученням №1608 від 13.08.2019р., оригінал якого знаходиться в матеріалах справи.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 18.11.2019р.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддруков. 7 прим. (всім рек. з пов. про вруч): 1 - до справи; 2 - позивачу (Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області, 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1); 3 - позивачу (Міністерству освіти і науки України, 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 10); 4 - відповідачу 1 (31200, м. Волочиськ, Хмельницька обл., Волочиський р-н, вул. Запорізька, буд. 9); 5 - відповідачу 2 (31362, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с. Розсоша); 6 - Городоцькій місцевій прокуратурі (32000, м. Городок, Хмельницька обл., вул. Грушевського, 80); 7 - прокуратурі Хмельницької області (29000, м. Хмельницький, провул. Військоматський, 3).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення06.11.2019
Оприлюднено14.09.2022
Номер документу85715614
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/923/19

Ухвала від 15.12.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Рішення від 06.11.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 23.10.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 15.10.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 06.09.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні