Справа № 148/2220/18
Провадження №2/148/200/19
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
12 листопада 2019 року Тульчинський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого судді Ковганича С.В.
при секретарі Мрочко Т.О.
за участі позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3 , ОСОБА_4
представника позивачів ОСОБА_5
представників відповідача ОСОБА_8 , Стоян А. С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тульчина за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , поданим від їх імені та в їх інтересах представником ОСОБА_5 , до Фермерського господарства "АГРО-ВДАЛИЙ" про визнання недійсними договорів оренди землі,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивачів, від імені та в інтересах останніх, звернувся до суду з позовом до Фермерського господарства "АГРО-ВДАЛИЙ" про визнання недійсними договорів оренди землі, мотивуючи свої вимоги наступним. Позивачі є власниками земельних ділянок, розташованих на території Білоусівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області. Влітку 2016 голова Фермерського господарства "АГРО-ВДАЛИЙ"(далі ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ") ОСОБА_8 звернувся до них з пропозицією передати належні їм земельні ділянки в оренду ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ". Під час таких розмов, він запропонував виготовити всю неообхідну технічну документацію на належні їм земельні ділянки, після чого, укласти договори оренди і передати йому землі для подальшого обробітку.
Позивачі, знаючи про необхідність виготовлення технічної документації, дали йому згоду на проведення таких робіт. Через деякий час, ОСОБА_8 звернувся до кожного з них, і кожен з них підписав довіреність на виготовлення технічної документації на земельні ділянки. При цьому, ніякої розмови про укладення договорів оренди землі, а також про будь-які умови такої оренди, не велось.
В грудні 2017 позивачам стало відомо, що у голови ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" ОСОБА_8 є договори оренди землі, відповідно до яких, позивачі передали йому належні їм земельні ділянки в оренду на 49 років.
Позивачі вважають дані договори оренди незаконними та такими, що підлягають визнанню недійсними з наступних підстав.
Підписуючи договори, вони вважали, що підписують довіреності на право виготовлення технічної документації на землю, жодних розмов про укладення договорів оренди між ними та ОСОБА_8 не велось, і вони вважали що укладення договорів буде мати місце лише після виготовлення технічної документації, і в подальшому вони будуть мати можливість обговорити конкретні умови договорів оренди, в тому числі і строк їх дії.
Вказують, що голова ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" ОСОБА_8 навмисно ввів їх в оману, щодо обставин, що мають істотне значення, а саме стосовно моменту укладення договорів оренди, їх істотних умов та строку їх дії.
Факт введення в оману підтверджується тим, що ОСОБА_8 не було передано їм правовстановлювлюючих документів на належні їм земельні ділянки, і він продовжує їх утримувати в себе, незважаючи на їх неодноразові звернення до нього з цього приводу. Також ним не передано позивачам примірники договорів оренди землі.
Також факт укладення договорів під впливом обману визнаний та підтверджується самим ОСОБА_8 , оскільки він у своїй скарзі на ім`я начальника Головного територіального управління юстиції Вінницької області зазначив наступне: "... всі люди в договорах підписалися власноручно у 2016 році перед тим, як я почав виготовлення технічної документації на їх земельні ділянки. Коли я виготовив всю необхідну документацію на 19 земельних ділянок, зареєстрував право на власність у Державного реєстратора і зареєстрував договори 04.12.2017". Цим підтверджується, що договори оренди були складені і підписані задовго до виготовлення технічної документації на землю, і на момент підписання, не могли містити всю інформацію стосовно істотних умов договору оренди, в тому числі, і щодо строку дії договору.
Зазначені обставини змусили позивачів звернутися до суду з даним позовом, у якому просять визнати недійсними договори оренди землі, укладені між ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ", в особі голови ОСОБА_8, та ОСОБА_1 від 06.12.2017, ОСОБА_2 від 06.12.2017, ОСОБА_3 від 04.12.2017, ОСОБА_4 від 04.12.2017, стягнути з відповідача всі судові витрати.
Відповідно до надісланого на адресу суду відзиву на позовну заяву (а.с. 57-58), відповідач позов не визнає, у відзиві зазначає, що позивачі мали право на земельну частку (пай), про що його повідомили в 2016 році. Право власності на дані земельні ділянки оформлено не було. За усною домовленістю між ними, ОСОБА_8 мав займатися виготовленням технічної документації для реєстрації їх права власності, а вони в свою чергу, передадуть йому в оренду земельні ділянки, за якими він зареєструє право власності. До реєстрації права власності він укласти договори оренди не міг, оскільки необхідно було отримати витяги про реєстрацію права власності, а також кадастрові номера кожної земельної ділянки.
В 2017 році позивачі надали йому довіреності на виготовлення технічної документації на земельні ділянки та він зареєстрував їх право власності в реєстраційній службі. За його заявою, та проведенням оплати, було виготовлено технічну документацію, отримано кадастрові номери на земельні ділянки. Для укладення договорів оренди землі та їх реєстрації, необхідно було отримати витяги про реєстрацію права власності. Після отримання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, було укладено договори оренди землі.
При підписанні договорів оренди, позивачі ознайомилися з ними, погодилися з усіма умовами, підписали їх, після чого, договори було зареєстровано. Просить відмовити у задоволенні позову.
У судовому засіданні позивачі та їх представник позовні вимоги підтримали, на їх задоволенні наполягли, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник позивача на підтвердження позовних вимог зазначив, що позивачі, підписуючи документи, які їм надав відповідач, не знали, що вони підписують договори оренди землі. Копія скарги ОСОБА_8 , де ним зазначено, що всі люди в договорах підписалися власноручно у 2016 році перед тим, як він розпочав виготовлення технічної документації на землю, підтверджує укладення договірів під впливом обману, оскільки технічна документація ще не була виготовлена, а люди вже поставили у договорах свої підписи.
Позивач ОСОБА_2 пояснив суду, що договір оренди, укладений 06.12.2017 між ним та ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ", він підписував.
Позивач ОСОБА_1 пояснив суду, що договір оренди, укладений 06.12.2017 між ним та ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ", він підписував.
Позивач ОСОБА_3 пояснив суду, що договір оренди, укладений 06.12.2017 між ним та ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ", він підписував.
Позивач ОСОБА_4 пояснив суду, що договір оренди з від 04.12.2017 з ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" підписала його дружина. Про те, що вона підписала даний договір він знав.
Представники відповідача позов не визнали, просили відмовити у його задоволенні. Представник Стоян А.С. пояснила суду, що у 2016 між сторонами існувала усна домовленність, а згодом були надані доручення, про те, що ОСОБА_8 оформляє позивачам право власності на виділені їм земельні ділянки, а вони передають йому дані земельні ділянки в оренду. При оформленні земельних ділянок, виявилось, що вони були зайняті фермером ОСОБА_9 , в зв`язку з чим, ОСОБА_8 була написана скарга, на яку посилається представник позивача. З наявних у справі доказів видно, що якби в 2016 році ОСОБА_8 обманув позивачів, то у 2017 році вони б не надали йому друге доручення, таке як і у 2016 році, про оформлення та реєстрацію права власності на земельні ділянки.
Заслухавши сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази у справі та співставивши їх у відповідності до норм чинного законодавства, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно від 02.04.2018 (а.с. 24), за позивачем ОСОБА_1 01.12.2017 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0577; 06.12.2017 зареєстровано, що дана земельна ділянка перебуває в оренді ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" стороком на 49 років з дати державної реєстрації.
Згідно копії інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно від 26.02.2018 (а.с. 25), за позивачем ОСОБА_2 04.12.2017 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0582; 06.12.2017 зареєстровано, що дана земельна ділянка перебуває в оренді ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" стороком на 49 років з дати державної реєстрації.
Згідно копії інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно від 02.04.2018 (а.с. 26), за позивачем ОСОБА_3 01.12.2017 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0583; 06.12.2017 зареєстровано, що дана земельна ділянка перебуває в оренді ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" стороком на 49 років з дати державної реєстрації.
Відповідно до копії інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно від 02.04.2018 (а.с. 27), за позивачем ОСОБА_4 01.12.2017 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0576; 04.12.2017 зареєстровано, що дана земельна ділянка перебуває в оренді ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" стороком на 49 років з дати державної реєстрації.
Відповідно до копії довіреності від 14.11.2017 (а.с. 63), позивач ОСОБА_2 уповноважив ОСОБА_8 вести його справи у відповідних державних органах, пов`язані з проведенням державної реєстрації земельної ділянки, а саме внесення до Державного земельного кадастру передбачених відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру та з питань пов`язаних з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Строк довіреності - один рік.
Відповідно до копії довіреності від 03.11.2017 (а.с. 64), позивач ОСОБА_3 уповноважив ОСОБА_8 вести його справи у відповідних державних органах, пов`язані з проведенням державної реєстрації земельної ділянки, а саме внесення до Державного земельного кадастру передбачених відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру та з питань пов`язаних з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Строк довіреності - один рік.
Відповідно до копії довіреності від 18.10.2016 (а.с. 65), позивач ОСОБА_4 уповноважив ОСОБА_8 вести його справи у відповідних державних органах, з питань отримання документів, що встановлюють право власності на земельну ділянку, розташовану на території Білоусівської сільської ради та вподальшому зареєструвати право власності на вказану земельну ділянку. Строк довіреності - три роки.
Відповідно до копії довіреності від 30.10.2017 (а.с. 66), позивач ОСОБА_1 уповноважив ОСОБА_8 вести його справи у відповідних державних органах, пов`язані з проведенням державної реєстрації земельної ділянки, а саме внесення до Державного земельного кадастру передбачених відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру та з питань пов`язаних з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Строк довіреності - один рік.
Згідно копії договору № 184 від 22.06.2017 (а.с. 67), укладеного між ОСОБА_8 (замовник) та ТОВ "Віатерра" (виконавець), останній зобов`язувався виготовити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок 19 особам, призначених для ведення особистого селянського господарства на території Білоусівської сільської ради Тульчинського району Вінницької області. Вартість робіт складає 39900,00 грн.
Відповідно до копії наказу ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 09.10.2017 (а.с. 75), позивачу ОСОБА_4 надано у власність земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0576, із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Білоусівської сільської ради Тульчинського району, призначену для ведення особистого селянського господарства.
Копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.12.2017 (а.с 74), за позивачем ОСОБА_4 01.12.2017 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0576.
З копії договору договору оренди землі №20 від 04.12.2017 (а.с. 68-72), вбачається, що між позивачем ОСОБА_4 та ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ", в особі ОСОБА_8 , укладенно договір оренди земельної ділянки площею 1 га. кадастровий номер 0524380400:01:002:0576, призначеної для ведення особистого селянського господарства. Термін дії договору оренди становить 49 років з дати державної реєстрації. Договір містить підписи сторін. Також підписи містяться на акті приймання-передачі даної земельної ділянки (а.с. 72).
Відповідно до копії наказу ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 09.10.2017 (а.с. 83), позивачу ОСОБА_3 надано у власність земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0583, із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Білоусівської сільської ради Тульчинського району, призначену для ведення особистого селянського господарства.
Копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.12.2017 (а.с 82), за позивачем ОСОБА_3 01.12.2017 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0583.
З копії договору договору оренди землі №13 від 06.12.2017 (а.с. 76-80), вбачається, що між позивачем ОСОБА_3 та ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ", в особі ОСОБА_8 , укладенно договір оренди земельної ділянки площею 1 га. кадастровий номер 0524380400:01:002:0583, призначеної для ведення особистого селянського господарства. Термін дії договору оренди становить 49 років з дати державної реєстрації. Договір містить підписи сторін. Також підписи містяться на акті приймання-передачі даної земельної ділянки (а.с. 80).
Відповідно до копії наказу ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 09.10.2017 (а.с. 91), позивачу ОСОБА_2 надано у власність земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0582, із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Білоусівської сільської ради Тульчинського району, призначену для ведення особистого селянського господарства.
Копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 06.12.2017 (а.с 90), за позивачем ОСОБА_2 04.12.2017 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0582.
З копії договору договору оренди землі №13 від 06.12.2017 (а.с. 84-88), вбачається, що між позивачем ОСОБА_2 та ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ", в особі ОСОБА_8 , укладенно договір оренди земельної ділянки площею 1 га. кадастровий номер 0524380400:01:002:0582, призначеної для ведення особистого селянського господарства. Термін дії договору оренди становить 49 років з дати державної реєстрації. Договір містить підписи сторін. Також підписи містяться на акті приймання-передачі даної земельної ділянки (а.с. 88).
Відповідно до копії наказу ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 09.10.2017 (а.с. 99), позивачу ОСОБА_1 надано у власність земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0577, із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Білоусівської сільської ради Тульчинського району, призначену для ведення особистого селянського господарства.
Копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.12.2017 (а.с. 98), за позивачем ОСОБА_1 01.12.2017 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1 га., кадастровий номер 0524380400:01:002:0577.
З копії договору договору оренди землі №19 від 06.12.2017 (а.с. 92-96), вбачається, що між позивачем ОСОБА_1 та ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ", в особі ОСОБА_8 , укладенно договір оренди земельної ділянки площею 1 га. кадастровий номер 0524380400:01:002:0577, призначеної для ведення особистого селянського господарства. Термін дії договору оренди становить 49 років з дати державної реєстрації. Договір містить підписи сторін. Також підписи містяться на акті приймання-передачі даної земельної ділянки (а.с. 96).
Копіями витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.12.2017 та 06.12.2017 (а.с. 109-112), підтверджується реєстрація 06.12.2017 та 04.12.2017 вищевказаних договорів оренди.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ст. 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 15 Закону України Про оренду землі , істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
За змістом ст. 16 Закону України Про оренду землі укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Відповідно до положень статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Статтею 638 ЦК України визначено, що дійсним є договір, який відповідає вимогам ст. 203 ЦК України, а сторони при його укладенні в належній формі досягли згоди з усіх істотних його умов.
Відповідно до положень ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Представник позивачів вказує, що договори оренди слід визнати недійсними, оскільки їх укладено під впливом обману.
Відповідно до положень ст. 230 ЦК України, якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним. Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування.
Згідно ч. 1 ст. 229 ЦК України, істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов`язків сторін, таких властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення, крім випадків, встановлених законом.
Тлумачення статті 230 ЦК України свідчить, що під обманом розуміється умисне введення в оману сторони правочину його контрагентом щодо обставин, які мають істотне значення. Тобто при обмані завжди наявний умисел з боку другої сторони правочину, яка, напевно знаючи про наявність чи відсутність тих чи інших обставин і про те, що друга сторона, якби вона володіла цією інформацією, не вступила б у правовідносини, невигідні для неї, спрямовує свої дії для досягнення цілі - вчинити правочин. Обман може стосуватися тільки обставин, які мають істотне значення, тобто природи правочину, прав та обов`язків сторін, властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням.
З досліджених у судовому засіданні доказів, встановлено, що позивачі надали ОСОБА_8 довіреності на виготовлення документації з оформлення права власності на їх земельні ділянки та реєстрацію права власності. ОСОБА_8 , відповідно до наданих довіреностей, укладено договір на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Після видачі наказів ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області про надання позивачам у власність земельних ділянок з визначенням їх кадастрових номерів, ОСОБА_8 здійснено державну реєстрацію права власності позивачів на дані земельні ділянки, отримано відповідні витяги, а вже потім укладено договори оренди.
Такі дії, відповідно до матеріалів справи, здійснювались у хронологічній послідовності одна за одною, а отже посилання представника позивача на те, що позивачі підписали договори оренди до виготовлення технічної документації нічим не підтверджено.
Також представник позивача вказує, що договори оренди землі укладені під впливом обману, оскільки підписуючи договори, позивачі вважали, що підписують довіреності на право виготовлення технічної документації на землю, і що голова ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" ОСОБА_8 навмисно ввів їх в оману, щодо обставин, що мають істотне значення, а саме стосовно моменту укладення договорів оренди, їх істотних умов та строку їх дії
Разом з тим, як пояснили в судовому засіданні позивачі, вони особисто підписали договори оренди землі з відповідачем. Такі дії позивачів свідчать про те, що вони мали право та мали можливість ознайомитись зі змістом укладеного договору та всіма його істотними умовами. Окрім того, як зазначено самими позивачами у позовній заяві та не оспорюється відповідачем, між ними існувала усна домовленість, що відповідач виготовить документацію на належні їм земельні ділянки, зареєструє право власності за позивачами, а вони, в свою чергу, нададуть йому дані земельні ділянки в оренду. І хоч дана домовленість юридично оформленою не була, однак факт надання позивачами ОСОБА_8 довіреності на виготовлення документації та реєстрацію права власності на земельні ділянки, вже свідчить про певну обізнаність позивачів щодо укладення в майбутньому договорів оренди.
Пунктом 20 Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 2009 року № 9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними судам роз`яснено, що правочин визнається вчиненим під впливом обману у випадку навмисного введення іншої сторони в оману щодо обставин, які впливають на вчинення правочину. На відміну від помилки, ознакою обману є умисел у діях однієї зі сторін правочину. Наявність умислу в діях відповідача, істотність значення обставин, щодо яких особу введено в оману, і сам факт обману повинна довести особа, яка діяла під впливом обману. Обман щодо мотивів правочину не має істотного значення.
Помилка внаслідок власного недбальства, незнання закону чи неправильного його тлумачення однією зі сторін не є підставою для визнання правочину недійсним (роз`яснення пункту 20 Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 2009 року № 9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними ).
Посилання представника позивача на те, що факт введення в оману позивачів підтверджується тим, що ОСОБА_8 не передав їм правовстановлювлюючих документів на належні їм земельні ділянки, а також, що ним не передано позивачам примірники договорів оренди землі, є безпідставними, оскільки такі дії відповідача, навіть якщо вони і мали місце, не підтверджують вчинення правочину під впливом обману, та містять у собі ознаки іншого виду правовідносин.
На підтвердження укладення договорів оренди під впливом обману представником позивачів також надано копію скарги голови ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" ОСОБА_8 (а.с. 30), де останній зазначив, "що всі люди в договорах підписалися власноручно у 2016 році перед тим, як я почав виготовлення технічної документації на їх земельні ділянки".
Разом з тим, суд не бере до уваги копію даної скарги і не вважає її доказом укладення договорів під впливом обману, оскільки, по-перше дана скарга не містить дати її написання, по-друге, у її змісті конкретно не вказано, що саме позивачі, перед тим як ОСОБА_8 розпочав виготовлення технічної документації, підписали договори. Також факт того, що договори підписувались перед виготовленням технічної документації самими позивачами у суді не підтверджено, а матеріалами справи встановлено, що виготовлення технічної документації, реєстрація права власності, укладення договорів оренди та їх державна реєєстрація здійснювались в хронологічній та логічній послідовності.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивачами та їх представником не доведено належними та допустимими доказами факт вчинення відповідачем будь-яких дій, які б свідчили про умисне введення позивачів в оману щодо істотних обставин та умов договорів оренди землі.
Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необгрунтованість та недоведеність позовних вимог представником позивачів в заявлених ним межах та про відсутність правових підстав для їх задоволення.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, тому відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, судові витрати, понесені позивачами, не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 15, 16 Закону України Про оренду землі , ст. ст. 203, 215, 229, 638 ЦК України, п. 20 Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 2009 року № 9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними , ст. ст. 13, 19, 76-81, 83, 239, 141, 191, 263- 265, 274 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , поданого від їх імені та в їх інтересах представником ОСОБА_5 , до Фермерського господарства "АГРО-ВДАЛИЙ" про визнання недійсними договорів оренди землі, укладених між ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" та ОСОБА_1 від 06.12.2017, ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" та ОСОБА_2 від 06.12.2017, ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" та ОСОБА_3 від 04.12.2017, ФГ "АГРО-ВДАЛИЙ" та ОСОБА_4 від 04.12.2017, відмовити.
Судові витрати залишити за позивачами.
Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення, шляхом подачі апеляційної скарги через Тульчинський районний суд Вінницької області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено 18.11.2019.
Суддя:
Суд | Тульчинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2019 |
Оприлюднено | 20.11.2019 |
Номер документу | 85716760 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тульчинський районний суд Вінницької області
Ковганич С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні